Neden phpBB değil?

phpBB destek veya chat forumu değildir
phpBB ile ilgili sorulan tüm soru başlıkları kilitlenecek veya silinecektir.
Bu forumda phpBB sorunları dışındaki genel Webmaster sorunlarını ve problemlerini tartışabilirsiniz.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB3 kurulum ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.0.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temasından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB3 mod/eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.0.x MOD Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
mesulid
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Neden phpBB değil?

Mesaj gönderen mesulid »

Öncelikle herkese merhaba,

Bugün google'da yaptığım bir araştırma sonucunda şöyle bir sonuca vardım.
Google'da ilk 10 sıradaki türkçe forum sitelerinin kullandıkları forum türleri (reklam olmasın diye site isimlerini ve adreslerini yazmadım) :

1. Site: VBulletin
2. Site: VBulletin
3. Site: VBulletin
4. Site: VBulletin
5. Site: VBulletin
6. Site: phpBB (+ portal)
7. Site: VBulletin
8. Site: Invision Power Board
9. Site: ASP Playground Advanced Edition
10. Site: VBulletin

Bu istatistiğe bakarak niye hep VBulletin'in tercih edildiğini merak etmek istiyorum. 7 site VBulletin ve sadece 1 site phpBB kullanıyor. Bunun nedeni nedir?

İyi günler...
Kullanıcı avatarı
Dn_35
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Re: Neden phpBB değil?

Mesaj gönderen Dn_35 »

Türkiyede forumlara üye olan kişiler anlamsız bir şekilde vBulletin meraklısı, belki alışkanlık olsa gerek bilmiyorum ama bu böyle ve ciddi manada forum kurmak isteyenlerde bunu düşünerek 160$ bayılarak vBulletin lisansı alıyorlar.

Null dolu ama yakalanırsa, ki vBulletin anında buluyor bekliyor forum biraz büyüdümü hemen forumu kapattırıyor null kullananlarda mecburen lisans alıyorlar.

Aslında vBulletinin resmi bir Türkçe dil paketi ve Resmi Türkçe destek sitesi bile yok olanlarda hepsi biraz bilip destek sitesi açanlar. İnsanlar 160$ sonra her yıl 45$ vererek aldıkları bir forum scriptinden hiç bir destek alamadan kendi başlarına kalıyorlar.

Birde çoğu eklenti hazır geliyor ve mod eklemek, versiyon yükseltmek çok basit olduğundan hiç bilgisi olmayanlarda tercih ediyorlar.

Gerçi şu an phpBB3 vBulletinden daha kullanışlı ve daha güvenilir bir forum scripti oldu RC sürümleri bir bitsin hele.

Türkiye gibi marka meraklısı birkaç ülke dışında bakın vBulletinin esamesi bile yok.
Site Kuralları | Mod Kurulum Makalesi | MODX Formatlı Modların Kurulumu

Lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, kurallarımız gereği özel mesajlara cevap vermiyoruz.
eXspet
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen eXspet »

Çok Güzel açıklama tebrikler...
Ben de hep merak etmişimdir :)
Bilgisi olmayıp da parası da olmayanlar SMF kullanıyor herhalde :)
Kullanıcı avatarı
Dn_35
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Dn_35 »

eXspet yazdı:Çok Güzel açıklama tebrikler...
Ben de hep merak etmişimdir :)
Bilgisi olmayıp da parası da olmayanlar SMF kullanıyor herhalde :)
Aslında SMF'de güzel bir forum scripti, mod kurması falan çok basit, bilmiyorum merakımdan kurup denedim benim pek hoşuma gitmedi kullanışlıda değil, zaten ülkemizde smf çok yaygın değil.

phpBB2'nin ilk zamanlarında phpBB2 çok kolay hack ediliyordu insanlar korkudan smf kurdular ama 2.0.17 versiyonundan sonra ve phpBB2 için geliştirilen güvenlik modlarıyla phpBB2 çok güvenilir sağlam bir sistem olunca smf gibi free forum scriptlerini önceden başlayıp devam edenler haricinde kullanan kalmadi gibi,

phpBB gibi az sistem kaynağı kullanan sistem yok hele phpBB3 ile SQL sorguları çok düşürülmüş ve UTF8 çoklu dil desteğiyle birlikte Karakter sorunuda kalmamış bir phpBB3'ün önünde hiç bir engel kalmamıştır. Tabi bunlar benim düşüncelerim.
Site Kuralları | Mod Kurulum Makalesi | MODX Formatlı Modların Kurulumu

Lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, kurallarımız gereği özel mesajlara cevap vermiyoruz.
mesulid
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen mesulid »

Bu cevabı okuyunca tam bir soru sorucaktım eXspet benden önce davranmış (:
Dn_35, açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. PhpBB3 kurmak nasip olmadı bana henüz ama en kısa sürede localhost'ta bir deneme yapıcam. Aslında şuan hemen kurmak-kullanmakta istemiyorum phpbb3'ü. Çünkü daha yeni olduğu için çok fazla sayıda stil ve mod yok. Ancak ileride mutlaka kuracağıma eminim. Size bir soru sormak daha istiyorum, RC'nin açılımı nedir?

İyi günler...
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

mesulid yazdı:Öncelikle herkese merhaba,

Bugün google'da yaptığım bir araştırma sonucunda şöyle bir sonuca vardım.
Google'da ilk 10 sıradaki türkçe forum sitelerinin kullandıkları forum türleri (reklam olmasın diye site isimlerini ve adreslerini yazmadım) :

1. Site: VBulletin
2. Site: VBulletin
3. Site: VBulletin
4. Site: VBulletin
5. Site: VBulletin
6. Site: phpBB (+ portal)
7. Site: VBulletin
8. Site: Invision Power Board
9. Site: ASP Playground Advanced Edition
10. Site: VBulletin

Bu istatistiğe bakarak niye hep VBulletin'in tercih edildiğini merak etmek istiyorum. 7 site VBulletin ve sadece 1 site phpBB kullanıyor. Bunun nedeni nedir?

İyi günler...
O phpBB kullanan 7. sitede bize ait olan site sanırım. turkiyeforum.com ? :)
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
Kullanıcı avatarı
radyobulut
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen radyobulut »

ESQARE yazdı:O phpBB kullanan 7. sitede bize ait olan site sanırım. turkiyeforum.com ? :)
PhpBB kullanan 7. sırada değil ki : ))
mesulid
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen mesulid »

Evet haklısınız o site turkiyeforum.com 7. sırada olmamasının sebebi ilk 5.sırada bir site açılmıyordu. Sayfa görüntülenemiyor diyordu. O yüzden onu es geçince sıralama kaydı :)
Kullanıcı avatarı
er_as
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen er_as »

Dn_35 arkadaşımın söylediklerine katılıyorum.
smf ben de denedim ve halazırda sitemde faal ama bazı sorunları halledemedim. phpBB ye göre daha karmaşık geldi. phpBB Türkiye nin olması bu formu kullananlar için büyük bir avantaj aslında.. Çok yakında SMF'yi kaldırıp phpBB'yi Upload edeceiğm. phpBB yi denemem gerekiyordu. dernedim. beğendim.
Teşekkürler..
eXspet
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen eXspet »

Aslında SMF'de güzel bir forum scripti, mod kurması falan çok basit, bilmiyorum merakımdan kurup denedim benim pek hoşuma gitmedi kullanışlıda değil, zaten ülkemizde smf çok yaygın değil.

phpBB2'nin ilk zamanlarında phpBB2 çok kolay hack ediliyordu insanlar korkudan smf kurdular ama 2.0.17 versiyonundan sonra ve phpBB2 için geliştirilen güvenlik modlarıyla phpBB2 çok güvenilir sağlam bir sistem olunca smf gibi free forum scriptlerini önceden başlayıp devam edenler haricinde kullanan kalmadi gibi,

phpBB gibi az sistem kaynağı kullanan sistem yok hele phpBB3 ile SQL sorguları çok düşürülmüş ve UTF8 çoklu dil desteğiyle birlikte Karakter sorunuda kalmamış bir phpBB3'ün önünde hiç bir engel kalmamıştır. Tabi bunlar benim düşüncelerim.
Smf seven müşterilerimiz var, onlara kurmuştum bende.. tema yüklerken canım çıktı :)
Bir de başka şeylerle uğraşsaydım çok kötüydü durum herhalde :)
Bir de mybb var, aslında vb'ye benziyor diyorlar ama vb teması bile benzemiyor bence :)
Bir de çok karışık bir sistem...

Ayrıyeten Joomla Fireboard var..
Bu aslında güzel ama sadece joomla ile birebir uyum sağladığı için :)
Ayrıyeten forum gibi kullanılamıyor ve zaten kimsede kullamaz şu an :)

Sonuç olarak en iyi sistem phpbb!
Phpbb'nin 3. versiyonunu sabırsızlıkla bekliyoruz..
Artık vb'nin devrilme vakti geldi de geçiyor :)
the_nobody
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen the_nobody »

Invision gerçekten çok güzel ve profesyonel bir forum yazılımı. Hele son sürümünü bi yerden bulup indirin ve localhost'unuza kurun, gerçekten dudak uçuklatacak özellikleri var. Ha phpbb 3 invison'la kapışır mı? Gerçekten AJAX'ı olsa ciddi manada kapışır. Eğer bir gün doğru düzgün param olursa invision lisansı almak isterim. tamam Türkçe destek sitesi tam anlamıyla yok fakat hem bir çok eklentisi hem de bir çok orijinal içeriğe sahip. Gerçi blog, albüm, sohbet gibi bir kaç eklentiye parayla sahip olabilmenize olanak sağlıyor olsa da dünya çapında invision p.b. için yapılmış 100lerce eklenti var ve hiç biri basit değil...

vBulletin'e gelince, bana öyle geliyorki, işten pekte anlamayanlar hem ismi de olduğu içi bu yazılımı kullanıyor. Ben sevmiyorum, pek düzgün bir yapıya sahip değil bence, kullanışsız ve gerçekten eski bir görünüme sahip. He bir çok özelliği var, ona bişey diyemem fakat yine de güzel değil. Hiç kullanmadım da ayrıca. Bir çok forum yazılımını localhost'uma veya demo hesap alıp iyice inceledim, vBulletin dışında...

phpBB 3 gerçekten çok güçlü geliyor. fakat bence biraz daha sade bir yönetim paneli yaparlarsa daha iyi olacak gibi ve tabii ki bu AJAX işi gerçekten kolaylaştırıyor. AJAX'ı profesyonelce bir biçimce phpBB3'e uydurmalarını dilemekten başka bir şey yapamıyorum. Hele invision'ın 2.3.1 versiyonunu denedikten sonra, AJAX'ın bir forumu ne kadar güzelleştirdiğine hepten şahit oldum.

Parasını kuruşuna kadar hak eden yazılım: Invision Power Board
En rahat yazılım: phpBB3 (ulaşılabilirlik, destek, vs.)

Benim düşüncelerim bunlar, Türkiye'de invision pek bilinmese de gerçekten çok iyi bir yazılım. Ayrıca crytek'in bir sitesinde kullanılan yazılım vardı, o da gerçekten çok kuvvetli bir yazılımdı. Adını hatırlarsam ya da bulabilirsem buraya yazarım... Ama çok pahalıydı =)
Kullanıcı avatarı
Webmasters
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Webmasters »

Türkiye' yi esgeçelim
Dünyanın en büyük forum sitelerine bakalım; Oda nesi ilk sırada dünyanın en büyük forum sitesi bir phpBB, dünyadaki en çok mesaja, dünyadaki en çok üye sayısına sahip FORUM bir phpBB sistemi işte ;

sitenin ismi Gaia Online
adresi : http://www.gaiaonline.com/forum/index.php

Görüldüğü gibi phpBB kişiselleştirilerek daha güzel bir hale getirilmiş, aslında benim için en saçma olan şeyise phpBB nin dayanıklığı konusunda amatörlerin hatta bazı profesyonellerin bile bilgili olmaması. Derlerki abi ben korkuyom üye sayısı ve mesaj sayısı çohaldığı zaman forum şişmesin, bu dile gelen düşünceler her zaman için komiğime gitmiştir elbet bizim onlaracevabımız http://www.gaiaonline.com/forum/index.php olacaktır

Gaia has 1,171,358,243 articles posted with 9,676,520 registered users.
tAM tamına 1,171,358,243 mesaj ve 9,676,520 adet üye, soruyorum phpBB için atıp tutanlara BORUMU BU ?

Burada en önemli nokta mesaj sayısı ve üye sayısı bu şunuı gösteriyor phpBB o kada sağlam bir yapıya sahipki MİLONLARCA üyeyi ve MİLYARLARCA mesajı bile içeriğinde kendi özel MYSQL veri tabanında rahatça saklayabiliyor.

Peki bana bu kadar yüksek üye sayısına sahip bir başka marka forum gösterebilirmisiniz o çoks evdiğiniz para verip aldığını vb, ipb geçin onları arkadaşlar, şunu asla unutmayın;

Birşeyin parayla satın alınmasın insana sadece güven verir çünki para veriyorsun iyi olduğunu düşüneme yol açıyor, emin olun ki keşke phpBB 3 ü para ile satsalardı VB den bile daha popüler olurdu zaten popüler çünki

ACI AMA GERÇEK;
Dünyada en çok kullanılan en çok tercih edilen en çok destek verilen forum sistemi PHPBB sistemidir neden acı ama gerçek diyorum çünki phpBB dışlında forum sistemi kullananlar için bu acı bir gerçektir.

phpBB diğer forum sistemlerinden çok daha fazla kendisini geliştirmiştir. Ben eğerki üzülerek söylüyorum phpBB sevmesem ve kullanmasaydım VB kullanırdım neden ?
Vbuletin için yapılmış modlar çok hoşuma gidiyor alt forum sistemi, rep puanı, konuya dosya eklenmesi, içlerinde en sevdiğm mod sub forum o benim için olmaaz bişey olmadan olmaz :)

VBulletinde öyle bir sub forum sistemi var ki ; her alt foruma sınırsız sayıda alt forum açabilmeye imkan tanıyan bir alt forum sistemidir, peki ne oldu işte VB nin beğenilen neredeyse tüm özellikleri sonradan çıkan pHpBB tarafından hemen hemen aynı özelliklerde kodlamalar yazılarak MOD adında piyasaya sunuldu.

Yani aslında burada şöle bir olay var phpBB sonradan çıktı ve piyasada kendinden önce var olan tüm forum sistemlerinin en güzel özellikleirni aldı, ama dikkatetinizmi ?

Bunu phpBB yapmadı zaten yapsaydı phpBB 2 ye dahafazla özellil eklerdi bunu, phpBB severler phpbb geliştiricileri , bizler , sizler yaptınız,

Şimdi ise smf aynı şeyi yapıyor ama smf nin son zamanlarda ilgi çekmesinin tek nedeni ise özellikler ile gelmesi ,

buda neden VB nin ve diğer basit forum sistemlerinin kullanıldığnı gösteriyor; Çünki site açanlar bişey bilmiyorlar site açanlar webmaster değiller bişeyden anlamadıkları - emedikleri içinde bu tür üstünde özellikler ile gelen ( sub forum , rep, popüler üyeler vs vs vs) sistmleri seçiyorlar.

Buradan şunuda anlıyoruz türkiyede modifiye forum kullananların sayısı her geçen gün artıyor bunun en büyük nedeni de aslında modifiye forumların çok iy yapılmış olması yada çok fazlamod olması değil ki zaten öylede değiller bir ustanın gözünde, sorun şu kimse bişeyden anlamıyor (çohunluk) bu nedenle bu yollara başvuruluyor;

Türkiyede arkadaş ilk mesajında demişti VB ler daha çok tutuluyor siz o VB kullanan site adminlerini sahilerini araştırınız göreceksiniz ki aslında bişeyden anladıkalrı yok hiç birinin bişey bildiği yok, küçümsüyormuyum acaba hayır bu aslında gerçeğin sadece aynaya yansımasıdır. Adam istiyor forumunda herşeyi olsun ama yapamıyor o zaman içinde herşey olan forum alıp kullanıyor,

phpBB 3 çıktı hayurlı olksun dedik ama beğenmedim phpBB 3 ün kendine özgün bir can sıkntılı hali var neredeyse tamamen değiştirilmiş iç yapısı, ve şu an için çok az eklentisi var ilerde 3-4 sene sonrasında neler olacağına bakmak lazım şu aniçin phpBB 3 şahsi fikrimdir vasadın önde gideni (tabii yanlış anlamayın phpBB yi çok severim)

Son olarakk dünyanın en büyük forum sitelelerini görmek için
Bu siteyi takip edin: http://www.big-boards.com/
Kullanıcı avatarı
Kartal23
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Kartal23 »

para varsa ve mod kurma veya ıvır zıvır ile uğraşmadan hali hazırda bir forum siten olsun istersen vb alabilirsin.
ama ben bu işi öğrenip sitemi güzelleştireceğim. web ve yazılımlarını öğreneceğim diye bir heves olursa içinde vb yi terk edersin.. phpbb açık kodlu harika bir sistem.. ben de anlamam ama bir hırs yaptım param da yoktu ki vb alayım arkadaşım vb tavsiye etmişti sonra dedim ücretsiz ne var? nuke var phpbb var dedi nuke sitesi nasıl dedim renkli ama zayıf yönleri çok. phpbb nasıl dedim o iyi açığı kolay kolay çıkmaz deyince phpbb de karar kıldım. iyi de etmişim.

sanada tavsiye ki eğer bişeyler kapmak formunun üzerinde istediğin gibi değişiklik yapmak istiyorsan phpbb kur...

bir vb sitesi için harcanan miktar

domain + host + vb = ?(iyi para eder) buna ek yıllık 45$ da lisans...

ama bir phbb sitesi için

domain + host = ? (cebinde ne kadar varsa güvenilir yerlerden al) lisans yok. sitenin altındaki emeğe saygı duy silme yeterli. istediğin türde modları kur son yok destek al istediğin kadar. daha ne diyelim. buyur kullan :)
http://www.boraboy.net

Türkçe' ye Sahip Çık;
Yok Olmasına İzin Verme.
Kullanıcı avatarı
radyobulut
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen radyobulut »

Türkiye sıralaması bayağı bir değişti arkadaşlar:

1. *
2. PHPBB
3. vBulletin
4. Forum değil (:
5. SMF
6. ASP Playground
7. SMF
8. **
9. vBulletin
10. ***

* Ben hiçbir ibare göremedim ama vBulletin sanırım..
** Ben hiçbir ibare göremedim ama SMF sanırım..
*** Gözüm biryerden ısırıyor ama yapımcı ve çeviri imzasına rastlmadım..

?************************************?

Dünya geneline ise Webmasters yaklaşık 9 ay önce bu konuya değinmiş ve son haliyle:

1. phpBB kurulu Gaia Online (Anime roleplaying community) 1369715118 mesaj ve 13662751 üye

Yazıyla yazacak olursak yaklaşık 1 milyar 400 milyon 700 bin mesaj ve 14 milyon üye..
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen VSaBaH »

vBulletin'in tercih edilmesinin sebebi güvenli olduğunun düşünülmesi ve lüks olarak görünülmesidir. Yani bizim milletimizin lüks merakı ortada. Paralıdır kalitelidir diye alıyor herkes. Ücretli bir yazılım olduğu için desteğini de ücretli verenler revaçta. Geliştirme 0'dır neredeyse...

En basitinden siz siyahlar içinde bir vBulletin gördünüz mü? Bahse girerim hepimizin gördüğü açık mavi üzerine koyu mavi ile tasarlanmış klasik vBulletin tipidir... Farklı varsa da parmakla sayılacak kadar azdır.

SMF'nin kullanılmasının sebebi gayet kolay kullanımının olmasıdır. Ancak phpBB kadar destek ve eklenti yoktur. SMF siteler klasiktir. İlk bakışta SMF olduğu hemen anlaşılır...

phpBB ise profesyonellerin işidir... ;)
Gelişime ve değişime en açık forum yazılımıdır. phpBB ile birbirinden son derece farklı forumlar elde edilebilir. MOD yüklemeleri ve güncellemelerini zorluğu bakımından vBulletin'e göre tercih edilmese de fark yaratmak isteyenlerin tercih ettiği bir yazılımdır... phpBB3 ile phpBB inanılmaz yol katetmiş ve rakiplerine fark açmış durumdadır...

“Genel Tartışmalar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir