phpBB 3.1 "Ascraeus" Alpha1 Önizleme Sürümü Yayınlandı

phpBB 3.1.x "Ascraeus" için yeni yayınlanan sürümlerin duyuruları ve önceki sürümlerden güncelleme bilgileri.
Kilitli
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

phpBB 3.1 "Ascraeus" Alpha1 Önizleme Sürümü Yayınlandı

Mesaj gönderen ESQARE »

https://blog.phpbb.com/2013/10/15/phpbb ... w-release/ blog sayfasından yapılan açıklamaya göre phpBB'nin yeni nesil sürümü phpBB 3.1'in (Kod adı: Ascraeus) ilk önizleme sürümünün yayınlandığı duyuruldu.

Yayınlanan önizleme sürümü, phpBB 3.1'in bu çok önemli test aşaması sırasında yardımcı olmak isteyen phpBB geliştiricilerini ve gelişmiş kullanıcıları hedef alıyor. Bu nedenle kullanıcıların bu önizleme sürümünü şu an yayında olan mesaj panolarına kurulum yapmaları kesinlikle önerilmiyor ve hiç bir destek verilmeyeceği belirtiliyor.

Açıklamada, bu yayınlanan önizleme sürümünün phpBB geliştirme süreci için bir dizi önemli iyileştirmelerin de başlangıcı olduğu belirtildi.

Bu önemli iyileştirmelerden ilk açıklananı ise yeni eklenti sistemi (new extension system) oldu. Yeni eklenti sistemi sayesinde artık phpBB MODLarı'nın yerini esnek eklenti (plugin) sistemi alacak. Böylece artık MOD ya da Eklentiler için direk kod değiştirmek / düzenlemek yerine sadece ana dizin içerisindeki ./ext/ klasörü içerisine yüklenecek dosyalar sayesinde eklentiler / MODLar çalıştırılabilecek.

Ayrıca phpBB 3.1'in yapısında AJAX (ör: sayfanın tamamen yeniden yüklenmesini beklemeden işlem yapılması), OAuth Login (Facebook, Google, Bit.ly hesaplarıyla kayıt olma ve giriş yapma), Soft delete (konular, başlıklar, mesajlar v.b. gibi silinen ögelerde istenmeyen veri kayıplarını önlemek için ilk olarak geri dönüşüm kutusuna gönderilmesi) gibi bazı dikkat çeken özellikler de bulunuyor.

phpBB 3.1'deki yeni ve bundan sonra eklenmeye ve geliştirilmeye devam edilecek özellikler / geliştirmeler listesine https://wiki.phpbb.com/Release_Highlights/3.1.0-a1 sayfasından bakabilirsiniz. Bu liste phpBB 3.1'in final sürümü yayınlanana kadar güncellenerek tamamlanacağı da yapılan açıklamada belirtiliyor.

Yine aynı açıklamada; phpBB 3.1 yayınlandıktan sonra sürümlerin 3.2, 3.3, 3.4 şeklinde devam edeceği ve hala arka planda çalışılan ve phpBB mimarisini tamamen değiştirmeyi amaçlayan phpBB 4 sürümüne ulaşacakları belirtiliyor.

Son olarak phpBB 3.1'in phpBB 3.0.x sürümlerinden farklı olarak, kurulum yapılacak sunucularda ilaveten şu sistem gereksinimleri'nin de olması gerekiyor:

- PHP 5.3.3 ya da daha üst sürümü
- PHP'nin json eklentisi
- PostgreSQL kullanan sunucularda sadece PostgreSQL 8.3 ve üst sürümleri desteklenir.

Yorumlar ve Notlar:

phpBB 3.1 "Ascraeus" Alpha1 sürümü phpBB'nin daha fazla geliştirilmesi için atılan büyük bir adım olarak görünüyor. phpBB'nin artık tamamen en son ve en yeni internet teknolojilerine ayak uydurarak geliştirilmeye devam etmesi ise tüm phpBB sevenler için sevindirici bir haber.

ÖNEMLİ UYARI: phpBB 3.1 "Ascraeus" Alpha1 sürümü hala geliştirilmekte olduğu için şu an hiç bir kullanıcının yayında olan / olacak forum ya da mesaj panolarında kullanması kesinlikle önerilmiyor. Bu nedenle lütfen yayında olan ya da yeni yayınlayacağınız web sitelerinize phpBB'nin bu sürümünü final sürümü yayınlanana kadar kurmayınız. Gelişmiş kullanıcılar ise sadece localhost'ta ya da bir test forumu olarak kurulum yaparak bu sürümü test amaçlı kullanıp inceleyebilirler ve isterlerse phpBB'nin geliştirilmesine katkıda bulunabilirler. phpBB 3.1 için final sürümü yayınlanana kadar başta phpBB.com olmak üzere hiç bir phpBB destek sitesinden destek verilmeyecektir.

Yüklemeler / İndirmeler:

Uyarı: Aşağıdaki indirme seçenekleri geliştiriciler için test edilmek amacıyla yayınlanan ve kararsız bir sürüm olan phpBB 3.1 Alpha1 sürümüne aittir. Bu indirmelerden dolayı oluşabilecek hiç bir sorun için destek verilmez. phpBB'nin yayınlanan son kararlı sürümünü indirmek için Yüklemeler sayfamızı ziyaret ediniz.

• Tam Paket - zip | bz2
• Yama dosyaları (3.0.12 sürümünden 3.1 Alpha1 önizleme sürümüne) - zip | bz2
• Değişecek dosyalar (3.0.12 sürümünden 3.1 Alpha1 önizleme sürümüne) - zip | bz2
• Otomatik güncelleme paketi (3.0.12 sürümünden 3.1 Alpha1 önizleme sürümüne) - zip | bz2
• İngilizce Dil ve Stil / Tema Kod Değişiklikleri (3.0.12 sürümünden 3.1 Alpha1 önizleme sürümüne) - zip | bz2
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
Kullanıcı avatarı
Özcan Akbulut
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Re: phpBB 3.1 "Ascraeus" Alpha1 Önizleme Sürümü Yayınlandı

Mesaj gönderen Özcan Akbulut »

Güzel haber, teşekkürler. :)
akblt.space

Başlangiç Bilgileri phpBB 3.0.x :: 3.1.x
Kullanıcı avatarı
semi54
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen semi54 »

Gerçekten güzel bir çalışmaya benziyor, heyecanlandım :D
Teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Ademx33
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Ademx33 »

İyi bir bayram haberi oldu bu.. Teşekkürler.

Edit : Localde kurdum. İlk gördüğüm belki sadece saf sürümü kurduğumdan mıdır nedir ama subsilver yok sadece prosilver kalmış.. Belki yapısal çok önemli şeyler var ama görselde hiç bir değişiklik olmadığını söyleyebilirim. ChatBox gibi modları kuranların işine yarayacağı kesin. Benim gibi büyük umutlarla kuracaklara ön tavsiyem olsun..

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mesaj No : 528
Forever PhpBB3 - Http://www.PhpBBTurkey.Com sayesinde kendi phpbb3 sitemi kurabildim.

Sağ üst köşede ARAMA bölümü var aklınıza takılan her türlü sorununuzu oraya yazarsanız uğraşmak zorunda kalmazsınız...
Kullanıcı avatarı
pikachu
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen pikachu »

3.1 ve 3.2 sürümlerinde görsel olarak pek bir fark beklemeyin zaten. 4. Sürümde yapı tamamen değişip farklı bir hal alır. 3.1 sürümünde YKPde extensions diye yeni bir alan eklenmiş ve duyurunun açıklamasında da yazana göre artık MOD değil de eklenti-plugin şeklinde çekirdek dosyayi değiştirmeden yükleme yapılmasına olanak verecek bir yapıya dönüştürüyorlar. En önemli yenilik bu bence. Ve eklenti eklemeyi acayip kolaylaştıracak bir şey. Daha ne olsun yani. Ayrıca area51 sitesinde sayfayı aşağıya çektikce facebook'ta ki gibi yeni sayfa yükleniyor. 3.1de bu ozellik var mı yoksa sadece area51 sitesine mi özgü deneyemedim daha onu. Ama phpBB gelişiminde bir yavaşlama var gibi. 3.0 sürümü çıktığında tüm forum yazılımlarına fark atmış bir yapıda iken şu an o farkı göremiyorum açıkçası.
Kullanıcı avatarı
semi54
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen semi54 »

Bilgilendirmeniz için teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Redsun
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Redsun »

Test forumu olarak denedim. Görünüm belirtildiği gibi klasik prosilver görünümü. Ancak yenilikler emniyetli adımlar atmayı felsefe olarak benimsemiş phpbb geleneği için oldukça iddialı gözüktü bana. Ajax desteği, multifile upload, joomla tarzı extensions yeniliği ve sosyal medya login özellikleri phpbb'nin ileriye yönelik gecikmiş bir adımı olarak yorumlanabilir.

Uzun bir güncelleme ve kod değişim listesi yayınlandı. Kararlı sürüm çıkmadan 3.0.12'de güncellememek en doğrusu.
because open source matters...
Kullanıcı avatarı
ZeNaNLi
Eklenti Özelleştirme Ekibi Üyesi
Eklenti Özelleştirme Ekibi Üyesi
İletişim:

Mesaj gönderen ZeNaNLi »

Heyecanlanmamak elde değil, uzun zaman oldu.
Henüz test etmeye de fırsatım olmadı malesef.
Resim
Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
Kilitli

“3.1.x Sürüm Duyuruları & Güncellemeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir