Clean phpBB SQL Tables/kullanılmayan sql tablolarını kaldır

Diğer kullandığınız forum yazılımlarınızı phpBB 2.0.x sürümlerine dönüştürmek için yardıma ihtiyacınız varsa bu forumda paylaşabilirsiniz. [b:354fo0io]Lütfen Türkçe dil dosyaları ile ilgili problemlerinizi Türkçeleştirme forumuna yazın[/b:354fo0io]
Kullanıcı avatarı
cupra
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Clean phpBB SQL Tables/kullanılmayan sql tablolarını kaldır

Mesaj gönderen cupra »

ÖNEMLİ: Bu işlemi yaparken db yedek almanız önemle hatırlatılır..

İNDİR: :arrow: http://www.phpbb.com/phpBB/catdb.php?mo ... id=1595535

bu basit ama işlevsel çevirici program ile plus dahil olmak üzere bir çok mod a sahip phpbb forumun sql tablolarını otomatik olarak sade phpbb forumun database yapısına geri döndürüyor.
bu sayede database ile uraşmadan kısa yoldan phpbb orijinal tablo yapısına kavuşuyorsunuz.
:arrow: Forum yedeklemenizi almanız gerekmekte aksi bir durumla karşılaşırsanız mod yapımcısı ve phpbb.com sorumlu tutulamaz; o yüzden gerekli yedekleri almanız şidddetle tavsiye olunur.

1- normal phpbb mod kalıntılarını temizlemek için:

:arrow: normal phpbb kullanananlar mod database kalıntılarını temizlemek istiyorlarsa programı indirip çıkan dosyayı ftp den gönderip, tarayıcılarından çalıştırabilir. çıkan ekranda kalmasını istemedikleri tablo isimlerini seçerek otomatik olarak bu tabloları kaldırabilirler..
işlem sonunda phpbb tabloları orijinal sayısına getirilir. veri kaybı olmaz, üyeler silinmez, mesajlar silinmez.,
**işlemi yapmadan evvel, phpmyadmin sisteminden database yedeğini almayı unutmayın.

2- plus ve premod kullananlar için:

Phpbb Plus tan phpbb2 foruma dönüştürme

1) İlk adım önemli:Tüm database ve forum dosyalarının yedeğini al. Yönetim panelinden girerek genel ayarlar kısmından kullanıcı stilini gözardı et seçeneğini evet olarak işaretleyin..

2) config.php dosyası dışında ki Forum dosyalarının tamamını sil
3) full phpBB2 paketini Downloads bu sayfadan indir.
4) config.php dışındaki tüm dosyaları ftp adresine yükle
5) database ini 2.0.21 e update etmek için, browser ın site adres kısmının sonuna install/update_to_latest.php yazarak güncellemeyi çalıştır. (forumunun versiyonu 2.0.21 ise bu kısmı atla)
6) install and contrib klasörlerini ftp den sil
7) Bu tablo çevirici programı indirip, kurup yükleyin Clean phpBB SQL Tables tool.

Clean phpBB SQL Tables ın kurulumu ve çalıştırılması:

Adım 1
indirdiğiniz zip dosyasının içindeki /install klasörünü harddiskinize açın

Adım 2
ftp den foruma bağlanarak ana dizine "install" klasörü yaratın, ve az önce bilgisayarınıza açtığınız install klasörünün içindeki dosyaları ftp de yarattığınız klasöre gönderin

Adım 3
Browser a dönerek (örnek: http://www.domain.com/forum/install/clean_tables.php), kendi web adresinize göre düzenleyerek çalıştırın. Program çalıştığında phpbb orijinal tablolarının dışındaki tüm tabloların listesini göreceksiniz, kalmasını istediğiniz tabloların önündeki işareti kaldırabilirsiniz. kalmasını istediğiniz tabloları iyice kontrol ettikten sonra "Clean tables" düğmesine basın

Adım 4
İşlem bittikten sonra ftp deki /install klasörünü silin. Silene kadar forumunuz kullanım dışı kalır.

işlem tamamlanmıştır.
install klasörünü silin.
Mod açıklaması phpbb.com'dan alınmıştır ve tarafımdan sizlere çevrilerek aktarılmıştır.
http://www.phpbb.com/phpBB/viewtopic.php?t=293867

Olası Tema hatasında bakılacak yer http://www.phpbb.com/kb/article.php?article_id=13
phpbbturkey ekibi olarak sizlere yardımcı olduysak ne mutlu tek tek elle kaldıracağınız zamanı mod kurulumlarına ayırabilirsiniz ;) vs.
kolay gelsin.
çeviri ve alıntılama cupra @ phpbbturkey.com
En son cupra tarafından 20.10.2006, 17:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 7 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
ozgurboard
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen ozgurboard »

cok işime yaradı emegi gecen herkeze tesekkurler.. cok onemlı bır calısma olmus.. :wink:
sabri ünal
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen sabri ünal »

benim de aklımda öyle bir konu vardı, inceleyelim, belki 2021 uyumunu ekleyebeliriz...
Kullanıcı avatarı
cupra
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen cupra »

sabri ünal yazdı:benim de aklımda öyle bir konu vardı, inceleyelim, belki 2021 uyumunu ekleyebeliriz...
orijinal forumdan bir ses çıkmadı ama ilk mesajda belirttiğim plus dosyalarına ellemeyin demişlerdi..
bu konuda bir sıkıntı var sanırım ..
Kullanıcı avatarı
ozgurboard
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen ozgurboard »

peki ben bişeyi daha merak ettim...şimdi bu tabloları sıralayıp orjınalle uymayanları sılmemıze yarıyor .. eklemek ıcın bı yol varmı varmı msla yenı forumdakılerle eskı forumdakıler arasındakı tabloları bırebır yapmak gıbı..

örnek bırınde cinsiyet modu var
digerinde yok veya baska bı mod var..

user tablodunu bırebır yapmak uyelık bılgılerıne zara gelmeden veya msj ları tasımak..

ornek
bırınde msj ıcon mod var dıgerınde yok..

umarım anlatabılmısımdır..

phpmyadmınden ugrasıyorum ama denk dusuremedım elle sql kodlarıyla ugrastım gene olmadı... yardımcı olursanız sevınırım.. :roll:
Kullanıcı avatarı
crazyworld
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen crazyworld »

localde denedim oluyo teşekkürler ;)
Kullanıcı avatarı
strahd
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen strahd »

kalmasını istediğimiz tablo derken (gerçi programı kurup açmadım sayfayı ama) orjinal ayarlar için normal işartlileri mi bırakıcaz? Edit:

message_die() was called multiple times. This isn't supposed to happen. Was message_die() used in page_tail.php?

bu nedir peki? yani tam olarak denileni yaptım ama install klasörü oluşturduktan sonra bu programı çalıştırmak için adres çubuğuna yazdığımda bu çıktı?
Kullanıcı avatarı
strahd
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen strahd »

yardımcı olacak birileri yokmudur?????? :!: :!:
Kullanıcı avatarı
cupra
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen cupra »

o dosyayı root'a atarak dene çıkan hata konusunda bir fikrim yok..
Kullanıcı avatarı
strahd
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen strahd »

ya abi roota da attım includes e de attım yine aynı şey yine aynı şey??
Kullanıcı avatarı
cupra
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen cupra »

bu işlemi yaparken kullanıcı stilini gözardı et seçeneğini evet olarak işaretleyin..
Kullanıcı avatarı
cupra
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen cupra »

MOD 1.0.8 versiyonuna güncellenmiştir
ilk mesajdaki link günceldir..

bu versiyonla ilk mesajdaki 2.020 versiyonu içindir kısmı değiştirilecek..
mod şu anda 2.0.21 uyumludur.

yukarıdaki modu sadece plus için değil mod kurulu düz phpbb forumlar içinde kullanabilirsiniz.
canx
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen canx »

gercekten cok super olmus iyi ki varsınız sağ olun
fatihbaz

Mesaj gönderen fatihbaz »

sql u ilk halinemi çeviriyor,yoksa siteden kaldırdıgımız modların sql kodlarını mı kaldırıyor?
Kullanıcı avatarı
cupra
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen cupra »

fatihbaz yazdı:sql u ilk halinemi çeviriyor,yoksa siteden kaldırdıgımız modların sql kodlarını mı kaldırıyor?
database e modlar tarafından eklenen tüm tabloları kaldırıyor..

yani phpbb'nin ilk db tablo yapısına döndürüyor..
phpbb ilk haline çevirecekseniz bu modu kullanabilirsiniz. tüm mod database kalıntıları temiizleniyor..
bu sayede premodlardan kurtulabilirsiinizde..
bu işlemi yaptıktan sonra orijinal phpbb dosyalarını yüklemelisiniz.. yoksa forumdaki mod dosyaları hata verdirir..
Kilitli

“2.0.x Dönüştürücüler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir