phpBB 3.0.x sürümlerinden phpBB 3.1.x sürümüne geçiş

phpBB 3.1.x sürümlerinin çalıştırılması ve kurulumu ile ilgili yardımı buradan alabilirsiniz. Lütfen Eklentiler ile ilgili sorunlarınızı buraya yazmayın.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB 3.1.x kurulumu ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.1.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temalarından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.1.x Stil/Tema Sorunları & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB 3.1.x eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.1.x Eklenti Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen VSaBaH »

ÖNEMLİ UYARI:
phpBB 3.0.x sürümlerinde kullanılan modlar, eklentiler, temalar ya da stiller phpBB 3.1'in yapısıyla uyuşmadığı için phpBB 3.1.x sürümlerine geçiş veya yükseltme yapıldığında kullanılamamaktadır ya da yükseltme sırasında hata ya da sorun ile karşılaşılmaktadır. Bu nedenle eğer phpBB 3.0.x sürümlü mesaj panonuzda herhangi bir mod, eklenti, tema, stil kurulumu ya da en ufakta olsa bir kod değişikliği yaptıysanız Otomatik Güncelleme Paketi ile 3.0.x sürümünden 3.1.x sürümüne geçiş yapamayabilirsiniz. Bu durumda 3.0.x'ten 3.1.x'e yükseltme ya da geçiş yapabilmeniz için aşağıdaki ADIM 2: bölümünden başlamalısınız.

ADIM 1:
- Öncelikle tüm dosyalarınızın ve veritabanınızın yedeğiniz alınız!
- Dosyalarınızın yedeğini alırken FTP programınızın Binary Modunda (Binary Mode) çalışmasına ya da Binary modunda çalışırken uzantılar olmadan dosyaları transfer etme seçeneğinin (Transfers files without extensions in binary mode) aktif olduğuna emin olunuz.
- Kullandığınız 3.0.x sürümüne göre Yüklemeler sayfamızdan phpBB 3.1.x [ Oto. Güncelleme Paketi (3.0.x'den 3.1.x'e) ] paketini indirerek Otomatik Güncelleme* yapınız. Eğer Otomatik Güncelleme Paketi ile güncelleme yapmaya çalışırken bir sorunla karşılaşırsanız alttaki ADIM 2: bölümüne geçiniz.
* Otomatik Güncelleme'nin nasıl yapıldığı konusunda bilgi almak için phpBB güncelleme nasıl yapılır? konusunu ziyaret edebilirsiniz.

ADIM 2:
Not: Bu adımdan itibaren devam ederseniz phpBB 3.0.x sürümlerinde kullandığınız mevcut eklentileriniz, temalarınız ve diğer kod değişiklikleriniz varsa phpBB 3.1.x sürümüne aktarılmayacaktır. Ancak mevcut veritabanınızı, görsellerinizi ve barındırılan dosyalarınızı kullanabileceksiniz.

- Öncelikle tüm dosyalarınızın ve veritabanınızın yedeğiniz alınız!
- Dosyalarınızın yedeğini alırken FTP programınızın Binary Modunda (Binary Mode) çalışmasına ya da Binary modunda çalışırken uzantılar olmadan dosyaları transfer etme seçeneğinin (Transfers files without extensions in binary mode) aktif olduğuna emin olunuz.

Sunucunuzda, mesaj panonuzun (forumunuzun) kurulu olduğu dizinde, bir FTP program ya da uygulaması yardımıyla aşağıdaki klasörler ve dosyalar DIŞINDAKİ tüm klasörleri ve dosyaları siliniz:
-> config.php
-> images/
-> files/
-> store/
-> varsa ana dizinde kendi oluşturmuş olduğunuz dizinler ve dosyalar
(phpBB ile alakalı klasörler dışındaki, site haritası, favicon vs.)
ADIM 3:
phpBB 3.1.x [ Tam Paket ] son sürümü paketini phpBB Son Sürüm (Yüklemeler) sayfamızdan indiriniz. İndirdiğiniz paketin içerisinden aşağıdaki klasörler ve dosyalar DIŞINDAKİ tüm klasörleri ve dosyaları forumunuzun kök dizinine (config.php olduğu dizine) kopyalayınız.
-> config.php
-> images/
-> files/
-> store/
Dikkat:
- Klasörleri ve dosyaları sunucunuza gönderirken FTP programınızda Dosyaların / klasörlerin üzerine yaz ya da birleştir (Overwrite or merge) gibi bir uyarı ile karşılaşırsanız Birleştir (Merge) seçeneğini seçiniz.
- Bazı FTP programları .htaccess gibi gizli dosyaları göstermeyebilir. Ana dizininizde .htaccess dosyasını da kopyaladığınıza emin olunuz.

ADIM 4:
Yüklemeler sayfamızdan phpBB 3.1.x Türkçe Dil Paketi'ni indiriniz. Paketin içerisinden çıkan aşağıdaki klasörleri FTP programı ile forumunuzun kök dizinine (config.php olduğu dizine) kopyalayınız.
-> language/
-> styles/
Not: Eğer ileride subSilver2 temasını kurmayacak ya da kullanmayacaksanız alttaki klasörü kopyalamayınız.
-> styles/subsilver2
ADIM 5:
Yukarıdaki tüm adımları uyguladıktan sonra web tarayıcınız ile phpBB ana dizininize göre install/database_update.php sayfasına giderek (ör. http://www.siteadresi.com/forum/install ... update.php) veritabanınızın güncelleme işlemini gerçekleştiriniz.

- Bu işlemin süresi forumunuzun üye ve mesaj sayısına göre değişiklik gösterebilir.
- Çok büyük mesaj panoları için SSH v.b. uygulama kullanarak komut satırı ile güncelleme işlemini tercih edebilirsiniz. İlgili komut işleme programı ile mesaj panonuzun ana dizinindeyken alttaki komutu çalıştırabilirsiniz.
php ./bin/phpbbcli.php db:migrate --safe-mode

ADIM 6:
Tüm adımlar sorunsuz gerçekleşmişse, güncelleme tamamlanmışsa ve forumunuz yeni sürümde sorunsuz çalışıyorsa install/ klasörünü siliniz.

Anahtar Kelimeler: phpBB 3.0.x sürümlerinden phpBB 3.1.x sürümüne geçiş, phpBB 3.0.x sürümlerinden phpBB 3.1.x sürümüne güncelleme
Kullanıcı avatarı
melihonline
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Re: phpBB 3.0.x sürümlerinden phpBB 3.1.x sürümüne geçiş

Mesaj gönderen melihonline »

Benim forumu 3.0.9 dan sonra hiç güncelleyemedim.

3.0.x dediğinize göre direk 3.1.0 a geçebilirim sanırım.

Veritabanı güncellerken bir sıkıntı olur mu? Yoksa 3.0.9 dan 10 - 11 - 12 yapıp mı 3.1.0 güncelleme yapayım?
FORUM | FORUM 2 | İki insan açtır. Biri bilimi arayan, diğeri ise parayı...
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen VSaBaH »

Henüz dediğinizi denemedim ama resmi sitede incelediğim makalelerle phpBB 3.0.x'in son sürümü olmasına gerek olmadan tek aşamada güncelleme yapılabileceği söyleniyor. Ama olmazsa iki aşamalı yöntem olarak https://www.phpbb.com/downloads/3.0/ sayfasından Automatic Update sekmesinden direk sürümünüzü seçerek 3.0.9'u ve hatta daha eski versiyonları tek bir güncellemeyle direk 3.0.12'ye güncelleyebilirsiniz. Sonra da 3.0.12'den 3.1.x'e geçebilirsiniz.

Ama ilk önce tek aşamalı yöntemi deneyin, olmazsa iki aşamalı yöntemi deneyiniz. Bence tek aşamada güncelleyecektir daha fazla aşamaya gerek kalmadan.
Kullanıcı avatarı
melihonline
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Şu an sorunsuz güncelleme yaptım üyeler mesajlar falan hep geçti son sürüme. Ama bazı konulara girdiğimde hata veriyor. Bu hata da sanırım Advanced BBCode Box modunu kurmuştum o olmadığından olabilir.

Fatal error: Call to undefined method bbcode::Text_effect_pass() in /home/sanalyer/public_html/forum/includes/bbcode.php(113) : regexp code on line 1

Bir de yönetim panelinde önceden kurulu olan eklentilerin isimleri çıkıyor.

ACP_CAT_PHPBB_SEO sekme olarak görünüyor. Tıkladığım da dosyayı istiyor dosya olmadığı için de hata veriyor doğal olarak. ./../includes/acp/acp_gym_sitemaps.php modülü bulunamıyor diyor.
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen VSaBaH »

melihonline yazdı:Şu an sorunsuz güncelleme yaptım üyeler mesajlar falan hep geçti son sürüme. Ama bazı konulara girdiğimde hata veriyor. Bu hata da sanırım Advanced BBCode Box modunu kurmuştum o olmadığından olabilir.

Fatal error: Call to undefined method bbcode::Text_effect_pass() in /home/sanalyer/public_html/forum/includes/bbcode.php(113) : regexp code on line 1

Bir de yönetim panelinde önceden kurulu olan eklentilerin isimleri çıkıyor.

ACP_CAT_PHPBB_SEO sekme olarak görünüyor. Tıkladığım da dosyayı istiyor dosya olmadığı için de hata veriyor doğal olarak. ./../includes/acp/acp_gym_sitemaps.php modülü bulunamıyor diyor.
phpBB 3.0.x MOD'larının geri yükleme (uninstall) işlemlerini yaparsanız muhtemelen çalıştırılan SQL sorguları ve veritabanı güncellemeleri sorunu düzeltecektir. Hangi modlarda problem varsa onun kurulum dosyasını indirin ve SADECE VERİTABANI İLE İLGİLİ İŞLEMLERİ geri alırsanız sorun çözülür.

Bu arada tek aşamada mı güncellediniz yoksa iki aşamada mı? Yani 3.0.10>3.1.x oldu mu?
Kullanıcı avatarı
melihonline
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Tek aşamada güncelleme yaptım konuda anlattığınız şekilde yaptım. Hiç bi problem çıkmadı.

Yönetim panelinde 3.0.9 dan 3.1.0 a güncelleme yapıldı diye de kayıt çıktı.

phpmyadmin e girerek de kurduğum eklentilerin tablolarını isimlerine bakarak sildim hep tabi diğer eklentiler için mecbur geri kaldırma işlemi yapacam :( iş uzayacak tabi.
SüKûT
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen SüKûT »

melihonline yazdı:Tek aşamada güncelleme yaptım konuda anlattığınız şekilde yaptım. Hiç bi problem çıkmadı.

Yönetim panelinde 3.0.9 dan 3.1.0 a güncelleme yapıldı diye de kayıt çıktı.

phpmyadmin e girerek de kurduğum eklentilerin tablolarını isimlerine bakarak sildim hep tabi diğer eklentiler için mecbur geri kaldırma işlemi yapacam :( iş uzayacak tabi.
Diğer modlarda da olur mu bilmiyorum adama advanced bbcode box modunda phpbb 3.1 versiyonu için hazırlanmış sürümünü kurduğunuzda üstteki bahsettiğiniz hata ortadan kalkıyor buradan ulaşabilirsiniz https://www.phpbb.com/community/viewtop ... &t=2214031
imzanın kural dışıdır, lütfen kurallarımızı okuyarak imzanızı güncelleyiniz. (yönetim)
Kullanıcı avatarı
melihonline
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

evet yenisini kurunca eski tabloları da kaldırdı hem veritabanından, hata da ortada kalktı süper oldu tşk ler :)

diğer eklentilerin 3.1.0 uyumlusunu bekleyim ben o zaman. bu arada 3.1.1 yayınlanmış o ayrı tabi :)
Kullanıcı avatarı
melihonline
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

izinler de sıkıntı çıktı şimdi de :( hiç bi değişiklik yapamıyorum. Gelişmiş izinlere tıkladığım da tablo açılmıyor.
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen VSaBaH »

melihonline yazdı:izinler de sıkıntı çıktı şimdi de :( hiç bi değişiklik yapamıyorum. Gelişmiş izinlere tıkladığım da tablo açılmıyor.
Açılmıyor derken? Hata mı beyaz sayfa mı?
Kullanıcı avatarı
melihonline
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Yok hiç bir hata vermiyor. Sadece izinler kısmına girdikten sonra sekmeli ayar bölümü varya evet / hayır / asla seçiyoruz. Onda seçim yapamıyorum. Sekmeye tıklıyorum hiç bir değişiklik olmuyor.

Ben de kurduğum eklentileri tek tek kaldırma yöntemine geçtim. Bakalım ondan sonra yine hata verecek mi?
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen VSaBaH »

melihonline yazdı:Yok hiç bir hata vermiyor. Sadece izinler kısmına girdikten sonra sekmeli ayar bölümü varya evet / hayır / asla seçiyoruz. Onda seçim yapamıyorum. Sekmeye tıklıyorum hiç bir değişiklik olmuyor.

Ben de kurduğum eklentileri tek tek kaldırma yöntemine geçtim. Bakalım ondan sonra yine hata verecek mi?
Bence o tür bir hata olmaması gerekir. Siz sanki izinleri kontrol etme bölümündesiniz. O izinleri değiştirmek için izinleri düzenleme bölümüne girmelisiniz gibi geliyor. Çok anlayamadım sorunu çünkü. Şayet çözemezseniz resim koymanızı rica edeceğim.
Kullanıcı avatarı
melihonline
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Kurduğum eklentilerin veritabanı eklemelerini de kaldırdım hep yine aynı. Forumda her şey düzgün hiç bi sorun yok. Sadece izinler olmadı.

İzinler e girdikten sonra mesela Yönetici Rolleri diyelim. Oraya girdikten sonra Tam Yönetici rolünü düzenle diyorum. Yönetici izinleri geliyor. ORada sekmeleri gruplar var. İzinler mesajlaşma çeşitli ayarlar forumlar diye gidiyor. Onlardan bi tanesine tıkladığımda açılmıyor evet/hayır seçtiğim yer açılmıyor. İlk açıldığı gibi donup kalıyor. Resimde de görüldüğü gibi ilk o sayfaya girer girmez izinler sekmesi otomatik açılı şekilde geliyor. Diğerleri tıklayınca değişmiyor. Diğerler sekmelerın rengide hep tıklanmış şekilde görünüyor zaten.

Dün bütün günümü buna harcadım. Böyle çok sıkıntılı olacak. İlerde başka bi problemlerde çıkabileceği ihtimali ile sıfırdan forum kurmak daha mantıklı. Üyeler ve konular gidecek tabi :( Ama sorunlu hatalı forumdan iyidir.

Sıfır kurulan foruma eski forumdan sadece üyeler ve konuları alabilsek daha güzel olacak.
Dosya ekleri
Ashampoo_Snap_2014.11.03_18h02m50s_001_.png
SüKûT
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen SüKûT »

melihonline yazdı:Kurduğum eklentilerin veritabanı eklemelerini de kaldırdım hep yine aynı. Forumda her şey düzgün hiç bi sorun yok. Sadece izinler olmadı.

İzinler e girdikten sonra mesela Yönetici Rolleri diyelim. Oraya girdikten sonra Tam Yönetici rolünü düzenle diyorum. Yönetici izinleri geliyor. ORada sekmeleri gruplar var. İzinler mesajlaşma çeşitli ayarlar forumlar diye gidiyor. Onlardan bi tanesine tıkladığımda açılmıyor evet/hayır seçtiğim yer açılmıyor. İlk açıldığı gibi donup kalıyor. Resimde de görüldüğü gibi ilk o sayfaya girer girmez izinler sekmesi otomatik açılı şekilde geliyor. Diğerleri tıklayınca değişmiyor. Diğerler sekmelerın rengide hep tıklanmış şekilde görünüyor zaten.

Dün bütün günümü buna harcadım. Böyle çok sıkıntılı olacak. İlerde başka bi problemlerde çıkabileceği ihtimali ile sıfırdan forum kurmak daha mantıklı. Üyeler ve konular gidecek tabi :( Ama sorunlu hatalı forumdan iyidir.

Sıfır kurulan foruma eski forumdan sadece üyeler ve konuları alabilsek daha güzel olacak.
localde yada yedek bir forum varsa orada şunu deneyiniz şuanki halinden phpmyadminden kullanıcılar forumlar konular v.s gibi minumum gerekli ve önemli kısımları yedek alınız ve localde kurduğunuz foruma bu aldığınız kısmın yedeğini yükleyiniz bakalım bi sonuç alabilecek misiniz.
imzanın kural dışıdır, lütfen kurallarımızı okuyarak imzanızı güncelleyiniz. (yönetim)
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

melihonline yazdı:Yok hiç bir hata vermiyor. Sadece izinler kısmına girdikten sonra sekmeli ayar bölümü varya evet / hayır / asla seçiyoruz. Onda seçim yapamıyorum. Sekmeye tıklıyorum hiç bir değişiklik olmuyor.

YKP'den önbellek temizliği yapmayı denediniz mi?
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
Kilitli

“3.1.x Destek Forumu” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir