Forum Güncelleme + Spambot saldırılarından korunma

phpBB 3.0.x sürümleri için MODlar hakkında ihtiyacınız olan desteği buradan sorarak alabilirsiniz.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB3 kurulum ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.0.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temasından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB3 mod/eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.0.x MOD Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
Kilitli
EsraAkeroglu
Kayıtlı Kullanıcı

Forum Güncelleme + Spambot saldırılarından korunma

Mesaj gönderen EsraAkeroglu »

Herkese selamlar.

Teknik konulardan pek anlamayan biri olarak aranızdayım :) Öncelikle bunu söylemeliyim ki bana yardım etmek isteyecek arkadaşlar lütfen en basit hatları ile anlatsınlar ..Şimdiden yardım edeceklere çok çok teşekkür ederim.

Bir forumum var. eskiden phpnuke idi. sonra antalyada bir arkadaş forumu daha güncel olması için PhpBB(sanırım 3) kurdu.

Şu an yönetim paneline girdiğimde "phpBB sürümünüz güncel değildir." diyor ..
Veritabanı sunucusu: MySQL 5.1.52
Pano sürümü: 3.0.7-PL1 [ Sürümü kontrol et ]
Nereden nasıl güncellerim bilmiyorum. Güncellemem ne getirir ne götürür onu da bilmiyorum.

İkinci olarak çok fazla Spambot geliyor foruma.

Foruma yeni üyelik sırasında önce kullanım şartlarını kabul ettiğine dair standart sayfa geliyor. O sayfada kabul ediyorum dedikten sonra açılan kısımda; üye adı mail adresi vs bilgilerden sonra taraftarı olduğu takım soruluyor.. (bu forumdaki açıklama ile yaptım)
Sonra 9-5: gibi birde matematik işlemi var.
Sonra da mail aktivasyonu gerekiyor.

Ama spambotların maşallahı var :) hepsini geçiyorlar.

Şimdi ne yapsam, nereden başlasam :) Yardımlarınıza ihtiyacım var. Her sabah yüzlerce spambot kullanıcı 100lerce forum mesajı siliyorum reklam.

Teşekkürler ve İyi bayramlar ..
EsraAkeroglu
Kayıtlı Kullanıcı

Re: Forum Güncelleme + Spambot saldırılarından korunma

Bu sabah itibari ile Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve diğer takımları tutan 100lerce spambotumuz var. Türkiye Futbol federasyonuna hayırlı olsun :lol:
EsraAkeroglu
Kayıtlı Kullanıcı

:) En azından biri cevap yazdı. Teşekkür ederim öncelikle.
Pratikte neler yapılması gerektiğini biliyorum. sürüm güncellemek, üyeliği zorlaştırmak vs..
Ama zaten sorun bunları nasıl yapacağımı bilmiyor olmak :)
Şu linkteki yamayı indir şunun üzerine kur şunu yedek al... vs şeklinde bir yönlendirme ile yapabilirim sadece :)
Bir bilenden hizmet almak istedim ama şehir dışındaki bilenlerle malesef çalışamıyorum prensip olarak.
Babama bile şifre vermem diye yeminim var çünkü. 2 kere farklı admin ve tasarımcı tarafından forumum silindi :)
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

Kayıt esnasında matematik sorusu yerine genel kültür sorusu sormayı deneyin. Google aramalarında kolay kolay bulanamayacak bir genel kültür sorusu olsun. Örneğin; "Türkiye'nin başkenti?" yapmayın. "Türkiye'nin megastarı kimdir?" şeklinde bir soru sorun kullanıcılara.

Son olarak mutlaka ama mutlaka phpBB yazılımınızı son sürüme güncelleyin. Güncelleme için forumlarımızda "phpBB3 Güncelleme" şeklinde arama yapın ilgili makalelere ulaşacaksınız.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
EsraAkeroglu
Kayıtlı Kullanıcı

özel mesajla yardım mı istemişim?
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

imzamı okuduğunuzun farkında değilsiniz heralde?
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

EsraAkeroglu
Kayıtlı Kullanıcı

değilmişim evet..
sorunuma hala yardımcı olunamadı..
Daha aktif bir phpbb forumu var mı acaba bu konuda bilgisi olmayan ama insanlara yardım için bir şeyleri yürütmeye çalışan birine teknik yardımda bulunabilecek.
yardım diyorum bulamıyorum.
ücretli destek arasam bulur muyum?
Kullanıcı avatarı
ZeNaNLi
Eklenti Özelleştirme Ekibi Üyesi
Eklenti Özelleştirme Ekibi Üyesi
İletişim:

Mesaj gönderen ZeNaNLi »

Sürüm güncelleme ile ilgili forumda konu ve ayrıca kullanıcılara ait çeşitli fikir alışverişi olan mesajlar da bulunmaktadır. Bunlara arama seçeneği kullanarak siteden veya arama motorlarından kolaylıkla erişmeniz mümkündür.
Spam bot konusuna gelince; sitede bu konu ile alakalı tarafımca çevirisi yapılmış bir konu zaten mevcut test edip etmediğiniz konusuna değinmemişsiniz sanırım yine arama seçeneğini kullanmamışsınız. Arama konusunda sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız eğer, üye kaydında soru cevap kısmına özellikle Türkçe karakterler seçmeniz etkili bir yöntem olur.

Diğer bir konu; daha aktif başka bir phpBB Türkçe destek sitesine yine arama motorlarından ulaşmayı deneyebilirsiniz.

..ve son olarak bu site için söylüyorum, ücretli destek konusunda burada mesaj yazılması bile bu konunun kapanmasında yeterli olabilir.

İyi günler.
Resim
migo58
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen migo58 »

bu spamlardan bende bıktım cidden. soruları nasıl cevaplıyor elin taylandlısı amerikalısı vs. anlamadım gitti...

nasıl sorular oluştursam şimdi yeniden diye ince ince düşünüyorum...
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen VSaBaH »

migo58 yazdı:bu spamlardan bende bıktım cidden. soruları nasıl cevaplıyor elin taylandlısı amerikalısı vs. anlamadım gitti...

nasıl sorular oluştursam şimdi yeniden diye ince ince düşünüyorum...
Merhabalar,

Az önce bir mod paylaşmıştım sanki sizin için paylaşmışım :) İlginç...

İşte size %100 çözüm;
viewtopic.php?f=37&t=20178

Spamlar 100 dil bilse de artık forumunuza yazamayacaklar. Bende çok yöntem denemiştim ama bu sorunu tamamen çözdü...
EsraAkeroglu
Kayıtlı Kullanıcı

ZeNaNLi yazdı:Sürüm güncelleme ile ilgili forumda konu ve ayrıca kullanıcılara ait çeşitli fikir alışverişi olan mesajlar da bulunmaktadır. Bunlara arama seçeneği kullanarak siteden veya arama motorlarından kolaylıkla erişmeniz mümkündür.
Spam bot konusuna gelince; sitede bu konu ile alakalı tarafımca çevirisi yapılmış bir konu zaten mevcut test edip etmediğiniz konusuna değinmemişsiniz sanırım yine arama seçeneğini kullanmamışsınız. Arama konusunda sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız eğer, üye kaydında soru cevap kısmına özellikle Türkçe karakterler seçmeniz etkili bir yöntem olur.

Diğer bir konu; daha aktif başka bir phpBB Türkçe destek sitesine yine arama motorlarından ulaşmayı deneyebilirsiniz.

..ve son olarak bu site için söylüyorum, ücretli destek konusunda burada mesaj yazılması bile bu konunun kapanmasında yeterli olabilir.

İyi günler.
Kusura bakmayın. Bu yazdıklarınız sonucunda anladım ki benim zekam bu tür işlere yeterli değil.
Arama kısmınızı bulamadım önce. Sonra en tepede "Ara" kısmını buldum. orada aramam gereken kelimelerin ne olduğunu bilemediğim için bir sonuca ulaşamadım.
Sizlere çok zor geldiği için sanırım, burada "güncelleme şöyle yapabilirsiniz linki budur".. "spam botlardan şöyle kurtulur linki budur" demediniz. Bilemiyorum tabi. Belki kendi forum sayfalarınızda yine kendi forumunuzdaki linklerin verilmesi de yasak olabilir.

Sizin teknik bilginize sahip olmadığım ve yazdıklarınızı anlamadığım ve dolayısı ile kendi forumuma herhangi bir artı katamadığım, bu süre zarfında sizlere de rahatsızlık verdiğim için çok özür dilerim.

Teşekkürler..
İnşallah bir gün anlayan biri yardım eder yada bir gün benim gri hücreler de çalışmaya başlar.
iyi geceler.
Kullanıcı avatarı
Özcan Akbulut
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Özcan Akbulut »

@EsraAkeroglu

Merhaba,

sorununuza Video anlatım ile yardım olacağım. 3.0.7 cok eski bir sürüm ve spam botların olması doğal.
Aslında güncellemek basit, ama yeni başlayanlar için tam bir azap...

Siteniz sanırım bu: http://www.rottforum.com/ gördüğüm kadarıyla, siteniz aktif ve eklentili... bu tabi ki güncellemeyi zorlaştirir, cünkü sürüm uyumsuzluklari oluşur.. onun için size Tavsiyem VSabah'ın paylaştiği eklentiyi kurmanız ve phpBBye ısındiktan sonra güncellemeyi kolaylik ile yapabilirsiniz ilerde..

phpBB3 Başlangiç Bilgileri; viewtopic.php?f=20&t=15978
MOD Kurulum Makalesi; viewtopic.php?t=108
MODX formatlı modların kurulumu viewtopic.php?f=35&t=13382

yeni başlayanlar için eklenti kurmak çok zor onun için AutoMOD var eklentiler otomatik yüklenyior bunun için başka bir eklenti için bir video hazırlamiştim ama AutoMOD kullanımı aslinda her eklenti için aynidir.

Şu an yorgun olduğum icin yarın akşam size Eklentilerin nasıl kurulduğuna dair bir Video hazirlazabilirim, beklemek istemiyorsaniz verdiğim linkleri okuyun ayrica altaki linklerde yararli olabilir

AutoMOD nasil kurulur; http://www.youtube.com/watch?v=HCn6EoCLoY8
AutoMOD ile eklenti nasil kurulur (Önemli: Spambot icin degil, baska bir eklenti icin anlatim ama AutoMOD ile herzaman ayni sekilde eklenti kurulur): http://www.youtube.com/watch?v=ENsPknDkBN4
akblt.space

Başlangiç Bilgileri phpBB 3.0.x :: 3.1.x
EsraAkeroglu
Kayıtlı Kullanıcı

Öncelikle teşekkür ederim. Yazdıklarınızı anlamaya ve uygulamaya çalışacağım.
EsmerÖzcan yazdı:@EsraAkeroglu
..gördüğüm kadarıyla, siteniz aktif ve eklentili... bu tabi ki güncellemeyi zorlaştirir, cünkü sürüm uyumsuzluklari oluşur.. onun için size Tavsiyem VSabah'ın paylaştiği eklentiyi kurmanız ve phpBBye ısındiktan sonra güncellemeyi kolaylik ile yapabilirsiniz ilerde..
sitem eklentili ise dahi bilgim yok. Forum daha önce phpnuke idi. sonra geçen yıl bir arkadaş değiştirelim phpbb3 yapalım daha iyi olur dedi. yaptı.. sonra kayıplara karıştı ve ben elimde hakkında hiç bir şey bilmediğim, yönetici eklemek yada yeni forum bloğu açmak için bile saatlerce google da konu aradığım bir forumla kalakaldım..

VSabah'ın linkinde " Böylece captcha ve görsel doğrulama kodunuz aşılmış olsa dahi spamlar forumunuzu kirletemeyecektir".. yazıyor.. Ben spambotlar üye olamasın istiyorum.. Şayet o eklenti üye olmalarına engel değilse yine sorunum devam edecek. Benim derdim sabah foruma girdiğimde 10 tane konu silmek değil. Kullanıcı listesindeki yüzlerce spambot üye ismini tamamen db'den silmek.. :(

tekrar teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen VSaBaH »

EsraAkeroglu yazdı:Öncelikle teşekkür ederim. Yazdıklarınızı anlamaya ve uygulamaya çalışacağım.

sitem eklentili ise dahi bilgim yok. Forum daha önce phpnuke idi. sonra geçen yıl bir arkadaş değiştirelim phpbb3 yapalım daha iyi olur dedi. yaptı.. sonra kayıplara karıştı ve ben elimde hakkında hiç bir şey bilmediğim, yönetici eklemek yada yeni forum bloğu açmak için bile saatlerce google da konu aradığım bir forumla kalakaldım..
Forumunuzu güncellemek için veritabanı ve dosya yedeğinizi aldıktan sonra aşağıdaki işlemleri yapmanız yeterli olacaktır.

Veritabanı yedeğinizi almak için;
Yönetici Kontrol Paneli > Bakım > Veritabanı > Yedekleme bölümünden;
Yedekleme tipi: Tam
Dosya tipi: gzip
Eylem: indir
Tablo seçimi: tümünü seç
ayarlamalarını yapıp Gönder butonuna basarak dosyanın tamamını indirmeye başlıyoruz.

Dosya yedeğinizi almak için de;
FTP'ye giriş yapınız.
Kök klasörde (rootta) dosyalarınızın barındırıldığı klasörünüzün (home, public_html vs.) yedeğini bilgisayarınıza alınız.

Her iki yedekleme işlemi tamamlanınca;
https://www.phpbb.com/downloads/

Yukarıdaki linkten Automatic Update sekmesinden mevcut sürümünüz olan phpBB 3.0.7-PL1'i seçiniz. Otomatik güncelleme paketinizi indirip aşağıdaki güncelleme makalemizi okuyunuz;
viewtopic.php?f=60&t=18558
(Bu makalede "Evet, bir ya da birden çok MOD/Eklenti kurdum ya da kod değişikliği yaptım" olan kısmı uygulayacaksınız. Eklenti kurmamış olsanız da farketmez işinizi görecektir.)
EsraAkeroglu yazdı: VSabah'ın linkinde " Böylece captcha ve görsel doğrulama kodunuz aşılmış olsa dahi spamlar forumunuzu kirletemeyecektir".. yazıyor.. Ben spambotlar üye olamasın istiyorum.. Şayet o eklenti üye olmalarına engel değilse yine sorunum devam edecek. Benim derdim sabah foruma girdiğimde 10 tane konu silmek değil. Kullanıcı listesindeki yüzlerce spambot üye ismini tamamen db'den silmek.. :(

tekrar teşekkürler.
Verdiğim modda şüpheli hareket yapan üyeyi otomatik silme özelliği de bulunmakta. Bu özellikle sanırım sorununuz için yeterli...
Kilitli

“3.0.x MOD Destek” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Bing [Bot] ve 1 misafir