phpBB 3.0.8 Yayınlandı

Yeni çıkan phpBB 3.0.x sürüm duyuruları ve eski phpBB 3.0.x sürümlerini yeni sürümlere güncelleme bilgileri.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı [b:tagyljf4]kesinlikle ilgili forumlara açınız.[/b:tagyljf4] Örneğin, phpBB3 kurulum ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.0.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temasından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB3 mod/eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.0.x MOD Destek" forumuna başlık açınız. [b:tagyljf4]Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.[/b:tagyljf4]

- [url=http://www.phpbbturkey.com/forums/viewtopic.php?t=690:tagyljf4]Site kurallarımızı[/url:tagyljf4] okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
Kilitli
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

phpBB 3.0.8 Yayınlandı

Mesaj gönderen ESQARE »

phpBB.com sitesinden yapılan açıklamada phpBB 3.0.x (Olympus) serisinin son sürümü olan 3.0.8 sürümünün yayınlandığı bildirildi. Yeni sürümde kullanıcılar tarafından bildirilen bir çok hata giderildi ve performans arttırıldı.

Ayrıca en önemli güvenlik sorunu ile ilgili bir açıklama şu şekilde:

Daha önceki sürümlerde Flash BBCode'un aktif olduğu forumlarda Safari, Chrome, Opera gibi tarayıcılardan Flash BBcode kullanılarak javascript çalıştırıldığında güvenlik açığı oluşturuyordu. 3.0.7 sürümünde bu açığı kapatmak için şu değişikliği yapabilirsiniz:

Not: 3.0.8 sürümüne zaten güncelleme yapacaksanız bu düzenlemeyi yapmanıza gerek yoktur. Bu düzenleme güncelleme yapmadan açığı kapatmak isteyenler içindir. Fakat bir çok hata ve güvenlik problemlerini önlemeniz açısından kesinlikle 3.0.8'e güncelleme yapmanızı öneriyoruz.

AÇ:
includes/message_parser.php

BUL:

Kod: Tümünü seç

// Apply the same size checks on flash files as on images
ÖNCESİNE EKLE:

Kod: Tümünü seç

$in = str_replace(' ', '%20', $in);

// Make sure $in is a URL.
      if (!preg_match('#^' . get_preg_expression('url') . '$#i', $in) &&
         !preg_match('#^' . get_preg_expression('www_url') . '$#i', $in))
      {
         return '[flash=' . $width . ',' . $height . ']' . $in . '[/flash]';
      }
Bu düzenleme önceden gönderilmiş mesajları etkilemeyecektir. Bunun için phpBB Group tarafından oluşturulan scanning script eklentisini kullanarak mesaj panonuzu tarayabilirsiniz. Bu eklentiyi indirip phpbb dosyalarınızın bulunduğu ana dizine gönderip direkt olarak çalıştırmanız yeterlidir.

Diğer bir önemli güvenlik güncelleştirmesi ise CAPTCHA (Görsel doğrulama) eklentisi ile ilgili. 3.0.8 sürümünde bu güvenlik sorunuda giderilmiş.

En kısa zamanda forumunuzu ya da mesaj panonuzu phpBB 3.0.8 sürümüne güncellemenizi öneriyoruz.

Yüklemeler & Güncellemeler
- phpBB 3.0.8 Tam paket
- Türkçe Dil Destekli phpBB 3.0.8 Tam Paket
- phpBB 3.0.7-PL1'den 3.0.8 sürümüne Otomatik Güncelleme Paketi

Türkçe Dil Paketi
- phpBB 3.0.8 Türkçe Dil Paketi

phpBB.com Duyurusu & Giderilen Hatalar
- phpBB.com "phpBB 3.0.8 Released" Duyuru başlığı (İngilizce)
- phpBB Group'un yaptığı açıklamalar ve giderilen hatalar (İngilizce)

phpBB2'den phpBB3'e Geçiş & phpBB3 Kurulumu
- phpBB 2.0.x den phpBB 3.0.x'e geçiş için detaylı anlatımı buradan inceleyebilirsiniz.
- phpBB3 Kurulumu
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
Kullanıcı avatarı
aciyagulmek
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Re: phpBB 3.0.8 yayınlandı

Mesaj gönderen aciyagulmek »

Teşekkürler ESQARE... Bu yeni versiyonda tam olarak neler eklendi acaba veya neler değiştirildi, bir liste halinde görmemiz mümkün mü? Tam bir sürüme ayak uydurmaya çalışırken sürekli başa dönüyoruz, eğer çok önemli birşey yoksa, bu sefer güncellemeyeceğim ben.

Edit: Özür dilerim yukarıda vermişsiniz linki, fakat ingilizce olması kötü.
Kullanıcı avatarı
Pierce_MVP
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Pierce_MVP »

Oldukça düzenlenme yapılmış.Daha çok güvenlik ve performansa yatkın bir sürüm olduğu belli.Forumlarınızın güncellenmesi tabikide önemli çünkü bu sürümde demin yazdığım gibi güvenlik ve performansa önem verilmiş.
Arada nostalji amacli ugruyorum buraya. Cok guzel gunlerdi :'(
Kullanıcı avatarı
tuzukuru
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen tuzukuru »

Hayirli olsun. Ellinize saglik.
Kullanıcı avatarı
Ademx33
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Ademx33 »

Hayırlı uğurlu olsun ne zamandır bir güncelleme haberi gelmiyordu. Güncelleyeceğim ama daha önce localde deneyince karakterler bozulup UTF sorunu çıkıyordu sanırım acaba sitede de olurmu bilen varmı ?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mesaj No : 194
Forever PhpBB3 - Http://www.PhpBBTurkey.Com sayesinde kendi phpbb3 sitemi kurabildim.

Sağ üst köşede ARAMA bölümü var aklınıza takılan her türlü sorununuzu oraya yazarsanız uğraşmak zorunda kalmazsınız...
animasyon
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen animasyon »

arkadaslar 3.0.7-PL1'den 3.0.8 sürümüne geçmeye çalışıyorum ama hata alıyorum degişiklik zip dosyasını veya rar dosyasını mail ile atmanız bana mümkünmü. sonuçta 3.0.7-pl1 de aynı dosyalar yüklüdür sistemde?

info@manavgatrehberim.com
Kullanıcı avatarı
Ademx33
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Re: phpBB 3.0.8 Yayınlandı

Mesaj gönderen Ademx33 »

308 çıkalı fazla olmadı ama Salı günü hosta veya sitemize saldırı olmuştu acayip paniklemiştim az önce güncelledim de tüm yük üstümden kalktı ve rahatladım...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mesaj No : 194
Forever PhpBB3 - Http://www.PhpBBTurkey.Com sayesinde kendi phpbb3 sitemi kurabildim.

Sağ üst köşede ARAMA bölümü var aklınıza takılan her türlü sorununuzu oraya yazarsanız uğraşmak zorunda kalmazsınız...
bilge
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen bilge »

Arkadaşlar,şu yukarıda verilen kodlar:

gönderim<<biçim kodları diye bir yer var.Oraya mı yükleyeceğiz?

Bu yüklenen yeni sürüm yönetim panelinin yapısında değişiklik de yapıyor mu?
Zaten paneli yeni öğrendim..Daha da jagger gibi ne olduğunu bilmediğim yerleri var..
alperen66
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen alperen66 »

bilge yazdı:Arkadaşlar,şu yukarıda verilen kodlar:

gönderim<<biçim kodları diye bir yer var.Oraya mı yükleyeceğiz?

Bu yüklenen yeni sürüm yönetim panelinin yapısında değişiklik de yapıyor mu?
Zaten paneli yeni öğrendim..Daha da jagger gibi ne olduğunu bilmediğim yerleri var..
Hayır arkadaşım, root (ana dizin) içinde includes klasörünü bulacaksın, onun içinde de message_parser.php dosyasını bulacak, değiştir dediği yerleri değiştireceksiniz.
Kullanıcı avatarı
aciyagulmek
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Güncelleme dosyalarının bağlantılarında bir problem var sanırım, rica etsem kontrol edebilir misiniz?
Kullanıcı avatarı
Dn_35
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Dn_35 »

aciyagulmek yazdı:Güncelleme dosyalarının bağlantılarında bir problem var sanırım, rica etsem kontrol edebilir misiniz?
Şimdi kontrol ettim linklerde sorun yok.
Site Kuralları | Mod Kurulum Makalesi | MODX Formatlı Modların Kurulumu

Lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, kurallarımız gereği özel mesajlara cevap vermiyoruz.
Kullanıcı avatarı
aciyagulmek
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Burdaki linklerden söz etmemiştim ben, ana sayfadaki linklerdi kasdettiğim. Burdan indirdiğimiz dosyalarda türkçe dil dosyasında değişeceğimiz bölümler mevcut değil, sadece en dosyasındaki düzenlemeler mevcut.
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

Türkçe dil paketi konusunda değişikliklerin olduğu dosyayı zaten yayınladık: viewtopic.php?f=52&t=18376
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
Kullanıcı avatarı
aciyagulmek
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

teşekkür ederim ESQARE
Realizma
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Realizma »

Öncelikle ESQARE'ye viewtopic.php?f=60&t=18558 bu makaledeki yardımı için çok teşekkür ederim .Çok yol gösterici oldu. Burada ki yönlednirmelere göre3.0.2'den 3.0.8 güncelleme yaptım ama sona geldiğimde tema yüzünden hata verdi.Temanın güncel srümü olmadığı için başka tema yükledim yine fotodaki hatayı verdi.Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler. http://img266.imageshack.us/i/hatap.jpg/
Kilitli

“3.0.x Sürüm Duyuruları & Güncellemeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir