Mod kurulumu (yeni başlayanlar için)

phpBB 3.0.x sürümleri için MODlar hakkında ihtiyacınız olan desteği buradan sorarak alabilirsiniz.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB3 kurulum ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.0.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temasından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB3 mod/eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.0.x MOD Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
Kilitli
Kullanıcı avatarı
zafer715
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mod kurulumu (yeni başlayanlar için)

Mesaj gönderen zafer715 »

Evet modu bulmak kolay. Yukarıdan arama yaparsanız çıkacaktır. Kurulumuna gelelim. Öncellikle indirdiğiniz mod zip şeklindedir. İçindeki klasorü çıkarın dışarı masaüstünüze. Klasörün içinde şu dosyalar olur genellikle;

root klasörü
contrib klasörü
install.xml
modx.prosilver.en
lisans metni.

Önemli nokta: indirdiğiniz modun sürümünün son sürüm olduğuna dikkat ediniz.( daha önemlisi mod phpbb(3.0.x) için olmalıdır.

Evet modu kurmaya başlıyoruz. Yukarıdakilerden sadece install.xml dosyasına iki kere tıklıyoruz ve önünüze internet sayfanızda mavi bir ekran çıkıyor.
adsız88.JPG
Mavi ekranda yukarıdaki resim var. Şimdi geniş kapsamli bir anlatima geçelim

Öncelikle masaüstünüze bir orjinal adlı birde değişim adlı klasör açıyoruz. files to edit yazan yerin altindaki dosyalari ftp nizden orjinal adli klasöre çekiyoruz.Hepsini çektikten sonra ftp yi kapatıyoruz. Orjinal adlı klasöre attığımız tüm dosyaları kopyalayıp değişim adlı klasöre yapıştırıyoruz.

Not:( Olaki kurdugunuz mod sisteminizde çalışmadı yada bir yerde hata yaptınız. Ozaman orjinal klasöründeki dosyaları tekrar ftp klasorune göndererek herşeyi eski haline çevirebiliyorsunuz.)

Orjinal adlı klasörü kapattık değişim adlı klasörü açtık.

İlk editleyeceğimiz dosya file to edit in altindaki ilk dosyadır.

Değişim klasöründen o dosyada sağa tıklayarak notpad ile açıyoruz. ( varsa notpad++ yada wordpad mfc yi tercih edin.)

İlk değişim şurda yazar
adsız89.JPG
Open: dediği dosya değişim klasöründe sağa tıklayıp notpad ile açtığımız dosya

Find:

Notpadta iken CTRL+F ye basarak arama kutusuna find yazan kutucuğun altındaki kısmı kopyalayıp yapıştırıyoruz.

örnek:
adsız90.JPG
ve bul diyoruz. bizi bulmamız gereken yere götürüyor. Şimdi o satırı bulduktan sonra bir alt satırda ne anlattığına bakalım

Add after, add before ,replace with, inline before gibi kodlar goreceksiniz. Şuan mevcut kullanacağınız kodlar bunlar baska kodla karşılaşırsanız sitede mod kurulum makalesine hemen goz atarak ne anlama geldiğini bulabilirsiniz.

Add after= demin arattığımız kelimenin sonunda " } " suraya kadar bulmamızı istemiş bizden. dikkat ederseniz yukarida resimde var. o parantezden sonra enter tuşuna basiyoruz ve add after yazan yerin altindaki kutudakileri kopyalayip " } " entere basarak indiğimiz bosluğa yapıştırıyoruz.

Add before diyosa= kodun başladığı yerin başına gelerek enter e basiyoruz. ve bulmamızı istediği kodun üzerine boş bir satir açmış oluyoruz. o boş satıra yapıştırmamızı istediği kodu yapıştırıyoruz.

Daha açık olarak. add before= öncesine yapıştır. add after sonrasina yapıştır demektir.

Replace with= bizden bulmamızı istediği kodun hepsini seçili hale getiriyoruz ve verdiği kodla değiştiriyoruz.

inline before yazıyorsa. Diyelimki bizden bir cod bulmamızı istedi. o kodu buluyoruz.
örnek=

Kod: Tümünü seç

find
zafer başaran  ( buluyoruz bunu)

inline 
şa

before 
remzi

yapacağınız işlem

zafer baremzişaran
buraya kadar anlaşılmıştır. install.xml klasöründeki değiştirmenizi istediği tüm dosyaları açarak yapmanızı istediği işlemleri yapıyorsunuz.

Önemli:
Yukarıdaki resimde birşeyden bahsettim. bu noktalara mutlaka dikkat edin.

1.) Kullandığınız tema prosilvermi? yoksa subsilvermi? Siz prosilver yazan yerdeki değişiklikleri ftp nizde prosilverin içindeki dosyaları editleyerek yapmayacaksiniz. kullanmadiginiz temayi neden editleyesiniz. mesela.

Diyelimki kullandığınız tema abcd teması. ve bu tema subsilver 2 düzenine göre yazılmış bir tema. ozaman
prosilver kısmına geldiğimizde yapmamızı istediği değişikler kısmını atlayıp yukarıda belirttiğim resimdeki subsilver 2 linkine tıklayarak subsilver 2 deki değişiklikleri yapacağız.

Önemli: subsilver 2 için yapacağınız değişiklikler hakkında:
[ resmi görüntülemek için tıklayın ]

Yukarıda size subsilver2 temanızın içindeki template klasöründeki forum_listbody.html dosyasında değişiklik yapmanızı istemiş. Ve siz subsilver2 tabaninda yazılmış abcd temasini kullaniyorsunuz. Ozaman

abcd tema klasöründeki template klasöründeki forum_listbody.html dosyasını editleyeceksiniz.

Eğer subsilver2 teması kullanıyorsak indirdiğimiz modun subsilver 2 destekli olduğuna dikkat edin. destekli olup olmadığını indirdiğiniz mod dosyasının contrib klasörünün içinde subsilver2 dosyasının olup olmadığından anlayabilirsiniz. Yada install.xml dosyasını açtıgımızda Additional MODX files altında subsilver 2 yazıp yazmadığına bakmalıyız yazıyorsa subsilver 2 uyumludur. Eğer prosilver tabanlı tema kullanıyorsak subsilverde hiç bir değişiklik yapmayacağız direkmen prosilverde değiştirmemizi istediği dosyaları değiştirerek modu kurmuş oluyoruz.

Tüm değişiklikleri yaptıktan sonra. Şu sırayı takip ederek modu ftp mize yüklemeye geldi sira

1.) Öncelikle modun içindeki root klasörünün içindekileri ftp de install.xml klasöründe nereye atmamızı istiyorsa oraya atacağiz.
2.)Editlediğimiz dosyalari ftpde nerden aldiysak oraya atacağız ve orjinaliyle değiştir diyecegiz.
3.) Sitemizde yönetim paneline girerek stillerden kullandığımız temayı yenile diyeceğiz.

Şablonlar,temalar, görüntü kümeleri için kullandığınız temanın yenile butonuna basınız.
4.)Önbelleği boşalt diyeceğiz.

install.xml dosyanızın en altında "DIY" diye bir kutucuk var resimle şöyle

buraya dikkat etmelisiniz.

Yukarıda anlatmak istediği yönetim kontrol paneline gelmeden önce dosyalarınızı ftp ye gönderdikten sonra

adres satırına http://www.siteadı.com/install/index.php yi çalıştırmanızı söylemiş
daha sonra önünüze kurulum için bir yer gelecek ileri deyin. Kurulum bittikten sonra bu install klasörünü ftp nizden silin.

Daha sonra temanızı yenilemenizi soylemişki yukarıda söyledim ben.
Daha sonrada önbelleği boşaltın demiş işlem tamamdır.

Anlatımlar kendime aittir. Başka yerlerde paylaşılması yasaktır.
En son zafer715 tarafından 13.04.2011, 18:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
zafer715
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Re: Mod kurulum( yeni başlayanlar için)

şurdan Zenali arkadaşımızın dediklerinede bir göz atarsaniz. Sizin için daha iyi olacaktir.

viewtopic.php?f=34&t=18893

Özellikle Soru 6: Free serverlarda eger ftp ye erişiminiz yok ise mod kurulumu yapamazsınız.
En son zafer715 tarafından 13.04.2011, 18:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
zafer715
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Re: Mod kurulum( yeni başlayanlar için)

Kuracaginiz modun içerisinde temada değişiklik yok ise değiştireceginiz dosyalari değiştirip ftp ye gonderin. daha sonra yönetim kontrol panelinden önbelleğini boşaltın işlem tamamdır.

Örnek misafirlerden link gizleme
misafirlerdenlinkgizleme.zip
(26.46 KiB) 193 kere indirildi
En son zafer715 tarafından 13.04.2011, 18:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Re: Mod kurulumu (yeni başlayanlar için)

Mesaj gönderen ESQARE »

Hazırladığınız makale için teşekkürler,

Başlık, MOD Destek forumunda sabitlendi. Yalnız ilk mesajınızda bazı hatalar var. Örneğin contrip dizini değil contrib olmalı. Ayrıca Türkçe dil kurallarına da uygun şekilde düzenlerseniz sevinirim. Büyük - küçük harf ve yazım hataları mevcut.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
Kullanıcı avatarı
zafer715
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Tamamdır düzenliyorum :)
tekkral
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen tekkral »

Eline saglık hocam super olmus :)
Uyarı: İmzalarınızda büyük boyutlu resimler kullanmayınız, ayrıntılı bilgi için kurallarımızı okuyunuz.
Kilitli

“3.0.x MOD Destek” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir