Sürüm Yükseltme Rehberi

phpBB 3.x sürümlerinin kurulumu ve yönetimi ile ilgili bilgilendirici çeşitli makaleler.

Moderatör: Genel Destek Ekibi

Cevapla
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Mesajlar: 4557
Kayıt: 18.09.2005, 21:51
İletişim:

Sürüm Yükseltme Rehberi

Mesaj gönderen ESQARE » 25.01.2017, 16:44

Bu makalede phpBB sürümleri arası yükseltmenin nasıl yapılacağı anlatılmaktadır. Her şeyden önce phpBB Güncelleme ve Sürüm Yükseltme nedir? konusunu okuyunuz.

Alttaki bağlantılardan yükseltme yapacağınız sürüme göre ilgili olanı seçebilirsiniz.

phpBB 3.2
2.0 sürümlerinden 3.2 sürümlerine yükseltme
3.0 sürümlerinden 3.2 sürümlerine yükseltme
3.1 sürümlerinden 3.2 sürümlerine yükseltme

phpBB 3.1
2.0 sürümlerinden 3.1 sürümlerine yükseltme
3.0 sürümlerinden 3.1 sürümlerine yükseltme
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.

Kullanıcı avatarı
ESQARE
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Mesajlar: 4557
Kayıt: 18.09.2005, 21:51
İletişim:

Re: Sürüm Yükseltme Rehberi

Mesaj gönderen ESQARE » 25.01.2017, 16:44

2.0 sürümlerinden 3.1 sürümlerine yükseltme
Temel yapı ve kodlaması birbirinden tamamen farklı olduğu için, phpBB 2.0.x sürümlerinden phpBB 3.1.x sürümlerine sadece dönüştürme yapılabilir. 2.0.x'ten 3.1.x sürümlerine dönüştürme yapmak için alttaki adımları takip edin.

a. Dönüştürme işlemi yapmadan önce gerekenler
Dönüştürme işlemine başlamadan önce tüm dosyalarınızın ve veritabanınızın tam bir yedeğini alın!. Yedek almanız, dönüştürme işlemi sırasında karşılaşacağınız olası bir hata sonucunda kolay bir şekilde önceki çalışan sürüme dönmenizi sağlayacaktır. Eğer tüm dosyalarınızın ve veritabanınızın tam bir yedeğini nasıl alacağınızı bilmiyorsanız hosting sağlayıcınızdan yardım isteyin.

phpBB 3.1 Kurulumu adlı konudaki yönergeleri (17. madde hariç) takip ederek phpBB 3.1 son sürümü sunucunuza kurun. Uyarı: Kurulum yönergelerindeki sonuncu (17.) maddeyi atlayın. Yani install/ klasörünü sunucunuzdan silmeyin!

Dikkat: phpBB 3.1 son sürümü, sunucunuzda yeni bir dizine ya da lokasyona kurmalısınız. Kesinlikle mevcut olan eski dizin ve dosyalarınızın üzerine yazmayın. ör: (eğer sunucunuzda mevcut değilse) /phpBB3/ dizini altına kurabilirsiniz.

Not: Dönüştürme işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için veritabanı kullanıcı hesabının phpBB3 için CREATE ve DROP ayrıcalıklarına sahip olması gereklidir. Yani, yeni phpBB3 kurulumu için oluşturduğunuz ya da oluşturacağınız veritabanı kullanıcısına, veritabanına tablo eklemek ve tablo silmek için bu ayrıcalıkların verilmiş olması gerekir. Bu işlemi phpMyAdmin v.b. bir uygulama ile yeni veritabanı kullanıcısı oluştururken, ya da (eğer oluşturduysanız) eski veritabanı kullanıcı izinlerini güncelleyerek yapabilirsiniz. Konuyla ilgili yeterli derecede bilginiz yoksa hosting sağlayıcınızdan yardım isteyin.

b. Dönüştürme
Dönüştürme işlemine başlamak için, phpBB kurulumu yaptığınız ana dizininiz içerisinde bulunan install/ dizinini ziyaret edin. ör: http://www.siteadresiniz.com/phpBB3/install/

Şimdi, sayfanın üst kısmında Dönüştür ya da Convert adında yeni bir sekme göreceksiniz. Bu sekmeye tıklayın.

Kurulumda olduğu gibi dönüştürme işlemi de otomatik olarak yapılacaktır. Önceki 2.0.x sürümünüze ait olan veritabanı tablolarınız değiştirilmeyecek ve orijinal dosyalarınız olduğu gibi kalacaktır. Aslında, dönüştürme işlemi yapılırken sadece phpBB3 veritabanı tablolarınız dolduruluyor ve ek veriler phpBB3 kurulumunuza kopyalanıyor. Bunun sebebi ise, eğer bir şey ters giderse eski mesaj panonuz hala çalışıyorken dönüştürme işlemini yeni baştan yapabilmeniz ya da dönüştürme işlemine kaldığınız yerden devam edebilmeniz içindir. Yine de, dönüştürme işlemi sırasında eski phpBB 2.0.x kurulumunuzu (mesaj panonuzu) devre dışı bırakmanızı önemle öneririz. Aksi halde dönüştürme işlemi sonrasında tutarsız veriler ortaya çıkabilir.

Not: Bu dönüştürme işlemi uzun zaman alabilir ve bununla birlikte hosting sağlayıcınıza bağlı olarak hatalı sonuçlar ortaya çıkabilir (web sunucusu kaynak limiti ya da diğer süre dolma (timeout) sorunları yüzünden). Böyle bir durumda hosting sağlayıcınızdan, dönüştürme yazılımı için kaynak limitlerini geçici bir süreliğine aşmak için izin istemelisiniz. Muhtemelen size yardımcı olacaklardır. Eğer hosting sağlayıcınız limitleri aşmanıza izin vermiyorsa yerel makine olarak tanımladığınız bir bilgisayarda dönüştürme işlemi yapabilirsiniz: Knowledge Base - Offline Conversions (Makale İngilizcedir. Destek için forumlarımızdan yardım alabilirsiniz.)

Dönüştürme işlemi tamamlandıktan sonra mesaj panonuz hazır olacaktır. Eğer hatalarla karşılaşırsanız forumlarımızdan yardım alabilirsiniz.

c. Dönüştürme işleminden sonra yapılacak şeyler
Dönüştürme işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra yeni mesaj panonuzun erişilebilir olup olmadığını ve her şeyin düzgün bir şekilde görüntülenip görüntülenmediğini kontrol etmelisiniz.

Daha sonra yapmanız gereken ilk şey; Yönetim Kontrol Panelinize gitmek ve Genel sekmesi altındaki tüm yapılandırma ile ayar ögelerini kontrol etmek olmalıdır. Eğer daha önce 2.0.x sürümlerinde HTML kodu kullandıysanız artık phpBB3'te geçerli olmayacağı için, forum adını ve açıklamalarını değiştirebilirsiniz. Ayrıca, izin ayarları, ifadeler, forum ikonları, rütbeler v.b. gibi diğer yönetim bölümlerine erişerek ayarlar yapabilirsiniz.

Dönüştürme işlemi sırasında mesaj panonuz için herhangi bir arama indeksi oluşturulmamıştır, ya da eski mesaj panonuzdan transfer edilmemiştir. Bunun anlamı, dönüştürme işleminden sonra mesaj panonuzda arama yapıldığı zaman herhangi bir sonuca erişilemeyecek demektir. Bu sorunu düzeltmek için Yönetim Kontrol Paneli -> Bakım -> Veritabanı -> Arama İndeksi bölümünden arama indeksinizi yeniden yapılandırmanızı öneririz.

YKP'de tüm ayarları doğruladıktan sonra kurulumunuz içerisindeki install/ dizinini silebilir ve mesaj panonuzu aktif hale getirebilirsiniz. (Mesaj panosu, bu işlemi yapana kadar genel erişime kapalı olacaktır.)

Yeni kurulumunuzdan memnun kaldıktan sonra, dizin adını değiştirerek eski kurulumunuzun bulunduğu dizinin adını vermek isteyebilirsiniz. phpBB3 ile bunu sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak öncelikle yönetim panelinden çerez ayarlarınızı kontrol etmelisiniz. Eğer gerekiyorsa çerez yolunu yeniden adlandırmalısınız.

d. Bilinen dönüştürme sorunları
Latin olmayan karakterler bozulması (Broken non-latin characters) Dönüştürme yazılımı, phpBB2'nin kaynak veritabanı kodlamasının, kurulumdaki varsayılan dil paketi içerisindeki lang_main.php dosyasında tanımlanan kodlamayla eşleştiğini varsayar. Bu dosyayı veritabanının kodlamasına uyacak şekilde yeniden düzenleyin ve dönüştürme işlemini yeniden başlatın.

http 500 / beyaz sayfa Dönüşüm işlemi sunucuya ağır yük bindiren bir işlemdir. Bazı sunucu hosting sağlayıcıları tarafından getirilen kısıtlamalar sorunlara neden olabilir. En yaygın ortaya çıkan sorunlar şunlardır: PHP ayarları için memory_limit ve max_execution_time değerleri çok düşüktür. Izin verilen CPU süresindeki sınırlamalar, izin verilen veritabanı sorguları sayısı üzerindeki sınırlar gibi sınırlamalar bu tür hataların da sıkça ortaya çıkmasına neden olur. Eğer bu ayarları değiştiremiyorsanız, o zaman hosting sağlayıcınız ile iletişime geçmelisiniz ya da dönüştürme işlemini farklı bir bilgisayarda yapmalısınız.

Şifre dönüştürme phpBB3'te şifrelerin utf-8 tabanlı işlenmesi nedeniyle, tüm şifreleri transfer etmek her zaman mümkün değildir. Transfer edilmeyen ya da kayıp şifreler için en kolay işlem giriş sayfasındaki Şifremi unuttum bağlantısını kullanmak olacaktır.

Eski mesaj panonuza giden yol Dönüştürücü, eski mesaj panonuzun dosyalarına bağlı yolu bekler. Yani örnek verecek olursak, eğer eski mesaj panonuz http://www.yourdomain.com/forum sayfa yolundaysa ve yeni phpBB3 kurulumu http://www.yourdomain.com/phpBB3 sayfa yoluna yapıldıysa, o zaman doğru değer ../forum olmalıdır. Not: Web sunucu kullanıcısı kaynak kurulumun dosyalarına erişebilmelidir.

Kayıp resimler Eğer varsayılan mesaj panonuzun dil paketi tüm dil resim dosyalarını içermiyorsa, o zaman bazı resimler kurulumunuzda eksik olabilir. Varsayılan dil paketi olarak her zaman tam ve düzgün bir dil paketi kullanın.

İfadeler Dönüştürme işlemi sırasında resim dosyaları hakkında kopyalama hatası gibi uyarılar görebilirsiniz. Bu, eski mesaj panonuzda kullandığınız ifadelerin yeni mesaj panonuzdaki ifadeler ile aynı adda olmasından kaynaklanır. Eğer eski ifadeleri kullanmaya devam etmek istiyorsanız, bu dosyaları dönüştürme işleminden sonra manuel olarak kopyalayın.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.

Kullanıcı avatarı
ESQARE
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Mesajlar: 4557
Kayıt: 18.09.2005, 21:51
İletişim:

Re: Sürüm Yükseltme Rehberi

Mesaj gönderen ESQARE » 25.01.2017, 17:44

3.0 sürümlerinden 3.1 sürümlerine yükseltme

phpBB 3.0.x sürümlerinden phpBB 3.1'e yükseltme yapmak, önceden kurulmuş olan MODifikasyonları ve stilleri (temaları) kullanılamaz hale getirecektir.

phpBB 3.1, phpBB 3.0 ile uyumlu değildir ve önceden var olan bir çok dosya 3.1 sürümüne yükseltme yapılırken silinmesi gerekecektir.


Yükseltme yapmak için, alttaki adımları takip edin:

1. Sunucunuzun phpBB 3.1 çalıştırabilmesi için alttaki gereksinimlerin sunucunuzda mevcut olduğunu doğrulayın:
 • PHP desteği olan ve herhangi bir İşletim Sistemi sahip bir web sunucusu ya da web hosting hesabı
 • Bir SQL veritabanı sistemi (Alttakilerden herhangi biri):
  • MySQL 3.23 ya da üzeri (MySQLi destekli)
  • MariaDB 5.1 ya da üzeri
  • MS SQL Server 2000 ya da üzeri (ODBC aracılığıyla)
  • MS SQL Server 2005 ya da üzeri (SQLSRV, native adapter aracılığıyla)
  • Oracle
  • PostgreSQL 8.3+
  • SQLite 2
  • SQLite 3
 • PHP >= 5.3.3, PHP < 7.0-dev
 • getimagesize() fonksiyonun aktif olmalıdır
 • Alttaki PHP modülleri gereklidir:
  • json
  • Kullanmayı düşündüğünüz veritabanı sistemi için karşılık gelen PHP modülü
 • Alttaki PHP modülleri isteğe bağlıdır, ancak bunların olması ek özelliklere erişim sağlayacaktır.
  • zlib sıkıştırma desteği
  • Uzak FTP desteği
  • XML desteği
  • Imagemagick desteği
  • GD desteği
2. Orijinal dosyalarınızın yedeğini alın

3. Veritabanınızın yedeğini alın

4. phpBB 3.1 Tam Paket arşivini indirin

5. Arşivin içeriğini bilgisayarınıza çıkartın ve phpBB3 klasörünü açın

6. Paketin içerisinden alttaki dosya ve klasörleri silin:
 • config.php dosyası
 • images/ klasörü
 • files/ klasörü
 • store/ klasörü
7. Web sitenizde phpBB kurulumunu yaptığınız dizinden alttakiler HARİÇ tüm phpBB dosya ve klasörlerini silin.
 • config.php dosyası
 • images/ klasörü
 • files/ klasörü
 • store/ klasörü
8. Bilgisayarınızdaki phpBB3 klasörünün içeriğini forumunuzun olduğu dizine yükleyin. Yükleme sırasında kalan dosyaların üzerine yazmanız istenebilir. Dizinleri birleştirmeniz veya üzerine yazmanız istenirse, bunları birleştirmeyi seçin.

9. Web tarayıcınızı kullanarak, mesaj panonuzun kök dizini içerisindeki install/database_update.php sayfasını ziyaret edin. (ör. http://www.siteadresiniz.com/forum/install/database_update.php)
 • Çok büyük mesaj panoları için, komut satırı yoluyla yükseltme yapmayı seçebilirsiniz. Mesaj panonuzun kök dizinindeyken alttaki komutu çalıştırın:

  Kod: Tümünü seç

  php ./bin/phpbbcli.php db:migrate --safe-mode
10. install/ dizinini silin.

Not
Kök dizin seviyesindeyken .htaccess dosyasının yüklemeye dahil olduğuna emin olun. Bazı FTP bağlantı programları nokta ile başlayan dosyaları göstermez ve FTP ayarlarınızdan gizli dosyaların gösterilmesini aktifleştirmeniz gerekebilir.

Not
Mesaj panosunun varsayılan dili İngilizce (British English)'tir. Türkçe dilini kullanmak isterseniz phpBB 3.1 ile uyumlu olan Türkçe dil paketini http://www.phpbbturkey.com/downloads/#phpbb31-turkce sayfamızdan ya da https://www.phpbb.com/languages/ sayfasından indirebilirsiniz.

Önemli
3.1 dosyalarını sunucunuza gönderirken, config.php dosyasının üzerine YAZMAYINIZ.

Önemli
Dosyalarınızın yedeğini alırken, FTP bağlantı programınızın binary modunda (binary mode) ya da binary modunda dosyaları uzantılar olmadan transfer etme (transfers files without extensions in binary mode) seçeneğinin aktif olduğuna emin olun.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.

Kullanıcı avatarı
ESQARE
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Mesajlar: 4557
Kayıt: 18.09.2005, 21:51
İletişim:

Re: Sürüm Yükseltme Rehberi

Mesaj gönderen ESQARE » 26.01.2017, 17:14

2.0 sürümlerinden 3.2 sürümlerine yükseltme
Temel yapı ve kodlaması birbirinden tamamen farklı olduğu için, phpBB 2.0.x sürümlerinden phpBB 3.2.x sürümlerine sadece dönüştürme yapılabilir. 2.0.x'ten 3.2.x sürümlerine dönüştürme yapmak için alttaki adımları takip edin.

a. Dönüştürme işlemi yapmadan önce gerekenler
Dönüştürme işlemine başlamadan önce tüm dosyalarınızın ve veritabanınızın tam bir yedeğini alın!. Yedek almanız, dönüştürme işlemi sırasında karşılaşacağınız olası bir hata sonucunda kolay bir şekilde önceki çalışan sürüme dönmenizi sağlayacaktır. Eğer tüm dosyalarınızın ve veritabanınızın tam bir yedeğini nasıl alacağınızı bilmiyorsanız hosting sağlayıcınızdan yardım isteyin.

phpBB 3.2 Kurulumu adlı konudaki yönergeleri (13-b maddesi hariç) takip ederek phpBB 3.2 son sürümü sunucunuza kurun. Uyarı: Kurulum yönergelerindeki sonuncu (13-b) maddeyi atlayın. Yani, install/ klasörünü sunucunuzdan silmeyin!

Dikkat: phpBB 3.2 son sürümü, sunucunuzda yeni bir dizine ya da lokasyona kurmalısınız. Kesinlikle mevcut olan eski dizin ve dosyalarınızın üzerine yazmayın. ör: (eğer sunucunuzda mevcut değilse) /phpBB3/ dizini altına kurabilirsiniz.

Not: Dönüştürme işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için veritabanı kullanıcı hesabının phpBB3 için CREATE ve DROP ayrıcalıklarına sahip olması gereklidir. Yani, yeni phpBB3 kurulumu için oluşturduğunuz ya da oluşturacağınız veritabanı kullanıcısına, veritabanına tablo eklemek ve tablo silmek için bu ayrıcalıkların verilmiş olması gerekir. Bu işlemi phpMyAdmin v.b. bir uygulama ile yeni veritabanı kullanıcısı oluştururken, ya da (eğer oluşturduysanız) eski veritabanı kullanıcı izinlerini güncelleyerek yapabilirsiniz. Konuyla ilgili yeterli derecede bilginiz yoksa hosting sağlayıcınızdan yardım isteyin.

b. Dönüştürme
Dönüştürme işlemine başlamak için, phpBB kurulumu yaptığınız ana dizininiz içerisinde bulunan install/ dizinini ziyaret edin. ör: http://www.siteadresiniz.com/phpBB3/install/

Şimdi, sayfanın üst kısmında Dönüştür ya da Convert adında yeni bir sekme göreceksiniz. Bu sekmeye tıklayın.

Kurulumda olduğu gibi dönüştürme işlemi de otomatik olarak yapılacaktır. Önceki 2.0.x sürümünüze ait olan veritabanı tablolarınız değiştirilmeyecek ve orijinal dosyalarınız olduğu gibi kalacaktır. Aslında, dönüştürme işlemi yapılırken sadece phpBB3 veritabanı tablolarınız dolduruluyor ve ek veriler phpBB3 kurulumunuza kopyalanıyor. Bunun sebebi ise, eğer bir şey ters giderse eski mesaj panonuz hala çalışıyorken dönüştürme işlemini yeni baştan yapabilmeniz ya da dönüştürme işlemine kaldığınız yerden devam edebilmeniz içindir. Yine de, dönüştürme işlemi sırasında eski phpBB 2.0.x kurulumunuzu (mesaj panonuzu) devre dışı bırakmanızı önemle öneririz. Aksi halde dönüştürme işlemi sonrasında tutarsız veriler ortaya çıkabilir.

Not: Bu dönüştürme işlemi uzun zaman alabilir ve bununla birlikte hosting sağlayıcınıza bağlı olarak hatalı sonuçlar ortaya çıkabilir (web sunucusu kaynak limiti ya da diğer süre dolma (timeout) sorunları yüzünden). Böyle bir durumda hosting sağlayıcınızdan, dönüştürme yazılımı için kaynak limitlerini geçici bir süreliğine aşmak için izin istemelisiniz. Muhtemelen size yardımcı olacaklardır. Eğer hosting sağlayıcınız limitleri aşmanıza izin vermiyorsa yerel makine olarak tanımladığınız bir bilgisayarda dönüştürme işlemi yapabilirsiniz: Knowledge Base - Offline Conversions (Makale İngilizcedir. Destek için forumlarımızdan yardım alabilirsiniz.)

Dönüştürme işlemi tamamlandıktan sonra mesaj panonuz hazır olacaktır. Eğer hatalarla karşılaşırsanız forumlarımızdan yardım alabilirsiniz.

c. Dönüştürme işleminden sonra yapılacak şeyler
Dönüştürme işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra yeni mesaj panonuzun erişilebilir olup olmadığını ve her şeyin düzgün bir şekilde görüntülenip görüntülenmediğini kontrol etmelisiniz.

Daha sonra yapmanız gereken ilk şey; Yönetim Kontrol Panelinize gitmek ve Genel sekmesi altındaki tüm yapılandırma ile ayar ögelerini kontrol etmek olmalıdır. Eğer daha önce 2.0.x sürümlerinde HTML kodu kullandıysanız artık phpBB3'te geçerli olmayacağı için, forum adını ve açıklamalarını değiştirebilirsiniz. Ayrıca, izin ayarları, ifadeler, forum ikonları, rütbeler v.b. gibi diğer yönetim bölümlerine erişerek ayarlar yapabilirsiniz.

Dönüştürme işlemi sırasında mesaj panonuz için herhangi bir arama indeksi oluşturulmamıştır, ya da eski mesaj panonuzdan transfer edilmemiştir. Bunun anlamı, dönüştürme işleminden sonra mesaj panonuzda arama yapıldığı zaman herhangi bir sonuca erişilemeyecek demektir. Bu sorunu düzeltmek için Yönetim Kontrol Paneli -> Bakım -> Veritabanı -> Arama İndeksi bölümünden arama indeksinizi yeniden yapılandırmanızı öneririz.

YKP'de tüm ayarları doğruladıktan sonra kurulumunuz içerisindeki install/ dizinini silebilir ve mesaj panonuzu aktif hale getirebilirsiniz. (Mesaj panosu, bu işlemi yapana kadar genel erişime kapalı olacaktır.)

Yeni kurulumunuzdan memnun kaldıktan sonra, dizin adını değiştirerek eski kurulumunuzun bulunduğu dizinin adını vermek isteyebilirsiniz. phpBB3 ile bunu sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak öncelikle yönetim panelinden çerez ayarlarınızı kontrol etmelisiniz. Eğer gerekiyorsa çerez yolunu yeniden adlandırmalısınız.

d. Bilinen dönüştürme sorunları
Latin olmayan karakterler bozulması (Broken non-latin characters) Dönüştürme yazılımı, phpBB2'nin kaynak veritabanı kodlamasının, kurulumdaki varsayılan dil paketi içerisindeki lang_main.php dosyasında tanımlanan kodlamayla eşleştiğini varsayar. Bu dosyayı veritabanının kodlamasına uyacak şekilde yeniden düzenleyin ve dönüştürme işlemini yeniden başlatın.

http 500 / beyaz sayfa Dönüşüm işlemi sunucuya ağır yük bindiren bir işlemdir. Bazı sunucu hosting sağlayıcıları tarafından getirilen kısıtlamalar sorunlara neden olabilir. En yaygın ortaya çıkan sorunlar şunlardır: PHP ayarları için memory_limit ve max_execution_time değerleri çok düşüktür. Izin verilen CPU süresindeki sınırlamalar, izin verilen veritabanı sorguları sayısı üzerindeki sınırlar gibi sınırlamalar bu tür hataların da sıkça ortaya çıkmasına neden olur. Eğer bu ayarları değiştiremiyorsanız, o zaman hosting sağlayıcınız ile iletişime geçmelisiniz ya da dönüştürme işlemini farklı bir bilgisayarda yapmalısınız.

Şifre dönüştürme phpBB3'te şifrelerin utf-8 tabanlı işlenmesi nedeniyle, tüm şifreleri transfer etmek her zaman mümkün değildir. Transfer edilmeyen ya da kayıp şifreler için en kolay işlem giriş sayfasındaki Şifremi unuttum bağlantısını kullanmak olacaktır.

Eski mesaj panonuza giden yol Dönüştürücü, eski mesaj panonuzun dosyalarına bağlı yolu bekler. Yani örnek verecek olursak, eğer eski mesaj panonuz http://www.yourdomain.com/forum sayfa yolundaysa ve yeni phpBB3 kurulumu http://www.yourdomain.com/phpBB3 sayfa yoluna yapıldıysa, o zaman doğru değer ../forum olmalıdır. Not: Web sunucu kullanıcısı kaynak kurulumun dosyalarına erişebilmelidir.

Kayıp resimler Eğer varsayılan mesaj panonuzun dil paketi tüm dil resim dosyalarını içermiyorsa, o zaman bazı resimler kurulumunuzda eksik olabilir. Varsayılan dil paketi olarak her zaman tam ve düzgün bir dil paketi kullanın.

İfadeler Dönüştürme işlemi sırasında resim dosyaları hakkında kopyalama hatası gibi uyarılar görebilirsiniz. Bu, eski mesaj panonuzda kullandığınız ifadelerin yeni mesaj panonuzdaki ifadeler ile aynı adda olmasından kaynaklanır. Eğer eski ifadeleri kullanmaya devam etmek istiyorsanız, bu dosyaları dönüştürme işleminden sonra manuel olarak kopyalayın.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.

Kullanıcı avatarı
ESQARE
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Mesajlar: 4557
Kayıt: 18.09.2005, 21:51
İletişim:

Re: Sürüm Yükseltme Rehberi

Mesaj gönderen ESQARE » 26.01.2017, 17:48

3.0 sürümlerinden 3.2 sürümlerine yükseltme

phpBB 3.0.x sürümlerinden phpBB 3.2'ye yükseltme yapmak, önceden kurulmuş olan MODifikasyonları ve stilleri (temaları) kullanılamaz hale getirecektir.

phpBB 3.2, phpBB 3.0 ile uyumlu değildir ve önceden var olan bir çok dosya 3.1 sürümüne yükseltme yapılırken silinmesi gerekecektir.


Yükseltme yapmak için, alttaki adımları takip edin:

1. Sunucunuzun phpBB 3.2 çalıştırabilmesi için alttaki gereksinimlerin sunucunuzda mevcut olduğunu doğrulayın:
 • PHP desteği olan ve herhangi bir İşletim Sistemi sahip bir web sunucusu ya da web hosting hesabı
 • Bir SQL veritabanı sistemi (Alttakilerden herhangi biri):
  • MySQL 3.23 ya da üzeri (MySQLi destekli)
  • MariaDB 5.1 ya da üzeri
  • MS SQL Server 2000 ya da üzeri (ODBC ya da SQLSRV PHP uzantısı aracılığı ile)
  • Oracle
  • PostgreSQL 8.3+
  • SQLite 3.6.15
 • Kullanmak istediğiniz üstteki herhangi bir veritabanı desteği ile PHP 5.4.0 ve üzeri sürümü
 • getimagesize() fonksiyonu aktif olmalıdır
 • Alttaki PHP modülleri gereklidir:
  • json
  • XML desteği
  • Kullanmayı düşündüğünüz veritabanı sistemi için karşılık gelen PHP modülü
 • Alttaki PHP modülleri isteğe bağlıdır, ancak bunların olması ek özelliklere erişim sağlayacaktır.
  • zlib sıkıştırma desteği
  • Uzak FTP desteği
  • Imagemagick desteği
  • GD desteği
2. Orijinal dosyalarınızın yedeğini alın

3. Veritabanınızın yedeğini alın

4. prosilver dışındaki tüm stilleri (temaları) deaktif edin

5. Mesaj panonuzun dilini sadece British English ayarlayın

6. phpBB 3.2 Tam Paket arşivini indirin

7. Arşivin içeriğini bilgisayarınıza çıkartın ve phpBB3 klasörünü açın

8. Paketin içerisinden alttaki dosya ve klasörleri silin:
 • config.php dosyası
 • images/ klasörü
 • files/ klasörü
 • store/ klasörü
9. Web sitenizde phpBB kurulumunu yaptığınız dizinden alttakiler HARİÇ tüm phpBB dosya ve klasörlerini silin.
 • config.php dosyası
 • images/ klasörü
 • files/ klasörü
 • store/ klasörü
10. Bilgisayarınızdaki phpBB3 klasörünün içeriğini forumunuzun olduğu dizine yükleyin. Yükleme sırasında kalan dosyaların üzerine yazmanız istenebilir. Dizinleri birleştirmeniz veya üzerine yazmanız istenirse, bunları birleştirmeyi seçin.

11. Veritabanını güncelleyin:
 • İpucu
  Çok büyük mesaj panoları için, komut satırı yoluyla yükseltme yapmayı seçebilirsiniz. Mesaj panonuzun kök dizinindeyken alttaki komutu çalıştırın:

  Kod: Tümünü seç

  php ./bin/phpbbcli.php db:migrate --safe-mode
  1. Web tarayıcınızı kullanarak, mesaj panonuzun kök dizini içerisindeki install/ sayfasını ziyaret edin. (ör. http://www.siteadresiniz.com/forum/install/)
  2. Update (Güncelle) sekmesine tıklayın
  3. Update (Güncelle) butonuna tıklayın
  4. "Update database only (Sadece veritabanını güncelle)" seçeneğini seçin ve Submit (Gönder) tıklayın
  5. İlerleme çubuğunun %100'e ulaşmasını ve güncellemenin tamamlandığını belirten mesajı bekleyin
12. install/ dizinini silin

Not
Kök dizin seviyesindeyken .htaccess dosyasının yüklemeye dahil olduğuna emin olun. Bazı FTP bağlantı programları nokta ile başlayan dosyaları göstermez ve FTP ayarlarınızdan gizli dosyaların gösterilmesini aktifleştirmeniz gerekebilir.

Not
Mesaj panosunun varsayılan dili İngilizce (British English)'dir. Türkçe dilini kullanmak isterseniz phpBB 3.2 ile uyumlu olan Türkçe dil paketini http://www.phpbbturkey.com/downloads/#phpbb-turkce sayfamızdan ya da https://www.phpbb.com/languages/ sayfasından indirebilirsiniz.

Önemli
3.2 dosyalarını sunucunuza gönderirken, config.php dosyasının üzerine YAZMAYINIZ.

Önemli
Dosyalarınızın yedeğini alırken, FTP bağlantı programınızın binary modunda (binary mode) ya da binary modunda dosyaları uzantılar olmadan transfer etme (transfers files without extensions in binary mode) seçeneğinin aktif olduğuna emin olun.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.

Kullanıcı avatarı
ESQARE
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Mesajlar: 4557
Kayıt: 18.09.2005, 21:51
İletişim:

Re: Sürüm Yükseltme Rehberi

Mesaj gönderen ESQARE » 27.01.2017, 17:07

3.1 sürümlerinden 3.2 sürümlerine yükseltme

phpBB 3.1.x sürümlerinden phpBB 3.2'ye yükseltme yapmak bazı eklentilerin çalışmamasına neden olabilir. Ayrıca çalışıyor gibi görünse bile bütün stillerin (temaların) güncellenmesi gerekmektedir.

phpBB 3.2 sürümü, 3.1 sürümü ile geriye dönük olarak uyumlu değildir ve dosyalarınızda daha önce yaptığınız özel düzenlemeler artık çalışmayabilir. Böyle bir durumda en kolay yükseltme yöntemi; aşağıdaki adımlarda anlatıldığı gibi var olan bütün phpBB dosyalarını kaldırmak ve tüm dosyaların geçerliliği doğrulanıp yükseltme tamamlandıktan sonra, daha önce dosyalarınızda yaptığınız özel düzenlemeleri yeniden uygulamanızdır.


Yükseltme yapmak için, alttaki adımları takip edin:

1. Sunucunuzun phpBB 3.2 çalıştırabilmesi için alttaki gereksinimlerin sunucunuzda mevcut olduğunu doğrulayın:
 • PHP desteği olan ve herhangi bir İşletim Sistemi sahip bir web sunucusu ya da web hosting hesabı
 • Bir SQL veritabanı sistemi (Alttakilerden herhangi biri):
  • MySQL 3.23 ya da üzeri (MySQLi destekli)
  • MariaDB 5.1 ya da üzeri
  • MS SQL Server 2000 ya da üzeri (ODBC ya da SQLSRV PHP uzantısı aracılığı ile)
  • Oracle
  • PostgreSQL 8.3+
  • SQLite 3.6.15
 • Kullanmak istediğiniz veritabanı desteği ile PHP 5.4.0 ve üzeri
 • getimagesize() fonksiyonun aktif olmalıdır
 • Alttaki PHP modülleri gereklidir:
  • json
  • XML desteği
  • Kullanmayı düşündüğünüz veritabanı sistemi için karşılık gelen PHP modülü
 • Alttaki PHP modülleri isteğe bağlıdır, ancak bunların olması ek özelliklere erişim sağlayacaktır.
  • zlib sıkıştırma desteği
  • Uzak FTP desteği
  • Imagemagick desteği
  • GD desteği
2. Orijinal dosyalarınızın yedeğini alın

3. Veritabanınızın yedeğini alın

4. prosilver dışındaki tüm stilleri (temaları) deaktif edin

5. phpBB 3.2 ile uyumlu olmayan tüm eklentileri devre dışı bırakın. Bir eklentinin uyumlu olup olmadığını öğrenmek için eklenti yapımcısı ile iletişime geçin

6. Mesaj panonuzun dilini sadece British English ayarlayın

7. phpBB 3.2 Tam Paket arşivini indirin

8. Arşivin içeriğini bilgisayarınıza çıkartın ve phpBB3 klasörünü açın

9. Paketin içerisinden alttaki dosya ve klasörleri silin:
 • config.php dosyası
 • images/ klasörü
 • files/ klasörü
 • store/ klasörü
10. Web sitenizde phpBB kurulumunu yaptığınız dizinden alttakiler HARİÇ tüm phpBB dosya ve klasörlerini silin.
 • config.php dosyası
 • images/ klasörü
 • files/ klasörü
 • store/ klasörü
11. Bilgisayarınızdaki phpBB3 klasörünün içeriğini forumunuzun olduğu dizine yükleyin. Yükleme sırasında kalan dosyaların üzerine yazmanız istenebilir. Dizinleri birleştirmeniz veya üzerine yazmanız istenirse, bunları birleştirmeyi seçin.

12. Veritabanını güncelleyin:
 • İpucu
  Çok büyük mesaj panoları için, komut satırı yoluyla yükseltme yapmayı seçebilirsiniz. Mesaj panonuzun kök dizinindeyken alttaki komutu çalıştırın:

  Kod: Tümünü seç

  php ./bin/phpbbcli.php db:migrate --safe-mode
  1. Web tarayıcınızı kullanarak, mesaj panonuzun kök dizini içerisindeki install/ sayfasını ziyaret edin. (ör. http://www.siteadresiniz.com/forum/install/)
  2. Update (Güncelle) sekmesine tıklayın
  3. Update (Güncelle) butonuna tıklayın
  4. "Update database only (Sadece veritabanını güncelle)" seçeneğini seçin ve Submit (Gönder) tıklayın
  5. İlerleme çubuğunun %100'e ulaşmasını ve güncellemenin tamamlandığını belirten mesajı bekleyin
13. install/ dizinini silin

Not
Kök dizin seviyesindeyken .htaccess dosyasının yüklemeye dahil olduğuna emin olun. Bazı FTP bağlantı programları nokta ile başlayan dosyaları göstermez ve FTP ayarlarınızdan gizli dosyaların gösterilmesini aktifleştirmeniz gerekebilir.

Not
Mesaj panosunun varsayılan dili İngilizce (British English)'dir. Türkçe dilini kullanmak isterseniz phpBB 3.2 ile uyumlu olan Türkçe dil paketini http://www.phpbbturkey.com/downloads/#phpbb-turkce sayfamızdan ya da https://www.phpbb.com/languages/ sayfasından indirebilirsiniz.

Önemli
3.2 dosyalarını sunucunuza gönderirken, config.php dosyasının üzerine YAZMAYINIZ.

Önemli
Dosyalarınızın yedeğini alırken, FTP bağlantı programınızın binary modunda (binary mode) ya da binary modunda dosyaları uzantılar olmadan transfer etme (transfers files without extensions in binary mode) seçeneğinin aktif olduğuna emin olun.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.

Cevapla

“phpBB3 Makaleleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir