phpBB 2.0.x sürümlerinden phpBB 3.0'a geçiş

phpBB 3.0.x çalıştırılması ve kurulumu ile ilgili yardımı buradan alabilirsiniz. Lütfen MODlar ile ilgili sorunlarınızı buraya yazmayın.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB3 kurulum ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.0.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temasından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB3 mod/eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.0.x MOD Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
Kullanıcı avatarı
Dn_35
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

phpBB 2.0.x sürümlerinden phpBB 3.0'a geçiş

Mesaj gönderen Dn_35 »

Artık phpBB 2.0.x sürümlerinden phpBB 3.0 sürümlerine geçiş yapabilmekteyiz.

Uyarı: phpBB2 de sonradan eklediğimiz düzenlemeleri phpBB3 forumunda kullanamadığımızdan bu eklemeler dönüştürülmüyor.

Dönüştürücü daha öncede vardı ama Türkçe karakterleri UTF 8 Formatına çevirirken hatalar olmaktaydı, bu hatalar düzeltildi.

Dönüşüme başlamadan önce olası hatalara karşı yedeklerimizi alıyoruz, gerçi dönüşüm bittikten sonra önceki veriler aynen duruyor ve phpBB2 ile phpBB3 forumlarını birbirinden bağımsız kullanabiliyoruz ama işi sağlama almakta fayda var.

Adım adım phpBB2 > phpBB3'e dönüştürüyoruz.

1- phpBB 3.0 Olympus Kurulumu

phpBB 3.0 dosyalarını http://www.phpbb.com adresinden, Türkçe Dil dosyalarını Sitemizden indiriyoruz ve hostumuzun root dizininde phpbb3 klasörü açıp içine yüklüyoruz ve phpBB2 forum veritabanına phpbb3_ prefix ile kuruyoruz. (dönüşüm için phpBB2 ve phpBB3veritabanının aynı olması gerekiyor.)

2- Resmi Görmek için tıklayınız

phpBB 2.XX Forumumuzu Yönetimden kapatıyoruz ve İnternet tarayacımızdan http://domainadiniz.com/phpbb3/install adresini girerek kuruluma başlıyoruz, ekteki resimde göreceğimiz gibi bir sayfa gelecektir ve sol üstteki DÖNÜŞTÜR basıp açılacak sayfadan seçeklerin altındaki Dönüştür'e tıklıyoruz.

3- Resmi Görmek için tıklayınız

Dönüştüre tıkladıktan sonra resimde göreceğimiz sayfa gelir ve o sayfada

Veritabanındaki Tablolar için örnek: phpbb_ (bu phpBB2 forumumuzun veritabanındaki tablo isimlerinin öntakılarıdır. Değiştirmediyseniz phpbb_ dir. değiştirdiyseniz değiştirdiğinizi yazın.)

Forum yolu : Buraya phpBB2 forumunuzun bulunduğu klasör adını yazınız.

Diğer seçeneği Evet'te bırakalım, bu seçenek herşeyin otomatik yapılmasını sağlıyor.

Yukarıdaki bilgilerimizi girdikten sonra DÖNÜŞÜME BAŞLA'ya basıyoruz.

4- Resmi Görmek için tıklayınız

Bilgilerimizi doğru girdiysek resimdeki gibi sayfa gelir ve o sayfada Dönüşüme Başla'yı tıklayarak bir sonraki safhaya geçeriz.

5- Resmi Görmek için tıklayınız

Herhangi bir hata olmazsa resimdeki gibi bir sayfa gelecektir ve Dönüşüme Devam Et tuşuna tıklayarak devam ediyoruz.

6- Resmi Görmek için tıklayınız

Resimde görüldüğü gibi phpBB2 veritabanımız phpBB3 veritabanına yüklenmektedir.

Bu işlem veritabanımızın büyüklüğü ve hostumuzun hızına bağlı olarak uzun sürebilir. Biz herhangi bir işlem yapmıyoruz, işlem bitene kadar tarayıcınızı kapatmayın.

7- Resmi Görmek için tıklayınız

Bu resimdeki gibi sayfa gördüğümüzde dönüşüm bitmiştir ve phpbb3 klasöründeki install klasörünün adını değiştiriyoruz artık phpBB3 forumumuzu kullanmaya başlayabiliriz.

phpBB3 Forumunuzu güle kullanın.

Herhangi bir sorun olduğunda veya dönüşüm yarıda kaldığında merak etmeyin 2. adımdan tekrar sorunsuz başlayabiliyoruz.

--------------------------------------------------------------

Not: Bu makale hiç bir yerde link ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Emeğe saygı, kendinize olan saygınızı gösterir.
Kullanıcı avatarı
LeBron
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen LeBron »

Çok güzel bir anlatım olmuş Dn_35. Ellerine sağlık
Kullanıcı avatarı
phpBB-TR
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen phpBB-TR »

burayı anlamadım yani
(dönüşüm için phpBB2 ve phpBB3veritabanının aynı olması gerekiyor.)
phpbb3_ prefixiyle mi kurcaz ? phpbb_ prefixi mi ? phpbb_ prefixi olcaksa bu nasıl oluyo :roll: ben bu prefixe phpBB2 kurmuştum :roll:
Kullanıcı avatarı
Dn_35
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Dn_35 »

1. maddede kurulum yaparken phpbb3_ prefixle kurulması gerekli olduğunu bahsetmiştim.

phpBB2 ve phpBB3 forumların veri tabanı ortak olacağından mecburen prefix'lerin başka yapılması zaruridir. Doğal olarak phpbb_ prefixi phpBB2.0.22 forumun kurulu olduğu varsayımıyla phpbb3_ olmasını söylemiştim.

isterseniz mevcut phpBB2 formun veritabloları prefix'lerini değiştirip phpBB3 forumunu phpbb_ prefixlede kurabilirsiniz.
Site Kuralları | Mod Kurulum Makalesi | MODX Formatlı Modların Kurulumu

Lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, kurallarımız gereği özel mesajlara cevap vermiyoruz.
Kullanıcı avatarı
phpBB-TR
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

saol..bizde phpbb3_ prefixiyle kurup phpBB 3'e geçelim..kategorilerimiz geçiyor mu ? üyeler modlar temalar falan :D
Kullanıcı avatarı
Dn_35
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Dn_35 »

ilk mesajı okumadan yazmayın lütfen,

phpBB2 ile phpBB3 birbirinden tamamen farklı sistemlerdir, phpBB2 ye sonradan eklediğimiz çoğu modlar dönüştürülmüyor yanlızca dosya ekleme gibi phpBB3 de bulunan modifikasyonların veritabanı eklemeleri dönüşüme tabi oluyor.

Lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, kurallarımız gereği özel mesajlara cevap vermiyoruz.
Kullanıcı avatarı
phpBB-TR
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

bu ne demek oluyor şimdi yani bende eklenti modu yok birthday modu yok phpBB3'ümde de mi olmayacak anlamına geliyor ?
Kullanıcı avatarı
Dn_35
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Dn_35 »

o özellikler phpBB3 de defult olarak var zaten phpBB2 de varsa dönüşümde onlarıda dönüştürüyor. Yoksa phpBB3 olduğundan kullanacaksınız.

Kullanıcı avatarı
pikachu
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen pikachu »

arkadaşlar dönüşümlerde modlarınızı kaybedebilirsiniz, o sebeple ilk önce phpbb3 ü normal olarak bir kurup inceleyin, hangi özellikleri var hangileri yok ondan sonra geçiş yapın. phpbb3 te bazı modların default olarak geldiğini unutmayın. phpbb3 te şu anda moderasyonlar full sürüm olmadığı için phpbb.com da yayınlanmamakta, rc1 ile phpbb3 ile uyumlu modlarda yayınlanacak ve ozaman istediğiniz özelliklere sahip bir phpbb olacak.
Kullanıcı avatarı
PessimiStyle
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen PessimiStyle »

arkadaşlar herşeyi yaptım, phpbb2 forumumun veritabanına girdim, ftpye attığım phpbb3 klasörünü phpbb2 veri tabanına phpbb3_prefix olarak nasıl kurucam yardımcı olurmusunuz. şimdiden tşk..
Kullanıcı avatarı
Dn_35
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Dn_35 »

PessimiStyle yazdı:arkadaşlar herşeyi yaptım, phpbb2 forumumun veritabanına girdim, ftpye attığım phpbb3 klasörünü phpbb2 veri tabanına phpbb3_prefix olarak nasıl kurucam yardımcı olurmusunuz. şimdiden tşk..
1. maddede verilen linkte phpBB3 ün nasıl kurulacağı anlatılıyor yanlızca kurulum yaparken tablo ön eki (prefix) phpbb3_ yazağız veya olmasını istediğimi başka bir prefix de yazabiliriz.

Kullanıcı avatarı
PessimiStyle
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen PessimiStyle »

çok tşk. Dn_35 video anlatımı varmış onu indiriyorum :D
-DEKAN-
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen -DEKAN- »

Anlatım ve açıklamalar için teşekkürler.. Ben ne yaptıysam TR karakter sorununu çözemedim, başka yaşayan var mı? normal sorunsuz DB'yi dönüştürdüğünde tr karakter sorunu çıkarıyor, defalarca denedim.. Serverda da çok denedim , localde de.. var mı çözüm önerisi olan?
Kullanıcı avatarı
Dn_35
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Dn_35 »

Biryerde yanlış yapmışsıdır, localde defalarca dönüştürdüm hiç TR karakterlerde bozulma olmadı.

yanlız sunucunun MySql dili iso-8859-9 ise (bazı pleks panellerde öyle) sorun çıkabilir.

-DEKAN-
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen -DEKAN- »

Sunucumda da aynı şekilde sorun çıktı , locale de wampserver kurdum onda da aynı sorun var. phpbb2 forum kurup yedeğimi ona atıyorum onda da karakterler düzgün çıkıyor.. Kullandığım premoddan phpbb3e convert yaptığımda karakterler bozulunca düz phpbb2 2.022 ye yedeğimi kurup ondan da dönüşüm yaptırdım yine sorun var..

denemelerimden biri http://www.muzikfakultesi.net/bb5/ bu adreste var.. Bazı forum başlıklarını editledim , diğer kısımlarda sorun belli zaten.

mysql karakter seti sunucuda UTF-8 Unicode (utf8)
phpbb2 tablo karşılaştırmalarım utf8_turkish_ci , phpbb3 utf8bin
Kilitli

“3.0.x Destek Forumu” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir