Çok ilginç (Bandwith aşımı)

phpBB destek veya chat forumu değildir
phpBB ile ilgili sorulan tüm soru başlıkları kilitlenecek veya silinecektir.
Bu forumda phpBB sorunları dışındaki genel Webmaster sorunlarını ve problemlerini tartışabilirsiniz.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB3 kurulum ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.0.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temasından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB3 mod/eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.0.x MOD Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
okesim
Kayıtlı Kullanıcı

Çok ilginç (Bandwith aşımı)

Mesaj gönderen okesim »

Sevgili arkadaşlar.Tek başıma çözemedim yardım ederseniz sevinirim.Geçen aya kadar phpbb plus ın 1.52 versiyonunu kullanıyordum.Trafik (bandwith)durumuna baktığımda ortalama 270 mb günlük olarak devam ediyordu.Daha sonra 1,53 e geçtim.Birden bire günlük 800-900- 1gb olmaya başladı.En çok hangi dosyanın buna yol açtığını incelediğimde viewtopic.phpnin ilk sırada olduğunu gördüm.Malum forumlar en çok görüntülenenler.Fakat anlayamadım şu. Aşağıda bir önceki ayın (haziran ayının) verileri var

Haziran

Hits KBytes URL
1 149.842--- 2704015 /viewtopic.php
2 34.704--- 568998 /search.php

Görüldüğü gibi 150.000 görüntülenme 2.7 gb kullanıma tekabül etmiş.

Bir sonraki ay yani bu ay ise

TemmuzHits KBytes URL

1 88627--5.981.183 /viewtopic.php
2 32090-- 1.655.548 /calendar_scheduler.php

88.627 görüntülenmeye karşılık yaklaşık 6 gb tüketim var ki daha bugün ayın 19 u

Daha az hite rağmen daha çok trafik kullanımı nasıl olabilir.Saldırı yok.Çünkü hit sayısıda az

Haziran ayında bir dosya için yani viewtopic.php için

2704015:149.842=18.04 kb düşüyor

Aynı dosya Temmuz için

5.981.183:88.627=67.48kb oluyor...

Bu fark neyden kaynaklanıyor...

Sitedeki resimler imageshack a yönlendirilmiş olmasına rağmen bandwith sorunu var.

Diğer bir sorum forum sitelerinde kullanıcılar ortalama 20-25 sayfayı görünteleyebilir.her sayfa 80 kb bile olsa 80*20=1.6 mb 500 kullanıcı aynı şekilde gelmiş olsa ve tabiki buna ek olarak googlebot ziyaret etse bu durumda 800 mb günlük yapıyor.

Fakat bu işte bir yanlişlik olmalı.Çünkü eskiden 250 civari tüketiyordum.

-Sayfayı sağ tıkladığımızda özellikler sekmesine geldiğimizde bize sayfanın boyutunu veriyor.Acaba bu değer bizim o sayfa için bandwith değerimiz mi?

-Herhangi bir foruma 15 cevap gelmiş olsun bu durumda sayfanın boyutu artacak.Acaba yazılan mesajlar databaseden geldiğine göre bandwithi etkilememe olaslığı var mı?
-Bir başka dikkatimi çeken ise sağ tıkladığımızda sayfa boyutu yok şeklinde geliyor bir çok sitede.Bu sitede buna dahil benimkinde ise 67 kb gibi bir değer var.Bunun sebebi nedir?

-Forum siteleri için bu bandwith değeri normalmi?
-Sorunu nasıl çözerim?Daha az bandwith nasıl kullanırım?
-Bazı siteler php dosyalarını html yapmışlar bunun bandwiht açısından faydası olabilir mi?

Lütfen yardım...

Teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
GodBeach
Uzaklaştırıldı
İletişim:

Mesaj gönderen GodBeach »

Kur kendi sistemini :x
Bir php kodu
$GodBeach = "Php Script Yazılır";

print $GodBeach;

Önizleme: Php Script Yazılır
Kullanıcı avatarı
MeQueR
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen MeQueR »

heralde senin site gitgide büyümüş (bayaa bi) mesajlar felan dolmuş v.s yane anla işte fazla fazla mb olmuş siten bu yüzden de mesela giren fazlalaştığı için baktıkları sayfalar da doluolduğu için fazla fazla mb götürüyo bandwith midir nedir ondan...

tabii bu benim iddiam :lol:
Kullanıcı avatarı
AlleRGy
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen AlleRGy »

profilinde sitenin adı yazmıyor.phpbb ve ceviri kodlarını sildin mi belli deil.nasıl yardım edicez?

“Genel Tartışmalar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir