phpBB Hakkında

phpBB destek veya chat forumu değildir
phpBB ile ilgili sorulan tüm soru başlıkları kilitlenecek veya silinecektir.
Bu forumda phpBB sorunları dışındaki genel Webmaster sorunlarını ve problemlerini tartışabilirsiniz.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB3 kurulum ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.0.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temasından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB3 mod/eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.0.x MOD Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
Magnetoz
Kayıtlı Kullanıcı

phpBB Hakkında

Mesaj gönderen Magnetoz »

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, ben yeni bir forum sitesi kurmayı düşünüyorum.
Xenforo, vBulletin, Mybb, SMF gibi birçok forum yazılımı mevcut.
Son tanıştığım forumu yazılımı ise phpBB oldu.
Bana phpBB'yi diğer yazılımlardan ayıran özellikleri kısa ve anlaşılır bir şekilde yazar mısınız?
phpBB'yi neden tavsiye edersiniz veya tavsiye eder misiniz?
Şimdiden herkese teşekkürlerimi iletiyorum iyi akşamlar ve iyi forumlar dilerim. :wink:
Kullanıcı avatarı
pikachu
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Re: phpBB Hakkında

Mesaj gönderen pikachu »

Şimdi öncelikle phpbb destek forumunda phpbb'yi öneriyor musunuz sorusuna alacağın cevap belli sanırım :D
evet bir çok forum sistemi mevcut. kimi açık kaynak kodlu ve ücretsiz, kimi ücretli, kimi php kimi asp diliyle yazılmış.
Xenforo ve Vbulletin bildiğin üzere ücretli sistemler.
Xenforo: Basit lisansı 160 dolar. ekstralar bir kaç yüz dolara kadar çıkabiliyor.
Vbulletin: 249 dolardan başlıyor. Ücretli eklentiler ile fiyatı nereye çıkar belli değil.vs vs.
forum işi biraz alışkanlık işi, biraz bilgi işi, biraz zevk işi. o nedenle görsellik olarak herhangi biri senin için önde ise yapacak pek bir şey yok.
smf: sebebini bilmiyorum ama uzunca bir süre geliştirilmesi/sürüm güncellemesi durma noktasında idi, şu sıralar yeni bir sürüm çıkarma aşamasındalar.
mybb: yavaş ilerleyen bir geliştirme süreci var. görsel olarak smf'den daha şık bence (göreceli tabi)
phpbb: geliştirme süreci çok hızlı değil tabi ama mevcut sürüm bir çok ihtiyacı karşılıyor ilk haliyle. çok ekstrem isteklerin olmadığı sürece bir çok ihtiyaç için de eklentiler mevcut tabi.
burada devreye ihtiyaçlar giriyor. phpbb eski sürümlerinde "mod" ile değişiklik eklemeler yapılıyordu. yeni versiyonlarda bunu da kolaylaştırdılar ve büyük bir eksiği giderdiler bence.
hepsinin saf hali arasında belli özellik farkları olabiliyor tabi. birinde olan özellik diğerinde olmayabiliyor. illa ihtiyacın olan özellik sadece belli birinde varsa mecburen o sistemi seçeceksin tabi.
phpbb'nin yönetim paneli diğerlerine göre daha kapsamlı bence. izin/yetki sistemi daha ayrıntılı.
phpbb özellikler listesine bakabilirsin:
https://www.phpbbturkey.com/features/
https://www.phpbb.com/about/features/
tabi sosyal medyanın popülerleşmesi ile forum sistemlerine rağbet azaldı tabi.
localhosta hepsini kur, dene, ya da demo olarak denemeye imkan sunuyorlar. ihtiyacına göre belirlersin.
Magnetoz
Kayıtlı Kullanıcı

Re: phpBB Hakkında

Mesaj gönderen Magnetoz »

pikachu yazdı: 11.02.2019, 21:42 Şimdi öncelikle phpbb destek forumunda phpbb'yi öneriyor musunuz sorusuna alacağın cevap belli sanırım :D
evet bir çok forum sistemi mevcut. kimi açık kaynak kodlu ve ücretsiz, kimi ücretli, kimi php kimi asp diliyle yazılmış.
Xenforo ve Vbulletin bildiğin üzere ücretli sistemler.
Xenforo: Basit lisansı 160 dolar. ekstralar bir kaç yüz dolara kadar çıkabiliyor.
Vbulletin: 249 dolardan başlıyor. Ücretli eklentiler ile fiyatı nereye çıkar belli değil.vs vs.
forum işi biraz alışkanlık işi, biraz bilgi işi, biraz zevk işi. o nedenle görsellik olarak herhangi biri senin için önde ise yapacak pek bir şey yok.
smf: sebebini bilmiyorum ama uzunca bir süre geliştirilmesi/sürüm güncellemesi durma noktasında idi, şu sıralar yeni bir sürüm çıkarma aşamasındalar.
mybb: yavaş ilerleyen bir geliştirme süreci var. görsel olarak smf'den daha şık bence (göreceli tabi)
phpbb: geliştirme süreci çok hızlı değil tabi ama mevcut sürüm bir çok ihtiyacı karşılıyor ilk haliyle. çok ekstrem isteklerin olmadığı sürece bir çok ihtiyaç için de eklentiler mevcut tabi.
burada devreye ihtiyaçlar giriyor. phpbb eski sürümlerinde "mod" ile değişiklik eklemeler yapılıyordu. yeni versiyonlarda bunu da kolaylaştırdılar ve büyük bir eksiği giderdiler bence.
hepsinin saf hali arasında belli özellik farkları olabiliyor tabi. birinde olan özellik diğerinde olmayabiliyor. illa ihtiyacın olan özellik sadece belli birinde varsa mecburen o sistemi seçeceksin tabi.
phpbb'nin yönetim paneli diğerlerine göre daha kapsamlı bence. izin/yetki sistemi daha ayrıntılı.
phpbb özellikler listesine bakabilirsin:
https://www.phpbbturkey.com/features/
https://www.phpbb.com/about/features/
tabi sosyal medyanın popülerleşmesi ile forum sistemlerine rağbet azaldı tabi.
localhosta hepsini kur, dene, ya da demo olarak denemeye imkan sunuyorlar. ihtiyacına göre belirlersin.
Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.

“Genel Tartışmalar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir