phpBB 3.1 hakkında ve sürümlerin gelişimi

phpBB 3.1.x sürümlerinin çalıştırılması ve kurulumu ile ilgili yardımı buradan alabilirsiniz. Lütfen Eklentiler ile ilgili sorunlarınızı buraya yazmayın.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB 3.1.x kurulumu ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.1.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temalarından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.1.x Stil/Tema Sorunları & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB 3.1.x eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.1.x Eklenti Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
Kilitli
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

phpBB 3.1 hakkında ve sürümlerin gelişimi

Mesaj gönderen ESQARE »

Sürümlerin gelişimi

Öncelikle phpBB'deki sürüm (versiyon) ilerleyişinin nasıl olduğuna herkesin anlayacağı bir yazım diliyle değinelim:

phpBB sürümleri x.y.z versiyonuna göre ilerlemektedir. (Örnek: 3.0.12 sürümünde 3=x, 0=y, 12=z'dir.)

Buna göre x kısmındaki sayı major, y kısmındaki sayı minor, z kısmındaki sayı ise patch şeklinde nitelendirilir.

- Major (x) sayısındaki yükselme çok büyük çapta kod/tasarım düzenlemesini ve bir çok yeni özellik eklenmesini ifade eder, (köklü değişiklik)
- Minor (y) sayısındaki yükselme orta çapta kod/tasarım düzenlemesini ve yeni özelliklerin eklenmesini ifade eder,
- Patch (z) sayısındaki yükselme ise küçük çapta değişiklikleri (güvenlik açıklarını kapama, hata yamaları, küçük bir takım yeni özellikler) ifade eder.

Örnek verecek olursak: 3.0.x sürümlerinde; 3.0.11 sürümünden 3.0.12 sürümüne geçişte küçük çapta belirli güvenlik açıkları kapatılmış, hatalar düzeltilmiş ve sürüm yayınlanmıştır.

phpBB 3.1 hakkında

phpBB 3.1.x sürümleri, phpBB 3.0.x sürümlerinden sonra yayınlanan / yayınlanacak olan yeni nesil phpBB sürümdür. Yukarıda da bahsedildiği gibi y sayısında yükselme olmuş ve bunun neticesinde minor (orta çapta) düzenlemeler yapılmıştır.

phpBB 3.1'in çıkış amacı en başta web üzerindeki ilerleme ve değişiklikler ile phpBB'nin kullandığı php, MySQL v.b. gibi yazılımlarda ki yenilik ve değişikliklere uyum sağlamaktır.

Dolayısıyla phpBB 3.1, phpBB 3.0.x sürümlerinin temelini baz almaktadır. phpBB2'den phpBB3'e geçişteki gibi çok büyük çapta major (köklü) değişiklikler yapılmamıştır. Buna karşın phpBB 3.1 yeni web sistemine ve yazılımlara uyum sağlamak amacıyla hatırı sayılır düzeyde ilerleme ve gelişme kaydetmiştir.
phpBB 3.1'in kararlı sürümleri yayınlandığı zaman sadece 3.1.x sürümlerine destek verilecektir.

phpBB 3.1 ile gelecek olan yeni özellikler için phpBB 3.1 Alpha1, phpBB 3.1 Alpha2 ve phpBB 3.1 Alpha3 duyuru başlıklarımızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıca pikachu arkadaşımızın yazmış olduğu phpBB 3.1 sürümüyle gelecek olan yeni özellikler konumuza göz atabilirsiniz.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
Kilitli

“3.1.x Destek Forumu” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir