Phpbb3 türkce karakter (utf-8) sorunu...

phpBB 3.0.x çalıştırılması ve kurulumu ile ilgili yardımı buradan alabilirsiniz. Lütfen MODlar ile ilgili sorunlarınızı buraya yazmayın.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB3 kurulum ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.0.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temasından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB3 mod/eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.0.x MOD Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
Kilitli
Kullanıcı avatarı
CitLemBiK
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen CitLemBiK »

Bir arkadasimin forumunu tasidik... (phpbb 3.0)

Önceki forumu'nun mysql versiyonu : 4.0
Tasidigimizin (aktüel) forumun mysql versiyonu : 4.1 (yani utf-8 destekli)

Maalesef türkce karakter sorunu ile karsilasiyoruz tüm tablolarin utf8'leri utf8_unicode_ci olmasina ragmen...

Ama durum öyle bir hal aldiki yeni actigimiz basliklarda türkce karakter sorunu yok...
Ama varolan tasidigim baslik ve mesajlarda türkce karakterlerin yerine --->>> ? <<<--- geliyor...

Acaba komple bir update (güncelleme) yolu yokmu...

Cevaplariniz icin simdiden tesekkürler...

Saygi ve sevgiler...

CitLemBiK
"Doğrular ve yanlışlar yoktur, sadece yorumlar vardır." (Wilhelm Friedrich Nietsche)
Kullanıcı avatarı
phpbb6
Uzaklaştırıldı

Re: Phpbb3 türkce karakter (utf-8) sorunu...

Mesaj gönderen phpbb6 »

Klasik yöntemler işe yaramadı mı?

Kod: Tümünü seç

mysql_query("SET NAMES 'latin5'");
mysql_query("SET CHARACTER SET latin5");
mysql_query("SET COLLATION_CONNECTION = 'latin5_turkish_ci'");

Kod: Tümünü seç

mysql -uUSER  -pPASS --default-character-set=utf8 DB_NAME < script.sql
Kullanıcı avatarı
CitLemBiK
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mysql'dan hic anlamam...

Bu dedigin klasik yöntemi biraz acarmisin?
Zaten güncellemeyi falan hostingim yaptigi icin senin anlattigin sekilde bende hostingime anlatacam...

Saygi ve Sevgiler...

CitLemBiK
"Doğrular ve yanlışlar yoktur, sadece yorumlar vardır." (Wilhelm Friedrich Nietsche)
Kullanıcı avatarı
bplr
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen bplr »

phpbb3 de karakter seti zorunlu utf8_bin olarak seçiliyor kurulumda.
Sizde utf8_bin ile seçmeyi deneyin.
Yukarda verilen diğer latin5 vb phpbb3 de kullanılmıyor diye biliyorum..
Ben de bir ara veritabanı yüzden çok sayıda deneme yanılma yapmak zorunda kalmıştım..
phpbb3 yönetim panelinde alınmış yedek veritabanını, notepad++ türü bir metin editörü ile açarsanız karakter setini değiştirme, hata varsa görme imkanı olur..
Bence şunu deneyin, yedek veritabanını, taşındığınız hostinge hesabında yeni kurduğunuz phpbb3/store dizine atın.. phpbb3 yönetim panelinden o veritabanını sisteme yüklemeyi deneyin..
Eğer yeni kurulum phpbb3 eski yedek veritabanı adını görmezse, basitçe bir yeni yedek alın ve yeni yedek adını kopyalayıp yedeğin adını değiştirin, sonra da ve eski yedeğin adına yenisininkini verin.
Kullanıcı avatarı
CitLemBiK
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Anladim demek istedigini...

Ama benim sorunum suki...

4.0 veritabanini 4.1'e atinca utf8_bin olsada olmasada tüm türkce karakterlerim gidiyor...
Biliyorsun utf destegi 4.0'da yok
4.1'den sonraki mysql'lerde utf destegi var...

Ama buna ragmen güncellemeden sonra tüm türkce karakterlerim gidiyor , basliklar ve mesajlardaki türkce karakterler gidiyor sadece , forum isimleri ve aciklamalari normal kaliyor...

Ben birsey anlamadim...

utf8 , utf8_general_ci , utf8_turkish , utf8_unicode_ci ile denedim olmuyor...

Saygi ve Sevgiler...

Önerilerinizi bekliyorum

CitLemBiK
Kullanıcı avatarı
bplr
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen bplr »

Şunu denesen,

yedek veritabanını
notepad++ da açıp, tüm içeriği kopyala, Karakter kodlamasını UTF8 without BOM seç,
sonra o içeriği yapıştır ve kaydet..
Ayrıca, karakter seti utf8_bin değil ise
bul xxx
değiştir utf8_bin yapman gerekebilir..

yeni hostinge bozuk görünen, metin ve başlıklardaki karakterler belli ise (ç +^'+^', Ş A'^', farklı farklı ise, çşiğı =! ?????) manuel hepsini notepad++ da değiştirebilirsin..
Kullanıcı avatarı
CitLemBiK
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Isin ilginci orasi ya 4.0'dan aldigim yedegin iceriginde hicbir sorun yok , tüm türkce karakterler yerinde A'dan Z'ye...

Ama 4.1'e gecis yapinca bozulma sözkonusu oluyor...

Kacgündür forumum kapali...

Herkes rahatsiz...

Ne yapacagimi bilmiyorum :(

Saygi ve Sevgiler

CitLemBiK
Kullanıcı avatarı
mavideniz
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen mavideniz »

evet benimde başıma gelmişti ne yaptıysam olmamıştı. Ben şu şekilde bir yok izledim. weritabanımı
WordPad da açtım değiştirden türkçe karekterleri ı (i) ş (s) ç(c) ğ (g) ö(o) ü(u) olarak teker teker çok kısa zamanda değiştirdim sql cutter ile parçalara bölüp phpmyadmin den import ettim hiç sorun çıkarmadı
en kısa ve pratik yol bu arkadaşım.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
CitLemBiK
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mavideniz dedigin yöntemi bende biliyorum ama sorun suki...

Bende türkce karakterler su sekilde gösteriyon örnegin

A??K <<<- AÇIK
KAPAL? <<<--- KAPALI
ÖRNE?IN <<<--- ÖRNEGIN
A?KIM <<<<---- ASKIM

Yani türkce karakterlerin yerine ? koyuyor...

Soru isaretlerinin hangi birini degistireyim...

Saygi ve Sevgiler

CitLemBiK
Kullanıcı avatarı
bplr
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen bplr »

Mavidenizin dediği, aldığın düzgün karakterli yedeği notepad++ veya wordpad ile açıp ç>c,...İ>I türü değiştirmen.
Yoksa yüklediğin forumda türkçe karakterler bozulduysa hepsi ? olarak birbirinin aynı ise düzeltmek için teker teker okuman gerekir..
Kullanıcı avatarı
mavideniz
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen mavideniz »

sanırım türkçe karakter sorunu olan databaseyi indirip bakıyorsun. Eskiden normal görünen türkçe karakterlerli backup_db de editleyeceksin. şu anda atıp geri indirirsen türkçe karakterlerin hepsi ?? şeklinde görünecektir. Dediğim gibi işler yolundayken indirdiğin db de ??? işaretler olmaması gerekir. Onlarda ?? narmaldir. İşler yolundayken almış olduğun db de etitleme yapacaksın. Şu anda phpmyadminden atmış olduğu yedeği geri çağırırsan kesinlikle olmaz. Eskiden yedeğini almış olduğun veri tabanında öyle karakterler görünmez ancak içeri attığın zaman ?? görünür.
Özetle eskiden indirdiğin yedeklerinden birine bakacak olursan ?? olmadığını göreceksin.
yoksa ?? bunun çözümü yok.
Kilitli

“3.0.x Destek Forumu” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir