Chmod 644 nasıl yapabilirim (Plesk Panel)

phpBB destek veya chat forumu değildir
phpBB ile ilgili sorulan tüm soru başlıkları kilitlenecek veya silinecektir.
Bu forumda phpBB sorunları dışındaki genel Webmaster sorunlarını ve problemlerini tartışabilirsiniz.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB3 kurulum ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.0.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temasından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB3 mod/eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.0.x MOD Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
Rhaumel
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Chmod 644 nasıl yapabilirim (Plesk Panel)

Mesaj gönderen Rhaumel »

Arkadaşlar host hizmetimi alan arkadaşla sorunlarım var onun için yardımcı olmanızı istiyorum.Değiştirmiyor açıkcası ayarlarımı.

Windows kullanıyorum ve sitede bu konuda iki tabe konu buldum ikiside 2006 yılına ait bilgiler ve verilen bilgilerde 777 yapmak için işaretlemeler resimlenmiş.Bende kurcalarken ayarlarını bozdum ve ftp üzerinden işaretleme yaptığımda ilk 644 yazılınca olan işaretlemeler şimdi 744 olunca beliriyor. :roll:

Panelimin resmini aşağıya ekledim.Buna göre hangilerine işaretleme yapmam gerekiyor 644 olması için yardımcı olurmusunuz.

[URL=http://img840.imageshack.us/i/chmo ... .jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us[/url]
Rhaumel
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Re: Chmod 644 nasıl yapabilirim (Plesk Panel)

Mesaj gönderen Rhaumel »

sanırım kimse bilmiyor yada plesk panel i başına dert eden bir hostu yok kimsenin:)
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

Windows sunucularda CHMOD ayarı yoktur. CHMOD ayarı linux tabanlı sunucularda yapılabilir.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
Rhaumel
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Rhaumel »

Sevgili ESQARE cahilliğimi mazur görün hem erkek arkadaşlar kadar anlamıyorum hemde başıma kaldığı için bu işler hiç bilgim olmadan yapmaya çalışıyorum.

Peki linux kullanan bir bilgisayardan girsem ve ftp üzerinden değiştirsem yeterlimi yoksa plesk panelden mi yapmak zorundayım verdiğim resimdeki ayarları.Linux bilgisayardan girsemde ch modlarını oradan değiştirsem otomatik olarak plesk de de değişir mi?Birde sanırım bozdum o ayarları default nasıl edebilirim?
Bu ayarlar doğrumu?

Doğru CHMOD Değerleri
Config.php: yüklemeden önce 666, yüklemeden sonra 644
Cache dizini: 777
Images/avatars dizini: 777
Tüm diğer dizinler: 755

Teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

Sanırım anlatamadım. Kullandığınız bilgisayardan bahsetmiyorum. Sitelerinizin yayınlandığı hosting firmanız windows sunucu kullanıyor, linux kullanan sunucularda CHMOD ayarı yapılır. Yani sizin bir ayar yapmanıza gerek yok. İzin ayarını yapmayınca bir hata alıyormusunuz? Bu ayarla hiç uğraşmadan bir deneyin lütfen.

Daha önce CHMOD İzinleri ile ilgili yazdığım makalede bunu belirtmiştim:
CHMOD'a Genel Bakış

Chmod Linux tabanlı web sunucularında dosya ve dizin izinlerini değiştirmeye yarayan bir yöntemdir.

Eğer bir Windows web sunucusu kullanıyorsanız dosya izinlerini ayarlamak için kullanılan bu yöntemi uygulayamazsınız. Windows sunucularda dosya ve dizin izinleri genellikle web host ayarlarının temelinde sizin için otomatik olarak ayarlanır, bu yüzden bir Windows Sunucusunda izinler ile ilgili herhangi bir sorunla karşılaşırsanız web host sağlayıcınızla iletişime geçmelisiniz.
Ayrıca mesajınızda belirttiğiniz CHMOD ayarları doğrudur. Fakat dediğim gibi windows sunucularda CHMOD değil klasör erişim ayarları yapılır. Ayrıca windows hostinglerde FTP'den girip ayarları değiştiremiyorsunuz. Sadece plesk üzerinden dosya ve klasörlere erişim izni verebiliyorsunuz.

Tavsiyem linux tabanlı bir hosting kullanmanızdır, o zaman bu kadar zorluk çekmezsiniz. Eğer izin ayarlarını bozduğunuzu düşünüyorsanız hosting firma yetkilinize durumu anlatıp ayarlarınızı varsayılana çevirmesini isteyin.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
Rhaumel
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Rhaumel »

Teşekkür ederim ESQARE Linux sunucusu olan bir hosta geçtim kurtuldum.Bilgiler için sağol.

“Genel Tartışmalar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir