phpBB güncelleme ve sürüm yükseltme nasıl yapılır?

phpBB 3.x sürümlerinin kurulumu ve yönetimi ile ilgili bilgilendirici çeşitli makaleler.

Moderatör: Genel Destek Ekibi

Cevapla
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Mesajlar: 4557
Kayıt: 18.09.2005, 21:51
İletişim:

phpBB güncelleme ve sürüm yükseltme nasıl yapılır?

Mesaj gönderen ESQARE » 24.01.2011, 03:11

Anahtar Kelimeler: phpBB Güncelleme, phpBB 3.0.x Güncelleme, phpBB 3.1.x phpBB Otomatik Güncelleme, phpBB 3.0.x Otomatik Güncelleme, phpBB 3.0.x Yükseltme, phpBB 3.1.x Güncelleme
Yazar/Türkçe Çeviri: ESQARE
Açıklama: Mesaj panonuzu güncellemek ve yükseltmek için çeşitli yollar.
Referans: Knowledge Base - How to update to the latest version of phpBB3


phpBB 3.0.x sürümlerinden phpBB 3.1.x sürümlerine yükseltme nasıl yapılır?

DİKKAT:
- Alttaki işlemleri yapmadan önce tüm dosyalarınızın ve veritabanınızın yedeğiniz alınız!
- phpBB 3.0.x sürümlerinin yapısı phpBB 3.1.x sürümlerinin yapısı ile uyumlu olmadığından daha önce mesaj panonuza ya da forumunuza kurmuş olduğunuz MOD, Eklenti, Stil ya da Tema varsa hiç birisini phpBB 3.1.x sürümlerinde kullanamayacaksınız. Bunları (eğer mevcutsa) sürümünüzü 3.1.x'e yükseltme yaptıktan sonra tekrar kurabilir ve kullanabilirsiniz.


phpBB 3.0.x sürümlerinden 3.1.x sürümlerine yükseltme yapmak için;
 • Yüklemeler sayfamızdan phpBB 3.1.x [ Sadece Değişecek Dosyalar ] paketini bilgisayarınıza indirin.
 • İndirdiğiniz paketin içerisinden şu anki phpBB 3.0.x sürümünüze göre phpBB-3.0.x_to_3.1.x.zip paketini açın. (Ör: Bu makalenin yazıldığı tarihe göre son phpBB 3.0.x sürümü phpBB 3.0.13-PL1; son phpBB 3.1.x sürümü ise phpBB 3.1.3'tür. Buna göre phpBB-3.0.13-PL1_to_3.1.3.zip paketini açmalısınız. Eğer daha eski bir phpBB 3.0.x sürümü kullanıyorsanız uygun sürümünüze göre olan paketi açmalısınız.).
 • Açtığınız paketin içerisinden çıkan alttaki dosya ve klasörler DIŞINDAKİ tüm dosyaları ve klasörleri FTP programınız yardımıyla sunucunuzda phpBB ana dizininizdeki diğer dosya veya klasörler ile değiştirmeli / üzerlerine yazmalısınız. Daha ayrıntılı bilgi için phpBB 3.0.x sürümlerinden phpBB 3.1.x sürümüne geçiş konumuzu da inceleyebilirsiniz:
-> config.php
-> images/
-> files/
-> store/
-> varsa ana dizinde kendi oluşturmuş olduğunuz dizinler ve dosyalar
(phpBB ile alakalı klasörler dışındaki, site haritası, favicon vs.)
phpBB 3.0.x sürümlerinden phpBB 3.1.x sürümlerine Türkçe Dil Paketi yükseltmesi nasıl yapılır?

phpBB 3.0.x sürümlerinden 3.1.x sürümlerine geçişte Türkçe Dil Paketi yükseltmesi için; phpBB 3.1.x Türkçe Dil Dosyası sayfamızdan son sürüm phpBB Türkçe Dil Paketi'ni indirip /language/ ve /styles/prosilver/ klasörlerini FTP programı yardımıyla phpBB dosyalarınızın bulunduğu ana dizine göndermelisiniz.

Not: Eğer şimdi ya da ileride subSilver2 temasını kullanmayı düşünüyorsanız Türkçe Dil Paketi'nin içerisinden çıkan /styles/subsilver2/ klasörünü de FTP programı yardımıyla phpBB dosyalarınızın bulunduğu ana dizine gönderin.


phpBB 3.0.x ve 3.1.x sürümlerinde güncelleme nasıl yapılır?

Bu makalede phpBB 3.0.x ve phpBB 3.1.x sürümlerinde güncelleme yapılması için çeşitli yollar anlatılmaktadır. Öncelikle şu soruya cevap vermelisiniz. Şu an kullandığınız ve güncelleme yapmak istediğiniz varsayılan phpBB yazılımının üzerine hiç MOD/Eklenti kurdunuz mu ya da kod değişikliği yaptınız mı?

Hayır, hiç bir MOD/Eklenti kurmadım ya da kod değişikliği yapmadım
Bu durumda güncelleme yapmanız çok kolaydır.
 • phpBB 3.0.x sürüm güncellemesi yapmak istiyorsanız; phpBB 3.0.x Yüklemeleri sayfamıza gidin ve phpBB 3.0.x Son Sürüm bölümünün altından Sadece Değişecek Dosyalar paketini bilgisayarınıza indirin.
  phpBB 3.1.x sürüm güncellemesi yapmak istiyorsanız; Yüklemeler sayfamıza gidin ve phpBB 3.1.x Son Sürüm bölümünün altından Sadece Değişecek Dosyalar paketini bilgisayarınıza indirin.
 • İndirdiğiniz *.zip şeklindeki sıkıştırılmış paketin içerisindeki dosya ve klasörleri çıkartın.
 • *.zip paketinin içerisinden çıkarttığınız dosya ve klasörlerin arasında install adında bir klasör ve önceki sürümlerden şu anki sürüme güncelleme yapmak için benzer adlarda zip dosyaları göreceksiniz. ör: phpBB-3.0.2_to_3.0.8.zip
 • Güncelleme yapmak istediğiniz sürümle ilgili dosyaları sıkıştırılmış paketin içerisinden çıkartın. Örneğin (bu makaleyi yazdığım tarihe göre); şu an phpBB 3.0.5 sürümü kullanıyorsanız en son sürüme güncellemek için phpBB-3.0.5_to_3.0.8.zip adlı paketten dosyaları çıkaracaksınız.
 • Çıkarttığınız dosyaları aynı şekilde FTP programı ya da diğer sunucuya dosya gönderme programları yardımıyla phpBB dosyalarınızın bulunduğu ana dizine gönderin ve eski dosyaların üzerine yazın/yenisiyle değiştirin.
 • İlk aşamada çıkarttığınız install adlı klasörüde phpBB dosyalarınızın bulunduğu ana dizine gönderin.
 • Şimdi internet tarayıcınız ile siteadresiniz.com/forumdizini/install/database_update.php bağlantısına gidin ve veritabanınızı güncelleyin.
 • phpBB ana dizinine gönderdiğiniz install klasörünü tamamen silin veya adını değiştirin.
 • Tebrikler, hem veritabanınızı hem de dosyalarınızı son sürüme güncellediniz.
 • Lütfen şimdi bu sayfanın sonundaki ÖNEMLİ NOT-1 ve ÖNEMLİ NOT-2 kısımlarını okuyun.

Evet, bir ya da birden çok MOD/Eklenti kurdum ya da kod değişikliği yaptım
Böyle bir durumda tek bir seferde bir kaç sürüm atlamak mümkün değildir. Bu nedenle sürümden sürüme güncelleme yapacaksınız. Yani Otomatik Güncelleme Paketini kullanacaksınız.

Bu türde bir güncelleme yapmak için;
phpBB 3.0.x sürümlerinde; phpBB 3.0.x Yüklemeleri sayfamızdaki phpBB 3.0.x Son Sürüm bölümünün altından Oto. Güncelleme Paketi (3.0.x'ten 3.0.x'e) dosyasını,

phpBB 3.1.x sürümlerinde ise; Yüklemeler sayfamızdaki phpBB 3.1.x Son Sürüm bölümünün altından Oto. Güncelleme Paketi (3.1.x'ten 3.1.x'e) dosyasını kullanmanız gerekir.

Not: Yüklemeler sayfamızdaki Otomatik Güncelleme Paketi bir önceki sürümden en son sürüme yapılacak güncellemeyi içerir. Eğer daha eski bir phpBB sürümüne sahipseniz o zaman:

phpBB 3.0.x sürümleri için; https://www.phpbb.com/downloads/3.0/ sayfasına giderek Select Current Version bölümünden şu an kullandığınız sürümünüzü seçip açılan sayfadaki Automatic Update Package kısmının altından ilgili paketi,

phpBB 3.1.x sürümleri için; https://www.phpbb.com/downloads/3.1/ sayfasına giderek Select Current Version bölümünden şu an kullandığınız sürümünüzü seçip açılan sayfadaki Automatic Update Package kısmının altından ilgili paketi indirebilirsiniz.

Otomatik Güncelleme Paketi, düzenlediğiniz veya değiştirdiğiniz dosyaları yeni sürüme uyarlayarak dosyaları ya da içerisindeki kodları birleştirmeye ya da güncellemeye çalışır. Ayrıca güncellenen kodların ya da dosyaların neler olduğunu ve hangi değişiklikleri etkilediğini sonuç olarak görebileceksiniz.
 • Zip dosyasını indirin ve dosya ve klasörleri paketten çıkartın.
 • *.zip paketinin içerisinden çıkarttığınız dosya ve klasörlerin arasında sunucunuzdaki phpBB dosyalarınızın bulunduğu ana dizine göndermeniz gereken install adında bir klasör göreceksiniz. Bu klasörü phpBB dosyalarınızın bulunduğu ana dizine gönderin.
 • Yönetim Kontrol Panelinize gidin ve Sistem sekmesini seçin.
 • Ekrandaki yönergeleri izleyin, böylece veritabanı güncelleme yazılımına ulaşacaksınız ve yazılım tarafından kullanmış olduğunuz phpBB 3.0.x ya da phpBB 3.1.x sürümüyle yeni sürüm arasındaki dosya farklılıkları veya değişiklikleri kontrol edilecek.

  Daha sonra size dosyaların ve değişikliklerin bir listesi verilecek.

  Farklılıkları görmek için ilgili seçeneği seçerek birleştirilmiş dosyaları kabul edebilir ya da reddedebilirsiniz. Ayrıca sadece yeni dosyayı kullanmayı kabul edebilir ya da birleştirmeye izin vermeyerek orijinal dosyayı koruyabilirsiniz.

  Hangi dosyaları kullanacağınıza karar verdikten sonra ekranın altında bundan sonra ne yapacağınıza dair iki seçenek göreceksiniz.
  FTP yoluyla bağlanmayı ve dosyaları otomatik olarak yüklemeyi seçebilirsiniz ya da onları ayrı bir dosya içerisinde indirip kendiniz manuel olarak sunucunuza (FTP ya da benzer bir programla) yüklemeyi seçebilirsiniz.
  Her iki yolla da değişen bütün dosyalar sunucunuza gönderilecektir.
 • FTP programıyla sunucunuza bağlanın ve /cache klasörünü açın. Klasörün içerisindeki index.html ve .htaccess dosyaları dışındaki tüm dosyaları silin.
 • İlk aşamada yüklediğiniz install klasörünü sunucunuzdan silin ya da adını değiştirin.
 • Tebrikler, hem veritabanınızı hem de dosyalarınızı son sürüme güncellediniz.
 • Lütfen şimdi alttaki ÖNEMLİ NOT-1 ve ÖNEMLİ NOT-2 kısımlarını okuyun.

ÖNEMLİ NOT-1: Eğer phpBB'nin varsayılan temalarından birisini (prosilver ya da subSilver2) kullanmıyorsanız, ayrıca temalarınızı da son sürüme güncellemelisiniz. Bunu yapabilmek için temayı yüklediğiniz siteden veya tema yapımcısından temanın son phpBB sürümüne göre uyumlu yeni sürümü için destek istemelisiniz. Tema yapımcıları size temaları güncellemek için kod değişikliği ya da güncel yeni dosyalar sunabilirler.

Ayrıca bu işlemi kendinizde,
phpBB 3.0.x sürümleri için; phpBB 3.0.x Yüklemeleri sayfamızdaki phpBB 3.0.x Son Sürüm bölümünün altından Kod Değişiklikleri (3.0.x'ten 3.0.x'e) paketini indirerek,

phpBB 3.1.x sürümleri için ise; Yüklemeler sayfamızdaki phpBB 3.1.x Son Sürüm bölümünün altından Kod Değişiklikleri (3.1.x'ten 3.1.x'e) paketini indirerek yapabilirsiniz.

Bu paketlerin içerisinden İngilizce dil dosyası değişiklikleri ile subSilver2 ve prosilver temaları için elle yapılacak kod değişiklikleri dosyaları çıkmaktadır. Öncelikle kullanmış olduğunuz temanın prosilver tabanlı mı yoksa subSilver2 tabanlı mı olduğunu belirlemeniz gerekir. Örneğin; temanız prosilver tabanı kullanıyorsa, indirdiğiniz paketin içerisinden prosilver temasının kod değişikliklerine bakarak kullanmış olduğunuz özel tema içinde aynı değişiklikleri yapabilirsiniz. Eğer kullandığınız temanın dosyalarındaki kodlarla yeni kodlar uyuşmuyorsa temanın yapımcısı veya ilgili web sitesi üzerinden güncelleme için destek istemelisiniz.

ÖNEMLİ NOT-2: phpBB yazılımınızı güncelledikten sonra Türkçe Dil Dosyalarınızı da son phpBB sürümüne göre güncellemelisiniz. phpBB 3.0.x son sürümüne ait Türkçe Dil Paketini güncellemek için 3.0.x Türkçe Dil Dosyası adlı forumumuzdaki başlıkları; phpBB 3.1.x son sürümüne ait Türkçe Dil Paketini güncellemek için ise 3.1.x Türkçe Dil Dosyası adlı forumumuzdaki başlıkları takip edebilirsiniz. Her phpBB sürümü çıktığında bu forumlarımıza Türkçe Dil Paketi için yapılacak değişiklikler ve düzenlemeler ile ilgili yeni bir konu açılmaktadır. İlgili konunun içerisinden Türkçe Dil Dosyalarınızı güncellemek için kod değişiklikleri ve talimatlar bulabilirsiniz.

Eğer çok eski bir phpBB 3.0.x ya da 3.1.x sürümüne ait Türkçe Dil Paketi kullanıyorsanız ve forumunuzun Türkçe Dil Dosyalarında düzenleme ya da değişiklik yaptığınız MOD/Eklenti yüklediyseniz ya da kod değişikliği yaptıysanız 3.0.x sürümleri için 3.0.x Türkçe Dil Dosyası forumumuzdan; 3.1.x sürümleri için ise 3.1.x Türkçe Dil Dosyası forumumuzdan sürüm numaranıza göre başlıkları sırayla takip ederek Türkçe Dil Dosyalarınızın kod değişikliklerini yapabilirsiniz. Örneğin; phpBB 3.0.5 sürümüne ait Türkçe Dil Paketi kullanıyorsanız öncelikle 3.0.x Türkçe Dil Dosyası adlı forumumuzdan phpBB 3.0.6 Türkçe Dil Paketi konusuna, daha sonra sırasıyla phpBB 3.0.7 Türkçe Dil Paketi ve phpBB 3.0.8 Türkçe Dil Paketi konusuna bakarak Türkçe Dil Dosyaları için kod güncellemelerini ve değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Eğer Türkçe Dil Dosyalarında hiç bir değişiklik yapmadıysanız veya herhangi bir MOD/Eklenti için Türkçe Dil Dosyalarında düzenleme ya da kod değişikliği yapmadıysanız, o zaman yeni yayınladığımız Türkçe Dil Paketi dosyalarını FTP ya da diğer bir bağlantı programıyla sunucunuzdaki veya sitenizdeki eski Türkçe Dil Dosyalarınızın üzerine yükleyebilirsiniz.


ÖNEMLİ NOT: Bu makale phpBB Türkiye ekibi tarafından türkçeleştirilmiştir ve kaynak gösterilmeden hiç bir yerde yayınlanamaz. Kaynak göstermek için bu sayfanın bağlantısını ya da sitemizin web adresini kullanınız.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.

Cevapla

“phpBB3 Makaleleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir