Ana sayfa Hakkında Özellikler phpBB 3.1.x Özellikleri

phpBB 3.1 Özellikleri

phpBB™ artık üçüncü sürümde... phpBB3, profesyonel kalitede modüler dizaynı, yüksek güvenliği, çoklu dil arayüzü, bir çok veritabanı sunucu desteği ve tam özelleştirilebilir şablonlarıyla yayında. Aşağıda phpBB 3.1 sürümlerinin özellikleri verilmiştir.

phpBB 3.1

Yöneticiler | Son Kullanıcılar | Geliştiriciler | Tasarımcılar

Yöneticiler

Özellikler, Değişiklikler & İyileştirmeler

Eklentiler
Elle kod düzenlemek artık geçmişte kaldı. phpBB 2.0 & 3.0 sürümlerinde MOD olarak bilinen eklentiler, phpBB 3.1'de YKP'den hızlı bir şekilde yüklenebiliyor. phpBB'deki büyük özelleştirme toplulukları sayesinde yapılması zor olan bir çok yeni eklenti forumlarınızın geliştirilmesinde size yardımcı olacak.

Eşsiz Güvenlik
Hiç bir şey verilerinizi daha güvenli tutmaktan önemli değildir. İşte tam bu noktada phpBB'nin rekoru konuşur. Son 4 yıl içinde phpBB yazılımında hiç bir güvenlik açığı rapor edilmemiştir. Bu arada SMF, vBulletin, IPB, ve MyBB forum yazılımlarında ortalama 10, en fazla 16 tane güvenlik açığı belirlenmiştir. Bu durum phpBB'yi mesaj panosu çözümü olarak seçmek için en önemli sebeplerden bir tanesidir. Ayrıca phpBB'nin güvenliğinden tamamen emin olmak için tüm phpBB kod tabanını denetlemek amacıyla profesyonel bir güvenlik şirketi kiralandı.

* Secunia verilerine göre 2011 yılından beri phpBB yazılımındaki güvenlik açığı ortalaması sıfır (0) olarak belirlenirken, diğer forum yazılımlarındaki güvenlik açıkları ortalaması on (10) seviyesinde belirlenmiştir.

Basitleştirilmiş Güncelleme
Eğer karmaşık güncelleme prosedürlerinden bıktıysanız, phpBB 3.1'i çok seveceksiniz. İster phpBB'nin kendisi, isterseniz eklentileri olsun; yeni güncelleme paketini sunucunuza yükleyip, ardından bir kaç düğmeyi tıklayarak güncelleme işlemini artık çok basit bir şekilde yapabileceksiniz. Hatta son güncel sürümleri kullanıp kullanmadığınızı bile YKP'den kontrol edebileceksiniz.

Yumuşak Silme: Mesajlar ve başlıklar artık kalıcı silme yapılmadan genel görünümden kaldırılabiliyor. Yani artık yanlışlıkla sildiğiniz mesajları ve başlıkları geri getirebileceksiniz! Ayrıca bu özelliği her bir kullanıcı ya da grup için belirleyebilirsiniz.
Geliştirilmiş Global Duyurular: Global Duyurular (izinler büyük ölçüde basitleştirilerek) artık belirli bir foruma bağlandı.
Geliştirilmiş Takım Sayfası: Yeni takım sayfası artık büyük ölçüde özelleştirilebiliyor ve gruplara göre sıralanıyor.
İletişim Sayfası: Artık ziyaretçiler (misafirler dahil), entegre edilmiş iletişim sayfasını kullanarak mesaj panosu yöneticisi ile iletişime geçebiliyor.

Son Kullanıcılar

Özellikler, Değişiklikler & İyileştirmeler

Duyarlı Tema
Varsayılan phpBB teması prosilver, tüm cihazlarda modern bir deneyim sağlamak için tamamıyla elden geçirildi. Temayı bir tablet ya da akıllı telefon üzerinde görüntüleyerek deneyin.

Bildirim Sistemi
Çeşitli olaylar hakkında haberdar olmak için (örneğin; bir mesajınız alıntı yapıldığı zaman) tercihlerinizi kolayca yapılandırabilirsiniz. Yeni genişletilebilir bildirimler özelliği her sayfanın üst bölümünde bulunur ve uyarılar ile diğer bilgileri almak için merkezi bir yer sağlar.

Gravatar Desteği: Avatarlar önceden mevcut olan seçeneklerin yanı sıra artık Gravatar servisinden de alınabiliyor.
OAuth Girişler: Google, Bit.ly, ya da Facebook hesaplarınızla artık phpBB'ye kayıt olabilecek ve giriş yapabileceksiniz. Diğer OAuth servislerini de Eklentiler sayesinde kolayca ekleyebilirsiniz.

Geliştiriciler

Özellikler, Değişiklikler & İyileştirmeler

Symfony Bileşenleri
Symfony, PHP ile yapılmış web siteleri için battle-hardened bileşenlerinin bir setini sağlar. Bu bileşenler PHP dünyasında, Drupal ya da Laravel gibi benzer popüler projeler dahil, web uygulamalarının temelinde yaygın olarak kullanılan bileşenlerdir. phpBB, artık Symfony kullanılarak inşa ediliyor.

Routing & Controllers: phpBB 3.1, daha iyi API çağrıları için Routing & Controllers kullanarak daha modern web MVC yapısı ile dizayn edildi.
Dönüştürücüler: Dönüştürücüler (migrations), özellikler ve eklentilerin kurulum ve kaldırılmasında veritabanı bölümlerini basit bir şekilde korumak için eklendi.

Dependency Injection: Yeni ve tamamen elden geçirilen kodlar artık Dependency Injection tasarım modelini tutarlı olarak izliyor.
Composer: phpBB, artık dependency management için Composer'e güveniyor. phpBB'nin Composer paketini Packagist sayfasında bulabilirsiniz.
Fonksiyonel Test: phpBB, bundan böyle PHPUnit ile birim teste ek olarak fonksiyon testi (functional testing) ile doğru bir davranış sergiliyor.

Tasarımcılar

Özellikler, Değişiklikler & İyileştirmeler

AJAX: Geleneksel olarak phpBB, bir mesajı silme ya da forumları yeniden sıralama gibi basit işlemler sırasında çoklu istekler göndererek ve tam sayfa yüklenerek bant genişliği üzerinde yavaş ve ağır bir şekilde ilerliyordu. Yeni phpBB'ye AJAX özelliği eklendi! Artık bir çok basit işlem daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilecek.
Geliştirilmiş Stil Kalıtımı: Şablon sistemi tamamen yeniden elden geçirildi. Dizin yapısı, diğer stillerden kalıt alırken arttırılmış bir yetenek sağlamak için temizlendi. Artık gereksiz ve kafa karıştırıcı yapılandırma dosyaları yok!
Geliştirilmiş Gezinti Ögeleri: Menü gezinti ögeleri daha iyi UX/UI sağlamak amacıyla yeniden tasarlandı ve düzenlendi. Grup benzeri işlevsellikler için ilave menüler eklendi. Tasarım genelindeki tutarlılık geliştirildi. Küçük resimler yerine CSS'den yararlanılarak butonlar tamamıyla yenilendi.
HTML5 & CSS3 Geliştirmeleri: phpBB artık sunucuya yapılan isteklerin sayısını azaltmak, sayfa yüklenme süresini hızlandırmak ve modern bir kod tabanı için HTML5 döküman tipi ve CSS3 kullanıyor.
Twig Şablon Motoru: Artık stilleriniz ile Twig Şablonların gücünden yararlanabilirsiniz.
jQuery: Eklentiler ve Stilleriniz için jQuery'den yararlanabilirsiniz. Yeni phpBB'de, çoğunlukla yeni AJAX özellikleri için jQuery'den yararlanılmıştır.