phpBB3 İzinleri

phpBB 3.x sürümlerinin kurulumu ve yönetimi ile ilgili bilgilendirici çeşitli makaleler.

Moderatör: Genel Destek Ekibi

Cevapla
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Mesajlar: 4597
Kayıt: 18.09.2005, 21:51
İletişim:

phpBB3 İzinleri

Mesaj gönderen ESQARE » 31.03.2009, 22:04

Yazar: Brf
Açıklama: phpBB3'teki izin çeşitlerinin listesi ve onların nasıl kullanılacağı hakkında bilgiler
Makalenin orijinali: Knowledge Base - phpBB3 Permissions
Türkçe çeviri: ESQARE

Kısa Sorulara Basit Cevaplar

Soru: Yeni oluşturduğum forumları kimse göremiyor
Cevap:
Varsayılan olarak, yeni forumlara hiç bir izin tanımlanmamıştır. Forum izinlerini tanımlamalısınız, ya da herkes tarafından görünen başka bir forumun izinlerini kopyalamalısınız.
Soru: Tam Yönetici izinlerine sahibim. Neden yeni oluşturduğum forumları göremiyorum?
Cevap:
Yönetici İzinlerinin Forum İzinleri ile hiç bir alakası yoktur. Yeni oluşturduğunuz forumu görebilmek ya da mesaj gönderebilmek için ilk önce Forum İzinlerini kendiniz için ya da kullanıcı gruplarınız için tanımlamalısınız..
Soru: Yeni oluşturduğum forumlara izinleri ekledim, fakat hala bu forumları göremiyorum.
Cevap:
Ayrıca forumlarınızın ana kategorilerine de izinleri eklemelesiniz.
Soru: Uygun izinleri kullanarak yeni bir kategori ekledim, fakat bu kategoriyi göremiyorum.
Cevap:
Kategoriler, altlarında görüntülenebilir forumlar olana kadar görüntülenmeyecektir.
Soru: Sabit ya da Duyuru Başlıkları oluşturmaları için moderatörlerime nasıl izin verebilirim?
Cevap:
Sabit ve Duyuru izinleri Forum İzinlerinin içindedir. Forum rolünü "Tam Erişim" olarak tanımladığınızda moderatörleriniz Sabit ve Duyuru Başlıkları oluşturabileceklerdir.
Soru: Bir alt forumu, kendi ana forumundan izinleri kopyalayarak ayarladım, fakat ana forum için izinleri değiştirdiğim zaman, alt forum için izinler değişmedi.
Cevap:
"İzinleri Kopyalamak" bir eylemdir, ayar değildir. İzinleri kopyalamayı seçtiğiniz zaman, o izinler Gönder butonuna tıkladığınızda kopyalanırlar. Forum Düzenleme Yönetiminden bu izinleri tekrar alt forum için kopyalayana kadar ana forum içerisindeki yapılacak değişiklikler alt forumları etkilemeyecektir ve izinler kopyalanmayacaktır.
Soru: Özel bir grup ile Özel bir forum oluşturdum ve forumun görüntülenmesi için izinleri ayarladım. Şimdi, grubun üyeleri bile bu forumu görüntüleyemiyor.
Cevap:
Muhtemelen, Kayıtlı Kullanıcılar grubu için izinleri "Asla" olarak ayarladınız. Özel grubunuzun üyeleri ayrıca Kayıtlı Kullanıcılar grubunun da üyesidirler, Asla olarak ayarlanan izinler oluşturduğunuz yeni kullanıcı grubunun Evet olarak ayarlanan izinlerinin üzerine yazılır. İzinleri Asla olarak tanımlamaktan ziyade, bu forumun Forum İzinleri listesinden Kayıtlı Kullanıcılar grubunu silmelisiniz.


İzin Çeşitleri

phpBB3'te İzinler beş Çeşittir:

- Global Kullanıcı izinleri
- Global Moderatör izinleri
- Global Yönetici izinleri
- Forum Kullanıcı izinleri
- Forum Moderatör izinleri

Global izinler üç tanedir ve her foruma uygulanır, forumların bütünüyle alakası yoktur.
Forum İzinleri iki tanedir ve bir kerede sadece bir foruma uygulanır.
Bu beş izin çeşidinin herhangi birisi başlı başına kullanıcılara ya da kullanıcı gruplarına tanımlanabilir.

Global İzinler

Global Kullanıcı İzinleri

Global Kullanıcı izinleri tüm forumlara uygulanır, örneğin; eklenti ya da dosya indirme, imza kullanım izinleri ya da bir forumla ilgili olmayan izinler gibi, mesela; profillerle alakalı izinler, özel mesaj ve e-posta izinleri.

Global Kullanıcı izinleri YKP İzinler sekmenizden "Kullanıcıların izinleri" bağlantısına tıklayarak kullanıcılara tanımlanabilir, bir kullanıcı seçin ve daha sonra açılır listeli menüden "Kullanıcı izinleri" bölümünü seçin.

Global Kullanıcı izinleri YKP İzinler sekmenizden "Grupların izinleri" bağlantısına tıklayarak kullanıcı gruplarına tanımlanabilir, bir kullanıcı grubu seçin ve daha sonra açılır listeli menüden "Kullanıcı izinleri" bölümünü seçin.

Her halükarda, açılır listeli menüden var olan bir Kullanıcı Rolü seçmenize izin verilecektir, ya da izinleri özelleştirmek için Gelişmiş İzinler bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Global Moderatör İzinleri

Global Moderatör izinleri mesaj ve başlıkları düzenleme, silme, ya da farkı olarak diğer kullanıcıların başlıklarını ve mesajlarını etkileyen konular için ve bu kullanıcıların bildirilerini, uyarılarını, yasaklamalarını düzenlemek için uygulanır. İzinler herhangi bir foruma uygulamak için görülebilen kullanıcı veya kullanıcı gruplarına buradan verilecektir.

Global Moderatör izinleri YKP İzinler sekmenizden "Kullanıcıların izinleri" bağlantısına tıklayarak kullanıcılara tanımlanabilir, bir kullanıcı seçin ve daha sonra açılır listeli menüden "Global Moderatör İzinleri" bölümünü seçin.

Global Moderatör izinleri YKP İzinler sekmenizden "Grupların izinleri" bağlantısına tıklayarak kullanıcı gruplarına tanımlanabilir, bir kullanıcı grubu seçin ve daha sonra açılır listeli menüden "Global Moderatör İzinleri" bölümünü seçin.

Global Moderatör izinleri ayrıca YKP İzinler sekmenizden "Global Moderatörler" bağlantısına tıklayarak kullanıcılar ve kullanıcı gruplarının her ikisi içinde tanımlanabilir. Bu seçenek şu anda tanımlı olan Global Moderatör İzinlerine sahip kullanıcıların ve kullanıcı gruplarının tümünü gösterecektir. Bu seçenekten kullanıcılar ve kullanıcı grupları ekleyebilir, düzenleyebilir ya da silebilirsiniz.

Her halükarda, açılır listeli menüden var olan bir Moderatör Rolü seçmenize izin verilecektir, ya da izinleri özelleştirmek için Gelişmiş İzinler bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Global Yönetici İzinleri

Global Yönetici izinleri Yönetici Kontrol Paneli yoluyla mesaj panosunun yönetimini yapacak kişilere uygulanan izinlerdir. Bunlara forumların, kullanıcıların, ve kullanıcı gruplarının yönetim izinleri, izinlerin tanımları ve yönetimleri, mesaj panosu ayarlarını değiştirme, ve bunun gibi diğer mesaj panosu yönetim görevleri dahildir.

Global Yönetici izinleri YKP İzinler sekmenizden "Kullanıcıların izinleri" bağlantısına tıklayarak kullanıcılara tanımlanabilir, bir kullanıcı seçin ve daha sonra açılır listeli menüden "Global Yönetici İzinleri" bölümünü seçin.

Global Yönetici izinleri YKP İzinler sekmenizden "Grupların izinleri" bağlantısına tıklayarak kullanıcı gruplarına tanımlanabilir, bir kullanıcı grubu seçin ve daha sonra açılır listeli menüden "Global Yönetici İzinleri" bölümünü seçin.

Global Yönetici izinleri ayrıca YKP İzinler sekmenizden "Yöneticiler" bağlantısına tıklayarak kullanıcılar ve kullanıcı gruplarının her ikisi içinde tanımlanabilir. Bu seçenek şu anda tanımlı olan Yönetici İzinlerine sahip kullanıcıların ve kullanıcı gruplarının tümünü gösterecektir. Bu seçenekten kullanıcılar ve kullanıcı grupları ekleyebilir, düzenleyebilir ya da silebilirsiniz.

Her halükarda, açılır listeli menüden var olan bir Yönetici Rolü seçmenize izin verilecektir, ya da izinleri özelleştirmek için Gelişmiş İzinler bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Forum İzinleri

Forum Kullanıcı İzinleri

Forum Kullanıcı izinleri belirli bir forum içerisinde kendi mesajlarını oluşturmak ve değiştirmek için uygulanan izinlerdir.

Forum Kullanıcı izinleri YKP İzinler sekmenizden "Kullanıcıların forum izinleri" bağlantısına tıklayarak kullanıcılara tanımlanabilir, bir kullanıcı seçin ve daha sonra açılır listeli menüden "Forum İzinleri" bölümünü seçin.

Forum Kullanıcı izinleri YKP İzinler sekmenizden "Grupların forum izinleri" bağlantısına tıklayarak kullanıcı gruplarına tanımlanabilir, bir kullanıcı grubu seçin ve daha sonra açılır listeli menüden "Forum İzinleri" bölümünü seçin.

Forum Kullanıcı izinleri ayrıca YKP İzinler sekmenizden "Forum İzinleri" bağlantısına tıklayarak kullanıcılar ve kullanıcı gruplarının her ikisi içinde tanımlanabilir. Bu seçenek şu anda tanımlı olan Forum İzinlerine sahip kullanıcıların ve kullanıcı gruplarının tümünü gösterecektir. Bu seçenekten kullanıcılar ve kullanıcı grupları ekleyebilir, düzenleyebilir ya da silebilirsiniz.

Her halükarda, açılır listeli menüden var olan bir Forum Rolü seçmenize izin verilecektir, ya da izinleri özelleştirmek için Gelişmiş İzinler bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Forum Moderatör İzinleri

Forum Moderatör izinleri mesaj ve başlıkları düzenleme, silme, ya da farkı olarak belirli bir forum içerisinde diğer kullanıcıların mesajlarını ve başlıklarını etkileyen diğer konular için ya da bu kullanıcıların bildirilerini, uyarılarını, yasaklamalarını düzenlemek için uygulanır.

Forum Moderatör izinleri YKP İzinler sekmenizden "Kullanıcıların forum izinleri" bağlantısına tıklayarak kullanıcılara tanımlanabilir, bir kullanıcı seçin ve daha sonra açılır listeli menüden "Moderatör İzinleri" bölümünü seçin.

Forum Moderatör izinleri YKP İzinler sekmenizden "Grupların forum izinleri" bağlantısına tıklayarak kullanıcı gruplarına tanımlanabilir, bir kullanıcı grubu seçin ve daha sonra açılır listeli menüden "Moderatör İzinleri" bölümünü seçin.

Forum Moderatör izinleri ayrıca YKP İzinler sekmenizden "Forum Moderatörleri" bağlantısına tıklayarak kullanıcılar ve kullanıcı gruplarının her ikisi içinde tanımlanabilir. Bu seçenek şu anda tanımlı olan Forum Moderatör İzinlerine sahip kullanıcıların ve kullanıcı gruplarının tümünü gösterecektir. Bu seçenekten kullanıcılar ve kullanıcı grupları ekleyebilir, düzenleyebilir ya da silebilirsiniz.

Her halükarda, açılır listeli menüden var olan bir Moderatör Rolü seçmenize izin verilecektir, ya da izinleri özelleştirmek için Gelişmiş İzinler bağlantısına tıklayabilirsiniz.

İzin Rolleri

İzin Rollerinin dört çeşidi vardır:

- Yönetici Rolleri, Global Yönetici İzinleri ile kullanılır
- Kullanıcı Rolleri, Global Kullanıcı İzinleri ile kullanılır
- Moderatör Rolleri, Global Moderatör İzinleri ve Forum Moderatör İzinleri ile kullanılır
- Forum Rolleri, Forum Kullanıcı İzinleri ile kullanılır

İzin Rolleri YKP İzinler sekmesinden ilgili bağlantıya tıklanarak yönetilebilir. Roller, kullanıcılar veya kullanıcı gruplarının her ikisine de izinler tanımlanacağı zaman uygun bir izinler şablonu sağlar. Bir Rolün izinlerinin ayarları o rol ile ilgili olan yeşil-konuma tıklayarak görüntülenebilir ve düzenlenebilir.

Çoğu standart Roller "Evet" ve "Hayır" kombinasyonlarını kullanır, bu demektir ki eğer bir kullanıcı iki farklı grubun üyesi olduğundan, iki farklı role tanımlandıysa, Sınırlı Erişim ve Devamlı Erişim durumları için Evetler ayarı değiştirip üzerine yazacaktır ve Hayırlar Devamlı Erişim için kullanıcıyı ayıracaktır.

Özel durumlardan birisi "Asla" ayarıdır, örneğin Kullanıcı Rolü "Avatar Yok" ve "ÖM Yok"; Forum Rolü ise "Moderasyon Sırası". Bu üç Rol "Asla" ayarını kullanır, ve böylece diğer roller tarafından tanımlanmış "Evet" ayarının yerine getirilecektir.

Kayıtlı Kullanıcılar grubunuz ile bu üç rollerden, ya da diğer "Asla" ayarlarından birini kesinlikle kullanmamalısınız. Eğer kullanırsanız bu izinler kendiniz dahil herkesten alınacaktır.

Eğer Rolün izin ayarları tam olarak forumunuz için uygun değilse -- örneğin, kullanıcıların çevrimiçi durumlarını gizlemelerini istemiyorsanız -- buradan bir izin ekleyebilir ya da çıkarabilirsiniz. O zaman o rolü kullananların izinleri değişecektir.

Ayrıca "Rol oluştur" kutusuna yeni bir isim girerek kendi özel rollerinizi oluşturabilirsiniz, bir rolü seçerek açılır listeli menü kutusundaki "Şuradan ayarları kullan" seçeneğini seçerek ve gönder bağlantısına tıklayarak kopyalayabilirsiniz. Bu eylem sonucunda yeni rolünüzü özelleştirebilir ve tanımlanmış bu izinler için kullanabilirsiniz.

İzin Maskeleri

İzin Maskeleri toplam beş adet izin çeşitleri içerisinde kullanıcı ve kullanıcı gruplarının her ikisi için izin ayarlarını görüntülemeye yarayan bir araçtır.

YKP İzinler sekmesinin İzin Maskeleri alanındaki her bağlantı şu beş izin çeşidinden birine karşılık gelmektedir:
- Global Yönetici izinleri için yönetim izinlerini görüntüle
- Global Kullanıcı izinleri için kullanıcı-tabanlı izinleri görüntüle
- Global Moderatör izinleri için global moderasyon izinlerini görüntüle
- Forum Moderatör izinleri için forum moderasyon izinlerini görüntüle
- Forum Kullanıcı izinleri için forum-tabanlı izinleri görüntüle

Bu beş bağlantının herhangi biri Global ya da Forum izinlerine tanımlanmış kullanıcılar ve kullanıcı gruplarını bir listeli sayfa halinde size gösterecektir.
Bir veya birden fazla kullanıcı grubu seçtiğinizde o kullanıcı grubu için izinler gösterilecektir, aynı şekilde bunlar izinleri düzenleme sayfasında da gösterilir.

Bir kullanıcının izinleri farklı şekillerde görüntülenebilir.

Eğer beş izin çeşidinin herhangi birisi için "Bir üye bul" kutusunun içerisine bir kullanıcı adı girerseniz ve "İzinleri görüntüle" bağlantısına tıklarsanız o kullanıcının hesabına aldığı kullanıcı grup izinlerinin hepsi sonuç olarak gösterilecektir. Ayrıca "forum yönetim" maskesi global yönetim izinleri olarak hesabın içerisine alınacaktır.

Gruplara izin verme ya da alma ve kullanıcının gruplarının tümünü görüntülemek için her izin başlı başına çember-ok işaretine sahiptir.

[ resmi görüntülemek için tıklayın ]
Not: Örnekte bir Forum Yönetim "Asla" seçeneğinin üzerine bir Global Yönetim "Evet" seçeneğinin yazılarak nasıl değiştiğini görüyorsunuz. Bu Aslaların üzerine Evetlerin yazılması hakkındaki kurala dair özel bir durumdur.
Diğer bir özel durum ise "Kurucular"'dır. Eğer Kullanıcı Yönetimi sayfasından bir kullanıcı Kurucu olarak işaretlendiyse, bu kullanıcıya ya da bu kullanıcının kullanıcı gruplarına verilen Hayır ya da Asla ayarlarının üzerine yazılarak, bu kullanıcı Global Yönetici izinlerinin hepsini alacaktır.

Diğer Kısayollar

YKP İzinleri sekmesindeki kısayollar YKP içerisindeki diğer bölgelerede dağıtılmıştır.

- Kullanıcıların izinleri, Kullanıcının forum izinleri, Grupların izinleri, ve Grupların forum izinleri bağlantıları YKP Kullanıcılar & Gruplar sekmesinde tekrarlanmıştır
- Forum izinleri, Forum moderatörleri, Kullanıcının forum izinleri, ve Grupların forum izinleri bağlantıları YKP Forumlar sekmesinde tekrarlanmıştır
- Kullanıcı Yönetimi sayfasından, bir kullanıcı seçtikten sonra, açılır kapanır menüden "İzinler" kısmını seçebilirsiniz:
* Varsayılan olarak üç Global İzin Maskesi gösterilir
* "Bir forum seçin" açılır kapanır menüsünden iki Forum izin maskesi gösterilecektir
* Üç Global İzin, kullanıcıların izinleri bağlantısı yoluyla güncellenir
* İki Forum İzni, kullanıcıların forum izinleri bağlantısı yoluyla güncellenir

İzinler için Kolay Başlangıç Rehberi

Alttaki izinler yeni bir forum açılışında ayarlanmak için size yardımcı olabilir.

Global Yönetici İzinleri


- Varsayılan olarak Yöneticiler kullanıcı grubu Standart Yönetici rolüne sahiptir. Bu rol diğer bir Yönetici tarafından herhangi birisini kurucu olarak tanımlamayı, Rolleri düzenlemeyi, dil paketlerini kurmayı ve forumunuza stiller ya da modüller eklemeyi engelleyecektir.
- Varsayılan olarak Standart Yönetici Rolü diğerlerinin izinlerini kullanamaz. Bu rol daha zor izinleri koruma altına almıştır, bu nedenle "Standart Yönetici" Yönetici rolünü düzenleyip "Diğerlerinin izinlerini kullanabilir" iznini eklemenizi öneririz.

Global Moderatör İzinleri


- Varsayılan olarak Global Moderatörler kullanıcı grubu Standart Moderatör rolüne sahiptir. Bu onlara kendilerinin görebildikleri herhangi bir forumu yönetme izni verecektir, fakat bir mesajın yazarını değiştirme ya da kullanıcıları yasaklama izinleri yoktur.
- Yöneticiler kullanıcı grubuna Standart Moderatör ya da Tam Moderatör Rolünü ekleyin. Bu Yöneticilerinize, Global Moderatörler kullanıcı grubuna eklenmeden herhangi bir forumu yönetme izni verecektir.

Global Kullanıcı İzinleri


- Yöneticiler ve Global Moderatörler Tam Özellikli Kullanıcı rolü ile başlarlar.
- Kayıtlı Kullanıcılar Standart Özellikli Kullanıcı rolü ile başlarlar, bunlara genellikle normal kullanıcı hakları verilir, fakat kendi kullanıcı adlarını ya da varsayılan kullanıcı gruplarını değiştirme gibi diğer bir kaç şeye izinleri yoktur.
- Standart Özellikli Kullanıcı rolü kullanıcılara kendi çevrimiçi durumlarını gizleme izni verir. İsterseniz bu Standart Özellikler rolünü düzenleyip bu izni Hayır olarak ayarlayabilirsiniz.
- Ziyaretçiler özel Global Kullanıcı izinleri ile başlarlar. Bunların sadece indirme ve arama işlemleri için izinleri vardır.

Forum Moderatör İzinleri


- Yöneticiler ve Global Moderatörler Global Moderatör izinlerine sahiptirler, bu nedenle onları Forum Moderatörleri olarak tanımlamak gereksizdir.
- Eğer ayrı ayrı forumları yönetecek küçük moderatörlere sahip olacaksanız, bu forumların moderatör listesine bu kullanıcıları ekleyin, ya da bu moderatörler için moderatör kullanıcı grupları oluşturun ve onları kullanıcı gruplarına ekleyin. Uygun Moderatör Rollerini kullanıcılara ya da kullanıcı gruplarına tanımlayın.

Forum Kullanıcı İzinleri


- Genellikle çoğu forumlarda olduğu gibi YÖneticilerinize ve Global Moderatörler kullanıcı gruplarınıza Tam Erişim Forum Rolü verin. Bu onlara başlıkları Sabit ve Duyuru yapma izni verecektir.
- Kayıtlı Kullanıcılar kullanıcı grubunuza herhangi bir forum için - sadece yönetici/moderatörlerin görebileceği forumlar ya da diğer gizli forumlar dışında - Standart Erişim Forum Rolü verin.
- Kayıtlı olmayan ziyaretçilerin okuyabilmesi açısından istediğiniz forumlar için Ziyaretçiler kullanıcı grubuna Sadece Okuma Erişimi Forum Rolü verin.
- Ziyaretçilerin okumasını istediğiniz aynı forumlar için Botlar kullanıcı grubuna Bot Erişim Rolü ekleyin, böylece web tarayıcısı arama botları o forumları indeksleyebilecektir.
- Erişim Yok Forum rolü geçerli "Hayır" izinlerinden ziyade "Asla" izinleri ile daha kullanışlı olur. Erişim Yok Forum Rolünü düzenleyin ve "Forumu görebilir" ile "Forumu okuyabilir" izinlerini "Hayır" seçeneğinden "Asla" seçeneğine değiştirin. Bu, küçük bir grubun bir foruma engelli erişimi için bu rolün kullanımına izin verecektir.


ÖNEMLİ NOT: Bu makale phpBB Türkiye ekibi tarafından türkçeleştirilmiştir ve kaynak gösterilmeden hiç bir yerde yayınlanamaz. Kaynak göstermek için bu sayfanın bağlantısını ya da sitemizin web adresini kullanınız.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.

Cevapla

“phpBB3 Makaleleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir