[MAKALE] Yeni bir tema oluşturmak için ilk adımlar

phpBB 2.0.x sürümleri için stil veya temalar hakkındaki sorunlarınızı buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
LeBron
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

[MAKALE] Yeni bir tema oluşturmak için ilk adımlar

Mesaj gönderen LeBron »

Yeni bir tema oluşturmak için ilk adımlar

Bu dökümanda "yeni bir tema nasıl oluşturulur" ve "hangi işlemleri yapmamız gerekir" bu sorulara kısace değineceğiz.Dökümanda kullanacağımız varsayılan tema subSilver'dır.

1. Templates klasörü içinde bulunan subSilver klasörünü herhangi bir yere kopyalayıp yapıştırın ve kopyaladığınız klasöre "yenitema" olarak adlandırın. (Adlandırırken "-,/,& ve ı,ü,ö,ç,ş" vb. karekterleri kullanmayınız.)

2. "subSilver.cfg" dosyasını "yenitema.cfg" , "subsilver.css" dosyasını "yenitema.css" olarak isimlerini değiştirin.

3. "theme_info.cfg" dosyasını herhangi text editör ile açıp içinde geçen "$subSilver[0]" geçen kodların hepsini "$yenitema[0]" olarak değiştirin.

4. Ve diğer tpl dosyalarında adı geçen "subSilver" temasının ismini "yenitema" olarak değiştirin.

5.Css dosyası üzerinde gerekli değişiklikleri ( yazı tipi, rengi, boyutları vb.) yapınız.

6. Yeni temanız hazır durumda. Admin panelden tema yönetimine tıklayıp, burdan ekle seçeğinde tıklayıp yenitema isimli temanızı install edin.

NOT: css dosyanızın yazılabilir durumda olması için "yazılabilir css dosyası oluşturma" adındaki makaleyi inceleyin.
Kullanıcı avatarı
Baron7
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Baron7 »

LeBron, Emeklerin İçin Teşekkürler .! :wink: :!:
Kullanıcı avatarı
Baron7
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Baron7 »

LeBron,

"1. Templates klasörü içinde bulunan subSilver klasörünü herhangi bir yere kopyalayıp yapıştırın ve kopyaladığınız klasöre "yenitema" olarak adlandırın. (Adlandırırken "-,/,& ve ı,ü,ö,ç,ş" vb. karekterleri kullanmayınız.)"

Demişsin , Ancak Ben Templates Klasörü İçinde Yenitema Diye Bir Klasör Açtım Ve SubSilver'e Kopyalayıp Yenitema Klasörünün İçine Yapıştır Komutu Verdim , Ama 10 Dakika Geçti %0'dı Hala .! Bu İşlemin Gerçekleşmesi İçin Tahminen Ne Kadar Zaman Dilimi Geçiyor ?
Kullanıcı avatarı
LeBron
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen LeBron »

Yani anlatmak istediğim subSilver teması klasörünün adını yenitema olarak değiştirin anlamında söylemek istedim. Daha sonra cfg css tpl dosyalarında geçen subSilver kelimesini yenitema olarak değiştirmen gerekiyor. Kopyalama işlemein 10 dk sürmesi garibime gitti.
Kullanıcı avatarı
Baron7
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Baron7 »

LeBron, İlk 3 Maddeyi Yerine Getirdim , 4. Maddeyi Anlayamadım , Templates Klasörü İçerisindeki Admin Klasörü İle Birlikte Tüm Tpl Dosylarını Bir Text Editör İle Açıp İçerlerindeki SubSilver Yazılarını Yenitema Olarak Mı Değiştireceğiz ?

"theme_info.cfg" Dosyasını Herhangi Text Editör İle Açıp İçinde Geçen "$subSilver[0]" Kodların Hepsini "$yenitema[0]" Olarak Değiştirirken Zaten Çok Uğraştım , Çünkü Çok Fazla "$subSilver[0]" Kodu Var .!

Temanın Adının SubSilver Olmasının Bir Sakıncası Var Mı Sonuçta Css Dosylarının Yazılabilir Hale Getirdik .!
S@N@L C@FE
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen S@N@L C@FE »

ben subSilver'i editlemek istemiyorum.Grafiklerini,tpl dosyaları vs. vs. kendim oluşturmak istiyorum bunun için ne yapabilirim ?
ARKADAŞLAR ARTIK YENİ NİCK'İMLE ARANIZDAYIM >>> yeniturkBB
Kullanıcı avatarı
LeBron
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen LeBron »

İlk etapta yukarıdaki maddeleri gerçekleştirmek gerekiyor.Grafik ve tpl leri değiştirme fikri ise hayal ve tasarım gücüne bağlı.
Sigorta haberleri, teknik bilgiler => https://www.sigortaokulu.com
bizimsokaklar
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen bizimsokaklar »

4. Ve diğer tpl dosyalarında adı geçen "subSilver" temasının ismini "yenitema" olarak değiştirin

bunlar hangileri??
Kullanıcı avatarı
LeBron
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen LeBron »

Birçok dosyada geçiyor.İsimlerini sayamayağım kadar. Sırasıyla dosyaları gözden geçirmekte yarar var.
Kullanıcı avatarı
phpBB-TR
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen phpBB-TR »

temamı oluşturdum ama cellpic2.jpgyi istediğim renk yapamıyorum cellpic2.jpgyi nasıl kaldırıyoruz ?
Kullanıcı avatarı
RefreSh
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen RefreSh »

phpBB-TR yazdı:temamı oluşturdum ama cellpic2.jpgyi istediğim renk yapamıyorum cellpic2.jpgyi nasıl kaldırıyoruz ?
overall_header.tpl dosyandan kaldırıyorsun.
Kullanıcı avatarı
phpBB-TR
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

hangi kodu sileceğim ??
Kullanıcı avatarı
theft_cs
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen theft_cs »

overall_header.tpl not defteri ile aç
templates/temadi/images/cellpic3.jpg
Kullanıcı avatarı
phpBB-TR
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

overall_header.tplde öyle bir kod yok

(cellpic3.jpg yazmışsın orası cellpic2.jpg olacak o halde bile yok)

arkadaşlar biri cellpic2.jpgyi kaldırmayı burada kodlarla verebilir mi ?? :cry: :oops:
Kullanıcı avatarı
LeBron
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen LeBron »

cellpic2.jpg resmi sadece index_body.tpl dosyasında kullanılmaktadır. Bunu şöyle kaldırabiliriz. Anlattıklarım subSilver temasına göredir. Temalara göre kodlar değişkenlik gösterebilir.

Kod: Tümünü seç

#
#-----------------[AÇ]---------------------
#
subSilver/index_body.tpl

#
#-----------------[BUL]---------------------
#

<!-- BEGIN catrow -->
  <tr> 
	<td class="catLeft" colspan="2" height="28"><span class="cattitle"><a href="{catrow.U_VIEWCAT}" class="cattitle">{catrow.CAT_DESC}</a></span></td>
	<td class="rowpic" colspan="3" align="right">&nbsp;</td>
  </tr>
  <!-- BEGIN forumrow -->
#
#-----------------[İLE DEĞİŞTİR]---------------------
#

<!-- BEGIN catrow -->
  <tr> 
	<td class="catHead" colspan="6" height="20"><span class="cattitle">&nbsp;<a href="{catrow.U_VIEWCAT}" class="cattitle">{catrow.CAT_DESC}</a></span></td>
	  </tr>
  <!-- BEGIN forumrow -->

#
#-----------------[KAYDET/KAPAT]---------------------
#
Kilitli

“2.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir