phpBB'nin Gelecek Sürümleri, Güvenlik ve Destek Planı

İlk mesajınızı göndermeden önce bu forumu ve kurallarımızı okuyun!

Moderatör: Genel Destek Ekibi

Cevapla
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Mesajlar: 4557
Kayıt: 18.09.2005, 21:51
İletişim:

phpBB'nin Gelecek Sürümleri, Güvenlik ve Destek Planı

Mesaj gönderen ESQARE » 15.03.2015, 19:49

phpBB ekibi tarafından phpBB Release, Security and Support Plan başlığı altında yayınlanan duyuruda yeni phpBB sürümlerinin çıkışı, geliştirilmesi ile eski sürümlere verilecek destek konusunda zaman ve tarih planlaması yapıldığı bildirildi. Bu planlamalar hakkında detaylı bilgi ise Release and Update Policy (Yeni Yayınlanacak Sürümler ve Güncelleme Politikası) adı altında https://www.phpbb.com/about/release/ sayfasında kullanıcılara sunuldu.

Bu planlamanın içeriğine göre bazı konu başlıkları gündeme getirildi. Buna göre;

End of Maintenance (Bakım Sonu) - End of Maintenance ya da Türkçe anlamıyla Bakım Sonu, ilgili sürümde artık herhangi bir hatanın düzeltilmeyeceği anlamına geliyor. Bununla birlikte ilgili sürüm için sadece olası güvenlik yamaları ya da olası güvenlik sorunlarını kapatmak amacıyla yeni sürümler yayınlanacak. Yeni uzantılar, modlar ile stil ya da temalar bu sürüm için kabul edilmeyecek. Sadece daha önce bu sürüm için yayınlanmış olan uzantılar, modlar ile stil ya da temalar güncellendiğinde onaylanacak.

End of Life (Yaşam Sonu) - End of Life ya da Türkçe anlamıyla Yaşam Sonu, ilgili sürüm için artık olası hiç bir güvenlik yamasının yayınlanmayacağı ya da güvenlikle ilgili oluşan olası sorunlar yüzünden yeni bir sürümün yayınlanmayacağı anlamına geliyor. Ayrıca daha önceden yayınlanmış hiç bir mod, eklenti, stil ya da temalar için yeni güncellemeler kabul edilmeyecek; yeni yapılan hiç bir mod, eklenti, stil ve tema da onaylanmayacak.

End of Support (Destek Sonu) - End of Support ya da Türkçe anlamıyla Destek Sonu, ilgili sürüm için Destek Formlarında sorulacak hiç bir sorunun artık cevaplanmayacağı anlamına geliyor. Şu an için hiç bir Destek Sonu tarihi belirtilmese de ilgili sürümün Yaşam Sonu'na kadar destek ekibi destek vermeye devam edecek. Bundan sonra ise Destek Ekibi en az 6 ay öncesinden ilgili sürüm için End of Support (Destek Sonu) duyurusu yapabilecek.

Üstteki bilgilere dayanarak phpBB.com tarafından geçerli sürümler için şu anda uygulanılması düşünülen zaman planlamaları ise şu şekilde açıklandı:
  • Aralık 2014 - 3.1.0 Yayınlanacak
  • Mayıs 2015 - 3.0.x Bakım Sonu (End of Maintenance)
  • Aralık 2015 - 3.0.x Yaşam Sonu (End of Life), 3.2.0 Yayınlanacak
  • Mayıs 2016 - 3.1.x Bakım Sonu (End of Maintenance)
  • Aralık 2016 - 3.1.x Yaşam Sonu (End of Life), 3.3.0 Yayınlanacak
  • Mayıs 2017 - 3.2.x Bakım Sonu (End of Maintenance)
Bu da demek oluyor ki phpBB 2017 yılına kadar her yıl bir minor sürüm atlayacak.
Not: Minor sürüm gelişimi hakkında detaylı bilgi için daha önceki konumuzu inceleyebilirsiniz: viewtopic.php?f=66&t=20926

İlerde sorun yaşamamak adına phpBB sürümlerinizi en kısa zamanda güncellemenizi tekrar tavsiye ediyoruz.

------
phpBB Türkiye
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.

Cevapla

“Duyurular” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir