Sorularıyla Bunaltanlar

phpBB destek veya chat forumu değildir
phpBB ile ilgili sorulan tüm soru başlıkları kilitlenecek veya silinecektir.
Bu forumda phpBB sorunları dışındaki genel Webmaster sorunlarını ve problemlerini tartışabilirsiniz.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB3 kurulum ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.0.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temasından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB3 mod/eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.0.x MOD Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
Kullanıcı avatarı
Ademx33
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Sorularıyla Bunaltanlar

Mesaj gönderen Ademx33 »

Bazıları girer girmez bir konuyu öğrenip kullanma yerine başkalarına sormayı tercih ediyorlar. 40 yılda bir ihtiyacı olduğu için girip gidecekler için bu normal kabul edilebilir ama webmaster'lığa başlamış ve bir forum kurmuşsanız artık oturup okuyup çalışıp hem kendiniz öğrenmeli hem de bildiklerinizi başkalarıyla paylaşmalısınız. Forum mantığı zaten bu tür paylaşıma dayanır, eğer paylaşım değil de dikte olursa o tür siteler kendi imkanlarıyla ayakta duramazlar zaten onlar da bizim konumuz değil.. Benim bahsetmek istediğim ise okuyup çalışmaya gerek görmeyip kendini çok akıllı veya uyanık zannedenler. Kendi zamanları çok değerli ya, okumak, çalışmak için zaman kaybetmeyi hiç düşünemiyorlar. Sonra da ardı ardına yağmur gibi sorularla HERKESİ BUNALTIYORLAR. Ancak bir süre sonra tatminsizlik iyice artıyor ve forumda; tek gayesi Allah rızası için bildiklerini milletle paylaşan herkesi kendi hizmetçileri zannetmeye başlıyorlar. İnsanoğlu çiğ süt emmiştir ve yontulması gerekmektedir yaptıkları bu hareketle de egoistliğin, tatminsizliği en üst mertebesine ulaşıyorlar. Böyle kişileri de daha ilk baştan foruma girer girmez bir bakışta tanıyabilirsiniz. Sanki itici olmak için özel bir gayret sarfediyorlar. Örnek olarak daha girer girmez soru sorup sonra da sesli yanıt sistemi varmış anında cevap beklemeye başlaması her 15-20 dakikada bir floodla, olmadı 1-2 gün arayla flood yaparak gündemde kalmaya çalışmasıyla kendilerini belli ederler. Eğer sorulan soru biliniyorsa birileri mutlaka cevap verir zaten ama derhal değil.. İlk anda herkesin işi olduğu için 1-2 günle bir hafta arasında değişebilecek gecikmeyle bir süre sonra birileri cevap verir. Ama olayın heyecanı ve anki sorunun baskısıyla ne kadar flood yaparlarsa o konuda yardım almaları da o derece zorlaşır çünkü artık itici olmaya başlamışlardır ve bilen bilmeyen bir çok kişi artık onunla muhatap olmak istememektedirler. Böylelerine de 2 çift sözüm olacak.. Eğer bir insan köyünde şehrinde yardımsever birisiyse her yerde de yardımseverdir. Kendi sitende yardım meleği gibi davranıp yardımseverlik örneği sergilerken buraya gelip maddi menfaatin olmayan bir yerde oturup çay kahve beklentisine girmeniz orada hizmet ederken burada patron havasına girmeniz sizi iki yüzlü yapar. Webmaster demek zaten piyasadaki normal insanlardan bir kaç gömlek büyük birisi demektir. Et kokarsa tuz atılır ya tuz kokarsa ne yapılır hesabı. Eğer bir webmaster bir konuda sıkışırsa buraya veya başka bir yardım sitesine gelir dayanır. Webmasterların da üzerinde bir ULTRA webmaster olmak ta her babayiğidin harcı değil. Genelde site yapımı özelde ise Php konusunda üst düzey bilgiye sahip, konusuna hakim çok fazla kişi yok zaten. 3-5 bin kişi varsa bile bilgilerini paylaşıma açan sayısı daha da azdır.. Ee bilgilerini paylaşıma açan geri kalan 3-5 yüz kişi de birkaç siteye dağılmışsa bundan da bizim payımıza düşenlerin sayısı ortaya çıkar. Bu kadar kişinin ise kendi kurdukları siteleriyle uğraşırken böyle bir yardım sitesini de ayakta tutmaları bir hayli zor olabilir. Zaten kendi siteleri tüm günlerini almaktayken her gün girip burayı kontrol edemeyebilirler. 2008 de ben bu siteye üye olduğumda phpbb3 yeni çıkmıştı. Hızla ve zevkle bütün konuları okumaya başladım. Phpbb3 yeni çıktığı için eski konular fazla değildi. PhpBB2 ise zaten paketlenip arşive kaldırılmıştı. Mesajlara bakarken genelde yeni üyelerin hepimiz gibi ilk mesajları büyük bir sevinçle burayı bulabilmesi iken ilk 15-20 hatta 100 e kadar olanlarını yardım almaya çalışmaları oluşturuyor. 100 mesaja ulaşıp dalya dedikten sonra baya bir bilgi birikimine ulaşanlar artık çevrelerine, başkalarına özellikle de yeni gelenlere yardımcı olmaya başlıyorlar..

Yoksa her gelenle adminlerin, ustaların muhatap olması, ilgilenmesi kolay değil elbette. Yeni gelmenin heyecanıyla veya yapılan bir hata sonucu oluşan hasar sebebiyle can havliyle hatalı bile davranılsa da sonradan özür dileyerek hatasını fark edip kalbini kırdıklarının gönlünü alabilenler olduğu gibi devirdikleri çamların farkına varamadan çekip giden bir sürü yontulmamış ta var. Neyse bazı olumsuzluklar olsa da siteye gelen herkese elinden geldiğince yardım etmeye çalışan kodlar ve php konusunda yeterince yardımsever adminlerden ayrı çok sayıda webmaster arkadaşlarımız da var… Mesela bir Satcell arkadşımız; arada kodlar konusunda da yardımcı olsa da ben onun siteye hakim olmasını daha çok seviyorum. Ne zaman birinin başı sıkışsa bir soru sorsa karşılama memuru gibi tek işaretle sizi gitmeniz gereken yere yönlendirebiliyor. Gecenin 3 ü 5 i fark etmez eğer online ise sizi sorunuzun cevabıyla buluşturabiliyor. Bu vesileyle sözlerime son verirken; her yeni gelen tüm misafirlerimize üyelerimize hoş geldiniz diyor hepinize iyi paylaşımlar diliyorum.. Neyse böylece her girişimde olumlu olumsuz elektrik hissettiğim her durumda bu konudan bahsetmek ihtiyacı hissediyordum bu sefer boş vakit bulup isteğimi yerine getirmiş oldum.. İnşallah ben de yanlış yere açmamışımdır da kendi söylediklerimizle ters düşmemiş oluruz..

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mesaj No : 269
Forever PhpBB3 - Http://www.PhpBBTurkey.Com sayesinde kendi phpbb3 sitemi kurabildim.

Sağ üst köşede ARAMA bölümü var aklınıza takılan her türlü sorununuzu oraya yazarsanız uğraşmak zorunda kalmazsınız...
Kullanıcı avatarı
ZeNaNLi
Eklenti Özelleştirme Ekibi Üyesi
Eklenti Özelleştirme Ekibi Üyesi
İletişim:

Re: Sorularıyla Bunaltanlar

Mesaj gönderen ZeNaNLi »

İçeriği ile yol gösterici, kapsamı ile kural ve bireysel açıdan da ihtiyaç niteliğinde olan bu yazıyı okumak şahsımı memnun etti. Hep aklıma gelen fakat "neden yazayım ki?" dediğim gönderilmemiş bir mektubu hatırlattı bana! Alıcısı tarafından kabul edilmeyen ve bana adres yetersizliği diye geri gönderilen bir mektup..

Bir kez olsun yardım niteliğinde bir yazı yazıp çözüm arayışında olumlu yanıt alan birinin başlığa "Çözüldü" bile yazmaması buna aslında en güzel örneklerden bir tanesi.. ve daha nicesi..
Yazmakla, saymakla bitmez...

Ben yalnızca duyarlılığından ötürü sana sonsuz teşekkürlerimi iletmek isterim Adem.

Sevgiyle..
Resim
Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
llkerkou
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen llkerkou »

hımm mantıklı yeni üye oldum. bunu okumadanda soru actım. neyse bir sorun olmaz heralde araştırayım bulurum belki sorularıma cvp. :)
Kullanıcı avatarı
Ademx33
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Ademx33 »

llkerkou yazdı:hımm mantıklı yeni üye oldum. bunu okumadanda soru actım. neyse bir sorun olmaz heralde araştırayım bulurum belki sorularıma cvp. :)
Hoşgeldin kardeşim. Hata olsa bile kasıt olmadıktan sonra bence halledilemeyeck sorun yoktur. İyi forumlar dilerim..
ZeNaNLi yazdı:İçeriği ile yol gösterici, kapsamı ile kural ve bireysel açıdan da ihtiyaç niteliğinde olan bu yazıyı okumak şahsımı memnun etti. Hep aklıma gelen fakat "neden yazayım ki?" dediğim gönderilmemiş bir mektubu hatırlattı bana! Alıcısı tarafından kabul edilmeyen ve bana adres yetersizliği diye geri gönderilen bir mektup..

Bir kez olsun yardım niteliğinde bir yazı yazıp çözüm arayışında olumlu yanıt alan birinin başlığa "Çözüldü" bile yazmaması buna aslında en güzel örneklerden bir tanesi.. ve daha nicesi..
Yazmakla, saymakla bitmez...

Ben yalnızca duyarlılığından ötürü sana sonsuz teşekkürlerimi iletmek isterim Adem.

Sevgiyle..
Ortaokuldayken bizim bir Hasan hocamız vardı kulakları çınlasın. Bir gün bir polis günü dolayısıyla bir pankart görmüş bize anlatmıştı orada “Herkes kendi vicdanının polisidir biz ise vicdansızların” türü bir yazı varmış. O hesap biz burada kimseyi zorlayarak “niye yardım yapmıyorsun” diye suçlayarak tatsızlıklara kırgınlıklara sebep olmak istemiyoruz. Ancak; hergün yerli yabancı sitelerde binlerce dokumanı emek emek okuyup araştırıp, hatmedince de burada paylaşıma açarak bize faydalı olmaya çalışanlara 2 gün geciktiler diye gözümüzün önünde hakaret edilmesine de dayanamıyoruz. Biri bir terbiyesizlik ettiğinde kimse muhatap olmayarak zaten tepkisini gösterirken o arkadaşlarımız da öyle uluorta şahsi polemiklere girmeyecek kadar olgunluk gösterince hadlerini aşmaya kalkışıyorlar. Peki meydan hepten onlara mı kalacak? Arkadaşlarımız Allah’a şükür polemiğe girmeden de ağızlarının payını verip gerekli mesajı almasını sağlamayı bilirler ama sonuçta burası da kamuya açık herkesin yararlandığı bir yer olduğu için boşuna database şişirmeye veya post kasmaya çalışanlara prim vermeye gerek görmediklerinden genelde muhatap olmayabilirler. Site benim olsa yallah der gönderirdim belki ama sonuçta burası da sadece reklam olmasa bile sponsor veya başka bir dayanışmayla yürüyen bir site olduğu için yöneticiler hariç kimse kimseye siteye zarar vermemek için “istenmiyorsun çek git” demeyerek Polat Alemdar’ın dediği gibi belki yaptıkları hataların farkına varırlar diyerek takip etmeye geçiyorlar. Ama bu kişilere “Hatalısın Arkadaşâ€ demek te “Emri bil ma’ruf nehyi anil münker” gereğince hakketiklerinin yüzlerine vurulması gerekiyor ki burasının bir at çiftliği olmadığını anlasınlar.

Neyse ben sadece ZeNaNLi arkadaşımın teşekkürüne cevap vermek istemiştim ama konu yine saptı gitti. Kusura bakmayın biraz geç bir cevap oldu ama sayın ZeNaNLi acizane bu çalakalem metnimi beğendiğinize sevindim. Bütün iyi dileklerinize bil mukabele ben de sizin ve şahsınızda diğer yardımsever bütün arkadaşlarımıza sitemize yaptığınız sayısız katkılardan dolayı bu yazdıklarımın herkesin dileklerine tercüman olması dileğiyle teşekkür ediyorum.

Bu arada 2 yıl önce de buna benzer bir konuda biraz esprili bir tarzda bu konulara değinmiştim. Az önce aklıma gelince arayıp buldum. Orada da amaçları yardım etmek olan arkadaşlarımıza yağcılık için değil sırf yaptıkları bu önemli işler karşılığında hak ettikleri manevi desteği ifade etmeye çalıştığım naçizane birkaç lakırtı daha etmiştim. (Bu arada “Lakırtı falan” düşünmeden çalakalem yazdığım bu metin de harbiden sonradan hoşuma gitti yaa. Bari copyright edeyim de sonradan copy past yapacak olanlar ALınTI diye belirtsinler. Demi ama yaa :DD)
İşte 2 yıl önceki metin de burada: Forum Tanıtım Bölümü

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mesaj No : 427
Forever PhpBB3 - Http://www.PhpBBTurkey.Com sayesinde kendi phpbb3 sitemi kurabildim.

Sağ üst köşede ARAMA bölümü var aklınıza takılan her türlü sorununuzu oraya yazarsanız uğraşmak zorunda kalmazsınız...

“Genel Tartışmalar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir