Destek İstemeden Önce OKUYUN

phpBB 2.0.x kurulum ve çalıştırılmasında meydana gelen sorun ve problemler için buradan yardım alabilirsiniz.
Kilitli
Kullanıcı avatarı
cupra
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Destek İstemeden Önce OKUYUN

Mesaj gönderen cupra »

Selam; destek istemeden evvel buraya yazdıklarımı okursanız sorunu çözmede kolaylık yaşarsınız..

öncelikle çalışan bir forumunuz varsa ve bu konuda bilinmeyen bir durumla karşılaştıysanız kendi kendinize sormanız gereken soruları sormalısınız..

forumda oluşan sorun daha önce varmıydı, evet ise bu konuda bir ayar eksikliği, bir dosya eksikliği oluşmuş olabilir..
cevap hayırsa, yani bir mod ekleme işleminden sonra sorun ortaya çıktıysa , bir mod yada bir dosya değiştirdiyseniz o dosya ve ayarlamaları geri alarak deneyin.

mod kurulumunda mutlaka değiştirdiğiniz modların dosya yedeklerini alın.. Bu sayede bir bozulma olduğunda geri alma şansınız olur.. sql veritabanına eklenen yeni tabloların varlığı yada işe yaramamaları bir sorun teşkil etmez ama eksik olmaları sorun olur; önemli olan o sql veritabanına komutu ekleyen ftp dosyalarındaki gerekli kodun doğru olarak yerleştirilmiş olmasıdır... hataların birçoğu dosyalar üzerinde yapılmaktadır..
sonuç olarak dosya yedeği mod kurulmadan evvel alınmışsa bu olumsuzluklar engellenebilir..

Direkt olarak hata kaydını yayınlamanız sorunu çözmenize yardımcı olmayabilir.. şöyleki; eğer bir mod kurmuşsanız ve bu aşamadan sonra bir hata alıyorsanız, bu modun kurulum bilgisini (hangi mod olduğunu) hata mesajına detaylı olarak anlatırsanız, yorum yapma şansımız artar.

sorularınıza net cevap vermemiz için bu noktalara dikkat edin. belli başlı hatalar dışında gözüken hataların çözümleri sizlerin kendi elinde.

son olarak forumda arama yaparken, doğru anahtar girildiğinde sonuca direkt ulaşabilirsiniz.
En son cupra tarafından 29.10.2006, 10:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
sibel.ulas
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen sibel.ulas »

Bunu hep yapıyorlar, hata kodunu yapıştırmak çoğu zaman soru bile olamıyor.

Hata oldu, soru soracaksın:

1. Ne yaptın da hata aldın? Ne kurdun, ne sildin, ne çalıştırdın?
2. Hatayı çözmek için neler yaptın?
3. Hata ile alakalı olabilecek yan etkiler (modlar) neler?

Çoğu zaman hata kodunun standart kısmını google ye yapıştırmak bir sonuca ulaştırabiliyor, klasik hataler var çünkü.

Hata mesajlarında varılan genel kanı, hata mesajında yazan satır numarısında hata olduğudur. Hayır! Hata, hata mesajında yazan satırda değildir. O verilen satırda size gösterilen hata mesajının kodları vardır.

Şunun gibi mesela:

Kod: Tümünü seç

if( !($result = $db->sql_query($sql)) )
{
	message_die(GENERAL_ERROR, 'Could not query categories list', '', __LINE__, __FILE__, $sql);
}
İşte size verilen satırda bu bulunur, message_die diye başlayan ve includes/functions.php tanımlanan bu fonksiyon kendisinden önce olan bir php komut dizisinde bir hata oluşursa, hatayı yazdırması sağlanır.

Bu hata mesajından önce bir SQL sorgusu bulunur, eğer sorguda herhangi bir hata oluşursa, hata mesajını bunu bize bildirir.

Uzun lafın kısası, ekrandaki hata mesajında yazan satırdan ortalama 30 satır yukarı doğru hata arayın. Hatalar genelde yazım hataları (satır sonuna konmayan virgüller, noktalı virgüller, tırnak işaretleri), SQL sorgusunda olan ancak veritabanına yazılmayı unutulmuş satır veya tablolar. Kodları yapıştırırken yanlış yapıştırma, bir nokta dahi atlansa hata verecektir.

Bu tür yazım hatalarını orta seviye ve üstü php editörlerinde kolayca tespit edebilirsiniz. Normalde php kod renklendirme açıkken, hatalı satırdan sonrası veya hatalı satırlarda renk düzeni bozulur.
Kullanıcı avatarı
sibel.ulas
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen sibel.ulas »

Doğru Düzgün Soru Sormanın Yolları adlı çeviride nasıl soru sorulacağı detaylıca anlatılmış ve örnekler verilmiş.

Önceden kısa bir derleme yapmıştım:

Sorunuzu sormadan önce:

* Kendiniz bir şeyler yaparak sorunun üstesinden gelmeye çalıştınız mı?
* Sorunu çevrenizdekilere ileterek onlardan yardım istediniz mi?
* Karşılaştığınız durumla ilgili internette ve forumda ya da belgelerde arama yaptınız mı?

Bu basamakları geçtiyseniz sorunuzu bize iletmeniz için hiçbir sakınca yok. Ancak bunu yaparken lütfen bize aşağıdaki bilgileri de verin:

* Kullandığınız sürüm
* Kullandığınız eklentiler ve sürümleri

Soruyu mutlaka ilgili başlık altında sorun.

Ayrıca, açacağınız başlıkları ve soru metnini anlaşılır kılın; noktalamaya ve anlatıma dikkat edin. YARDIM!, İMDAT!, ACİL! gibi ünlemler kullanmayın. Aksi takdirde yazdıklarınız anlaşılmaz ve kimse size yardım edemeyeceğinden çözüm bulamazsınız. Size yardım edebilecek kişiler çevrimiçi ise, zaten en kısa sürede yanıt alırsınız.

kaynak: forum.linux-sevenler.org
Kullanıcı avatarı
Baron7
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Baron7 »

cupra, sibel.ulas ; Gerekli Açıklamamları Yapmışlar , Gerçekten Bir Sorunu Olanlar Yukarıda Gösterilen Aşamaları Yapmadan Burada Destek İstemeleri Bence Çok Yanlış .! :wink: :!:
Kullanıcı avatarı
snickhers
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen snickhers »

selam ya ben lycosdaki forumu mu kayyo ya taşımak istiyorum bana yardımcı olurmusunuz 2 haftadır uğraşıom ama hiç bi sonuç elde edemedim yardımınıza ihtiyacım var
İmzalarda abartı derecede font boyutu ile renkli yazı kullanmak yasaktır! (yönetim)
Capris
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

saol

Mesaj gönderen Capris »

Saol
Capris
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

saol

Mesaj gönderen Capris »

Saol
Kullanıcı avatarı
zeynikey
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen zeynikey »

ben link verdiğiniz forum çeşitlerinin önizlemelerini görmek istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim tarzına bakıp ona göre forum kuracağım çünkü
NerdesinCeren??
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen NerdesinCeren?? »

çok güzeller
fedai70
Kayıtlı Kullanıcı

Re: Destek İstemeden Önce OKUYUN

Mesaj gönderen fedai70 »

selamlar forumumu tam yedekleme yaptım admin panelinden veritabanımdan geri yukleyemiyorum ne yapmalıyım. hostum buna izin vermiyorsa .. ftp den atarken hangi dosyayı degiştirmem gerekiyor yada yedek aldıgım dosyayı nerenin içine atayım
Kilitli

“2.0.x Destek Forumu” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir