PHP - Mysql Veri Tabanı En İyi Nasıl Kullanılır ?

PHP Programlama dili hakkında tartışmalar, paylaşım ve yardımlaşma forumu.
fatihcrt
Kayıtlı Kullanıcı

PHP - Mysql Veri Tabanı En İyi Nasıl Kullanılır ?

Mesaj gönderen fatihcrt »

Arkadaşlar php ve mysql kullanrark bi site tasarlıyorum. daha önce veri tabanı kullanmadım!

Sitede her kullanıcının kendi duvar bilgileri olucak yazdığı makaleler kendi profilinde ve anasayfada yayınlanıcak. her kullanıcı için ayrı bi veri tabanı mı oluşturmalıyım? Yoksa tek bi veri tabanında her kişiye ayrı bi tablo açmam yeterli olurmu?

Yanlız bir kullanıcının çok sayıda veri paylaşımını göz önünde bulundurmam gerekiyo? veri tabanında şişme, yavaşlama olurmu tek bi veri tabanında tablololarla kişileri ayrısam?

Şimdiden yorum yapan arkadaşlara teşekkür ediyorum :)
Kullanıcı avatarı
rocksenn
Kayıtlı Kullanıcı

Re: PHP - Mysql Veri Tabanı En İyi Nasıl Kullanılır ?

Mesaj gönderen rocksenn »

Herhangi bir forum yazılımını incelemende fayda var binlerce kullanıcı binlerce paylaşım ama tek bir veritabanı bulunur.

Şişme kasılma olayı veritabanının bulunduğu sunucunun size sunduğu disk kapasitesi cpu kullanımı bandwidth limiti ile ilgili eğer ki çok sayıda kullanıcının çok sayıda işlem yapacağını düşünüyorsan öncelikle disk kapasitesi (direk veritabanı boyutu ile ilgi) cpu kullanımı (veritabanı işlemleri ile ilgi) bandwidth limiti (Kullanıcı sayısı ya da sitedeki trafikle ilgili) yüksek olması gerekir. En İyi bence böyle kullanılır.
Zamana Güzellik Kat!
fatihcrt
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen fatihcrt »

tam olarak kastettiğim o değildi.
bi arkadaş şöyle bi yorum yapmış;

her üyeye ayrı tablo veya veritabanı açılmaz.üyeler tablosu, yorum tablosu , makale tablosunu yapmalısın.
üyeler tablosu sütunları : ID , Kullanıcı Adı , Şifre ..
Makale Tablosu : MakaleID , ÜyeID,Makale Başlık , İçerik , tags,
Yorum Tablosu : YorumID,MakaleID,ÜyeID ,Yorum..

bunu gibi bi yapımı kullanmalıyız sitemizde yoksa her üyeye ayrı bi veritabanımı açmalıyım

makaleler tablosu: makalaid, baslik, icerik,tag,yorumlar...
kisiselbilgier:ad,soyad,adres....

gibi her üyenin kendi veritabanı olsa dahamı hızlı sayfa yüklenmesi olur?
bana mümkün oldugunca sayfanın hızlı yüklenmesini istiyorum..
Kullanıcı avatarı
rocksenn
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen rocksenn »

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum;

ne kadar az sql sorgusu, o kadar hızlı veritabanı demektir, yukarda o bahsettiğin arkadaşın mesajına aynen ben de katılıyorum, senin dediğin gibi her kullanıcı için ayrı tablo hem zahmetli hem de mümkünlüğü zayıf olacaktır.

Şöyle örnek vereyim; bir bilgisayarda aynı anda birden fazla program çalıştırman o bilgisayarın işlemcisini herbirine yetişirken yorar, bir veritabanıda bir web sitesinin işlemcisi olduğuna göre ne kadar az sql sorgusu o kadar hızlı web sitesi olur onun için tablo sayısını ona göre ayarlamakta fayda var...
Zamana Güzellik Kat!
basoglanh
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen basoglanh »

Ne kadar az tablo o kadar az cpu=ram
Yeni bir güne gülümse !

“PHP” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir