phpBB 3.3 Kurulumu

phpBB 3.3.x sürümlerinin çalıştırılması ve kurulumu ile ilgili yardımı buradan alabilirsiniz. Lütfen Eklentiler ile ilgili sorunlarınızı buraya yazmayın.
copyas
Eklenti Özelleştirme Ekibi Üyesi

phpBB 3.3 Kurulumu

Mesaj gönderen copyas »

phpBB 3.3 Forum Kurulumu
(Videolu & Resimli Anlatım)

Videolu Anlatım:

Resimli Anlatım:
1- 3.3.x Sürüm Duyuruları & Güncellemeleri forumunda en son yayınlanan phpBB 3.3.x sürüm duyurusu konusundaki (ör: phpBB 3.3.0-RC1 yayınlandı) güncel *.zip uzantılı phpBB yazılım paketini indirin.

--------------------------------------------------------------

2- Zip paketinin içerisinden çıkan phpBB3 klasörünün altındaki dosyaları sunucunuza (hostunuza) FTP ile bağlanarak phpBB'yi kuracağınız ilgili konuma gönderin. (örnek: /public_html/phpBB3/)

3- Dosyaların hepsini sunucunuza (hostunuza) gönderdikten sonra FTP programınız ile alttaki dizinlerin CHMOD ayarını 777 ya da -rwxrwxrwx olarak;
cache/
files/
store/
images/avatars/upload/
alttaki dosyanın CHMOD ayarını ise 666 ya da -rw-rw-rw- olarak değiştirin.
config.php

Dikkat: config.php dosyasının CHMOD ayarı kurulum tamamlandıktan sonra tekrar 644 olarak değiştirilmelidir.

CHMOD ile ilgili ayrıntılı bilgi için CHMOD İzinleri makalesine bakabilirsiniz.

4- Şimdi web sitenizden phpBB dosyalarının olduğu ana dizindeki /install/ sayfasını internet tarayıcınızın satırına yazarak açın.

Örnek: http://www.siteadresiniz.com/phpBB3/install/

5- Açılan sayfada Kur (Install) sekmesine tıklayın.

Şekil-1:
1.jpg

6- Bu sayfada Kuruluma hoşgeldiniz (Welcome to Installation) yazacak.Şimdi en altta bulunan Kur (Install) butonuna tıklayın.

Şekil-2:
2.jpg

7- Bir sonraki sayfada Yönetici ayarları (Administrator Configuration) bölümü çıkacaktır.Buradan admin kullanıcı adı, şifresi ve mail adresi belirlenecektir.Buradaki ayarlar şu şekilde olmalıdır:
Yönetici kullanıcı adı (Administrator username): (Yönetici kullanıcı adınızı yazın.Not: Yönetici kullanıcı adı 3 ve 20 karakter arasında olmalıdır.)
İletişim eposta adresi (Contact email address): (İletişim e-posta adresinizi girin)
Yönetici şifresi (Administrator password): (Yönetici şifrenizi yazın.Not: Yönetici şifresi 6 ve 30 karakter arasında olmalıdır.)
Yönetici şifresini doğrula (Confirm administrator password): (Şifrenizi tekrar yazın)
Bu ayarları yaptıktan sonra Gönder (Submit) butonuna tıklayın.

Şekil-3:
3.jpg

8- Gönder (Submit) butonuna tıkladıktan sonra Veritabanı Ayarları (Database Configuration) sayfası açılacaktır.Bu sayfada veritabanı ayarlarınızı şu şekilde yapacaksınız:
Veritabanı Tipi (Database type): (Buradan veritabanı tipinizi seçin.)
Veritabanı Ana Makine Adı veya VKA (Database server hostname or DSN): (Bu kısıma veritabanı adresinizi yazın.Eğer veritabanınız başka bir makinede değilse bu kısıma localhost yazmanız yeterli olacaktır.Not: Sadece ODBC yüklemelerinde Data Source Name adı yazılmalıdır.)
Veritabanı Sunucu Portu (Database server port): (Sadece veritabanı portunuz farklıysa buraya yazın.Eğer farklı değilse bu kısmı boş bırakın.Genelde bu bölüm boş bırakılır.)
Veritabanı adı (Database name): (Veritabanı adını yazın)
Veritabanı kullanıcı adı (Database username): (Veritabanı kullanıcı adını yazın)
Veritabanı şifresi (Database password): (Veritabanı şifrenizi yazın)
Veritabanı tabloları için önek (Prefix for tables in database): (Bu kısımda phpbb tablolarının veritabanında kayıt edileceği ön adlarının ne olacağı belirlenir. Eğer farklı bir ön ad kullanmak istiyorsanız burayı değiştirin. Ör: phpbb3_ Eğer önadları değiştirmek istemiyorsanız aynen bırakın.)
Bu ayarlarıda yaptıktan sonra Gönder (Submit) butonuna tıklayın.

Şekil-4:
4.jpg

9- Şimdi tarayıcınızdaki kurulum ekranına geri dönüp açılan sayfada Sunucu yapılandırılması (Server configuration) bölümü altından ise (eğer gerekiyorsa) domain ve sunucu ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Not: Bir çok durumda bu kısımlar olduğu gibi bırakılabilir ve daha sonra eğer gerekliyse Yönetim Panelinden bu ayarlarınızı yapabilirsiniz.

İşlem bittikten sonra Gönder (Submit) butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Şekil-5:
5.jpg

10- Şimdi tarayıcınızdaki kurulum ekranına geri dönüp açılan sayfada Eposta yapılandırılması (Email configuration) bölümü altından (eğer gerekiyorsa) SMTP ve E-mail ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Not: Bir çok durumda bu kısımlar olduğu gibi bırakılabilir ve daha sonra eğer gerekliyse Yönetim Panelinden bu ayarlarınızı yapabilirsiniz.

İşlem bittikten sonra Gönder (Submit) butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Şekil-6:
6.jpg

11- Sonraki ekranda Mesaj Panosu Yapılandırması (Bulletin Board Configuration)

Not: Bu kısımda mesaj panonuzun bilgilerini girebilir varsayılan dilini ayarlamalısınız.

Şekil-7:
7.jpg

12- Tebrikler, alttaki şekildeki mesajı aldıysanız phpBB yüklemeniz bitti.YKP sayfasına (to ACP) butonuna tıklayarak Yönetim Paneline giriş yapabilirsiniz.

Şekil-8:
8.jpg

13- Yönetim Kontrol Paneli'nizdeki uyarıyı kaldırabilmeniz için aşağıdaki işlemi yapmanız gerekmektedir.

install klasörünün sunucudan silinmesi;

Şekil-9:
9.jpg
Şekil-10:
10.jpg

14- Kurulum işleminin ilk başlarında (3. adım) 666 olarak ayarladığınız config.php dosyasının CHMOD ayarını tekrar 644 olarak değiştirin.

15- phpBB kurulumu sona ermiştir. Yönetim Kontrol Paneli'ne giriş yapıp mesaj panosu sürümünü kontrol etmeyi unutmayın.

Şekil-11:
11.jpg

Anahtar Kelimeler: phpBB3 Kurulumu, phpBB 3.3 Proteus Kurulumu, phpBB 3.3.0 Kurulumu
phpbbciyim
Kayıtlı Kullanıcı

Re: phpBB 3.3 Kurulumu

Mesaj gönderen phpbbciyim »

Merhaba forumdaki ilk mesajım, öncelikle bu hizmetleri ücretsiz sunduğunuz için forum ekibine sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Soruma gelecek olursak:
Phpbb son sürüm Türkçe'yi indireceğim.Acaba bu indirdiğim dosyada adsense reklam alanları var mı yoksa bunları kendim mi eklemeliyim?Sitemi henüz kurmadım ancak alan adı ve hosting aldım.Cevaplarınıza şimdiden teşekkür ederim.Herkese iyi forumlar.
copyas

Mesaj gönderen copyas »

Hayırlı olsun.
phpbbciyim yazdı: 12.02.2020, 16:41 Acaba bu indirdiğim dosyada adsense reklam alanları var mı yoksa bunları kendim mi eklemeliyim?
Varsayılan olarak yok. Eklenti yüklemeniz gereklidir. Örneğin Advertisement Management (Reklam Yönetimi)
phpbbciyim
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen phpbbciyim »

Çok çok teşekkür ederim.
xooom
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen xooom »

You are running an unsupported PHP version. Please upgrade to PHP 7.1.3 or higher before trying to install or update to phpBB 3.3

install sayfasına girerken böyle uyarı veriyor.
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

Sunucunuzdaki PHP sürümünün güncellenmesi gerekiyor. phpBB 3.3 Sistem Gereksinimleri için şuraya bakınız: https://www.phpbbturkey.com/support/doc ... quirements
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
TolgaBorakan
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen TolgaBorakan »

Çok teşekkürler.

“3.3.x Destek Forumu” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir