Forumda neden phpBB ile ilgili Öneri bölümü yok ?

phpBB Türkiye ile ilgili görüş, istek ve önerilerinizi bu foruma yazın
phpBB ile ilgili sorulan tüm soru başlıkları kilitlenecek veya silinecektir.
phpBB Türkiye hakkında görüş, istek ve önerilerinizi bu foruma yazabilirsiniz. Site ile ilgili olmayan mesaj yazanlar, başka siteleri kötüleyenler, konu dışına çıkanlar ya da yöneticileri kötüleyici mesaj yazanlar uzaklaştırılacaktır.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB3 kurulum ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.0.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temasından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB3 mod/eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.0.x MOD Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
l3oomerangg
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Forumda neden phpBB ile ilgili Öneri bölümü yok ?

Mesaj gönderen l3oomerangg »

Arkadaşlar merhaba.

Açıkçası phpBB geliştiricilerinin resmi Türkçe Destek Forumu olduğunuz için bu soruyu burada sorma gereği duydum. phpBB hem ücretsiz, hem de kullanıcılar tarafından geliştirilebilir bir forum altyapısı olmasını takdir ediyorum. Fakat 10 sene önce phpBB forum kullanan eski bir kullanıcısı olarak, 10 sene sonra gelip gördüğüm nokta, phpBB üzerinde çok fazla bir ilerlemenin olmadığı yönünde. Sıradan birer üye olarak farklı forumları kullanıyorum senelerdir ve onların birçoğu çok büyük gelişim göstermesine rağmen phpBB yerinde saymış ve hatta geri gitmiş hissettirdi bana. O kadar zaman içerisinde artık standart kurulum içerisinde olması gereken birçok şey maalesef phpBB ye adapte edilememiş.

Benim yabancı dilim yok dolayısı ile önerilerimi gidip phpBB.com üzerinden sunma gibi bir şansım yok. Fakat burada da bir destek bölümü var ama asıl sorun destek farklı bir konu. Bence burada kullanıcılar tarafından talep edilen veya eksiklik olarak görülen konuların toparlanıp, phpBB yapımcılarına iletilmesi gerekiyor. Tabii ki bu forum bir gönüllülük esasına göre çalışıyor ve böyle bir zorunluluğu yok biliyorum. Ama bu forumları kurup, kullanan biz site sahipleri (ücretli host veya ücretsiz) eksiklikleri daha net görebilirler diye düşünüyorum.

En basitinden örnek vermem gerekirse, bir WYSIWYG metin editörünün kalıcı olarak foruma adapte edilmesi gerekirdi. Mesela BBCode kullanımında bir izin sistemi gerekiyor. Yani yöneticilere özel BBCode'lar olmalı ve bu BBCode'ları normal bir kullanıcı kullanamamalı. Diyebilirsiniz ki normal bir kullanıcıdan gizleyebilirsin BBCode'u. Evet ama gizlemek, kullanmasını engellemiyor. Hatta öyle ki "Alıntı" bölümünde yönetici BBCodeları kabak gibi ortaya çıkıyor.

Bunları örnek olarak verdim. Mevzu bu bölümde phpBB ile alakalı destek istemek değil, zaten öyle bir amacım yok. Belli dönemlerde bu forum altyapısını kullanan bizlerin phpBB yapımcılarına isteklerinin toplanıp gönderildiği bir "ÖNERİ" bölümünün olmamasını kastediyorum.

Yazdıklarımı lütfen ukalalık olarak algılamayın. Sürç-i lisan ettiysem affola.

Saygılar...
İmzaya gerenk yok maykk...
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Re: Forumda neden phpBB ile ilgili Öneri bölümü yok ?

Mesaj gönderen ESQARE »

phpBB'nin gelecek sürümlerinde yazılıma eklenmesini istenilen öneri / fikirler phpBB.com üzerindeki phpBB Ideas forumuna yazılıyor. Bu fikirleri kullanıcıların kendi adına yazması gerekiyor ve öncelikle yazılacak fikrin daha önce o forumda olup olmadığı da kontrol edilmesi gerekiyor. Ayrıca Google Çeviri kullanarak Türkçe -> İngilizce çevirinizi basit bir şekilde yapabilirsiniz. phpBB.com üzerinde herkes çok iyi İngilizce yazmıyor, anlaşılır olması yeterli. Eğer Google Çeviri ile tercüme etmekte sorun yaşıyorsanız bu forumda sizin için belirteceğiniz fikri tercüme edebilecek ve yardımcı olabilecek kullanıcılar çıkacaktır.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.

“Görüş - İstek - Öneri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir