Sitem Düzgün Çalışmıyor - Virüs Bulaştı

phpBB destek veya chat forumu değildir
phpBB ile ilgili sorulan tüm soru başlıkları kilitlenecek veya silinecektir.
Bu forumda phpBB sorunları dışındaki genel Webmaster sorunlarını ve problemlerini tartışabilirsiniz.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB3 kurulum ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.0.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temasından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB3 mod/eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.0.x MOD Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
aknctn
Kayıtlı Kullanıcı

Sitem Düzgün Çalışmıyor - Virüs Bulaştı

Mesaj gönderen aknctn »

Forum ve wordpress sitem var. Wordpress için destek istemiyorum ama ilginç bir durum oldu. Her ikisine de erişim sağlanamıyordu ama hata da vermiyordu. Sayfa beyaz bir şekilde kalıyordu. Sunucu firmasıyla iletişime geçtim bana index dosyasının boş olduğu ve talep ettikleri ücreti ödersem herhangi bir tarihe geri yükleme yapabileceklerini söylediler. Bu arada Cpanel'e de ulaşamıyordum. Daha sonra bir kaç itirazda bulununca index dosyasını default ayarına getirdik dediler. Wordpress açıldı ama forum açılmadı. Ben bir şekilde Cpanel'e ulaştım ve index dosyasını önceki yedeklerimden biriyle değiştirdim. Cache klasörünün içi tuhaf isimleri olan (hfgsjfgj.php) gibi bir sürü dosyayla doluydu onların da tamamını sildim. Forum da açılmaya başladı ama arada bazı hatalar veriyor ve hem forumda hem de Wordpress sitemde admin kontrol paneline girmiyor yine beyaz ekranda kalıyor. Bunun dışında normal kullanım mümkün.

Şu bahsettiğim cache klasöründeki dosyaları silince bir süre sonra kendi kendine tekrar oluşuyor ve aynı dosyalar dizinde farklı bir klasörde bulunan forum yedeğinin cache klasörüne de kendi kendine gidiyor.

Cache klasörlerinin içi böyle kaynıyor.
Ekran görüntüsü 2023-12-15 230713.png

Her ikisinde de admin kontrol panelleri açılmıyor beyaz ekranda kalıyor.

Bazende anasayfada hata kodları çıkıyor.
En son aknctn tarafından 17.12.2023, 14:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
aknctn
Kayıtlı Kullanıcı

Re: Sitem Düzgün Çalışmıyor

Mesaj gönderen aknctn »

Şimdide 503 hatası var bahsettiğim sorunlar varken bu yoktu
aknctn
Kayıtlı Kullanıcı

Re: Sitem Düzgün Çalışmıyor

Mesaj gönderen aknctn »

Cache içindeki producion dosyasını silince 503 hatası düzeldi ama ilk bahsettiğim sorunlar devam ediyor. Production klasörünün içi de garip dosyalarla doluydu.
aknctn
Kayıtlı Kullanıcı

Re: Sitem Düzgün Çalışmıyor - Virüs Bulaştı

Mesaj gönderen aknctn »

Hosting firmasıyla uzun yazışmalarım ve ısrarcı tavrım onları biraz daha ilgili davranma konusunda mecbur bıraktı ve bana inceleme yapıp sitemin kurulu olduğu dizinlere virüs bulaşığını, cpanelde yüklü olan yazılım tespit ettiğini ama yine de var olduğunu söylediler. Ek ücret ödeyerek 2 hafta öncesine geri yüklettim forumu güncelledim. Zaten günceldi aslında bir önceki versiyonu kullanıyordum 11'e yükselttim ama bu durup dururken nasıl olur son zamanlarda yeni bir eklenti de yüklememiştim hatta uzun zamandır. Tavsiye edebileceğiniz ek koruma tedbirleri ve yazılımlar var mı?
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

Bu tarz virüs durumları genelde hosting sunucusu içerisindeki başka hesaplar aracılığıyla ya da sunucudaki iş bilmez hosting firma yetkilisinin göz ardı ettiği Apache, Cpanel, PHP, MySQL v.b. gibi uygulama ya da yazılımlardaki açıklardan meydana geliyor. Siz her ne kadar güncel phpBB sürümü kullansanız ya da sitelerinizde kullandığınız yazılımları güncel tutsanız da arka planda sizin erişim yetkiniz olmayan ve ulaşamadığınız sunucu dosyalarında neler döndüğünü bilemezsiniz. Umarım olmaz ama sitenize ben tekrar virüs bulaşacağını düşünüyorum. Çünkü çok yüksek ihtimalle sizin sitenizde değil sitenizin yayınını yapan bilgisayar da (sunucuda) sorun var. Mesela;

- Sunucu hesapları arasında açık olabilir.
- Sunucudaki yüklü yazılımlar güncel olmayabilir.
- Sunucuya virüs bulaşmış olabilir.

Böyle bir durum söz konusu iken sizden yedekler için ücret istemeleri de çok enteresan. Sunucu güvenliğini sağlamak sizin değil hosting firmanızın sorunu. Örnek veriyorum siz ya da bir başkası ne kadar istese de o sunucuya virüs bulaştıramamanız gerekir. Güvenliği sağlayamıyorlarsa bu işi bıraksınlar.

Tavsiyem hosting firmanızı değiştirin!
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
aknctn
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen aknctn »

Adamlar o kadar rahat ki benim bazı şeyleri gözden geçirmem gerekiyormuş onlarla alakalı bir şey değilmiş. 1 hafta sonra aynı şey yine oldu site açılmıyor ve klasörler tuhaf dosyalarla dolu Turhost firmasından nefret ettim bunu bu halde nasıl taşıyacağım temiz bir sonraki firmaya durumu bildirsem mi onca emeğim var nabıcam bilmiyorum.
aknctn
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen aknctn »

Derme çatma yedek karışımıyla siteyi bir şekilde ayağa kaldırdım tekrar olacak mı bilmiyorum parayla tema satın aldım bu gibi konularda tema önemliymiş nasıl önüne geçilir onu da bilmiyorum. Wordfence diye bir eklenti var wordpress için o Wordpress'de kurulu ve sanırım aynı linki kullandığımdan ve aynı dizinde olmalarından dolayı php forum tarafında şüpheli bir hareket olunca veya anormal giriş denemelerinde wordfence güvenlik ekranı geliyor işlem yapmaya izin vermiyor yani kısmen forumu da koruyor belki bu vesileyle korumaya yardımcı olur. Böyle bir eklenti direk php için de şart veya varsa lütfen söyleyin bulamadım. Ykp'de bazı etklentileri kurcalarken bile güvenlik ekranı geliyor işleme müsade etmiyor sonra wp tarafına dönüp şüpheli girişime izin veriyorum öyle devam ediyor bu böyle dolaylı yoldan yeter mi bilmiyorum ama direk php için de olsa güzel olurdu.
thomasfrank
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen thomasfrank »

aknctn yazdı: 15.12.2023, 23:22 Forum ve wordpress sitem var. Wordpress için destek istemiyorum ama ilginç bir durum oldu. Her ikisine de erişim sağlanamıyordu ama hata da vermiyordu. Sayfa beyaz bir şekilde kalıyordu. Sunucu firmasıyla iletişime geçtim bana index dosyasının boş olduğu ve talep ettikleri ücreti ödersem herhangi bir tarihe geri yükleme yapabileceklerini söylediler. Bu arada Cpanel'e de ulaşamıyordum. Daha sonra bir kaç itirazda bulununca index dosyasını default ayarına getirdik dediler. Wordpress açıldı ama forum açılmadı. Ben bir şekilde Cpanel'e ulaştım ve index dosyasını önceki yedeklerimden biriyle değiştirdim. Cache klasörünün içi tuhaf isimleri olan (hfgsjfgj.php) gibi bir sürü dosyayla doluydu onların da tamamını sildim. Forum da açılmaya başladı ama arada bazı hatalar veriyor ve hem forumda hem de Wordpress sitemde admin kontrol paneline girmiyor yine beyaz ekranda kalıyor. Bunun dışında normal kullanım mümkün.

Şu bahsettiğim cache klasöründeki dosyaları silince bir süre sonra kendi kendine tekrar oluşuyor ve aynı dosyalar dizinde farklı bir klasörde bulunan forum yedeğinin cache klasörüne de kendi kendine gidiyor.

Cache klasörlerinin içi böyle kaynıyor.
Ekran görüntüsü 2023-12-15 230713.png

Her ikisinde de admin kontrol panelleri açılmıyor beyaz ekranda kalıyor.

Bazende anasayfada hata kodları çıkıyor.
Bu sorun, bozuk önbellek dosyalarından ve forumun dizin dosyasındaki olası bir sorundan kaynaklanıyordu. Önbelleği temizlemenizi, mümkünse önbelleğe almayı devre dışı bırakmanızı ve forum yazılımınızın hata günlüklerini kontrol etmenizi öneririm.
Thomas Frank Buckshot Roulette
otiscavin
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen otiscavin »

Bilgisayarınızdaki güvenlik yazılımı (antivirüs, antimalware vb.) web sitesinde bir tehdit algılıyor olabilir. Güvenlik yazılımınızı güncelleyin ve web sitesini tekrar kontrol edin. kinitopet

“Genel Tartışmalar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir