Sitemap 50.000 url yi geçince google uyarı verdi

phpBB 3.0.x çalıştırılması ve kurulumu ile ilgili yardımı buradan alabilirsiniz. Lütfen MODlar ile ilgili sorunlarınızı buraya yazmayın.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB3 kurulum ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.0.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temasından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB3 mod/eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.0.x MOD Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
Kilitli
kararara.com
Kayıtlı Kullanıcı

Sitemap 50.000 url yi geçince google uyarı verdi

Mesaj gönderen kararara.com »

Merhaba,

Sitemiz forumunun url sayısı 50.000 i geçtiğinden google webmaster aşağıdaki uyarıyı verdi.

Başlık eklentisi olarak eklediğim sitemapı bölme ya da yeni bir sitemap oluşturma konusunda yardımlarınızı bekliyorum.
Çok fazla sayıda URL, Site Haritanız çok fazla URL içeriyor. Lütfen her biri en fazla 50000 URL içeren birden fazla Site Haritaları oluşturun ve tüm Site Haritalarını gönderin.
Dosya ekleri
googlesitemap.rar
(1.57 KiB) 108 kere indirildi
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Re: Sitemap 50.000 url yi geçince google uyarı verdi

Mesaj gönderen ESQARE »

googlesitemap.php dosyası içerisindeki $CFG['max_topics'] = ''; ayarından site haritasına eklenecek URL sayısını düşürebilirsiniz.

Örnek:

Kod: Tümünü seç

$CFG['max_topics']     = '50000';
Site haritasını bölmek içinse; googlesitemap.php dosyasını kopyalayarak googlesitemap1.php, googlesitemap2.php v.s. şeklinde dosyalar oluşturup $CFG['exclude_forums'] = ''; ayarından her sitemap dosyası için bazı forumları dışarda bırakabilirsiniz. Daha sonra kopyaladığınız diğer sitemap dosyalarını yeni bir site haritası olarak Google'a Search Console'dan bildirebilirsiniz.Tabi tüm bunlardan önce kopyaladığınız sitemap dosyalarında ayar yapmalısınız. Bunun için ilk önce en çok mesaj gönderilen forumları ve mesaj panonuzdaki toplam mesaj sayısını tespit etmeniz gerekir. Toplam mesaj sayınıza göre de sitemap dosyalarını kaç parçaya böleceğinizi anlayabilirsiniz. (Not: Herhangi 1 forumda 50.000 den fazla mesaj varsa bu işlem işe yaramaz. Örneğin "Sizden Yönetime" adlı bir forumda 50.000'in üzeri mesaj varsa...)

Kopyaladığınız sitemap dosyalarında ayar yapmak için;

Mesela, googlesitemap.php dosyası içerisinde 1, 5, 7 ID numaralı forumları site haritası dışında tutabilirsiniz

$CFG['exclude_forums'] = '1, 5, 7';
googlesitemap1.php dosyası içerisinde ise 2, 4, 6 ID numaralı forumları site haritasını dışarıda tutabilirsiniz.

$CFG['exclude_forums'] = '2, 8, 10';
googlesitemap2.php dosyası içerisinde 22 ID numaralı forumların site haritasını dışarda tutabilirsiniz.

$CFG['exclude_forums'] = 22';

Tabi bu belirttiklerim örnektir. Öncelikle mesaj panonuzdaki toplam forum sayısını ve mesaj yoğunluğu olan forumları ve ID numaralarını belirlemelisiniz. Buna göre de mesaj yoğunluğuna göre sitemap dosyalarınızın birinden o forumları çıkarıp diğer sitemap dosyasına bölebilirsiniz. Böylece haritalar farklı dosyalara bölünmüş olur. Ancak üstte de belirttiğim gibi 1 forumda (örneğin Yeni Üyeler forumu) 50.000 den fazla mesaj varsa bu söylediklerim işe yaramaz.

Bu arada Google'ın çok fazla site haritasını seveceğini pek düşünmüyorum. Bana kalırsa eski mesajları site haritasına eklemeyin ve haritaları bölmeyin. Sadece $CFG['max_topics'] = ''; ayarını yapın.

Son olarak 3.0.x sürümleri için MOD desteği her yerde sona erdi. Mesaj panonuzu phpBB 3.1.x sürümlerine yükseltmeniz ve uyumlu olan Eklentileri kullanmanızı öneririm. Ayrıca yakın bir zamanda 3.2.x sürümü yayınlanacak. Çok geç olmadan yükseltme yapmanız ilerde bundan daha farklı sorunlar yaşamanızı da önleyecektir.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
kararara.com
Kayıtlı Kullanıcı

Ayrıntılı ve doyurucu geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Bu akşam deneyip neticeyi burada paylaşacağım.

Diğer taraftan 3.0.x sürümünde absolution temasını kullandığımızdan ve üyelerimizin de bu temaya alıştıklarını ve değişmesini istemediklerini söylediklerinden 3.1.x sürümüne bir türlü yükseltemedik. Ancak en yakın zamanda geçmeyi düşünüyoruz.

Kendinize iyi bakın, saygı ve sevgiler...
kararara.com
Kayıtlı Kullanıcı

Tekrar merhaba,

Site haritamızı Sayın Esqare'nin belirttiği şekilde bazı forumları hariç tutmak suretiyle sorunsuz olarak ikiye böldük, sonra da url limitini her biri için 50.000 olacak şekilde ayarladık. Bir kez daha teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

rica ederim, sevindim.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
Kilitli

“3.0.x Destek Forumu” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Ahrefs [Bot] ve 4 misafir