phpBB 3.3 den 4 e mi geçildi

phpBB destek veya chat forumu değildir
phpBB ile ilgili sorulan tüm soru başlıkları kilitlenecek veya silinecektir.
Bu forumda phpBB sorunları dışındaki genel Webmaster sorunlarını ve problemlerini tartışabilirsiniz.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB3 kurulum ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.0.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temasından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB3 mod/eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.0.x MOD Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
EFe1343
Kayıtlı Kullanıcı

phpBB 3.3 den 4 e mi geçildi

Mesaj gönderen EFe1343 »

Merhabalar;

Bugün farkettiğim bir şeyi sizlere de danışmak istedim. Arasıra yen, güncel dürüm çıkmış mı ve ne aşamada olduğuna bakmak için github dan phpbb milestones kısmına bakıyordum. Birkaç haftadır bakmamıştım. Bugün baktığımda phpbb 3.3.0-a1 sürünmündeki değişiliklerin 4.00-a adında bir sürüm açılarak ona taşındığını gördüm ve 3.3.0-a1 kısmı sıfırlanmıştı.
phpbb milestones.png
Bu benim aklıma 3.3 sürümünü atlayıp 4 sürümüne geçileceği izlemini verdi. Ama emin olamadım. Lakn yeni sürümün adı proteus olacağını biliyoruz. Ve 4 de de aynı ismi görünce bu tahminim doğru gibi geldi. Ama internette bir bilgi göremedim ve sormak istedim.

Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum. Yanlış yere açtıysam kusura bakmayın.
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Re: phpBB 3.3 den 4 e mi geçildi

Mesaj gönderen ESQARE »

Github, phpBB kodlarının geliştirme ve çalışma alanıdır. Henüz 3.3 ve 4.0 sürümleri yayınlanmadı. O sürümlerin yanında a1 yazmasının sebebi ise Alpha1 demektir. Yani geliştirme aşamasında olan sürümlerdir. a1 den sonra belki a2, a3 v.b. sürümler yayınlanacak; ardından da b1, b2 gibi beta sürümlere geçiş olacaktır. Beta sürümlerden sonra da RC (Release Candidate) sürümler yayınlanabilir. RC sürümlerden sonra ise Final sürümler yayınlanır. İşleyiş genelde bu şekilde oluyor, daha farklı da olabilir tabi bunu bilemiyoruz.

phpBB'nin gelecek sürümlerinin planlı çıkış tarihleri içi daha önce bir duyuru yayınlamıştık: viewtopic.php?f=1&t=21197

Ancak bir üst sürümlerin çıkış tarihleri planlanandan farklı olabiliyor. Bu nedenle güncel tarihler için ara sıra https://www.phpbb.com/about/release/ sayfasını takip edebilirsiniz.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
EFe1343
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen EFe1343 »

Cevap ve geliştirme aşamalarını yazdığınız için teşekkürler.

Geliştirme aşamasıda olduğunun farkındayım. Mesela 3.2.6 sürümü ve 3.3.0-a1 sürümü aynı anda geliştiriyordu. Burada dikkatimi çeken 3.3.0-a1 sürümündeki geliştirme sonlarının sıfırlanmış olması ve hepsinin 4.00-a1 sürümüne aktarılmasıydı. Her biri ayrı şekilde geliştirilse idi tamam diyecektim. Ama biriden öbürüne bir geçiş var gibi...
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

Şu anki Release and Update Policy sayfasında 3.3.0 sürümleri için TBD (To Be Determined), yani "Kesinleştirilecek" yazıyor. Bu nedenle 3.3.0 sürümü için yeni planları olabilir, ya da belki direkt phpBB 4.0 sürümü yayınlanabilir. Bizim bunu Github alanına bakarak kestirmemiz şu an için zor. Ancak şu anki plana göre phpBB 3.2 sürümleri için geliştirme Mayıs ayında sona eriyor görünüyor. Eğer planlanan tarih ertelenmezse belki yakın bir zamanda kadar konuyla ilgili yeni bir açıklama veya duyuru yapılabilir, yapılırsa da forumlarımızdan paylaşırız.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
EFe1343
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen EFe1343 »

Anladım. Ayrıntılı, açıklamalı cevap için teşekkür ederim.
copyas
Eklenti Özelleştirme Ekibi Üyesi

Mesaj gönderen copyas »

3.2.6 ve 3.2.7 güncellemesi yaptıktan sonra ben de biraz araştırdım bu konuyu. Release & Update Policy sayfasında 3.3.x için hala TBD gözüküyor. Mayıs 2019, 3.2.x için EOM ama sanırım uzatacaklar. Milestones 'a göre 3.3.0-b1 çalışması yapılıyor. RC sürüm hazır olursa ya da hazır olmaya yakın 3.2 için EOM açıklarlar sanırım.

Area51 sayfalarında ( rubencm | Development Team ) yazılana göre 3.3.x kesin çıkacak. 3.2.x 'ten çok bir farkı olmayacak sadece birkaç yeni özellik getireceklermiş. Symfony 2.8 desteği bu yıl sonu bittiği için asıl amaç symfony 3.4 için 3.3.x yayınlanacakmış. Sonrasında yeni bir stil ile phpBB 4 gelecek. Zaten forumda daha önce duyurulmuştu. ( Geleceğin stili: Chameleon )

Son olarak da 3.3.0-a1-dev sürümünün install/app.php dosyasında şöyle diyor :

die('You are running an unsupported PHP version. Please upgrade to PHP equal to or greater than 7.1.0 but less than 8.0-dev in order to install or update to phpBB 3.3');

"equal to" nun yerine bir şey gelir mi bilemeyiz tabi ama bu haliyle PHP 7.1.0 ve üstü sürüm isteyecek gibi duruyor.

3.2 rhea documentation 'da "PHP 5.4.7+ with support for the database you intend to use." yazıyordu. PHP 5.x desteği de sona mı eriyor göreceğiz. PHP 7 'ye geçmenin vakti gelmiş de geçiyormuş meğer.
EFe1343
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen EFe1343 »

Ben 3.2 güncellenesinden sonra 7.1 sürümüne geçmiştim. 3.3 çıkacak ama sanırım yine aynı rhea adı ile çıkacak. 4.0.0 sürümü Proteus adında çıkıp Chameleon temasına geçilecek gibi...
copyas

Mesaj gönderen copyas »

Arielle12
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Arielle12 »

ESQARE yazdı: 13.03.2019, 12:02 Github, phpBB kodlarının geliştirme ve çalışma alanıdır. Henüz 3.3 ve 4.0 sürümleri yayınlanmadı. O sürümlerin yanında a1 yazmasının sebebi ise Alpha1 demektir. Yani geliştirme aşamasında olan sürümlerdir. a1 den sonra belki a2, a3 v.b. sürümler yayınlanacak; ardından da b1, b2 gibi beta sürümlere geçiş olacaktır. Beta sürümlerden sonra da RC mutuelles senior (Release Candidate) sürümler yayınlanabilir. RC sürümlerden sonra ise Final sürümler yayınlanır. İşleyiş genelde bu şekilde oluyor, daha farklı da olabilir tabi bunu bilemiyoruz.

phpBB'nin gelecek sürümlerinin planlı çıkış tarihleri içi daha önce bir duyuru yayınlamıştık: viewtopic.php?f=1&t=21197

Ancak bir üst sürümlerin çıkış tarihleri planlanandan farklı olabiliyor. Bu nedenle güncel tarihler için ara sıra https://www.phpbb.com/about/release/ sayfasını takip edebilirsiniz.
Bu önceki sürümlerdeki güncellemeleri görmek için sabırsızlanıyoruz.

“Genel Tartışmalar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir