Ortaklaşa Çeviri

phpBB Türkiye ile ilgili görüş, istek ve önerilerinizi bu foruma yazın
phpBB ile ilgili sorulan tüm soru başlıkları kilitlenecek veya silinecektir.
phpBB Türkiye hakkında görüş, istek ve önerilerinizi bu foruma yazabilirsiniz. Site ile ilgili olmayan mesaj yazanlar, başka siteleri kötüleyenler, konu dışına çıkanlar ya da yöneticileri kötüleyici mesaj yazanlar uzaklaştırılacaktır.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB3 kurulum ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.0.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temasından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB3 mod/eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.0.x MOD Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
Kullanıcı avatarı
Özcan Akbulut
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Re: Ortaklaşa Çeviri

Mesaj gönderen Özcan Akbulut »

aradan baya zaman gecmis konu hortladi :D

Bence bu önemli konuyu gerceklestirelim gercekten ceviri yapmak isteyenler bana özel mesaj yollayabilirler...

takimimizi hazirladiktan sonra, modlari tek tek, kisim kisim beraber cevirelim :)
akblt.space

Başlangiç Bilgileri phpBB 3.0.x :: 3.1.x
Kullanıcı avatarı
Evrek4
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Evrek4 »

Ben yine varım, konunun hortladığını görünce github'a bakmıştım svn görevi görüyor yanılmıyorsam. Svn gibi bir alan olursa çeviri çok rahat olur.
Kullanıcı avatarı
Evrek4
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Evrek4 »

Arkadaşlar svn olayını çözdüm gibi. Svn ile yapabiliriz bu işi, kısımlara ayırmamıza da gerek kalmaz böyle. Herkes önüne gelen kısmı çevirir.
Şu linkten svn için gerekli programları indirebilirsiniz. Pakette program ve Türkçe yaması var.

Programı indirip kurduktan sonra Türkçe yamasını kurun. Ardından bilgisayarınızda bir klasör oluşturun. Bu klasörün üzerine gidin ve sağ tıklayın, ardından svn çıkar al deyin. Deponun urlsi kısmına https://phpbbsvn.googlecode.com/svn/mods yazın. Açılan pencerede kulanıcı adı ve şifre isteyecektir. Kullanıcı adına kendi gmail adresinizi, şifre kısmına ise şunu yazacaksınız: gx3eM6WE8AA6
Enter diyince o klasördeki dosyalar bilgisayarınıza inecek. Değişiklik yaptıktan dosyanın(klasörün değil) üzerine sağ tıklayın sonra SVN teslim et deyin. Böylece sizin yaptığınız değişiklikler proje ile ilgilenen herkes tarafından görülecek, sizin çevirdiğiniz kısmı onlar tekrar çevirmeyecek ve gereksiz çakışmalar olmayacak.
Takıldığınız bir yer olursa yazın yardımcı olmaya çalışırım.
Kullanıcı avatarı
Evrek4
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Evrek4 »

Şu linkten de phpBB seo'nun ayar dosyasına ulaşabilirsiniz. Bir kaç değişiklik yaptım, fırsat buldukça da yapacağım.
https://phpbbsvn.googlecode.com/svn/mod ... bb_seo.php
emrekalyon
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen emrekalyon »

ben dosyaları indirdim. şimdi bana düşen inen tüm dosyaları çevirmek değil mi?
ayrıca hiç kullanıcı adı falan girmedim bir problem oldu acaba
Kullanıcı avatarı
Evrek4
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Evrek4 »

Kullanıcı adı istemedi mi? O konuda emin değilim. Programı kurdun mu? Eğer programı kurduysan ve dosyaları program ile indirdiysen acp_phpbb_seo.php dosyasının üzerine sağ tıkla ve svn güncelle de. Dosyanın son sürümü bilgisayarına inmiş olur. Ondan sonra o dosya üzerinde değişiklikleri yapıp svn teslim et diyeceksin. Böylece senin yaptığın değişiklikleri biz de görebileceğiz.
emrekalyon
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen emrekalyon »

bana bir kaç tane dosya indirdi yanlız ama ilk senin dediğinden başlarım
Kullanıcı avatarı
Evrek4
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Evrek4 »

Çeviri yaptıkça svn teslim etmekte fayda var, her 10 15 satırı çevirdikten sonra mesela.
Kullanıcı avatarı
Evrek4
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Evrek4 »

Güncelleme ;)
Kullanıcı avatarı
Evrek4
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Evrek4 »

Ben fırsat buldukça çeviriyorum, çeviriye katkıda bulunacağını söyleyen arkadaşlardan da destek bekliyorum. Benim phpBB SEO ayarlarıyla bir sorunum yok, İngilizce de de ayarları istediğim gibi yapıyorum. Başkaları da faydalansın diyr bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ama yardım eden yok.
Kullanıcı avatarı
Özcan Akbulut
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

ben birkac gündür internetten uzak kaldim birkac günde böyle devam edecek ben haftaya ceviriye baslicam :)

dosyalari indirdim baktim utf karakterleri ile ceviriyorsun sanirim?
akblt.space

Kullanıcı avatarı
Evrek4
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Evrek4 »

Tüm dosyaları UTF'ye çevirdim, SVN güncelledikten sonra çeviri yapmanızda fayda var.
Kullanıcı avatarı
Evrek4
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Evrek4 »

Son kez güncelliyorum konuyu.
Kullanıcı avatarı
Özcan Akbulut
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Evrek4 yazdı:Son kez güncelliyorum konuyu.
seo'u tam olarak ben cevirmistim kendi premodum'da seo oldugu icin bunu gerekli görmüstüm cevirdigim dosya 3.0.6 icinde simdi dosyalari karsilastirmam gerek ayrica böyle ortaklasa ceviri en zorundan degil en basitinden baslanir, insanlarin daha cok ilgisini ceker ve "ya bu cok zor kim ugrascak bukadar dosyala demez" benim düsüncem cok kisi bu yüzden vazgecti ortaklasa ceviriden.

Deneme amacli az ceviri dosyali bir mod ile baslanabilinirdi, kimler yardim ediyor görürdük 3 kisi yardim ediyorsa sürekli Yöneticilerden rica ederdik Ceviri Grubu acsinlar diye o 3 kisi girerdi (tabi sürekli ceviri yapma sartiyla, yoksa grubun anlami kalmaz) zamanla daha büyük cevirisi zor olan modlara gecilirdi böylece ceviri yapanlarin inglizceside ilerlemis olurdu.

yalnis hatirlamiyorsam ESQARE demisti Tercüme Grubu'da acabiliriz diye...

aslinda benim fikrim söyle:

biz böyle kim katilcak dersek cok bekleriz acikcasi bence, Yöneticilerimiz simdiden bir 'tercüme grubu' acmalilar bizde basvurumuzu yapalim baslangic olarak 2-3 kisi alinir Tercüme yapanlar'a özel bir forum acilir orda sirada hangi mod var onlar konusulur yapilanlar yapilcaklar oraya yazilir daha iyi olur ya da tercüme grubu özel'den halledecek bunu (özel mesaj, msn... felan..)

tabi bu benim fikrim 'iletisim' olmadan "ortaklasa ceviri" cok zor..
akblt.space

Kullanıcı avatarı
Evrek4
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Evrek4 »

Çeviriyi svn alanına aldık, basit bir eklentiden başlamaya gerek yo svn sayesinde. Hem çevirilecek kısım yüz satır yok zaten, mesela dört kişi olsa rahatlıkla çevirilir. 3.0.6 için yaptığın çeviriyi svn aracılığıyla ekleyebilirsin.

Basit bir dosyayı ortaklaşa çevirmeye gerek olmaz zaten, SEO eklentisinin dil dosyası baya uzun, bu sebeple de ekip işi gerekiyor, İngilizcem olsa ekip falan dinlemeyeceğim o ayrı.

“Görüş - İstek - Öneri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir