phpBB 2.0.x sürümleri emekliye ayrılıyor

İlk mesajınızı göndermeden önce bu forumu ve kurallarımızı okuyun!
Kullanıcı avatarı
kelkirpi
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Re: phpBB 2.0.x sürümleri emekliye ayrılıyor

Mesaj gönderen kelkirpi »

Arkadaşlar tabii ki zamanı gelince desteğin çekilmesi doğaldır.. Microsoft windows98 desteğini, yeni sürüm çıkınca, 2000 yılında mı çekti?
Neden o zaman yeni sürüm çıkar çıkmaz phpbb desteği çekiyor. Sorun burada.. Yoksa 5 yıl sonra kim ne yaparsa yapsın..
Kullanıcı avatarı
AsilTürk
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen AsilTürk »

İlker abi(kelkirpi), sana harfi harfine katılıyorum..
phpBB2nin amacı bence şu. Haklı da:
(Örnek) bir doktor yaşlandığında emekli olması gerekir ki yeni ve genç dotorların önü açılsın ;) Bu doğaldır.. Ama emekli olduktan sonra da genç asistanlara yardım edemeyecek diye bir kaide olmamalıdır.

Bunun gibi herkes phpBB3 e kendi isteğiyle yani phpBB2yi yetersiz bulduğunda geçse yani zoraki olmadan o zaman desteği kalksa iyi olur.

Ne var ki bende phpBB3'ü seçtim. he ben ne için seçtim. Bana zor gelmedi. Geçişte çok kolay. Deneyeyim dedim. Kolay ve güzel de geldi.. (İlk mesajla çelişkili gibi oldu biraz. Önce kendimi zorlu hissettim ama geçince sevdim anlamında)

Kaldım..

Bazı phpBBciler için phpBB3 zor gelebilir. Bir alışma süresine 1 yıl ne kadar iyi gelir? Bu da tartışılır

Ama yakında kendiliğinden herkes phpBB3 ü seçecektir. Bunu phpBB Group kullanıcıya bırakmalı ;)

Saygılar ve Sevgiler, AsilTürk
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen VSaBaH »

kelkirpi yazdı:Arkadaşlar tabii ki zamanı gelince desteğin çekilmesi doğaldır.. Microsoft windows98 desteğini, yeni sürüm çıkınca, 2000 yılında mı çekti?
Neden o zaman yeni sürüm çıkar çıkmaz phpbb desteği çekiyor. Sorun burada.. Yoksa 5 yıl sonra kim ne yaparsa yapsın..
Bakın phpBB3 ile ilgili ilk mesaja baktım phpBB.com'da tarihi bu: Jun 17, 2006

Yani arkadaşım phpBB3 çıkalı iki seneyi aşkın biz zaman oldu...

Buna rağmen hala gerek resmi forumda olsun gerekse phpbbturkey.com'da olsun destek henüz çekilmemiş durumda... phpBB2 için destek hala sürüyor...

Yani Windows WIN98'den desteğini çekeli neredeyse 2 sene oluyor... Yani 1998'den 2006'ya yaklaşık 8 sene daha destek vermiş... Ama o koca bi işletim sistemi bu kadar uzun süre destek vermesi doğal. Yani onun yanında phpBB gibi basit bir sistemden 5 sene destek beklemek biraz abartı kaçar bence...

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki Windows gibi işletim sistemleri phpBB gibi yüzlerce hatta binlerce kodlama içeriyor... :wink:

Yukarıda da anlattım... Bende phpBB2'den phpBB3'e geçerken çok zorlandım, çok kayıplarım oldu ama şuan o kadar memnunum ki anlatamam...

Yine en doğru kararı kendiniz vereceksiniz tabiki...
Kullanıcı avatarı
kelkirpi
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen kelkirpi »

Ama burada benim anlatamadığım, biz desteği PhpBB'den beklemiyoruz ki.. Köstek olmasınlar yeter :?
Sonuçta modları yazanlara, konuları buraya ekleyenlere ve gönüllü olarak destek olanlara diyorlar ki "destek olamazsınız"..

Benim kızdığım : Siz mi açtınız o konuyu, siz mi yazdınız modu.. Niye kilitlersiniz başkasının açıp, destek verdiği konuyu?

Benim karşı olduğum buydu da artık bu muhabbet gereğinden fazla uzadı. Ne yapmak isteniyorsa yapılsın, sonuçta sadece bu sitede engel olabilirler. Keyifleri bilir...

Bu arada;
phpBB 3.0.1 7 Nisan 2008'de yayınlandı. Yani bugünden yaklaşık 4,5 ay önce --> http://www.phpbb.com/community/viewtopi ... 4&t=879735

Ondan önceki sürümler "candidate" yani aday sürümler... Yani arkadaşım; 2 yıl olmadı phpbb 3'ün kararlı versiyonu çıkalı..
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen VSaBaH »

Sayın arkadaşım,

phpBB bu paketi kendisi oluşturdu ve ücretsiz dağıttığı için istediği kısıtlamayı getirebilir... Yani dediğiniz gibi destek veren sitelere destek kesme uyarısı yapıyordur ama bunu kendi itibarı için yapıyor... Kullanıcılarını madur etmemek koşuluyla kendisini güvene almak için kısıtlamalar koyuyor bir bakıma...

Sizinde takdir edeceğiniz gibi phpBB.com'dan başka sürüm çıkarma yetkisine sahip site yok. O yüzden o site desteğini kestiği andan itibaren sürümler eskiyecektir.. Açıkları artacaktır... Diğer sitelerde phpBB2'ye desteğin sürmesi demek, phpBB2 kullananların phpBB3'e geçmekte kendisini mecbur hissetmemesi demek...

Bu tür olaylarlar sonucu olası phpBB açıkları phpBB'nin itibarını sarsacak ve hackerların ilgisini daha da çeker duruma gelecektir. Bu da mevcut sürümler için tehlike teşkil edecektir...

Hem ben hiçbir MOD yazarının phpBB3 dururken phpBB2 için MOD yazacağını sanmıyorum... Siz olsanız yazar mıydınız? Formaliteden bir uyarı yapılmış olabilir...
kelkirpi yazdı:Benim kızdığım : Siz mi açtınız o konuyu, siz mi yazdınız modu.. Niye kilitlersiniz başkasının açıp, destek verdiği konuyu?
Bahsettiğin bu durumu anlayamadım doğrusu...?

Ne yaparlarsa yapsınlar mantığı yanlış arkadaşım... Sen bir phpBB kullanıcısı isen onların yeniliklerini takip etmelisin... Yani bu yenilikler bizler için yapılıyor... phpBB3'ün phpBB2'den çok daha üstün olduğunu hepimiz biliyoruz değil mi?

phpBB3 dediğim tarihte çıktı ve paketleri kullanıcıların kullanımına açıldı... Yani isteyen indirip yükleyebiliyordu ama pakette olacak olası riskler kullanıcının sorumluluğundaydı...

İşletim sistemlerinden örnek verdik devam edelim...

XP ilk çıktığında hemen kullanıcılara sunuldu... Zamanla açıkları arttıkça SP1, SP2 ve SP3 yayınlandı... Yani bu tür sürüm yükseltmeleri gayet normal...

Ha şöyle bir durum olsa dediğiniz doğru... Mesela candidate sürümü çıktı demiştir ama indirme linki vermemiştir... O zaman o paket piyasaya sürülmüş olmaz...

Ben sizlerin phpBB'den soğumaması için kendimce açıklamalar yapıyorum... Sırf bu phpBB3 meselesini biraz olsun aydınlatmak ve sorunlara acizane yardımcı olmak için phpBBTurkey sitesinde görev almak istedim... Çünkü benzer sorunları bende yaşadım... Ama phpBB3'e geçince phpBB2'nin çok basit olduğunu bile düşündüm.

Ama phpBB3'ün phpBB2'den kat kat üstün bir sistem olduğunu altını çizerek yeniliyorum...

Karar sizlerin... Bence bi yerden ufak ufak başlamalsınız... Devamı ve hatta daha fazlası mutlaka gelecektir...
kaya_m44233
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen kaya_m44233 »

Arkadaşlar Size Şiddetle phpbb3e geççmenizi tavsiye ederim bende phpbb2 kullanıcısıydım ama phpbb3e geçince çok beğendim ve Şuanki Sürüm 3.0.4 phpbb2ye bin basar açıkcası Lütfen Zaman Dolmadan phpbb3e Geçiniz sonra pişman olmayın!

“Duyurular” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir