Özel Profil Alanı Oluşturmak

phpBB 3.x sürümlerinin kurulumu ve yönetimi ile ilgili bilgilendirici çeşitli makaleler.
Kullanıcı avatarı
akansu
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Özel Profil Alanı Oluşturmak

Mesaj gönderen akansu »

Özellikle son zamanlarda hemen tüm phpBB forumlarda denk geldiğimiz (ro)BOT yazlımların siteye kayıt olup ziyaretçileri rahatsız eden otomatik mesajlar göndermesi olayına pek çok alternatif çözüm geliştirildi.

Birkaç aydan beri Anti-Bot için MODlar yazıldı, görsel doğrulama ayarları iyileştirildi.
Halbüki phpBB3'ün Beta sürümlerinden beri var olan bir özelliği hem site için işlevsellik sağlarken hem de BOTların siteye kayıt olmalarını engelliyordu.

Özel Profil Alanı Nedir?

Adı üzerinde kullanıcının profilinde yer alan bilgilerden biri.Bilindiği gibi kullanıcının profilinde varsayılan olarak bazı bilgiler yer alır: kullanıcı adı, e-postası, yaşı, zaman dilimi, kullandığı dil.

İşte Özel profil alanı Yönetim Panelinden oluşturarak kullanıcının belirtmesi gereken bilgilere deniyor.
Örneğin tuttuğu takım, burcu, kullandığı phpbb sürümü..vs vs. Aklınıza ne gelirse.

Özel Profil Alnı Nasıl Oluşturulur?

4 adımda basitce oluşturuyoruz.

1-) Yönetim Paneli --> Kullanılar ve Gruplar --> Özel Profil Alanları yolunu takip edin.
Sağ bölümde bulunun kutudan Açılır Liste kutusu seçeneğini seçip Yeni Alan Oluştur butonuna tıklayın.
(Diğerlerini de deneyebilirsiniz.Ben örnek olarak açılır liste kutusunu aldım.)

[ resmi görüntülemek için tıklayın ]

2-) Gelen ekranda ayarlarımızı yapıyoruz. Yazıları okumadan direk resme bakabilirsiniz.

Alan adı yazan kısma sadece harflerden oluşan bir isim yazıyoruz.Bunun bir önemi yok.Oluşturduğumuz profil alanını tanımlamak için bir şey.Rakam ve işaret kullanmayın.

Profil Alanını göster Evet olarak işaretlenmeli

Kullanıcı Kontrol Panelinde Göster Bu seçeneği seçmeniz iyi olabilir. Özellikle oluşturduğunuz profil alanını eski kullanıcıların da doldurmasını istiyorsanız bunu seçmelisiniz.Ama anti-bot için şart değil.

Kayıt Ekranında Göster: Bu kesinlikle seçilmeli. Amacımız bu zaten =)

Gerekli Alan: Kesinlikle işaretlenmeli.

Gizli Profil Alanı: Bunu seçerseniz, oluşturduğunuz poril alanı için kullanıcının yaptığı seçimi sadece Yöneticiler görebilir.Özel profil alnını Sedece Anti-Bot için kullanacaksanız bunu da işaretleyin.Eğer boş bırakılırsa kullanıcının yaptığı seçim Profilinde, yazdığı mesajlarda avatarının altındaki bölümde gözükür.

Kullanıcıya Sunulacak alan adı başlığı: Örneğin Tuttuğunuz takım nedir? yerine sadece Takım yazarsanız daha iyi olur. Çünkü profil alnında gösterilecek şekilde ayarlamışsanız yazılar taşma yapmamış olur.

Alan açıklaması: "Lütfen kutudan tuttuğunuz takımı seçin" gibi kullanıcıya gösterilecek bir açıklama yazısı yazın.

Girdiler: En önemli kısım burası ... Her bir girdiyi alt satıra yazmalıyız.Ayrıca en başa üç adet tire "---" gibi boş seçeneği belirten birşeyler yazmalıyız.

Örnek:
---
Beşiktaş
Gaşatasaray
Fenerbehçe
vs
vs

Tamaladıktan sonra Profil Tipi özel ayarları butonuna tıklıyoruz.

3-) Aynen bırakıp Dil Özel ayarları butonuna tıklıyoruz.

4-) Kontrol edip Kaydet butonuna tıklayarak bitiriyoruz.

Kayıt Ekranındaki Görüntüsü

Gayemiz, imkansızı mümkün, mümkünü kolay, kolayı zarif ve zevkli yapmanın yollarını bulmaktır.

phpBB3 Temaları | SufiForum
Kullanıcı avatarı
difficulty
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Re: Özel Profil Alanı Oluşturmak

Mesaj gönderen difficulty »

bende anti bot kurmadım kendim numaralardan özel profil alanı oluştrdum ve botlardan kurtuldum
ama bot sabipleri bu numarayı ögrenirse cakılırım
Kullanıcı avatarı
Pierce_MVP
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Pierce_MVP »

Eline sağlık güzel çalışma. :) Başlangıç bilgileri konusuna eklenirse iyi olur.
Arada nostalji amacli ugruyorum buraya. Cok guzel gunlerdi :'(
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen VSaBaH »

Güzel çalışma tebrikler...

phpBB3 Makaleleri bölümüne taşınmıştır.

“phpBB3 Makaleleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir