phpBB 2.0.x sürümlerinden phpBB 3.0'a geçiş

phpBB 3.0.x çalıştırılması ve kurulumu ile ilgili yardımı buradan alabilirsiniz. Lütfen MODlar ile ilgili sorunlarınızı buraya yazmayın.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB3 kurulum ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.0.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temasından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB3 mod/eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.0.x MOD Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
Kullanıcı avatarı
Kartal23
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Re: phpBB 2.0.x sürümlerinden phpBB 3.0'a geçiş

Mesaj gönderen Kartal23 »

Dn_35 yazdı:
Kartal23 yazdı:arkadaşlar ben yükseltmeyi tamamladım...
tek sorum olacak ben phpbb2 bölümünü ftp den silsem ve veritabanındaki phpbb_ dizinlerinide kaldırsam acaba sorun yaşarmıyım?

yeni dizinlerim phpbb3_ oldu...
dönüşüm sorunsuz bir şekilde tamamlandıysa ve phpBB3 forumunuzu kullanıyorsanız, phpbb2 dosyalarını ftp ve veri tabanından kaldırabilirsiniz,

bilgi için teşekkürler...
http://www.boraboy.net

Türkçe' ye Sahip Çık;
Yok Olmasına İzin Verme.
sizdeyizcom
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen sizdeyizcom »

edit. yazım hatası
YavuzSultanSelim
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen YavuzSultanSelim »

ben phpnuke sitemden phpbb 3 e geçtim tüm mesajları üyeleri aktardı ancak türkçe karakter hatası çıktı mesajlarda :S arkadaşlar nasıl giderecez türkçe karakter sorununu acaba araştırdım bulamadım
kerem11
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen kerem11 »

phpBB 3.0 dosyalarını http://www.phpbb.com adresinden, Türkçe Dil dosyalarını Sitemizden indiriyoruz ve hostumuzun root dizininde phpbb3 klasörü açıp içine yüklüyoruz ve phpBB2 forum veritabanına phpbb3_ prefix ile kuruyoruz. (dönüşüm için phpBB2 ve phpBB3veritabanının aynı olması gerekiyor.)
Bu yazılan ilk paragraftan alıntıdır yani dönüştürme anlatımının 1. aşamasından alıntıdır.

Root dizinde phpbb3 klasörü açıp içine yüklüyoruz burayı anladım. Benim burada anlamadığım nokta; phpBB2 forum veritabanına phpbb_prefix ile kuruyoruz diyor ya; buradaki phpbb3_prefix nedir? Bir de bunu phpbb2 forum veritabanına nasıl kuruyoruz?
Bu işlerde acemiyim yeni yeni öğreniyorum anlayışla karşılarsınız umarım... :)
Kullanıcı avatarı
Kartal23
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

prefix dediği olay şudur

kurulumda phpbb yazar sen orada phpb2 dersin veya 3 dersin prefix dediği bu farklı bişey değil yani...

Türkçe' ye Sahip Çık;
Yok Olmasına İzin Verme.
kerem11
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen kerem11 »

Şimdi ben cuteftp kullanıyorum. Root dizinde de phpbb2 forumu kurulu. Yani anasayfam direkt foruma açılıyor. Şimdi root dizinde phpbb3 adında bir klasör açtım ve phpbb3 dosyalarını bunun içerisine attım.

Bundan sonraki aşamada neler yapılacak? Yani açtığım yeni phpbb3 klasörünün içine phpbb3 forum mu kuracağım? Yani www.siteadı.com/phpbb3 linki ayrı bir foruma mı açılacak?
Kullanıcı avatarı
Kartal23
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

kerem11 yazdı:Şimdi ben cuteftp kullanıyorum. Root dizinde de phpbb2 forumu kurulu. Yani anasayfam direkt foruma açılıyor. Şimdi root dizinde phpbb3 adında bir klasör açtım ve phpbb3 dosyalarını bunun içerisine attım.

Bundan sonraki aşamada neler yapılacak? Yani açtığım yeni phpbb3 klasörünün içine phpbb3 forum mu kuracağım? Yani http://www.siteadı.com/phpbb3 linki ayrı bir foruma mı açılacak?
bir sonraki aşama phpbb3 instalı çalıştıracaksın. ve dönüştür var onunla devam edeceksin... dönüştürürken bazı bölümlerde zaman uzayabiliyo sabırlı ol...
ilk sayfada ki fotoğraflardan da yararlanabilirsin...

Türkçe' ye Sahip Çık;
Yok Olmasına İzin Verme.
kerem11
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen kerem11 »

Eyvallah bilader sağolasın birkaç sorum daha olacak...
Veritabanındaki Tablolar için örnek: phpbb_ (bu phpBB2 forumumuzun veritabanındaki tablo isimlerinin öntakılarıdır. Değiştirmediyseniz phpbb_ dir. değiştirdiyseniz değiştirdiğinizi yazın.)

Forum yolu : Buraya phpBB2 forumunuzun bulunduğu klasör adını yazınız
Tablo isimlerinin öntakılarının (phpBB_) aynı olup olmadığını yani değişip değişmediğini nası öğrenebilirim phpbb2 forumu ben kurmadığım için bilemiyorum.
Bir de Forum yolu kısmına benim ne yazmam gerekiyor. Forumunuzun bulunduğu klasör adı demiş ama direkt anasayfam foruma açılıyor. Bu durumda ben ne yazacağım?
kerem11
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen kerem11 »

Arkadaşlar 1. sayfadan 14. sayfaya kadar bütün mesajları okudum. Önemli yerleri not aldım.
Forum yoluna: ../ yazmam gerekiyormuş.
Bilmeyen arkadaşlara tekrar duyurmuş olayım.
kerem11
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Re:

Mesaj gönderen kerem11 »

Dn_35 yazdı:
skeleton yazdı:
slaytofisi yazdı: Eski sitenizde çakışan kullanıcı adları bulundu. Dönüşümü tamamlamak için lütfen bu kullanıcıları silin veya yeniden adlandırın; böylece her temiz kullanıcı adı için eski forumunuzda sadece bir kullanıcı olacaktır.
bende de böyle diyo.. bunu nasıl çözebiliriz?
iso 8859-9 ile utf 8 çakışması, çakışan isimleri yazar dediği gibi ya isimlerini değiştireceksin yada sileceksin.
Bu çakışma olayını biraz açar mısınız? Benim veritabanımda bir sorun oluşmuştu. Ben de veritabanını boşaltıp yeniden phpbb2 forumunu kurdum. Ve önceden almış olduğum yedeği bigdump ile yükledim.

Phpmyadmine girdiğimde utf8 olarak seçiliydi. Host aynı host değiştirmedik.
MySQL bağlantı karşılaştırması: utf8_unicode_ci olarak görünüyor.
Bigdump'ta önce karakter setini utf8 olarak ayarladım. Dil karakter hatası verdi. Sonra utf8 yerine ISO-8859-9 yazdım. Sonra yine yüklemeye başladım. Bu sefer de hiçbir hata vermedi. Ve veritabanı başarıyla yüklendi.
Bu durumda phpbb3'e geçişte karakter sorunu yaşar mıyım?
Açıklayabilecek varsa memnun olurum. İyi çalışmalar...
kerem11
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen kerem11 »

Arkadaşlar wampserver aracılığıyla kurduğum localhostta phpbb2 den phpbb3 e dönüşüm yaptım. Yaklaşık 2000 üyenin yarısı kayboldu acaba bunun nedeni nedir? 1005 üye olarak görünüyor... :o
Kullanıcı avatarı
Özcan Akbulut
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Özcan Akbulut »

kerem11 yazdı:Arkadaşlar wampserver aracılığıyla kurduğum localhostta phpbb2 den phpbb3 e dönüşüm yaptım. Yaklaşık 2000 üyenin yarısı kayboldu acaba bunun nedeni nedir? 1005 üye olarak görünüyor... :o
istatistikleri yenileyin, önbellek temizleyin
akblt.space

Başlangiç Bilgileri phpBB 3.0.x :: 3.1.x
kerem11
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen kerem11 »

Teşekkürler arkadaşım. Kusruma bakmayın phpbb3 ü iyi bilmediğimden zorluk çekiyorum. Bazen saçma sapan mesajlar da yazabiliyorum. Ama biraz araştırıp öğrenip geri döndüğümde yazdığımın ne kadar saçma olduğunu farkediyorum. Acemilikten kaynaklanıyor tabi ki. :)

İstatistikleri yeniledim. Önbellekeri temizledim. Aktif olmayan üyeler görülemiyormuş. Bunun farkına yeni vardım. Aktif ettikçe üye sayısı arttı. Aktif olmayan üyeler hiç görülmez mi yoksa onları göstermenin bir yolu var mı?

Bu arada EsmerÖzcan cevabın için teşekkürler...
kerem11
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen kerem11 »

Şimdi phpbb2 den 3 e geçiş yaptık. Dönüşüm sırasında phpbb3 ü eski phpbb2 forum ile aynı veritabanına kurduk. Şimdi phpmyAdmin'den yedek aldığımızda bu yedek phpbb2 ve phpbb3 ile ortak ve sağlıksız bir yedek mi olur? Yani işin aslı phpbb3 e dönüşmüş forumun yedeğini phpbb2 yi içermeden nasıl sağlıklı bir yedek alırız. Phpbb3 ün yönetim panelinden alınan yedek sadece tablo yapısını alıyor. Forumda daha önce mysqlDumper konuşulmuş. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
Dn_35
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Dn_35 »

kerem11 yazdı:Şimdi phpbb2 den 3 e geçiş yaptık. Dönüşüm sırasında phpbb3 ü eski phpbb2 forum ile aynı veritabanına kurduk. Şimdi phpmyAdmin'den yedek aldığımızda bu yedek phpbb2 ve phpbb3 ile ortak ve sağlıksız bir yedek mi olur? Yani işin aslı phpbb3 e dönüşmüş forumun yedeğini phpbb2 yi içermeden nasıl sağlıklı bir yedek alırız. Phpbb3 ün yönetim panelinden alınan yedek sadece tablo yapısını alıyor. Forumda daha önce mysqlDumper konuşulmuş. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler...
dönüşüm sorunsuz bir şekilde tamamlandıysa ve phpBB3 forumunuzu kullanıyorsanız, phpbb2 dosyalarını ftp ve veri tabanından kaldırabilirsiniz,
Site Kuralları | Mod Kurulum Makalesi | MODX Formatlı Modların Kurulumu

Lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, kurallarımız gereği özel mesajlara cevap vermiyoruz.
Kilitli

“3.0.x Destek Forumu” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Yandex [Bot] ve 4 misafir