Forum Language (Forum Dili)

phpBB 3.2.x sürümleri için yayınlanan yeni eklentilerin duyuruları için bu forumu kullanabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Forum Language (Forum Dili)

Mesaj gönderen ESQARE »

Eklenti adı: Forum Language (Forum Dili)
Yapımcı: hubaishan
Eklenti açıklaması: Bu eklenti sayesinde belirli bir forumun dilini değiştirebilirsiniz. Belirli bir forumun dilini değiştirdiğinizde kullanıcının seçtiği dil ve mesaj panosunun varsayılan dili geçersiz sayılacaktır.

Kurulum:
1.Güncel sürümü indirin ve sıkıştırılmış dosyayı açın.
2.hubaishan klasörünü FTP ya da benzeri bir program yardımıyla sunucunuza bağlanarak phpBB ana dizininiz altındaki /ext/ dizinine kopyalayın.
3.YKP'den Özelleştir -> Eklenileri yönet sayfasına gidin.
4.Aktif olmayan Eklentiler listesinin altında Forum Language satırını bulun ve Etkinleştir bağlantısını tıklayın.
* Eklenti kurulumu ile ilgili daha fazla bilgi için Eklenti Kurulumu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eklenti sürümü: 1.0.1 (Son güncel sürüm için her zaman şu bağlantıyı kontrol edin: Forum Language)
Test edilen phpBB sürümü: 3.2.9

İndir: forumlanguage.zip
Dosya boyutu: 11.7 KiB

Türkçe dil paketi:
Alttaki tr.zip adlı sıkıştırılmış dosya içerisindeki tr klasörünü /ext/hubaishan/forumlanguage/language/ dizini içerisine kopyalayın.
(Not: İlgili dizinde zaten Türkçe dil dosyaları varsa ve güncelse bu adımı atlayabilirsiniz.)
tr.zip
Forum Language - Türkçe dil dosyası
(634 Byte) 48 kere indirildi

Eklenti genel bakış sayfası (phpBB.com):
https://www.phpbb.com/customise/db/exte ... _language/
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
Peno
Kayıtlı Kullanıcı

Re: Forum Language (Forum Dili)

Mesaj gönderen Peno »

Bu eklentiyi aktif etikten sonra yapmamiz gereken harici vir sey var mi ?

Kullanicilarin dil degistirmesi icin ana sitede ornek olarak gosterilen resimdeki gibi bir selected menusu ile karsilasmadim.
Kullanıcı avatarı
Turkuaz
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Turkuaz »

Peno yazdı: 30.03.2019, 18:34 Bu eklentiyi aktif etikten sonra yapmamiz gereken harici vir sey var mi ?

Kullanicilarin dil degistirmesi icin ana sitede ornek olarak gosterilen resimdeki gibi bir selected menusu ile karsilasmadim.
Eklenti açıklaması: Bu eklenti sayesinde belirli bir forumun dilini değiştirebilirsiniz. Belirli bir forumun dilini değiştirdiğinizde kullanıcının seçtiği dil ve mesaj panosunun varsayılan dili geçersiz sayılacaktır.

Bu ayarı ACP'den siz yapıyorsunuz ve kullanıcı ayarları ile mesaj panosu ayarları geçersiz sayılıyor.

Kullanıcılar için seçim kutusu yahut menü bulunmuyor. İlgili forumun hangi dilde olacağını siz seçiyorsunuz.
Tüm güzellikler sadece saygının eseridir. Duahazinem.com
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

Sadece Yönetim Kontrol Panelinden mesaj panosuna yeni bir forum eklerken ya da mevcut bir forum düzenlenirken ilgili forum için dil ayarı yapılabilir.
Resim

Peno
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen Peno »

Mantigi simdi anladim , tesekkurler
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

Eklenti 1.0.1 sürümüne güncellendi.
İndirme bağlantısı için ilk mesaja bakın.
Resim

halilcik
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen halilcik »

Rencide etmek için söylemiyorum, yanlış anlamayın ama çeviri yanlış.

Langage=dil language=lisan

dil ifade şeklidir; illa kelimeler olması lazım gelmez. Kuşların cıvıltısı dildir. Lisan değil.
lisan dili meydana getiren birimlerden sadece biridir. Kelimeleri ve grameri vardır.

Suç, sırf Arapçadır diye lisan kelimesini kovan ve Türkçemizi fakirleştirenlerindir.
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

Sizin de belirttiğiniz gibi dil kelimesinin bir çok anlamı vardır. Çeviri de yanlış değildir. Lisan kelimesinin eş anlamlısı da dildir. Siz isterseniz Lisan kelimesini kullanın. Çeviriler TDK ve İngilizce - Türkçe sözlükler temel alınarak yapılmaktadır. Türkçemizde de bir çok eş anlamlı kelimeler olduğu için çevirilerimizde daha yaygın kullanılan kelimeler tercih edilmektedir.
Resim

halilcik
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen halilcik »

ESQARE yazdı: 21.08.2020, 22:55 Sizin de belirttiğiniz gibi dil kelimesinin bir çok anlamı vardır. Çeviri de yanlış değildir. Lisan kelimesinin eş anlamlısı da dildir. Siz isterseniz Lisan kelimesini kullanın. Çeviriler TDK ve İngilizce - Türkçe sözlükler temel alınarak yapılmaktadır. Türkçemizde de bir çok eş anlamlı kelimeler olduğu için çevirilerimizde daha yaygın kullanılan kelimeler tercih edilmektedir.
Sadece şunu demek istiyorum: Dil başka lisan başkadır. Üste misal verdiğim gibi Fransızlar, İngilizler bu kelimeleri ayrı ayrı mefhumlar ile kullanır. TDK ve zamanın siyasileri yabancı kelimeleri kovmak için birçok katliam yapmıştır Türkçede. Sırf Arapçadır diye mesela kelimesini atıp yerine Ermenice olan örneğin kelimesini almak gibi. Türkçe diye halka baktılar ama halkın içinde sadece Türk yoktu. Dil, genel bir tabirdir. Emojiler dildir ama lisan değil. Dilin illa kelimesi olması lazım gelmez. Lakin lisanın kelimeleri ve grameri vardır.
En son halilcik tarafından 23.08.2020, 15:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

Anlamıyorsunuz galiba? İngilizce’de “Language” kelimesinin Türkçe’de kullanılan en yaygın karşılığı “Dil” kelimesidir; dil kelimesinden sonra kullanılan en yaygın karşılık ise “Lisan” kelimesidir. Biz kelimenin EN YAYGIN KULLANILAN KARŞILIĞINI çevirilerde baz alıyoruz. Tekrar mı yazmam gerekiyor aynı şeyleri?

Ayrıca sizin görüşünüze göre tarihte olanlar bu kelimenin yaygın olarak kullanılmadığı anlamına gelmemektedir ve bu bizim elimizde olan bir şey değildir. Sizin kendi kişisel görüşlerinizdir. “Lisan” kelimesinin kullanımını yaygınlaştırmayı başarabiliyorsanız bize haber verin, biz de o zaman o karşılığı kullanırız. Bunların tartışmasının yapılacağı yer de burası değildir.
Ayrıca bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi hangi kelimeyi kullanmak istiyorsanız dosyayı özelleştirip KENDİNİZ O KELİMEYİ KULLANABİLİRSİNİZ.

Sonuç olarak çeviride hata yoktur. Konu daha fazla amacından sapmayıp kaldığı yerden devam edebilir.

* Bu arada sitenizde kullandığınız phpBB tabanlı forumlarınızın tüm sayfa altlarına Türkçe çeviri imzalarımızı ve phpBB yazılımının imzasını sildiğiniz gibi aynen geri ekleyin, aksi takdirde forumlarımızdan destek alamayacaksınız. Bizim çeviri dosyalarımız üzerinden düzenledğiniz bir kaç kelime ile tüm phpBB dosyalarının çevirisini siz yapmış olmuyorsunuz. Daha detaylı bilgi için Creative Common Lisansı ve phpBB veya Türkçe Çeviri imzalarımızı silen sitelere uyarı sayfamızı okuyun. Burada çevirileri eleştireceğinize öncelikle emeklere saygı gösterin.
Resim

“3.2.x Eklenti Tanıtımları & Duyurular” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir