[Çözüldü!]Başlıklardaki Arka plan sorunu

phpBB 3.0.x sürümleri için stil veya temalar hakkındaki sorunlarınızı buraya yazabilirsiniz.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB3 kurulum ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.0.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temasından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB3 mod/eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.0.x MOD Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
Kilitli
CroAtoN
Kayıtlı Kullanıcı

[Çözüldü!]Başlıklardaki Arka plan sorunu

Mesaj gönderen CroAtoN »

Öncelikle iyi günler, bugün deneme olarak kullandığım bir foruma -şimdilik denemeler yapıyorum ama ilerde faliyete geçireceğim.- yüklediğim tema ile ilgili sorunla karşılaştım.

Kullandığım temanın ismi Pro_MylCastel. İleride bir frp-rpg forumu olacağından bu temanın çok yakışacağını düşünmüştüm. Ki zaten bu temayı önceden kullanan bir rpg sitesinde bulunduğumdan temayı indirebildiğimde oldukça sevinçliydim.

Ancak herşey oldukça normal giderken şöyle bir sorunla karşılaştım;

[ resmi görüntülemek için tıklayın ]

Bu benim forumum. bbcode lar falan düzgünce çalışıyor. Ancak şöyle bir şey var ki başlıkta, mesaj yazdığımızda ortaya çıkan o arka plan yok. Şöyle göstereyim;

[ resmi görüntülemek için tıklayın ]

Normalde yazdıklarımın arka planı böyle bir şey olması lazım.

Sorunun ne olduğunu anlamak için ftp dosyalarını açtım, softbrown vb -olması gereken arka plan resimleri, parçaları vs- şeyler yerli yerinde. Herhangi bir sorun olduğunu sanmıyorum. Temayı düzenle bölmesine girip oraya bakayım dedim -normalde anlamam böyle şeylerden ama kurcalamadıktan sonra bir bakınmakta fayda vardır diye düşündüm.-

Şöyle bir şey yazıyor;

Kod: Tümünü seç

ul.topiclist li.row dt a.subforum.read {
	background-image: url("{IMG_SUBFORUM_READ_SRC}");
}

ul.topiclist li.row dt a.subforum.unread {
	background-image: url("{IMG_SUBFORUM_UNREAD_SRC}");
}

li.row {
	border-top-color:  #FFFFFF;
	border-bottom-color: #8e6c24;
		background-image: url("{T_THEME_PATH}/images/softbrown.gif"); }

}

li.row strong {
	color: #000000;
}

li.row:hover {
		background-image: url("{T_THEME_PATH}/images/medbrown.gif"); }

li.row:hover dd {
	border-left-color: #8e6c24;
}
Yani o arka plan resimlerinin isimlerini aratınca buldum bunu. Bunların da doğru olduğunu düşündüm. Bir sorun yokmuş gibi gözüküyordu. Yerleri falan uyuyor, resimler theme/images/medbrown.gif şeklinde falan koyulmuş ftp de.

Sizce sorun neyden kaynaklı olabilir? Benmi bir şeyi yanlış yapıyorum.. Temayı en baştanmı yüklemem gerekir?

Herşey için şimdiden teşekkürler. Umarım destek isterken yanlış bir davranış yapmamışımdır. Konulara falan bakıp araştırdım önceden. Hatta google ile de baya uğraştım aynı sorunu çeken varmı diye benimle. Ama bir şey bulamadım. Eğer varsa ve görmemişsem de şimdiden özür dilerim.

İyi günler.

Not: Foruma göz gezdirmek isteyen olursa çözüm önerisi vs için, profilime yazdığım sitedir/forumdur kendileri. (:

Büyük edit: Bilimum tonlarca uğraştan sonra bir şey keşfettim. Öncelikle kendi attığım mesajların arka planı gözükmüyor, diğerlerininki gözüküyor sanıyordum. Çünkü başka bir acc ile girdiğimde önceki attığım mesajlar da arka plan çıkıyordu. Ancak sonradan sorunun bu olmadığını farkettim. Sorun mesajı atan kişinin online olmasında. Kişi online ise, yazısının arka planı gözükmüyor. Post atınca arka plansız çıkıyor yazıları. Ekrandaki o boş, arka plansız bölgeye tıklayıp -sağ- arka plan resmini göster diyince ise, sayfa bulunamadı diyip "styles/proMylCastel/imageset/tr/icon_user_online.gif" adresi çıkıyor. Buraya ulaşmak istiyor olduğunu düşünüyorum kısaca.

Arka plan resmini kopyalayarak ismini icon_user_online.gif yaptım ve bu yere attım. Ancak bunu yapınca online barı da mahvoldu.. arka planda ortaya çıkmadı.

"icon_user_online.gif" tema da arattığımda;

/* Poster profile block
----------------------------------------*/
.postprofile {
	color: #666666;
	border-left-color: #FFFFFF;
}

.rtl .postprofile {
	border-right-color: #FFFFFF;
	border-left-color: transparent;
}

.pm .postprofile {
	border-left-color: #DDDDDD;
}

.rtl .pm .postprofile {
	border-right-color: #DDDDDD;
}

.postprofile strong {
}

.online {
	background-image: url("{T_IMAGESET_LANG_PATH}/icon_user_online.gif");
}

/*  	
Bu kodlar karşıma çıkıyor. Sorunun bu icon_user_online.gif ile ilgili olduğundan neredeyse eminim. Ancak bunu nasıl düzelteceğim ile ilgili uğraşlarım devam etmekte.
En son CroAtoN tarafından 14.08.2011, 18:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.
CroAtoN
Kayıtlı Kullanıcı

Re: Başlıklardaki Arka plan sorunu

Mesaj gönderen CroAtoN »

Bu mesaj silinebilir, adminlerden özür dilerim. Heyecanlanıp biraz flood yapmışımda (:
En son CroAtoN tarafından 11.08.2011, 20:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
CroAtoN
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen CroAtoN »

Bu mesaj silinebilir, adminlerden özür dilerim. Heyecanlanıp biraz flood yapmışımda (:
En son CroAtoN tarafından 11.08.2011, 20:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
CroAtoN
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen CroAtoN »

En son CroAtoN tarafından 11.08.2011, 20:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
CroAtoN
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen CroAtoN »

Kullanıcı avatarı
Ademx33
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Ademx33 »

Mod kurmadan saf PhpBB3 olsa mutlaka cevap veren olurdu ama farklı bir tema farklı modlar ver aynısını kurup kullanan biri lazım. Ya da senin geçtiğin yoldan localinde kurup deneyecek biri. Şimdi kullanıcılara gözüken forum ile Kontrol Panelinin dosyaları farklı farklı sen kullanıcı kısmıyla uğraşırken bilmeden kontrol paneli kısmını da editlemiş olabilirsin. Çok fazla panik yapma her tarafını karıştır tabiri yerindeyse alt üst et yeni kurduğun bir sitede bişeyler ters gidince dünyanın sonu değil ne kadar çok uğraşırsan ileride o kadar çok rahat edersin. Hasbelkadar bir hatayı geçtim diye bitmiş olmuyor işte. Geçsen bile dönüp bir daha aynı hataya düşmemek için aynı yolu bir daha tekrar etmekte fayda var. Ne demiş atalarımız "Et tekrarı vel ahsen, velev kane yüz seksen" yani bişeyin en iyi yöntemi 180 kere bile olsa tekrar etmektir gibi bir manaya geliyor. Flood yapmaktansa düşüncelerini bir txt ye yazı sorunu çözünce de sonucu paylaşırsan ileride aynı sıkıntıya düştüğünde ilk bakacağın yer yine kendi yazdıklarındır. Fazla uzun yazılar hem yazanı hem okuyanı sıkabileceğinden az olsun öz olsun. Ayrıca bir gün içinde kimsenin bilmediği böyle bir konuda bu kadar soruya cevap almak zordur bence. Bazıları bir soruyu sorup çıkıyor 15-20 gün sonra geçmiş konuları karıştıran vakti müsait biri cevap veriyor bazen o bile olmuyor hala cevabı verilmemiş yüzlerce soru var. Sonuçta burası da bir yardımlaşma sitesi ücretli danışmanlık yeri değil. Yukarıda da dediğim gibi MOD lar temalar karışmasa iş basit bir HTML konusu olabilirdi. Sorun sayfasının nerede olduğunu bulup kolayca backgrund= deyip renk ayarlanabilirdi. Ama şimdi sorun çok yönlü olmuş, üstelik şimdi her tarafını karıştırmışken işin içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Bu son hali mi bilemiyorum ama siten güzelmiş. Bu arada ileride böyle bişey yapmak isterim bende. En iyi sen baştan kur gitsin çalışan son halini görmek gzüel olacak..

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mesaj No : 358
Forever PhpBB3 - Http://www.PhpBBTurkey.Com sayesinde kendi phpbb3 sitemi kurabildim.

Sağ üst köşede ARAMA bölümü var aklınıza takılan her türlü sorununuzu oraya yazarsanız uğraşmak zorunda kalmazsınız...
CroAtoN
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen CroAtoN »

Teşekkürler cevap için. Dediğin gibi kesinlikle kötü bir dil kullanmak istemedim yardım edicekler için, buranın bir yardımlaşma sitesi olduğunu ve zaten cevap yazmanın zorunluluk olmadığını biliyorum. Umarım yanlış anlaşılmamışımdır.

Ayrıca flood olayı biraz, hoşuma gittiği için yaptım. Ne bileyim böyle meydanı boş bulunda, deneyimlerimi-denediklerimi yazdığım bir not defteri gibi gördüm bir an.

Sitemde herhangi bir mod yoktur. Tek yaptığım şey 3.0.8 den 3.0.9 a güncellemekti -otomatik güncelleme paketi kullandım.- bunun harici temayı da oldukça düz bir şekilde yükledim. Kurcaladığım şeyleri sürekli eski haline getirmeyi ihmal etmedim -sonuç alamadığım zamanlarda- bu yüzden yaptıklarım sadece sorunun nerede olduğunu bulmak ile ilgili oldu.

Tam olarak bulmuşta sayılmam. Ancak son yazdığım "icon_user_online.gif" olayı ile ilgisi olduğunu tahmin ediyorum dediğim gibi. Şimdi tek yapmam gereken sorunu nasıl çözebileceğimi bulmak. Olaydan çok anlamayan arkadaşlardan bile fikir yardımı, mantık yürütme tarzı şeyler alabilirsem güzel olur. Bende zaten bilgili biri değilim, bu şekilde sorun bulup çözmeye çalışıyorum. (:

Tekrardan cevap için teşekkürler. Son günden beri kurcalamadım ama bu gece biraz daha uğraşırım.
Kullanıcı avatarı
Evrek4
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Evrek4 »

colour.css dosyasında .bg1 ve .bg2 etiketleri ile tanımlanıyor o kısım.
CroAtoN
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen CroAtoN »

bg1 bg2 kodlarında bir hata bulamadım.

}

.bg1	{background-image: url("{T_THEME_PATH}/images/softbrown.gif");

}

.bg2	{background-image: url("{T_THEME_PATH}/images/medbrown.gif");

}
.bg3	{background-image: url("{T_THEME_PATH}/images/medbrown.gif");
Sorunun kaynağının dediğim gibi, kişinin online olmasından kaynaklandığını çözmüştüm. Online olan kişilerin yazdıkları post larda ki arka plan gözükmüyor.

Şöyle bir şey yakaladım önceden de gösterdiğim gibi;

/* Poster profile block
----------------------------------------*/
.postprofile {
	color: #666666;
	border-left-color: #FFFFFF;
}

.rtl .postprofile {
	border-right-color: #FFFFFF;
}

.pm .postprofile {
	border-left-color: #DDDDDD;
}

.rtl .pm .postprofile {
	border-right-color: #DDDDDD;
}

.postprofile strong {
}

.online {
	background-image: url("{T_IMAGESET_LANG_PATH}/icon_user_online.gif");
}

/*  	

Direk olarak o dosyayı da atabilirim incelemek isterseniz. Ve tema 3.0.5 için yazılmış diyor. acaba uyumsuz falan olabilirmi? Her ne kadar sanmasamda söylemekte yarar var diye düşündüm.
Dosya ekleri
colours.rar
(4.13 KiB) 88 kere indirildi
Kullanıcı avatarı
Ademx33
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Ademx33 »

CroAton : kardeş ben de zaten bişey demedim dertleştim sadece. Anlayışın için de teşekkür ederim ayrıca. Flood yaparken iğrenç şekilde up up gibi olmayıp kendi kendine konuşur tarzda bilgi verdiğin için güzeldi bile ama şunu da bilirsin ki; hepimiz birer web sitesi sahibi olarak en büyük sıkıntımızın da database in durmadan şişmesidir. Herkes arada bir böyle özgürce davranmak ister ama daha önce böyle hızlı bir giriş yapıp sonra ilk ikazda da soğuyup gidenler olduğu için enerjimizi dengeli kullanıp daha uzun süre faydalanmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu site elbette hepimizin ama asıl olarak ekonomik yükünü çeken resmi sahileri sıkıntıya girer de bu aile dağılırsa bundan hepimiz zarar görürüz. Bunları söylerken amacım seni kırmak değil "kızım sana söylüyorum gelinim sen anla" hesabı her up up a cevap yazma imkanımızın olmamasındandır. Neyse ben gene uzattım boşuna başınızı ve DB yi şişirmeyelim. Geceniz hayrolsun.. Hayırlı ramazanlar..

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mesaj No : 361
Forever PhpBB3 - Http://www.PhpBBTurkey.Com sayesinde kendi phpbb3 sitemi kurabildim.

Sağ üst köşede ARAMA bölümü var aklınıza takılan her türlü sorununuzu oraya yazarsanız uğraşmak zorunda kalmazsınız...
CroAtoN
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen CroAtoN »

Demek istediğini anladım zaten (: sanada hayırlı ramazanlar kardeşim.

Konuma dönmek gerekirse, int. te yaptığım araştırmalardan bazı almanca sitelerde aynı sorunu yaşayan (sanırım!) bir kişiye rastladım. Ne sorunu ne de çözümü tam olarak anlamadım. Ama almancası için;

https://www.phpbb.de/community/viewtopi ... 9&start=10

Bu adrese bakıp almanca-türkçe ufak ta olsa çözümü çevirebilecek bir arkadaş varsa minnettar olurum. Ayrıca almancası olanlar ve aynı sorunu yaşayanlar da buradan yardım alabilir sanırım. Eklenmiş olması yararlı olur bu konu altına. (google translate te bir işe yaramadı :cry: )

Bu almanca forumdaki kişide benimle aynı temayı kullanıyormuş ve büyük ihtimal aynı sorunu yaşamıştır.

EDİTÜSBÜRÜTÜS!

Sorunu çözdüm arkadaşlar.. herkeze sevgi dolu öpücükler. Bu almanca siteden sonra araştırmayı kodlar üzerine genişlettim. kodları arattım google dan.

adamın almanca sitedeki yönelttiği 2. çözüm önerisi ile bitirdim olayı. Şöyle ki; yönetim panelinden şablonlara geliyoruz. En alttaki "viewtopic_body.html" ye tıklayıp oradan;

<!-- IF postrow.S_ONLINE and not postrow.S_IGNORE_POST --> online<!-- ENDIF -->
bu kodu bulup siliyoruz. Ve sorun düzeliyor.

Ohh be.. Uğraştım ama değdi. Hepinize iyi akşamlar. Umarım sorunu yaşayan bir başkası da buraya bakarak eziyet çekmeden iki dk da sorununu çözer. Floodlar için tekrardan özür dilerim. (:
Kilitli

“3.0.x Stil Sorunları & Yardım” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir