Smf den phpBB3'e Geçiş (Resimli Anlatım)

Diğer kullandığınız forum yazılımlarınızı phpBB 3.0.x sürümlerine dönüştürmek için yardıma ihtiyacınız varsa bu forumda paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı [b:2szxnfek]kesinlikle ilgili forumlara açınız.[/b:2szxnfek] Örneğin, phpBB3 kurulum ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.0.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temasından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB3 mod/eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.0.x MOD Destek" forumuna başlık açınız. [b:2szxnfek]Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.[/b:2szxnfek]

- [url=http://www.phpbbturkey.com/forums/viewtopic.php?t=690:2szxnfek]Site kurallarımızı[/url:2szxnfek] okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
Kullanıcı avatarı
Evrek4
Kayıtlı Kullanıcı

Smf den phpBB3'e Geçiş (Resimli Anlatım)

Mesaj gönderen Evrek4 »

Bu konuda smfnin 1.1.8 sürümünden phpBB 3.0.4 e (phpBB nin son sürümü) geçişi anlatacağım. Bu anlatım sayesinde smfnin 1.1.x sürümlerinin tamamından phpBB3 e geçiş yapılabilir.

Sorunsuz geçmeniz halinde üyeler, konular, mesajlar, forum kategori ve bölümleri vs. eksiksiz phpBB3e geçecektir.

Dönüştürme işlemini localhostta yapmanız şarttır, servera fazla yük bindirdiği için türlü hatalar alırsınız.

phpBB 3.0.4 sürümünü buradan indirebilirsiniz.
Smf 1.1.8 sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Converteri yani dönüştürücüyü ise buradan indirebilirsiniz.

Öncelikle mevcut smf forumunuzun yedeğini alın. Ardından localhostta smf 1.1.8 sürümünü kurun. Daha önce aldığınız yedeği localhostta kurduğunuz smfye yükleyin.

Ardından dönüştürücü dosyalarını phpBB3 klasörünün içine atıyoruz. Dönüştürücüyü phpBB3 e ekledikten sonra phpBB3 forumumuzu kuruyoruz.

Kurulumda son aşamaya geldiğimizde Giriş demiyoruz. Dönüştür’e tıklayıp dönüştürme işlemine geçiyoruz.

[ resmi görüntülemek için tıklayın ]

Dönüştürme sayfasında alttaki resimdede görüldüğü gibi daha önce phpBBye eklediğimiz dönüştürücümüzü göreceğiz. Smf ile ilgili dönüştürücünün yanındaki dönüştür butonuna tıklayıp dönüştürme işlemine başlıyoruz.

Sonraki sayfada sizden localhosta kurduğunuz smf forumun bilgilerini girmenizi isteyecek. Bilgileri girdikten sonra dönüşüme başla deyin ve dönüştürme işlemine başlayın.

Bir sonraki aşamada alttaki resimde olduğu gibi girdiğiniz bilgilerin doğru olduğuna dair bir mesaj göreceksiniz. Bu aşamada sorun yaşarsanız girdiğiniz bilgileri kontrol edin. Alttaki butona tıklayıp dönüştürme işlemine devam edin.

Sonraki aşamalarda dönüştürme bitene kadar devam et diyorsunuz. Dönüştürme bittiğinde dönüştürme bittiğini belirten mesajla karşılaşacaksınız.

Dönüştürme işlemi bittikten sonra install klasörünü silin. Smf forumumuzu phpBB3 e dönüştürdük, şimdi phpBB3 forumunuzun yedeğini alıp ftpye (mevcut smf forumunuzun yerine) kurduğunuz phpBB3 forumunuzun Store klasörüne yükleyin.

"phpBB yedek alma:

phpBB yönetim paneline gidin Bakım sekmesinden Yedekle deyin Tümünü seç dedikten sonra İndir deyin."

Ardından phpBB yönetim panelinde Bakım sekmesine tıklayın ve Yeniden kur deyin. Ftpye attığınız yedeği seçip onar deyin.

Kaynak
En son Evrek4 tarafından 27.05.2010, 18:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
mandrivaturkiye
Kayıtlı Kullanıcı

Re: Smf den phpBB3'e Geçiş (Resimli Anlatım)

Mesaj gönderen mandrivaturkiye »

Merhabalar Mybb Forumu Smf´ye sonrada PhpBB ye çevirim anlamadığım yer aşağıda belirttiğim bölüm.

"şimdi phpBB3 forumunuzun yedeğini alıp ftpye (mevcut smf forumunuzun yerine) kurduğunuz phpBB3 forumunuzun Store klasörüne yükleyin."

db yedeğinimi oraya atacağız, aatıktan sonra sürekli orada kalacakmı sonradan silecekmiyiz.

teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Evrek4
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Evrek4 »

mandrivaturkiye yazdı:Merhabalar Mybb Forumu Smf´ye sonrada PhpBB ye çevirim anlamadığım yer aşağıda belirttiğim bölüm.

"şimdi phpBB3 forumunuzun yedeğini alıp ftpye (mevcut smf forumunuzun yerine) kurduğunuz phpBB3 forumunuzun Store klasörüne yükleyin."

db yedeğinimi oraya atacağız, aatıktan sonra sürekli orada kalacakmı sonradan silecekmiyiz.

teşekkürler
Dönüştürme işlemini localhostta yaptığımız için, smfden dönüştürdüğümüz dbnin yedeğini alıp serverda yani asıl forum sitemize yeni kurduğumuz phpBBye bu yedeği yüklemek gerekecek. Orada kastedilen o.
nidyatemha
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen nidyatemha »

anlatım için çok teşekkür ederim. mükemmel bir paylaşım. tüm eski bilgilerimi kurtarma fırsatı oldu.
nidyatemha
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen nidyatemha »

ama bir sorun oluştu. neden dil hatası verdi anlamadım.
www.ahmetaydin.com.tr/phpbb
Kullanıcı avatarı
Evrek4
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Evrek4 »

Smf dil setini utf-8 yapıp deneyin.
En son Evrek4 tarafından 02.08.2010, 10:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
iyihuylu
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen iyihuylu »

dönüştürücüyü indiremedim.msn mail adresim yok.acaba nasıl indirebilirim
NAVDIR
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen NAVDIR »

merhaba arkadaşlar ben sürekli bu hatayı alıyorum bir türlü dönüştürücüyü çalıştıramadım...
yardımcı olurmusunuz.

Önceki mesaj panonuzun yolu bulunamıyor. Lütfen ayarlarınızı kontrol edip yeniden deneyin.
» /sitedizinim kaynak yolu olarak belirtildi.
Kullanıcı avatarı
Evrek4
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Evrek4 »

iyihuylu yazdı:dönüştürücüyü indiremedim.msn mail adresim yok.acaba nasıl indirebilirim
Dönüştürücüyü indirmek için msn hesabı gerekmiyor. Herkese açık dosya.
NAVDIR yazdı:merhaba arkadaşlar ben sürekli bu hatayı alıyorum bir türlü dönüştürücüyü çalıştıramadım...
yardımcı olurmusunuz.

Önceki mesaj panonuzun yolu bulunamıyor. Lütfen ayarlarınızı kontrol edip yeniden deneyin.
» /sitedizinim kaynak yolu olarak belirtildi.
Smf forumun bilgilerini yanlış giriyorsunuz, tekrar kontrol edin.
zazamaster
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen zazamaster »

Merhaba Arkadaşlar

Anlatım süper olmuş emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Benim sıkıntım var bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

Bende şuanda ;

WampServer kurulu localhost altında smf ve phpbb3 olarakayrı klasörlere kurdum. Dönüştürücüden son aşamaya geliyorum fakat klasör yolu yanlış diyor.

smf
/smf
\smf
localhost/smf

felan filan işte aklıma ne geldiyse yazdım ama yapamadım. Şuan her iki forumda aktif halde çalışıyor sistemde ama geçişi kuramadım bi türlü
Kullanıcı avatarı
Evrek4
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Evrek4 »

zazamaster:
phpBB ile smf aynı dizindeyse ../smf forumun kurulu olduğu klasör şeklinde olacak. veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifreye dikkat et onlarda da hata yapıyor olabilirsin. tablo önekini de kontrol et.
emy
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen emy »

"Dönüştürmeye devam et" tıkladıktan 1-2 dakika bekledikten sonra 500 Internal Server Error hatası alıyorum.Sebebi nedir ?

-Birkaç denemeden sonra sunucumda vB'den phpbb3 e dönüşümü tamamladım fakat türkçe karakter hatası alıyorum, umarım onuda çözebilirim
Kullanıcı avatarı
Evrek4
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Evrek4 »

Türkçe karakter hatasının sebebi muhtemelen karakter seti farklılığı (emin değilim).
Dönüştürmeden önce vb'nin karakter setini utf-8 bin yapıp dönüştürmeyi dene.
500 Internal Server Error hatasının sebebi bu işlem yapılırken serverin gereğinden fazla meşgul ediliyor olması, dönüştürmeyi localhostta yapmak her zaman daha mantıklı.
emy
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen emy »

Evrek4 yazdı:Türkçe karakter hatasının sebebi muhtemelen karakter seti farklılığı (emin değilim).
Dönüştürmeden önce vb'nin karakter setini utf-8 bin yapıp dönüştürmeyi dene.
500 Internal Server Error hatasının sebebi bu işlem yapılırken serverin gereğinden fazla meşgul ediliyor olması, dönüştürmeyi localhostta yapmak her zaman daha mantıklı.
Tüm kurulumu kaldırıp, vB karakter setini utf8_bin yaptıktan sonra tekrar kurulumu-dönüştürme işlemini yaptım ve karakter sorunu devam ediyor.

Sql dışarı aktarıp (kısmen) düzenledim geri yükleme yaptığımda karakterler tekrar bozuldu.
Deneme amaçlı Yeni konu açtım, açmış olduğum yeni konuda karakter sorunu oluşmadı.
osifa
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen osifa »

Benim sunucuda mesaj panosu yani forum "/xxx/xxx/xxx/forum/html" içerisindeydi ve mesaj panosu yoluna ../../forum/html yazarak sorunumu çözdüm.

“3.0.x Dönüştürücüler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir