phpBB Özellikleri

phpBB® şimdi üçüncü majör sürümünde... 3.2 sürümü; profesyonel kalitede modüler dizayn, yüksek güvenlik, çoklu dil arayüzü, çok sayıda veritabanı sunucusu desteği, eksiksiz tasarım düzeni uyarlaması, düşük sunucu yükü ve hızlı sayfa yüklenme özelliklerini bir araya getiriyor.

Genel | Güvenlik | Temel Özellikler | Spam Koruması | Kayıt | Veri Yönetimi | Mesajlaşma | Önbellekleme | Dosya Ekleri | Stiller | Forumlar | İzinler | Kullanıcılar | Yönetim | Moderatörler | Arama Sistemi | Kullanıcı Grupları | Ek Yazılımlar | Özel Mesajlaşma | Bildirimler

Genel

Genel

phpBB'nin genel özelliklerini öğrenin.

GPLv2 altında lisanslıdır
phpBB açık kaynaklı bir yazılımdır ve GNU GPL Version 2 (GNU Genel Kamu Lisansı Sürüm 2) altında lisanslanmıştır. Lisans hakkında daha detaylı bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

PHP ile yazıldı
Adından da belli olacağı gibi phpBB, PHP program diliyle yazılmıştır. Ayrıca, phpBB 3.2 için bir çerçeve yazılımı olarak Symfony 2.8 sürümünü kullandık. Dolayısıyla phpBB'nin Symfony çerçevesi üzerine inşa edilmesi bizlere ek bir fayda sağladı.

Son Sürüm: 3.2.0
phpBB'nin son sürümü 3.2.0, 07-Ocak-2017 tarihinde yayınlandı.

Güvenlik

Güvenlik

phpBB, güvenlik alanında endüstride lider.

Eşsiz Kod Güvenliği
phpBB3 yayınlanmadan önce ünlü SektionEins kuruluşu, ve özellikle tanınmış bir PHP güvenlik danışmanı olan Stefan Esser tarafından kapsamlı bir güvenlik denetimine tabi tutuldu. phpBB3 yayınlandıktan sonra ise ikinci kez güvenlik denetimi yapıldı. Buna rağmen yazılım için bildirilen önemli bir güvenlik açığı bulunamamıştır.

Şifre Karmaşıklığı
phpBB'de kullanılan tüm şifreler veritabanına kaydedilmeden önce tamamen karmaşık hale getirilir. Bu nedenle şifrelerin güvenli bir şekilde saklandığından emin olabilirsiniz. phpBB, phpass tabanlı karmaşık şifreler kullanır.

Türü bilen Parametre Yönetimi ve Veritabanı Katmanı
PhpBB, yüksek düzeyde güvenlik sağlamak için, tüm veriler toplanıp kullanılmadan önce bütün veri türlerini denetler ve uygular.

Temel Özellikler

Temel Özellikler

phpBB, temel olarak ne sunuyor?

UTF-8 Desteği
phpBB, UTF-8 ile tamamen uyumludur ve varsayılan karakter kodlaması olarak UTF-8 kullanır. Böylece dünyadaki bütün diller ile tam uyum sağlanır.

Eklentiler
phpBB'nin özellikleri ve işlevselliği kendine özgü eklentiler kullanılarak genişletilebilir. Bu eklentiler YKP üzerinden sadece bir kaç tıklama ile kolayca kurulur.

3.2.x PHP7 Desteği
phpBB 3.2 ile PHP7'nin en yeni ana sürümü artık tamamen destekleniyor. Bu, phpBB'yi çok daha hızlı hale getirecek ve modern zamanlara doğru ilerletecektir.

HTML5, CSS3, Duyarlı Tasarım
phpBB'nin varsayılan stili prosilver, modern ve duyarlı bir tasarım için HTML5 ve CSS3'ün son özelliklerini kullanır. Bu, masaüstü ve mobil platformlardaki tüm modern tarayıcılar için en uygun performansı ve çapraz tarayıcı desteğini sağlar.

Kullanıcı Tercihleri
phpBB, kullanıcılarınıza mesaj panosundaki hesapları üzerinde tam kontrol sağlamak için tamamen modülerleştirilmiş bir Kullanıcı Kontrol Paneli sunmaktadır. Daha fazla bilgi için Kullanıcılar bölümüne bakın.

Moderasyon
Mesaj panonuzu modere edebilmek için bir çok araç size yardımcı olacaktır. Daha fazla bilgi için Moderatörler bölümüne bakın.

Yönetim
phpBB, mesaj panonuzun neredeyse her bölümünü yapılandırmanıza ve özelleştirmenize olanak sağlayan kapsamlı bir Yönetim Kontrol Paneli sunmaktadır. Daha fazla bilgi için Yönetim bölümüne bakın.

Arama Motoru Örümcek İdaresi
phpBB, en yaygın olan 100'den fazla arama motoru örümceği için yapılandırma ayarı ön yüklü halde gelir ve bu örümcekler mesaj panonuzu ziyaret ettiklerinde optimize edilirler. İzin sistemini kullanarak bu örümceklerin mesaj panonuzda hangi bölümleri ya da sayfaları görebileceğini ve buna benzer neleri yapmalarına izinleri olabileceğini tam olarak kontrol edebilirsiniz.

Okunmamış Mesaj Takibi
phpBB, oturumlar arasında bile, okuduğunuz ve okumadığınız mesajların ve konuların takibini yapar!

Özel Mesaj Sistemi
Kullanıcılar mesaj panosu aracılığıyla doğrudan birbirlerine mesaj gönderme imkanına sahiptir. Daha fazla bilgi için Özel Mesajlaşma bölümüne bakın.

Spam Koruması

Spam Koruması

Birden fazla araç ile mesaj panonuzu istenmeyen kullanıcılardan ve spamlardan uzak tutun.

CAPTCHA Onayı
phpBB, Google tarafından endüstri standardında oluşturulan reCAPTCHA, özel 3D CAPTCHA ve özelleştirilebilir S&C (Soru & Cevap) CAPTCHA da dahil olmak üzere kayıt sırasında kullanılması için birden çok CAPTCHA sunar.

3.2.x reCAPTCHA 2.0
Google, reCAPTCHA 2.0 adlı API'sinin daha güçlü bir sürümünü yayınladı. phpBB spambotlara karşı daha güçlü bir koruma sağlamak için artık bu güçlü API'yi içeriyor.

Flood Kontrolü
phpBB, belirli bir zaman aralığında gönderilebilecek mesajların ya da özel mesajların sayısını sınırlama seçeneği sunar.

Kullanıcı Yasaklama & Askıya Alma
phpBB, belirlenen yöneticilere ya da moderatörlere bir kullanıcının hesabını kalıcı olarak yasaklamalarına veya belli bir süre boyunca askıya almalarına olanak tanır.

Uyarılar
Belirlenen yöneticiler ya da moderatörler kullanıcılara uyarı verebilir. Bu uyarılar otomatik olarak sona erecek şekilde ayarlanabilir.

Kullanıcı Günlük Kayıtları
Kullanıcıların mesaj panosu üzerindeki gerçekleştirdikleri eylemler kaydedilebilir ve bu kayıtlar yöneticiler ile moderatörler tarafından görüntülenebilir. Bunun yanı sıra oluşturulan her mesajın IP adresi kaydedilir.

Mesajları Bildirme & Özel Mesajlaşma
Kullanıcılar, daha sonra incelenmek üzere, bir mesajı ya da bir özel mesajı spam olarak işaretleyerek moderatörlere bildirebilir.

Mesaj Onayı
phpBB, gönderilen bireysel konuların ve mesajların herkese gösterilmeden önce moderatörler tarafından onaylanması zorunlu tutacak şekilde yapılandırılabilir.

Kayıt

Kayıt

phpBB, kullanıcılarınız için tamamen özelleştirilebilir bir kayıt işlemi sunar.

COPPA Kayıtları
Öncelikli olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılan COPPA, 13 yaşın altındaki çocukların mesaj panosuna kayıt olabilmeleri için ebeveynlerinin onayını gerektiren yasalara dayalı bir uygulamadır. phpBB, bu uygulamanın mesaj panosunda yürütülmesini sağlamayı kolaylaştırır.

Kayıt Girişim Sınırlaması
Kayıt girişim sayısı (CAPTCHA kullanılırken) bir sınır koyularak ayarlanabilir.

En Düşük / En Yüksek Kullanıcı Adı & Şifre Uzunluğu
phpBB, gerekli kullanıcı adı ve şifrelerin uzunluğunu ayarlamanıza veya o kullanıcı adlarının çok uzun olmadığına emin olmanıza imkan sağlar!

Kullanıcı Adı Karakter Sınırı
Kullanıcı adları, alfanümerik veya ASCII gibi belirli karakter kümeleriyle sınırlanabilir. Ayrıca çoklu ön ayarlar mevcuttur.

Şifre Karmaşıklığı
Mesaj panonuzdaki kullanıcıların güvenliklerini korumak için gerekli şifre karmaşıklığını ayarlayabilirsiniz.

Yinelenen E-postalara İzin Ver / İzin Verme
phpBB, birden fazla kullanıcı hesabının aynı e-posta adreslerine sahip olmasına izin verme ya da izin vermeme seçeneği sunar.

Veri Yönetimi

Veri Yönetimi

phpBB, veritabanı depolama sunucularının bir çok türünü destekler.

MySQL
Muhtemelen web için en yaygın kullanılan veritabanı sunucusu MySQL'dir. MySQL açık kaynak kodlu bir yazılım olup, tıpkı phpBB gibi GPL lisansı altında yayınlanmıştır.

Microsoft SQL Server
phpBB, Windows tabanlı sunucularda kullanılması için Microsoft'un endüstri lideri SQL sunucusunu destekler. SQL Server native ve ODBC bağlantılarının her ikisi de desteklenir.

PostgreSQL
Yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik özelliği ile bilinen PostgreSQL, hızla popülerlik kazanan bir açık kaynak veritabanı sunucusudur.

Oracle Veritabanı
Bir iş ya da kuruluş ortamında Oracle veritabanı mı kullanıyorsunuz? Sorun değil, phpBB bu veritabanını tam destekler.

SQLite
SQLite küçük, hafif ve hızlı bir veritabanı sunucusudur. Ayrıca phpBB, SQLite3 sürümünü ile uyumluluk sağlayarak daha da genişletildi.

Yedekleme & Geri Yükleme
Mesaj panonuzun veritabanını tamamen yedeklemek ve geri yüklemek için YKP içerisinde Araçlar bulunur.

Mesajlaşma

Mesajlaşma

phpBB'nin birinci amacı mesajlaşma yoluyla tartışmayı kolaylaştırmaktır.

Düz Konu Yapısı
phpBB, bazı forum yazılımlarında thread adı verilen yapının yerine, düz bir konu ve mesaj yapısı kullanır.

BBCode & Özel BBCode
BBCode, kullanıcıların mesajlarını biçimlendirebilmesi, resim ve bağlantılar ekleyebilmesi ve ifadeler gönderilebilmesi için kullanımı kolay ve son derece etkili bir yoldur. phpBB kurulumu ile birlikte gelen varsayılan BBCode'lara ek olarak; phpBB, ihtiyaçlarınıza göre yeni, özel BBCode'lar eklemenize imkan sağlar.

Dosya Ekleri
phpBB, mesajlara birden fazla dosya eki gönderme olanağı sağlar. Gönderilmesine izin verilen dosyaların türleri ve boyutları YKP'den tamamen yapılandırılabilir.

Hızlı Cevap
Mesajlaşma sayfası tamamen yüklenmeden başlıklara kolayca ve hızlı bir şekilde cevap vermek için basit bir mesajlaşma kutusu etkinleştirilebilir.

İfadeler & Emojiler
İfadeler, duygularınızı mesajlarınızda göstermeye yardımcı olur! İfade Ayrıca özel ifadeler ekleme seçeneğine de sahipsiniz.

3.2.x Emoji
Emoji! kullanılarak ifadelerden daha gelişmiş duyguların gösterilmesi mümkündür! Emoji ile tabletinizden ya da mobil cihazınızdan mesajlarınıza daha fazla duygu katmak kolaydır.

Alıntılama
Tartışmanın akışına yardımcı olmak için phpBB, kullanıcıların başka bir kullanıcının mesajını kendi mesajlarında alıntı yapabilmelerini sağlar. phpBB, iç içe geçmiş alıntılama yapma özelliğini de destekler.

3.2.x Akıllı Alıntılar
Alıntı yapılan kullanıcının profiline ve mesajın kendisine bağlantı verilerek alıntılama özelliği phpBB 3.2 sürümünde daha da genişletilmiştir. Ayrıca, mesajlar arasındaki ayrımın daha net bir şekilde olması için alıntının içerisinde mesajın tarihi ve saati gösterilir.

Kelime Sansürü
Belirlenen kelimeleri ve cümleleri otomatik olarak ortadan kaldırmak ya da değiştirmek için kelime sansürleri ve dil filtreleri uygulayarak mesaj panonuzu koruyabilirsiniz.

3.1.xSözdizimi Vurgulama
BBCode kullanarak bir mesaja kod eklediğiniz zaman, phpBB okumayı kolaylaştırmak için otomatik olarak can automatically sözdimi vurgulaması yapar.

Mesaj Taslakları
Uzun bir cevap yazıyorsunuz ancak şu an mesajınız yarım kaldı ve bitiremiyor musunuz? phpBB, kullanıcıların tamamlanmamış mesajlarını taslaklara kaydetmelerine olanak sağlar; böylece kullanıcılar daha sonra mesajlarını tamamlayabilirler.

Anketler
phpBB, başlıklar için tamamen yapılandırılabilir Anket özelliği sunar. Anketlerde çoklu oylama seçenekleri ve oylamalar için zaman sınırı ayarlanabilir. Ayrıca kullanıcılar daha sonra kendi oylarını değiştirme iznine sahip olabilirler ya da bu izin engellenebilir.

Çiğnenmiş Mesaj İncelemesi
Eğer bir kullanıcı mesaja cevap yazarken aynı anda başka bir kullanıcı cevap yazmışsa, kullanıcıya gerekirse mesajında değişiklik yapabileceği konusunda bildirim gönderilir.

Mesaj İncelemesi
Bir mesajın nasıl görüneceğinden emin değil misiniz? Kullanıcılar, mesajları gönderilmeden önce mesajın nasıl görüneceğine dair önizleme yapma seçeneğine sahiptir.

Önbellekleme

Önbellekleme

phpBB, performansı arttıran gelişmiş bir önbellekleme sistemi kullanır.

Veritabanı Sorgu Önbellekleme
phpBB, sayfa yüklenme sürelerini azatlmak için çoğunlukla çalıştırılan veritabanı sorgularının sonuçlarını önbelleğe alır.

Redis Önbellekleme
phpBB, gelişmiş ve açık kaynak kodlu Redis önbellekleme sistemini de destekler.

Şablon Önbellekleme
phpBB, CPU sorgularından tasarruf etmek ve sayfa yükleme sürelerini azaltmak için her sayfa yüklemesinde şablonların yeniden derlemek yerine, şablonları önbelleğe alma yeteneğine sahiptir.

Manuel Önbellek Yenileme
Mesaj panosu sahipleri, YKP'deki seçeneklerden manuel olarak veri ve şablon dosyalarını temizleme imkanına sahiptir.

Dosya Ekleri

Dosya Ekleri

Mesaj panosuna yüklediğiniz dosyaları mesajlara ekleyerek paylaşın.

Otomatik Küçük Resimler
Mesaj eklenen büyük boyutlu resim dosyalarının mesaj içerisinde daha düzgün görünmesi için, phpBB otomatik olarak küçük resim oluşturur.

Dosya Eki Türleri
Mesaj panosuna ne tür dosyaların ve hangi dosya uzantılarının yüklenmesine izin verileceğini kontrol edin.

Çoklu Dosya Ekleri
Birden fazla dosya eki tek bir mesaja eklenebilir. Eklenebilecek dosya sayısı YKP'den ayarlanabilir.

Dosya Eki Yerleşimi
Dosya ekleri sadece mesajın en sonunda değil, mesaj gövdesinin herhangi bir yerinde bağlantı şeklinde gösterilebilir.

Stiller

Stiller

Kullanıcılar tarafından oluşturulan stiller ile phpBB'nin görünümü tamamen özelleştirilebilir.

Kullanıcı Tarafından Seçilebilir Stiller
Eğer mesaj panosuna birden fazla stil kurulmuşsa, her kullanıcı kendi sevdiği stili seçme hakkına sahip olacaktır.

Özel Stiller Kurma/Yönetme
phpBB'nin stili tamamen özelleştirilebilir. Mevcut stili yeni bir tanesiyle değiştirin, ya da sıfırdan yeni bir stil oluşturun.

Duyarlı Stil Tasarımı
phpBB'nin varsayılan stili prosilver; masaüstü ekranlar, tabletler ve akıllı telefonlar da dahil olmak üzere tüm cihazlarınızda modern ve birleşik görünüm deneyimi sağlayan duyarlı tasarıma sahiptir.

3.2.x FontAwesome İkonları
FontAwesome ikonları sayesinde yüksek çözünürlükte retina kalitesinde ikonlar sağlanır. Ayrıca stillerde kullanılan menü v.b. yerlerdeki resim kullanım sayısı azaldığı için sayfa yüklenmesi de hızlanır.

Stiller

Forumlar

Forumlar, mesaj panonuzun organizasyon yapısını oluşturur.

Kategoriler
Kategoriler, birbirinden ayrı forumları barındıran organizasyon bölümleridir.

Şifre Korumalı Forumlar
Herhangi bir kullanıcıdan bir foruma giriş yapabilmesi için benzersiz bir şifre girmesini gerekli tutun.

Foruma Özgü Stiller
Mesaj panosunda kurulu olan farklı bir stili özel forumlarda kullanmak için ayarlayın.

URL Yönlendirmeli Forumlar
Forum bağlantısını, forumun kendisi yerine doğrudan belirli bir URL adresine verin.

Forum Kuralları
Bir forumun ya da mesaj panosunun genelinde, sayfa üstlerinde özel forum kuralları gösterin.

Forum Kuralları
Bir forumun ya da mesaj panosunun genelinde, sayfa üstlerinde özel forum kuralları gösterin.

Alt Forumlar
phpBB, hiyerarşik yapıda ve sınırsız sayıda alt forum oluşturmanıza imkan verir.

Son Mesaj
phpBB, belirli bir konudaki son mesajı kimin, hangi zamanda gönderdiğini forumlar sayfasında listeler.

Forum Budama
phpBB, özel koşulları kullanarak eski ve aktif olmayan başlıkları budamak için seçenekler sunar. Budama işlemi, bir sefere mahsus ya da otomatik olarak yapılabilir.

Aktif Başlıkları Görüntüleme
Bir forumdaki en çok aktif olunan başlıkların listesi, forumun üzerinde ayrı bir bölümde gösterilebilir.

Forumlara & Başlıklara Abone Olma
Kullanıcılar, belirli forumlara ya da başlıklara abone olabilir, böylelikle herhangi bir yeni başlık ya da mesaj geldiğinde bildirim alabilirler.

Başlıkları Yer İmlerine Ekleme
Kullanıcılar, ilgilendikleri başlıkları daha sonra kolay erişim sağlayabilmek için yer imlerine ekleyebilirler.

Başlık & Mesaj Sıralama
Kullanıcılar, başlıkların ve mesajların görüntülenme sırasını en eskiden en yeniye, alfabetik sıraya ya da cevap sayısına göre değiştirebilir.

Başlık Katılım Takibi
Kullanıcılar, kendi oluşturdukları başlıkların yanında bir gösterge görürler.

Başlığı Yazdırma & E-postalama
phpBB, özel formatta yazıcı dostu sayfa oluşturur. Ayrıca kullanıcılar, bir başlığı kendi arkadaşlarına e-posta ile gönderme seçeneğine sahiptir.

Stiller

İzinler

Kullanıcıların hangi bölümlere girebileceğini ve hangi özellikleri kullanabileceğini belirleyen ince ayarlar.

İzin Rolleri
İzin rolleri, mesaj panosu sahiplerinin izinler için "şablon" oluşturmasına ve bunların çeşitli kullanıcılara ve gruplara uygulamalarına imkan vererek izin sürecini basitleştirir.

Grup Tabanlı İzinler
phpBB, mesaj panosu sahiplerine birden fazla kullanıcıyı bir gruba yerleştirme ve daha sonra gruba Moderatör, Yönetici, Forum ya da Global izinler ayarı yapabilme imkanı verir.

Kullanıcı Tabanlı İzinler
phpBB, mesaj panosu sahiplerine belirli kullanıcılara Moderatör, Yönetici, Forum, ya da Global izinler atayabilmelerine imkanı verir.

İzin Maskeleri
İzin Maskeleri, bir kullanıcının herhangi bir zamanda tam olarak hangi erişim iznine sahip olduğunu görebilmenize imkan sağlayan paha biçilemez bir araçtır. Çakışan izinleri tanımlama işlemini basitleştirir.