Türkçe karakter problemi, MySQL - SORUN ÇÖZÜLDÜ

phpBB 2.0.x dil ve MOD Dosyalarını Türkçeleştirme bölümü. Lütfen bu foruma mesaj ya da başlık göndermeden önce [url=http://www.phpbbturkey.com/about5385.html:2e3bn3ui]Türkçeleştirme forumunun kullanımı hakkında bilgi[/url:2e3bn3ui] başlığını okuyunuz.
Danila
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Danila »

LaBoRaNT yazdı:bende de benzeri sorun var ama forumda sorun yok data base yedeği alırken soruun yaşıyorum phpmyadminde yedek alırken karakterleerin hepsi sorunlu oluyor. Data base latin1_general_ci e dönmüş muhtemelen serverda sorun olmuştu domain şirketi taşırken değiştirdi. ama kabullenmiyorlar. utfs8 e dönüştürme imkanım varmı yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler
Sorununa çözüm bulduysan paylaşabilir misin acaba?
Danila
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Danila »

akut yazdı:Bendede Sorun Way. Mysql Veritabanı Değişti.

Şimdi Türkçe Olmuyor.

mysql yedegını atarken dılı latın5

Seçiyorum olmuyor =S

verilen bi 2 komut war.. latın5 yapmak ıcın..

o komutları calıstırdıgımda da hata veriyor
Cevap verebilmek için, veya çözümünü bilmiyorsak bile araştırma yapabilmek için sorununun ne olduğunu daha ayrıntılı anlatabilir misin?

Mysql veritabanı neyin sonucunda ve nasıl değişti?
Sorunun yedek almakta mı, mevcut bilgileri görüntülemekte mi?
Veritabanının yedeğini latin5 dil setiyle almak konusunda hosting şirketinden yardım istedin mi?
Latin5 dil setini ayarlamak için denediğin komutlar nedir?
Aldığın hata tam olarak nedir?

Sen belirtmedikçe bu soruların cevabını nasıl bilebiliriz ki?! :)
LaBoRaNT
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen LaBoRaNT »

bende çözüm bulamadım
latin 5 te denedim ama phpbb_search lerde hata veriyor TR sorunu düzeltiyor phpbb_search ye kadar. Hala sorunum devam ediyor o yüzden de devamlı aynı hosting şirketi ile çalışacam
vantus
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Re: Türkçe karakter problemi, MySQL - SORUN ÇÖZÜLDÜ

Mesaj gönderen vantus »

arkdaşlar benimde host tarafından db eski olarak yüklendi bir anda. bende yedeği vardı geriye gönderdim ana sayfada herşey normal fakat mesajlarda türkçe karakterlerde ? işareti çıkıyor. herşeyi denedim olmadı burda yazılanları yaptığımda ana sayfada bozuluyor host firması ile görüştüm onlarda çözüm bulamadılar. fakat yedeğime baktığımda türkçe karakterler düzgün. yedekte de CHARSET=latin1 olarak ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun. Şimdiden Teşekkürler
Danila
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Danila »

PhpAdmin kontrol panelinden SQL sorgu penceresine girip metin kutusuna şunu yazın:

Kod: Tümünü seç

show variables
Çıkan sayfadan collation_database ve character_set_database değerlerinin ne olduğuna bakıp buraya yazın.
auroriel
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen auroriel »

Merhaba..

Sitemiz yeni ve yabancı bir hosting firmasına geçti (gerçi öncekinin server'ları da yurt dışındaydı) . Forumumuzda Türkçe karakter sorunu baş gösterdi.

phpBB konusunda neredeyse hiç bilgim olmadığı için buradan edindiğim bilgilerler bireşeyler yapmaya ve hosting firmasına da söylemeye çalıştım ancak bir türlü üstesinden gelemedim. İlk mesajdaki adımların neredeyse hepsini yaptım ama hala "ı" ve "ğ" harfleri "?" şeklinde görünüyordu.

Sanırım en son database'i mahvettim. Baştan kurulmas gerekiyor heralde..

Sormak istediğim, şimdi hosting firmasından tekrar db'yi yüklemelerini isteyeceğim. dump file'ı eski hosting'den alacaklar, bunu alırken latin5 veya latin5_turkish_ci şeklinde dump almaları aynı kapıya mı çıkıyor? ve Plesk panelde bu ayarlamalar yapılabiliyor mu?

Bir de, forumumuzun geçişten önce forum üzerinden sıkıştırma kullanmadan aldığım bir yedeği vardı. Bu yedeği ftp üzerinden yeni hosting'e atsam, daha mı sağlıklı olur?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Konu ile ilgili yerin burası olduğunu düşünerek mesajımı atıyorum, umarım yanlış değildir.
auroriel
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen auroriel »

Tekrar merhaba...

türkçe problemi ile ilgili herşeyi baştan yapmaya karar verdim ancak garip sorunlar çıkıyor.

Eski hosting panelimde yedekleme yapmaya çalışıyorum. Yapı'ya tıkladığımda herşey latin1_swidish_ci karakter seti ile görünüyor. phpMyadmin sayfasında latin5_turkish_ci ye dönüşümü yaptım. Ancak Yapı'da sadece alttaki kısımda latin5_turkish_ci ifadesi görünüyor.

Bütün hepsini latin5_turkish_ci yapmak için komut nedir acaba? Tabii yaparsam problem çıkar mı, bu şekie yedek almak mı gerekir? bilen var mı?

teşekkürler.
Danila
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Danila »

auroriel yazdı: Sormak istediğim, şimdi hosting firmasından tekrar db'yi yüklemelerini isteyeceğim. dump file'ı eski hosting'den alacaklar, bunu alırken latin5 veya latin5_turkish_ci şeklinde dump almaları aynı kapıya mı çıkıyor?
Yedeği latin5 olarak alabilirsiniz, fakat yeni sunucunuzun ayarlarını doğru yapmadığınızda (veya ayarlar eski sunucunuzdan farklı olduğunda) yine karakter sorunlarıyla karşılaşacaksınız.
auroriel yazdı: Plesk panelde bu ayarlamalar yapılabiliyor mu?
Çoğunda yapılabilse de bazı kontrol panellerinde (örneğin netfirms.com hosting şirketinin panelinde) yapılamıyor.
auroriel yazdı: Bir de, forumumuzun geçişten önce forum üzerinden sıkıştırma kullanmadan aldığım bir yedeği vardı. Bu yedeği ftp üzerinden yeni hosting'e atsam, daha mı sağlıklı olur?
Forum yönetimi konusunda fazla bir deneyimim yok. Fakat, forumun kontrol panelinden yedek dosyayı ihraç ettiğinizde birşeyin farketmeyeceğini düşünüyorum. Sonuçta yedek dosya, yine ayarları yanlış olan veritabanınıza girilecek ve karakterler yine hatalı görünecek.

:arrow: Karakter sorunlarını daha iyi anlamak için şu yazıya bakabilirsiniz: Türkçe karakter sorunları, MySQL, vs.

Bir sorunuz olursa yine buradan yazabilirsiniz.
Danila
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Danila »

auroriel yazdı: Sormak istediğim, şimdi hosting firmasından tekrar db'yi yüklemelerini isteyeceğim. dump file'ı eski hosting'den alacaklar, bunu alırken latin5 veya latin5_turkish_ci şeklinde dump almaları aynı kapıya mı çıkıyor?
Yedeği latin5 olarak alabilirsiniz, fakat yeni sunucunuzun ayarlarını doğru yapmadığınızda (veya ayarlar eski sunucunuzdan farklı olduğunda) yine karakter sorunlarıyla karşılaşacaksınız.
auroriel yazdı: Plesk panelde bu ayarlamalar yapılabiliyor mu?
Çoğunda yapılabilse de bazı kontrol panellerinde (örneğin netfirms.com hosting şirketinin panelinde) yapılamıyor.

:arrow: Karakter sorunlarını daha iyi anlamak için şu yazıya bakabilirsiniz: Türkçe karakter sorunları, MySQL, vs.
auroriel yazdı: Bir de, forumumuzun geçişten önce forum üzerinden sıkıştırma kullanmadan aldığım bir yedeği vardı. Bu yedeği ftp üzerinden yeni hosting'e atsam, daha mı sağlıklı olur?
Forum yönetimi konusunda fazla bir deneyimim yok. Fakat, forumun kontrol panelinden yedek dosyayı ihraç ettiğinizde fazla birşeyin çözülemeyeceğini düşünüyorum. Sonuçta yedek dosya yine ayarları yanlış olan veritabanınıza girilecek ve karakterler yine hatalı görünecek.

Hala okumadıysanız, yukarıda verdiğim bağlantıdan karakter sorunları konulu yazıyı okumanızı bir kez daha tavsiye ederim.
Myth
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Myth »

arkadaşlar merhaba

veritabanı problemi bende de var. yazılanları baştan sona okudum... herşeyi yaptım , ancak düzelmiyor.
diğer yönetici arkadaşım veritabanında bir değişiklik yapmıştı , aynı veritabanının 1 hafta önceki halini geri yükledik ancak karakter hatalarıyla karşılaştık.

aşağıda veritabanı bilgilerini gösteriyorum :

Veritabanı Bilgileri :
http://img169.yukle.tc/image.php?id=67db_bilgileri.jpg
http://img169.yukle.tc/image.php?id=48vt_db.jpg

Tablo Bilgileri :
http://img170.yukle.tc/image.php?id=1832vt_tablolar.jpg

Veritabanı bilgilerinde bazı bölümler utf8 olarak görünüyor ancak bunları değiştiremiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?
Kilitli

“2.0.x Türkçeleştirme” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir