MyBB den phpB ye Geçiş (Başarılı Dönüşüm)

Diğer kullandığınız forum yazılımlarınızı phpBB 3.2.x sürümlerine dönüştürmek için yardıma ihtiyacınız varsa bu forumda paylaşabilirsiniz.

Moderatörler: Genel Destek Ekibi, Eklenti Destek Ekibi

Cevapla
EFe1343
Kayıtlı Kullanıcı
Mesajlar: 44
Kayıt: 06.09.2017, 13:18

MyBB den phpB ye Geçiş (Başarılı Dönüşüm)

Mesaj gönderen EFe1343 » 08.09.2017, 11:45

Merhaba phpBB forum kullanıcıları;

Nasıl yaptığımı ve aldığım hataları ayrıntı bir şekilde yazıyorum

Dönüştürme işlemi için MyBB nin sürümünün 1.8 olması lazımmış. Ben zaten son sürüm 1.8.12 kullanıyordum. Ama araştırmama göre phpBB 3.1.x Sürüme dönüştürücü yapılabiliyormuş. Ben de mybb18_convertor_1.0.2.zip dönüştürücüsünü kullanarak 3.1.11 e dönüştürdüm ve 3.2.1 e güncelledim.

Yaralandığım kaynaklar;
viewtopic.php?f=71&t=21432
https://www.phpbb.com/community/viewtop ... &t=2278536

İlk aşmada Direkt olarak normal sunucum üzerinden denedim. FTP den sitemin kurulu olduğu yere phpBB dosyalarını atıım. Sonra da phpBB kurulumunu yaptım. Sonra da dönüştürme işlemine başladım. Her şey normal gidiyordu. İkinci linkteki 7. aşamadan 8. Aşamaya geçişde 500 internal server error hatası verdi.

500internalservererror.png

Biraz araştırdım. Birkaç kere daha denedim. Yine aynı hatayı verince ben de Barındırma firmam ile görüştüm. Geçiş işlemini php timeout süresi yeterli gelmediği için hata veriyormuş. Onlarda localhost kurarak yapmamı ve daha sonra siteme aktarmamı söylediler.

Ben de localhost a kurmayı bilmediğim için biraz zorlandım. Localhostu bir şekilde kurdum. Ama bir şekilde veri tabanı bilgilerimi eşitleştirip MyBB forumumun son sürümünü kurdum. Sonra ona kurmayı denedim phpBB yi eski veri tabanının bilgileri ile kurdum. phpBB3 diye bir klasöre aynı dizinin altına public_html de.

Yine başlattım dönüştürmeyi MyBB dönüştürücüsü ile sonra
Fatal installation error

functions_convert.php [ 2471 ]

dşye images/avatar/gallery filan diye uzun bir yazma hatası verdi. Araştırdım ve sonra dönüştürücünün içindeki " function in "functions_mybb18.php" dosyasının 118 inci satırıdaki
"import_avatar_gallery();" yazısını sildim. Dosyayı FTP den yeniden yükledim. Bu sefer aktarımı tamamladı. Sıkıntısız dönüştürdüm böylece. Dönüştürücü kullanıcı izinlerini dönüştürmediği ve phpBB biraz daha farklı olduğu için izinleri ayarlamadan forumlar, konular ve mesajlar gelmedi. Zaten yabancı dönüştürücü anlatımında ve dönüştürme bitiminde uyarı şeklinde yazıyordu.

İlk başta bütün üyelikleri gördü. Dönüştürmeden önce beni de görmüştü. Ama dönüştürürken aynı adı ve parolayı yazınca galiba çakışma yapıyordu. Beni Anonymous diye gösteriyordu şifremi de kabul etmedi. Birkaç deneme yapınca phpBB kurulumunda adımı başka bir ad ve şifre ile yazıp dönüştürdüm. Sonra beni gördü.

Aynı şeyleri kendi sunucumda yaptım. Aynı veri tabanında iki sitede açıklıyordu. Normal index sayfası MyBB /phpBB3 yazınca da phpBB sayfası geliyordu. İzinleri ayarladım konular da göründü. İlk kontroller sonucu hızlı alıntılı cevapların ve resimlerin bozuk olduğunu gördüm. Konuları tekrar düzenledim. Ana sayfada MyBB olduğu için onu phpBB dosyaları ile değiştirmem gerekiyordu. Zaten Anı veri tabanında ikisininde tabloları vardı. Yine de önce localhost da denedim. MyBB dosyalarını sildim ve PhpBB Dosyalarını onu yerine koydum. ve site açıldı.

Kendi sunucumda denemek için;

MyBB Dosyalarını MyBB diye bir klasöre kopyaladım. Sonra phpBB3 klasöründeki dosyaları public_html deki ana dizine kopyaladım. Ve siteadı.com yazınca phpBB geldi. /MyBB yazıncada MyBB forumu.

Sonra bir üye Konuları tekrar düzenledim. Bir üyemin uyarısı üzerine PDF Dosya eklerinin de bozuk olduğunu gördüm. Onları da yeniden yükledim. MyBB ile ilgili herşeyi bitirdikten sonra MyBB dosyası ve veritabanı tablolarınıda silip temizledim. Ve phpBB üzerinde gerekli ayarları ve eklentileri kurmaya başladım.

Hala devam ediyorum. Tabii bu işlemler İki üç günümü aldı.

Cevapla

“3.2.x Dönüştürücüler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir