phpBB Özel BBCode ekleme

phpBB 3.0.x sürümleri için yapılmış özel BBCode'lar ve bunlar hakkında yardım & tartışmalar.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB3 kurulum ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.0.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temasından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB3 mod/eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.0.x MOD Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
Kilitli
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

phpBB Özel BBCode ekleme

Mesaj gönderen ESQARE »

phpBB'de Özel BBCode nasıl eklenir?

phpBB 3.0.x sürümleriyle birlikte gelen ve dikkat çeken özelliklerden birisi de Özel BBCode, yani kendi isteğimize göre BBCode ekleyebiliyor olmamızdır.

Özel BBCode ekleyebilmek için öncelikle Yönetim Kontrol Paneli'ne (YKP) giriş yapıyoruz. Daha sonra YKP ekranında üst kısımdaki MESAJLAŞMA sekmesine tıklıyoruz. Açılan sayfada BBCode'lar bölümü gelecektir. Bu sayfada sağ alt kısımdan Yeni bir BBCode ekle butonuna tıklıyoruz.

BBCode ekleme sayfasında, seçeneklerde bize verilen boşlukları dolduracağız. Örneğin, sola dayalı bir metin ekleyelim:

BBCode kullanımı kısmına şunu yazıyoruz:

Kod: Tümünü seç

[left]{TEXT}[/left]
Bu, özel BBCode'umuz için hangi etiketi kullanacağımızı belirtmek içindir. Bu örnekte, [left] [/left] etiketleri arasına metni yazdığımızda o metin sola dayanacaktır.

HTML yenileme kısmına şunu yazıyoruz:

<div style="text-align: left;">{TEXT}</div>
HTML yenileme, BBCode'u kullanılabilir olması için sayfa kaynak kodunu istediğimiz özelliğe göre değiştirmeye yarar. Böylece tarayıcılar tarafından algılacaktır.

Yardım satırı kısmına şunu yazıyoruz:

[left]sola dayalı metin[/left]
Yardım satırı kısmına yazacağımız metin ise BBCode'un nasıl kullanılacağı konusunda kullanıcılara yol göstermesi içindir. Örneğin, oluşturacağımız BBCode'u eğer mesaj gönderme sayfasında gösterirsek kullanıcı, yeni oluşturduğumuz BBCode butonunun üzerine mouse ile geldiğinde o BBCode'un nasıl kullanılacağı konusunda bir açıklama görecektir.

Son olarak, eğer oluşturduğumuz BBcode butonunu mesaj gönderme sayfasında göstermek istiyorsak Ayarlar kısmındaki Mesaj gönderme sayfasında göster seçeneğini işaretliyoruz ve Gönder butonuna tıklıyoruz. Böylece yeni BBCode'umuz oluşturulmuş olacaktır.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
Kilitli

“3.0.x Özel BBCodelar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir