Ana sayfa phpBB Hakkında

phpBB Hakkında

Günde milyonlarca kişi phpBB kullanıyor! Bu nedenle phpBB, dünyada en yaygın olarak kullanılan açık kaynaklı mesaj panosu haline gelmiştir. Küçük bir arkadaş grubunuzla iletişim halinde kalmak istiyorsanız, ya da kurumsal bir web sitesi için büyük ve geniş kategorilere sahip bir mesaj panosu kurmak istiyorsanız, phpBB ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahiptir.

Yeni kullanıcılar, phpBB'nin kapsamlı yönetim panelini ve kod düzenlemeye gerek kalmadan en karmaşık özelliklerin bile özelleştirilebilmesini takdir edecektir. Gelişmiş kullanıcılar ise phpBB'nin mevcut sistemlere kolayca entegre edilebilmesini çok beğenecektir.Ayrıca, phpBB yazılımı GNU General Public License (Genel Kamu Lisansı) altında yayınlandığı için, öncelikle phpBB Grubundan izin almak zorunda kalmadan kodlarda değişiklik yapabilirsiniz.


Tarihçe

Başlangıç

phpBB, 2000 yılının Haziran ayında James Atkinson'ın (TheFinn) karısı için oluşturduğu açık kaynaklı ve "UBB görünümlü" bir mesaj panosu olarak doğdu. Yazılım, DevShed forumundaki bir konuda insanlardan yazılımı test etmeleri istendikten sonra dikkat çekti. Daha sonra yazılım Sourceforge 'a eklendi ve çok kısa sürede bir çok kişinin ilgisini çekerek popüler oldu.

Bir aylık geliştirme sonrasında, phpBB 1.0 Beta yayınlandı; bu sürüm ve sonradan oluşturulan bir PHP-Nuke modülü, projeye daha fazla dikkat çekmek için yardımcı oldu.

İlk yayınlanan phpBB

9 Aralık 2000 tarihinde phpBB 1.0.0 sürümü yayınlandı. Daha sonra phpBB 1.2, 1.3 ve 1.4 sürümleriyle birlikte çalışmalar devam etti ve bu sırada diğer bir çok geliştirici ekibe katıldı; en önemlisi Paulowen (psoTFX), phpBB'nin resmi test alanı "area51 "'i kurup, phpBB2'nin geliştirilmesinde kurucu rolü üstlendi.

Son phpBB1 sürümü phpBB 1.4.4, 6 Kasım 2001'de yayınlandı ve phpBB1 için geliştirmenin bittiği işaret edildi.

phpBB2: Topluluklar Oluşturur

2001 yılının Şubat ayında, phpBB1 yayınlandıktan kısa bir süre sonra, phpBB2 üzerinde çalışmalar başladı. phpBB 2.0.0, 14 aylık çalışmanın ardından 4 Nisan 2002'de piyasaya sürüldü ve topluluğun yüksek katılımıyla karakterize olan heyecan verici bir dönem başladı. 2003 yılının Ocak ayında modern bir MOD Veritabanı kuruldu ve kısa bir süre sonra bunu, phpBB kullanıcılarının da katkılarını teşvik eden Stil Veritabanı takip etti.

Bertie Bear phpBB'nin bir simgesidir. İlk oyuncak ayı Bertie, 2004 yılının Ağustos ayında piyasaya sürüldü. Daha sonra phpBB3'ün yeni sürümlerini kutlamak için 2006 yılının Mart ayında ve 2007 yılının Aralık ayında Bertie'nin yeni sürümleri piyasaya çıktı.

phpBB2'nin final sürümü 2008 yılının Şubat ayında yayınlandı.

phpBB3: Olympus Fethediliyor

2003 yılının Şubat ayında phpBB2'nin planlanmış varisi phpBB 2.2'nin geliştirilmesine başlandı. 2005 yılının Ocak ayında ise geliştirme kurucusu Paul Owen, phpBB 2.0.x ile geriye dönük uyumluluk eksikliğinden dolayı yeni sürümün adının phpBB3 olacağını duyurdu.

2005 yılının Eylül ayında Meik Sievertsen (Acyd Burn), Geliştirme Ekibi Lideri oldu. Bu arada, hem phpBB3 hem de phpBB2 için geliştirme devam etti ve phpBB3 için yayınlanan beş beta sürümden birincisi 17 Haziran 2006'da piyasaya çıktı. phpBB.com web sitesi, 2007 yılının Mart ayında phpBB3'e yükseltildi. Bu sırada yeni devrimci stil prosilver, ilk kez görücüye çıktı.

Release Candidate aşamasındaki yedi ayın ardından, phpBB 3.0.0 resmi olarak 13 Aralık 2007'de yayınlandı. Bu süre zarfında phpBB, ilk MOD Yazarları Konvansiyonu'nu düzenledi, SourceForge Topluluk Seçimi Ödülü kazandı ve SektionEins tarafından kapsamlı bir güvenlik denetimine tabi tutuldu.

Uluslararası Buluşmalar

phpBB 3.0.0'ın yayınlanmasından yedi ay sonra, yani 2008 yılının Temmuz ayında, phpBB, Londonvasion adlı ilk uluslararası etkinliğini gerçekleştirdi. Londra etkinliğinde, phpBB ekibi üyelerinin ve topluluk üyelerinin ilk önemli toplantısı yapıldı. Londonvasion, takım üyeleri ve topluluk tarafından verilen yüksek kaliteli sunumları da içeriyordu.

Bir yıl sonra, 2009 yılının Temmuz ayında, Geliştirme Ekibi ve Yönetim Ekibi üyeleri, Almanya'nın Köln şehrinde bir araya gelerek, phpBB'nin gelecekteki yeniliklerini görüştüler.

Londonvasion'ın başarısına dayanan, phpBB'nin ikinci resmi toplantısı Libertyvasion, 2010 yılının Ağustos ayında New York'ta yapıldı.

Resmi phpBB etkinliklerine ilave olarak, topluluğun üyeleri tarafından düzenlenen sayısız gayri resmi yerel toplantılarla da kamuoyunun proje üzerindeki yüksek ilgisine tanıklık edildi.

Gelecek

Nils Adermann (naderman), 2010 yılının Ocak ayında Geliştirme Ekibi Lideri rolünü üstlendi ve toplum odaklı, açık bir geliştirme yöntemi ile phpBB'nin geleceğinin parlak olduğu görüşü kazanıldı. Böylece, phpBB 3.0 "Olympus" ve phpBB 3.1 "Ascraeus"'un sürekli olarak geliştirilmesine ek olarak, gelecekteki 3.2 "Rhea" ve 4.0 "Arsia" sürümleri için de planlama başladı.