3.2 uyumlu SEO eklentisi

phpBB 3.2.x sürümleri için yapılmasını istediğiniz veya arayıpta bulamadığınız Eklentileri buraya yazabilirsiniz.
uygar2580
Kayıtlı Kullanıcı

3.2 uyumlu SEO eklentisi

Mesaj gönderen uygar2580 »

Kolay gelsin.

3.1 sürümünde kullandığımız SEO eklentisi vardı fakat 3.2 ye sancılı geçişten sonra SEO forumlarındaki yorumlara bakarak bu eklentinin gerekli olmadığını savunan arkadaşları dinleyerek bir süredir eklentisiz forum sitemizi kullanmaya devam ettik.

Fakat gelen yeni üyeler ve mesajlardaki görüntüleme sayıları fark edilir şekilde düştü. Tekrar uyumlu bir SEO eklentisi arıyoruz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Re: 3.2 uyumlu SEO eklentisi

Mesaj gönderen ESQARE »

SEO eklentisi kullanarak URL adreslerini değiştirmenin Google sıralama sonuçlarını etkilemediği ve Google tarafından önerilmediği yıllar önce resmi Google Webmaster Blog'unda paylaşılmıştı: https://webmasters.googleblog.com/2008/ ... -urls.html

Bu nedenle dinamik ada sahip URL adreslerini statik (metin) biçimine çevirmenin gerekli olmadığı
bilinmektedir. Ziyaretçi sayınızdaki düşüş, arama motorlarında var olan eski URL adreslerinize yönlenen kullanıcılar yüzündendir. Arama motorları kısa bir zaman içerisinde yeni URL adreslerinizi tarayacak ve dizine ekleyecektir. Bu süre zarfında eski URL adreslerinizi .htaccess dosyası yardımıyla ve HTTP 301 yönlendirmesiyle sitenizin ana sayfasına ya da belirlediğiniz bir sayfaya ya da yeni kendi adresine çekebilirsiniz.

Yine de hala Eklenti arıyorsanız phpBB 3.2 sürümleri için final sürümü yayınlanan bir SEO eklentisi yok. Beta, yapım aşamasında olan ancak 2 aydır yeni sürümü çıkmayan alttaki eklentiyi takip edebilirsiniz. Ancak bu eklentiyi de olası risklere karşı yayında olan mesaj panonuzda kullanmanız önerilmemektedir.

https://www.phpbb.com/community/viewtop ... &t=2288486
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
Zavalli
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Zavalli »

ESQARE. Sitemin adi versem bir bakarmisin duzgun mu veya eksik bir sey var mi diye?
uygar2580
Kayıtlı Kullanıcı

ESQARE yazdı: 08.06.2017, 14:13 SEO eklentisi kullanarak URL adreslerini değiştirmenin Google sıralama sonuçlarını etkilemediği ve Google tarafından önerilmediği yıllar önce resmi Google Webmaster Blog'unda paylaşılmıştı: https://webmasters.googleblog.com/2008/ ... -urls.html

Bu nedenle dinamik ada sahip URL adreslerini statik (metin) biçimine çevirmenin gerekli olmadığı
bilinmektedir. Ziyaretçi sayınızdaki düşüş, arama motorlarında var olan eski URL adreslerinize yönlenen kullanıcılar yüzündendir. Arama motorları kısa bir zaman içerisinde yeni URL adreslerinizi tarayacak ve dizine ekleyecektir. Bu süre zarfında eski URL adreslerinizi .htaccess dosyası yardımıyla ve HTTP 301 yönlendirmesiyle sitenizin ana sayfasına ya da belirlediğiniz bir sayfaya ya da yeni kendi adresine çekebilirsiniz.

Yine de hala Eklenti arıyorsanız phpBB 3.2 sürümleri için final sürümü yayınlanan bir SEO eklentisi yok. Beta, yapım aşamasında olan ancak 2 aydır yeni sürümü çıkmayan alttaki eklentiyi takip edebilirsiniz. Ancak bu eklentiyi de olası risklere karşı yayında olan mesaj panonuzda kullanmanız önerilmemektedir.

Yanıt için teşekkürler. Peki bahsettiğiniz yeniden yönlendirme işlemini kurgulamak kolay mıdır ? Çok detaylı bilgimiz yok malesef bu kurulum işlerinde. FTPdeki mevcut .htaccess dosyası SEO eklentisi tarafından oluşturulmuş dosya mıdır ? yani bu eski dosyayı kullanabilir miyiz ?
uygar2580
Kayıtlı Kullanıcı

Eski linklere bastığımızda yine site açılıyor fakat mesela;

http://projemturk.org/yerli-otomobil-t11-40.html linkine bastığımızda

Kod: Tümünü seç

No route found for "GET /yerli-otomobil-t11-40.html"
sayfası geliyor.
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

.htaccess dosyasında yapılacak ufak bir kaç değişikle statik bağlantıları kendi orijinal sayfasına yönlendirebilirsiniz. Daha önce bir yerde okuduğuma göre; SEO eklentisinin .htaccess dosyasındaki kodlarında [QSA,L,NC] yazılı kısımları [QSA,L,NC,R=301] olarak değiştirince phpBB'nin kendi orjinal URL adreslerine yönlendirme yapılabildiği belirtilmişti.
Resim

forumBB3
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen forumBB3 »

Şu sayfaya bakabilirsin uygar bende güncelleme yaptığımda aynı sorunu yaşamıştım. viewtopic.php?f=100&t=21663

Sanırım zamanında aynı eklentiyi kullandık. Tek tek tüm linkleri yönlendirmek sayfa sayısı fazla ise kimsenin göze alamayacağı bir şey sanırım ESQARE'nin dediği gibi .htaccess üzerinden toplu yönlendirme yapman gerekir.

Ben eski eklentinin 3.1 sürümünü ve farklı olarak ta 3.2 beta sürüm kullandım ancak 3.2 yazılan ve halen beta aşamasında olan ve sanırım öylede kalacak gibi görünen eklentinin eski linkleri desteklemediğini görünce bizim daha önce kullandığımız sürümün 3.1 için yazılanını uyarlayarak kullandım. Çift link sorunu oluşsa da eski linklerden dolayı hit kaybına uğramamak için en ideali o gözüküyor. viewtopic.php?f=74&t=21062&start=15 linkinde eklentinin linki verdim oradan bakabilirsin.

Uzun vadede bir süre hit kaybını göze alırsan eski linkleri ilk verdiğim linkten yönlendirme yapıp beta sürüme bakabilirsin ama bazı durumlarda çakışma yaşanıyor. En iyisi link konusunda SEO'ya hiç bulaşmamak. Phpbb bu konuda malesef güncellenmeyen eklentilerle dolu
Kilicaslan
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Kilicaslan »

öncelikle iyi çalişmlar seo eklentisini bulamadım bu konuda kurulum anlatımlı olan ve seo eklentisi dahil yokmu acaba.
uygar2580
Kayıtlı Kullanıcı

SEO eklentisi olmadığından sanırım site hitimiz eridi resmen. Sitede kütüphane gibi bilgi var iken giren çıkan hiç kalmadı :|
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

Üstteki mesajım da da belirttiğim gibi ve Google tarafından yapılan açıklamaya göre SEO eklentisinin site hiti arttırma üzerinde artık hiç bir etkisi yok. Eski SEO eklentileri de sunucuya ilave yük bindirmekten başka hiç bir işe yaramıyor artık. Bu nedenle eklenti geliştirilmiyor. Eski sayfalarınızı yeni sayfalarınıza yönlendirirseniz ve sabrederseniz siteniz eski haline dönecektir.
Resim

Zavalli
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Zavalli »

ESQARE yazdı: 28.11.2017, 09:53 Üstteki mesajım da da belirttiğim gibi ve Google tarafından yapılan açıklamaya göre SEO eklentisinin site hiti arttırma üzerinde artık hiç bir etkisi yok. Eski SEO eklentileri de sunucuya ilave yük bindirmekten başka hiç bir işe yaramıyor artık. Bu nedenle eklenti geliştirilmiyor. Eski sayfalarınızı yeni sayfalarınıza yönlendirirseniz ve sabrederseniz siteniz eski haline dönecektir.
Merhaba, ben bu konuyu arastirdim, hatta googlein kendi forumu var. Bana verilen cevap, google ilk önce Vbulletin tabanli ve xenfero tabanli forumlari terciih ediyormus.
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

Yanlış bilgi, öyle bir şey yok. Google'ın herhangi bir web yazılımını tercih etmesi gibi mantıksız bir durum olamaz. Google internetteki her türlü bilgiyi araştırır ve arama yapan kullanıcılara sunar. Ayrıca Google forumlarında isteyen herkes doğru ya da yanlış bir şeyler yazabiliyor.

Mesajımda belirttiğim Google yetkilisi tarafından Blog'a yazılan mesajdır. https://webmasters.googleblog.com/2008/ ... -urls.html
Resim

Zavalli
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Zavalli »

ESQARE yazdı: 30.11.2017, 11:29 Yanlış bilgi, öyle bir şey yok. Google'ın herhangi bir web yazılımını tercih etmesi gibi mantıksız bir durum olamaz. Google internetteki her türlü bilgiyi araştırır ve arama yapan kullanıcılara sunar. Ayrıca Google forumlarında isteyen herkes doğru ya da yanlış bir şeyler yazabiliyor.

Mesajımda belirttiğim Google yetkilisi tarafından Blog'a yazılan mesajdır. https://webmasters.googleblog.com/2008/ ... -urls.html
Bana o cevabi verdiler, misal, en iyi kebapci arat sana devamli olarak il önce Vbulletin gibi tabanli forum önerisi veriyor. Ben googlede gezerim, birseyler arastirim ve aklima hic gelmiyor bana phpbb forum yöneltmesi.
forumBB3
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen forumBB3 »

O yazılımların öncelikle çıkmasının nedeni link olarak değil genel manada SEO düzenlemelerinin iyi olması. Buda gayet doğal çünkü paralı satılan yazılımlar farkları olmalı. SEO analizi yapan sitelerde yazılım kıyaslaması yapıldığında çıkan eksikler Phpbb'de daha fazla. Ancak şu an için PhpBB çok iyi bir sistem oluşturdu.

Bir ara lisanslı VBulletin forum kullanmıştım. Fark bariz ancak o forumu indexlemede ön plana çıkaran yazılımdan ziyade içeriğiydi. Aynı içeriği aynı anda iki yazılımla yayınlayın büyük farklar olmaz. Belki kod sistemi ve SEO alt yapısı ile daha önce indexlenir ama her eklenti için ücret ödemeye değecek kadar da değil.

Şu an aradığım hemen her eklentiyi PhpBB'de de bulabiliyorum ve çok pratik. Bir süredir Google Webmaster güncelleme duyurularından dolayı forum indexlerini kontrol ediyorum. SEO linki olup olmaması hiç farketmiyor. Önemli olan doğru yapılandırma. Bariz belirleyen fark kesinlikle ve kesinlikle ÖZGÜN İÇERİK.

Google artık çok daha isabetli bir şekilde içeriğin ne kadar özgün olduğunu kontrol edip ona göre indexliyor. Phpbb'yi üst sıralarda göremememizin en büyük sebebi de Web sitelerine yatırım yapanlar genelde SEO'ya uygun özgün içerikle Makale yayını (forum dahi olsa mesajları yeniden düzenliyorlar) yapıyorlar. WordPress içerisinde bulunan SEO yazılımları özel puanlama ile yazının nasıl olması gerektiğini belirtiyor. Kelime sayısı, resim kullanımı, paragraf düzeni, cümle uzunluğu vs... Bunlara özen gösterilerek mesaj hazırlandığında aynı başarı forum yazılımı olmasına rağmen Phpbb'de de ortaya çıkıyor.

Benim gördüğüm şu an Google,

- Site yaşı
- Mesaj içeriğinin özgünlüğü
- İçeriğin okunabilir ve uygun olması
- İçerikteki görseller
- Yazılımın Mobil uyumu
- Açılış hızı
- https olup olmadığı

Gibi konulara bakıyor. Ücretsiz bile olsa Google özgün ve aranılan içeriği kesinlikle es geçmiyor. FrontPage ile oluşturduğunuz html bir sayfa bile olsa..

Yalnız Seo linki değişimi konusu büyük sıkıntı. 3.2 versiyonu çıktığında eski SEO linkler uymadığı için bir anda tüm hit gitmişti. Bunun sebebi gelen tüm aramaların linkler uyuşmadığı için sonuçsuz kalmasıydı. O dönem önce link yönlendirme yaptım sonra bundan vazgeçip SEO yazılımının eski versiyonu USU'nun alex75'nin forumunda 3.2'de de çalıştığını görünce onu kullandım. Sürüm 3.2.2'de de çalışıyor ancak nereye kadar çalışır belirsiz. En mantıklı olanı link bazında sürekli sıkıntı çıkartıp yönlendirmelerle uğraşmaktansa SEO linki terketmek. (Hit kaybı için canımız acımadığı bir anda : )
By.DRaGoN
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen By.DRaGoN »

ESQARE yazdı: 08.06.2017, 14:13 SEO eklentisi kullanarak URL adreslerini değiştirmenin Google sıralama sonuçlarını etkilemediği ve Google tarafından önerilmediği yıllar önce resmi Google Webmaster Blog'unda paylaşılmıştı: https://webmasters.googleblog.com/2008/ ... -urls.html

Gayet açıklayıcı bir cevap olmuş, teşekkürler.

“3.2.x Eklenti İstekleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir