Türkçeleştirme

phpBB Türkiye ile ilgili görüş, istek ve önerilerinizi bu foruma yazın
phpBB ile ilgili sorulan tüm soru başlıkları kilitlenecek veya silinecektir.
phpBB Türkiye hakkında görüş, istek ve önerilerinizi bu foruma yazabilirsiniz. Site ile ilgili olmayan mesaj yazanlar, başka siteleri kötüleyenler, konu dışına çıkanlar ya da yöneticileri kötüleyici mesaj yazanlar uzaklaştırılacaktır.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB3 kurulum ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.0.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temasından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB3 mod/eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.0.x MOD Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
gonullu
Kayıtlı Kullanıcı

Türkçeleştirme

Mesaj gönderen gonullu »

Türkçeleştirme yapaken ortak bir sözlük kullanılsa yada en azından moderatör yerine denetmen admin yerine yönetici olarak çeviri yaparsanız daha iyi bir türkçe olacağına inanmaktayım
Kaynak:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Moderat%C3%B6r

Ayrıca böyle bir sözlük yaparsanız bir kaç öneri daha
Post = Konu
Super Moderator = Süper Denetmen
ATILGAN
Kayıtlı Kullanıcı

Re: Türkçeleştirme

Mesaj gönderen ATILGAN »

Bu tip Turkce karsiliklari bulunarak yapilan ceviriler daha guzel olur. Turkcemiz bu tip yabanci kelimelerin istilasindan bir nebzede olsa kurtulmus olur.

Ama isteyen kisiler dil dosyasi uzerinde oynama yaparak kendi caplarindada boyle bir seyler yapabilirler. Ben kendi sitelerimde cevirisini begenmedigim ve eksik kalan yerleri duzeltiyorum.
Kullanıcı avatarı
pikachu
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen pikachu »

haklısınız ama bazı kelimeler anlamı tam vermiyor işte, mesela admin için yönetici demişiz ama moderatör de yönetim yapıyor, anlam karmaşası çıkıyor.
ATILGAN
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen ATILGAN »

pikachu yazdı:haklısınız ama bazı kelimeler anlamı tam vermiyor işte, mesela admin için yönetici demişiz ama moderatör de yönetim yapıyor, anlam karmaşası çıkıyor.
Bazi kelimelerin tam karsiligini bulmak zor. Ya yeni kelime turetmemiz lazim(bu cok zor) ya da eski kelimelere yani anlamlar kazandirarak Turkce karsiliklar bulunabilir. Admin icin yonetici, moderator icinde yetkili ya da denetmen kelimeleri kullanilabilir.

Aslinda buyuk sitelerin de bunu yapmasi lazim sadece bizim yapmamizla olmaz, ornegin Turkiye`nin en buyuk sitesi kabul edilen mynet e-mail kelimesi yerine e-posta kelimesini kullansa cok daha guzel olur. Ama bunun bilincinde olduklarini hic sanmiyorum. Aci olan bir gercek var Amerikali sirketler google ve yahoo bile e-posta kelimesini kullanirken Turkce siteler hala e-mail kelimesindeler ve bende e-posta kelimesini kullandigimda insanlar bana bos bos bakmaktalar, ne oldugunu bilmemekteler.

Konu biraz dagildi ama neyse.

“Görüş - İstek - Öneri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir