phpBB 3.1 Kurulumu

phpBB 3.1.x sürümlerinin çalıştırılması ve kurulumu ile ilgili yardımı buradan alabilirsiniz. Lütfen Eklentiler ile ilgili sorunlarınızı buraya yazmayın.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB 3.1.x kurulumu ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.1.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temalarından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.1.x Stil/Tema Sorunları & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB 3.1.x eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.1.x Eklenti Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

phpBB 3.1 Kurulumu

Mesaj gönderen VSaBaH »

phpBB 3.1 Forum Kurulumu
(Resimli & Videolu Anlatım)

A- Video Anlatımlı Kurulum:

Alternatif Link: https://vimeo.com/100525823
:!: NOT:
- Videolu anlatımda phpBB 3.1 kurulumu veritabanı ve cpanel işlemlerinin rahatça görülebilmesi için localhostta değil mevcut bir sunucuda gerçekleştirilmiştir. cpanel dışında panel kullananlar benzer şekilde dosyalarını atabilir ve veritabanı oluşturabilirler.

- Videolu anlatımda, kurulumu tamamladıktan sonra config.php dosyasının CHMOD (Perms) ayarını 644 olarak değiştirmeyi kesinlikle unutmayınız. (Cpanel File Manager'da config.php dosyasının üzerine tıklayıp üst menüdeki "Change Permissions" butonuna tıklayarak bu işlemi yapabilirsiniz.)
B- Normal Anlatımlı Kurulum:

1- İlk önce 3.1.x Sürüm Duyuruları & Güncellemeleri veya Yüklemeler sayfamızdan son yayınlanan phpBB paketini bilgisayarımıza indiriyoruz.

2- Daha sonra zip dosyasının içerisinden çıkan phpBB3 klasörünün altındaki dosyaları hostunuza FTP ile bağlanarak phpBB'yi kuracağınız ilgili yere gönderin.

3- Dosyaların hepsini hostunuza gönderdikten sonra FTP programınız ile alttaki dizinlerin CHMOD ayarını 777 ya da -rwxrwxrwx olarak;
cache/
files/
store/
images/avatars/upload/
alttaki dosyanın CHMOD ayarını ise 666 ya da -rw-rw-rw- olarak değiştirin.
config.php

4- Şimdi websitenizden phpBB dosyalarının olduğu ana dizindeki /install/ sayfasını internet tarayıcınızın satırına yazarak açın.

Örnek: http://www.siteadresiniz.com/phpBB3/install/

5- Açılan sayfada Kur (Install) sekmesine tıklayın.

Şekil-1:
1.png
6- Bu sayfada Kuruluma hoşgeldiniz (Welcome to Installation) yazacak.Şimdi en altta bulunan Sonraki Adıma İlerle (Next) butonuna tıklayın.

Şekil-2:
2.png
7- Next butonuna tıkladığımız zaman Sistem Gereksinimleri (Requirements) sayfası açılacak.Bu sayfada sisteminizde phpBB kurulabilmesi ve düzgün çalışabilmesi için çeşitli testler var.Gerekli (Required) yazılı bölümlerdeki ayarlar Yeşil renkle gösterilmiş olmalıdır.İsteğe bağlı (Optional) yazılı bölümlerdeki ayarlar isteğe bağlıdır.

Not: Desteklenen veritabanları (Supported Database) kısmındaki veritabanı adlarından en az bir tanesi yeşil renkte olmalıdır.Eğer bunların hepsi kırmızı ise phpBB'yi kuramazsınız.Çünkü sisteminizin herhangi bir veritabanı desteği yoktur.

Alttaki şekillerde örnek olarak MySQL ve PostgreSQL veritabanı destekli ve PHP 5.3.3 üzeri sürümlü bir sistem kullanılmıştır:

Şekil-3a:
3.png
8- Ayarlarınızın doğruluğundan eminseniz şimdi sayfanın en altındaki Kuruluma başla (Start Install) butonuna tıklayarak yükleme işleminize başlayabilirsiniz.

Şekil-4:
4.png
9- Kuruluma başla (Start Install) butonuna tıkladıktan sonra Veritabanı Ayarları (Database Configuration) sayfası açılacaktır.Bu sayfada veritabanı ayarlarınızı şu şekilde yapacaksınız:
Veritabanı Tipi (Database type): (Buradan veritabanı tipinizi seçin.)
Veritabanı Ana Makine Adı veya VKA (Database server hostname or DSN): (Bu kısıma veritabanı adresinizi yazın.Eğer veritabanınız başka bir makinede değilse bu kısıma localhost yazmanız yeterli olacaktır.Not: Sadece ODBC yüklemelerinde Data Source Name adı yazılmalıdır.)
Veritabanı Sunucu Portu (Database server port): (Sadece veritabanı portunuz farklıysa buraya yazın.Eğer farklı değilse bu kısmı boş bırakın.Genelde bu bölüm boş bırakılır.)
Veritabanı adı (Database name): (Veritabanı adını yazın)
Veritabanı kullanıcı adı (Database username): (Veritabanı kullanıcı adını yazın)
Veritabanı şifresi (Database password): (Veritabanı şifrenizi yazın)
Veritabanı tabloları için önek (Prefix for tables in database): (Bu kısımda phpbb tablolarının veritabanında kayıt edileceği önadlarının ne olacağı belirlenir.Eğer farklı bir önad kullanmak istiyorsanız burayı değiştirin. Ör: phpbb3_ Eğer önadları değiştirmek istemiyorsanız aynen bırakın.)
Bu ayarlarıda yaptıktan sonra Sonraki adıma ilerle (Proceed to Next Step) butonuna tıklayın.

Şekil-5:
5.png
10- Açılan ekranda Veritabanı bağlantısı (Database Connection) bölümü çıkacaktır ve veritabanına bağlantı kurulup kurulmadığı gösterilecektir.Eğer burada yeşil renkte Bağlantı başarılı (Successful Connection) yazıyorsa, veritabanı bağlantısı yapılmış demektir.Eğer kırmızı ile farklı bir yazı yazıyorsa geri dönüp veritabanı ayarlarınızı (veritabanı tipi, kullanıcı adı, şifre v.s.) yeniden kontrol etmelisiniz.

Daha sonra Sonraki adıma ilerle (Proceed to Next Step) butonuna tıklayarak bir sonraki ekrana geçin.

Şekil-6:
6.png
11- Bir sonraki sayfada Yönetici ayarları (Admin Configuration) bölümü çıkacaktır.Buradan Forum lisanı, admin kullanıcı adı, şifresi ve mail adresi belirlenecektir.Buradaki ayarlar şu şekilde olmalıdır:
Varsayılan forum dili (Default board language): (Site açılışında kullanılan varsayılan forum lisanını belirleyin)
Yönetici kullanıcı adı (Administrator username): (Yönetici kullanıcı adınızı yazın.Not: Yönetici kullanıcı adı 3 ve 20 karakter arasında olmalıdır.)
Yönetici şifresi (Administrator password): (Yönetici şifrenizi yazın.Not: Yönetici şifresi 6 ve 30 karakter arasında olmalıdır.)
Yönetici şifresini doğrula (Confirm administrator password): (Şifrenizi tekrar yazın)
İletişim eposta adresi (Contact email address): (İletişim e-posta adresinizi girin)
Bu ayarları yaptıktan sonra Sonraki adıma ilerle (Proceed to Next Step) butonuna tıklayın.

Şekil-7:
7.png
12- Açılan sayfada Yönetici bilgileri (Administrator Details) ekranı belirecek. Buradan Yönetici Ayarlarınızın doğruluğu kontrol edilecektir.Eğer yeşil renkte Testler geçildi (Test passed) yazısı çıktıysa Sonraki adıma ilerle (Proceed to Next Step) butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.Eğer kırmızı renkte bir hata mesajı alırsanız geri dönüp yönetici ayarlarını (yönetici kullanıcı adı, şifresi, e-posta adres v.s.) kontrol edin.

Şekil-8:
8.png
13- Bir sonraki sayfada Ayar dosyasına yazıldı. Şimdi kurulum için bir sonraki adıma geçebilirsiniz. (The configuration file has been written, you may now proceed to the next step of the installation) mesajı alacaksınız. (Eğer bu mesajı almadıysanız config.php dosyanızın CHMOD ayarını 666 olarak ayarlamalısınız)

Daha sonra Sonraki adıma ilerle (Proceed to Next Step) butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

DİKKAT: Şimdi FTP programınız ile config.php dosyasının CHMOD ayarını 644 ya da -rw-r--r-- olarak değiştiriniz. Artık config.php dosyasının CHMOD ayarı bundan sonra 644 ya da -rw-r--r-- olarak kalmalıdır.

Şekil-9:
9.png
14- Şimdi tarayıcınızdaki kurulum ekranına geri dönüp açılan sayfada Eposta Ayarları (Email Settings) bölümü altından (eğer gerekiyorsa) SMTP ve E-mail ayarlarınızı; Sunucu URL Ayarları (Server Url Settings) bölümü altından ise (eğer gerekiyorsa) domain ve sunucu ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Not: Bir çok durumda bu kısımlar olduğu gibi bırakılabilir ve daha sonra eğer gerekliyse Yönetim Panelinden bu ayarlarınızı yapabilirsiniz.

İşlem bittikten sonra Sonraki adıma ilerle (Proceed to Next Step) butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Şekil-10:
10.png
15- Daha sonraki sayfada phpBB 3.1 tarafından kullanılan veritabanı tabloları oluşturuldu ve bir kısım önceki veriyle beraber yerleştirildi. phpBB kurulumunu bitirmek için sonraki ekrana ilerleyin. (The database tables used by phpBB 3.1 have been created and populated with some initial data. Proceed to the next screen to finish installing phpBB). mesajını alacaksınız.Eğer farklı bir hata mesajı alıyorsanız geri dönüp ayarlarınızı kontrol edin.

Şimdi Sonraki adıma ilerle (Proceed to Next Step) butonuna tıklayarak son aşamaya geçebilirsiniz.

Şekil-11:
11.png
16- Tebrikler, alttaki şekildeki mesajı aldıysanız phpBB yüklemeniz bitti.Giriş (Login) butonuna tıklayarak Yönetim Paneline giriş yapabilirsiniz.

Şekil-12:
12.png
17- Şimdi FTP'den phpBB ana dizininizde bulunan install/ klasörünü silip veya ismini değiştirerek veya başka bir dizine taşıyarak sitenizin açılmasını sağlayabilirsiniz.
13.png
14.png
15.png
--------------------------------------------------------------

Yazan: ESQARE
Geliştirme & Güncelleme: VSaBaH
Videolu/Resimli Anlatım: VSaBaH
NOT: Bu makale hiç bir yerde link ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Emeğe saygı, kendi saygınızı gösterir.
Anahtar Kelimeler: phpBB3 Kurulumu, phpBB 3.1 Ascraeus Kurulumu, phpBB 3.1.0 Kurulumu
bilge
Kayıtlı Kullanıcı

Re: phpBB 3.1 Kurulumu

Mesaj gönderen bilge »

Arkadaşlar, yeni sürüme geçildi ve benim sitem açılmıyor. Geçiş henüz nasıl yapılır anlamaya çalışıyorum. Çünkü daha önceleri de siteyi uçurmuşluğum var. Siteme zarar vermekten geri dönüşü olmayan hatalar yapmaktan korkuyorum.

Sitem ortada görünmediği için yönetim panelim yok. FTP den mi yapmalıyım yoksa hostumdan yükletip oradan mı yapmaya çalışayım?
Ve bana bunu adım adım ne yapmam gerektiğini söyleyecek biri var mı? Videolu anlatımdan birşey anlamadım.
Resimliler nispeten daha iyi .. Mesela 2 ve 3 deki anlatımı anlamadım. Hostunuza gönderin demek? FTP yi açınca ne yapayım?
Dosyaları indirdim pc me. oradan başlayalım. :roll:
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

Konunun videolu anlatımı var, ekran görüntülü anlatımı var. Başka ne yapalım onu anlayamadım?

Bence, sizin öncelikle FTP nedir? Host nedir? FTP ile sunucuya dosya göndermek nasıl yapılır? bunları öğrenmeniz gerekiyor. Basit bir Google aramasıyla hepsine ulaşabilirsiniz. Bunlar her web sitesi yapımcısının bilmesi gereken temel şeyler olduğundan burada üzerinde durulmamıştır. Bizim de amacımız burada temel web eğitimi vermek değil, webmasterlara phpBB kurulum ve sorunlarıyla ilgili yardımcı olmaktır. Şayet bunları öğrenmekte güçlük çekiyor, fazla çabalamıyor ya da zorlanıyorsanız phpBB'yi web sitenize kim kurduysa onun ilgilenmesi daha doğru olacaktır. Ya da mecburen bir şekilde öğrenip kendin çabalarınızla yapacaksınız.

Ayrıca biraz cesaretli olmanızı öneririm. Sitenizde ya da mesaj panonuzda yapacağınız her değişiklikten önce yedek alın ki herhangi bir aksilik olursa tekrar eski haline getirebilin. Böylece sitenize bir şey olacak korkusu yaşamazsınız.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
bilge
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen bilge »

TEŞEKKÜR EDERİM ESQUARE, Bu sitenin 0 dan ilk kurulumu anlatımı mı imiş? Ben phpbb3.1.2 geçiş anlatımı diye bakıyordum. Yazdıklarından yanlış algıladığımı farkettim de.

(Sitemin tema özelleştirmesi hariç her işlemlerini kendim yapıyorum. Buradan öğrenerek hem de.
Sitemi bir kaç defa deneme yanılmalarla uçurdum yedeklemelerimden hostum geri getirdi. Son tema dosyalarında ne yaptıysam yedekleme ile geri yükleme işe yaramadı. Korkum oradandı.)
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

3.0.x sürümlerindeki temalar 3.1.x sürümlerinde çalışmamaktadır. Temanın güncel halini ya da varsayılan prosilver temasını kullanmalısınız.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
bilge
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen bilge »

Evet çalışmıyor, benim ki 3.0.12 sürümde. Yeni sürüme geçiş yapabilmek için bilgi bakıyordum ama burası yanlış imiş. Yeni sürüme geçebilmek için yardımcı olabilir misiniz?

Burası ilgili olmadığı için mesajlarımı gerek görürseniz silebilirsiniz.
Ve konuya hangi başlığın altından devam edeyim link verebilirseniz...
Demek prosilver yapsam temayı çalışacak?..
Ftp den prosilver temaya geçiş yapabilir miyiz?
Kullanıcı avatarı
rocksenn
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen rocksenn »

3.0.12 den 3.1.2 ye geçiş güncelleme paketini indir >>>> http://www.phpbbturkey.com/downloads/#phpbb

ana dizine rardan çıkanları yolla

şu konuyuda incele >>> viewtopic.php?f=66&t=21021
Zamana Güzellik Kat!
hakanotuken
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen hakanotuken »

anlatım çok güzel olmuş eline sağlık ama bir yeri anlamadım, ilk defa phpbb kuruyorum 777 diye bir ayar vardı onu göremedim böyle bişey artık yok mu yada siz mi atladınız. teşekkürler
Kullanıcı avatarı
rocksenn
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen rocksenn »

Genelde otomatik sunucu tarafından ayarlanıyor kurulum sırasında belirtir, eğer kurulum için gereken yazma işlemi dosyalarında izin yoksa bunu der zaten ozamn chmod ayarlarını söylenen şekilde ayarlarsın... Yukarda zaten confing.php dosyası için açıklama yapmış... Kurulumda sorun çıkarsa bu dosya ile ilgili 777 yapacaksın chmod u sonra iş bitince tekrardan 644 yapıcaksın...
Zamana Güzellik Kat!
hakanotuken
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen hakanotuken »

cevap için teşekkürler, ben zaten forumu kurdum 777 filan yapmadım şu anda düzeltmeme gerek var mı
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen VSaBaH »

phpBB 3 CHMOD Ayarları
Bu ayarlar phpBB 3 sürümlerinin tamamı için geçerlidir. phpBB 3.1 dahil...
config.php
Kurulum öncesi - 666
Kurulum sonrası - 644
Diğer tüm dosyalar - 644
Diğer tüm klasörler - 755
Aşağıdaki klasörlerde istisna vardır. Bu klasörlerin izinleri şu şekilde olmalıdır;
files dizini - 777
cache dizini - 777
store dizini - 777
images/avatars/upload dizini - 777
shaman_tr
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen shaman_tr »

Merhaba,
Öncelikle anlatım için teşekkür edrim. Hiç forum kurmamış biri olarak tüm anlatılanları başarılı bir şekilde uyguladım. Ancak 16. adımdan sonrası anlatımdaki gibi gelişmedi. 16. adımda "Giriş" butonuna basınca "[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Environment.php on line 1212: tempnam() [function.tempnam]: SAFE MODE Restriction in effect. The script whose uid is 11985 is not allowed to access ./../cache/twig//1a/1d owned by uid 48" diye bir hata altım ve yönetim panelini göremedim. Ardından install dosyasını sildim ve config dosyasının 644 şeklinde değiştirdim ve yine denedim ancak karşımda sadece beyaz bir akran buldum... nerede hata yaptım bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen VSaBaH »

shaman_tr yazdı:Merhaba,
Öncelikle anlatım için teşekkür edrim. Hiç forum kurmamış biri olarak tüm anlatılanları başarılı bir şekilde uyguladım. Ancak 16. adımdan sonrası anlatımdaki gibi gelişmedi. 16. adımda "Giriş" butonuna basınca "[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Environment.php on line 1212: tempnam() [function.tempnam]: SAFE MODE Restriction in effect. The script whose uid is 11985 is not allowed to access ./../cache/twig//1a/1d owned by uid 48" diye bir hata altım ve yönetim panelini göremedim. Ardından install dosyasını sildim ve config dosyasının 644 şeklinde değiştirdim ve yine denedim ancak karşımda sadece beyaz bir akran buldum... nerede hata yaptım bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?
Merhaba,

Durum sizden kaynaklanmıyor, sunucunuzla görüşünüz. Çünkü Safe Mod şu an açık sunucunuzda. Kapatmaları durumunda sorun çözülür. Kurulumdan sonra açık olması sorun yaratmayacaktır.

Yani kodu bize değil sunucuya söylerseniz muhtemelen çözüm bulurlar veya açamayacaklarını söylerler.

Bilginize...
shaman_tr
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen shaman_tr »

Cevabınız için çok teşekkür ederim, sorunumu sunucumla görüşerek çözdüm ancak şu anda başka bir sorunum var, forum gayet iyi çalışıyor ancak kullanıcı kaydı yapılamıyor... forumdan "Kayıt" diyorum, "Bu koşulları kabul ediyorum" diyorum ve karşıma "http://www.siteadi.com/forum/ucp.php?mode=register" şeklinde beyaz bir sayfa geliyor... herhangi bir hata kodu vb. göstermediği için nasıl araştıracağımı da bilemedim... bu konuda ne yapabilirim?
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen VSaBaH »

Merhaba,

Muhtemelen çerez (cookie) ayarlarınızda problem var.

YKP > GENEL > SUNUCU KONFİGİRASYONU bölümünde;

Çerez ayarları;
Screenshot_3.png
Sunucu URL ayarları;
Screenshot_4.png
Şeklinde olmalı. Ön bellek temizliğini unutmayınız.
Kilitli

“3.1.x Destek Forumu” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir