Temanın arka plan görüntüsünü nasıl değiştirebilirim?

phpBB 3.2.x sürümleri için yayınlanan ve kullandığınız stil ya da temalar hakkındaki sorunlarınızı bu forumda paylaşabilirsiniz.
Ercan Yılın
Kayıtlı Kullanıcı

Temanın arka plan görüntüsünü nasıl değiştirebilirim?

Mesaj gönderen Ercan Yılın »

latte temasını kullanıyorum.arka plan çok sade ve değiştirmek istiyorum.arka planın görüntüsünü nasıl değiştirebilirim?
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Re: Temanın arka plan görüntüsünü nasıl değiştirebilirim?

Mesaj gönderen ESQARE »

/styles/tema_adı/theme/common.css dosyasını açıp, body etiketine ait css kodları içerisindeki background ile ilgili bölümlerden değiştirebilirsiniz.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
Ercan Yılın
Kayıtlı Kullanıcı

ESQARE yazdı: 17.01.2019, 09:45 /styles/tema_adı/theme/common.css dosyasını açıp, body etiketine ait css kodları içerisindeki background ile ilgili bölümlerden değiştirebilirsiniz.
yalnız common.css diye bir dosya yok.common adında bir klasör var sadece.
copyas
Eklenti Özelleştirme Ekibi Üyesi

Mesaj gönderen copyas »

https://www.phpbbturkey.com/styles/installing/
Stil Ağacı (stil devralma)
Çoğu stilin yapımına, varolan stilleri (ör: prosilver v.b.) modifiye ederek başlanır. Çünkü, tamamen yeni bir stil oluşturmak yüksek derecede zaman alan bir iştir. Şablon devralma yöntemi phpBB3'ün bir parçası olmuştur ve muhtemelen ilerde bu yöntemle karşılaşacaksınız.

YKP'nizdeki "Stil Yönetimi" sayfasına giderek kurulu olan stillerin hiyerarşisini (üst / alt ilişkilerini) kolayca görebilirsiniz. Şöyle görünebilir:
prosilver
  • prosilver Special Edition
  • prosilver SE Red Edition
  • prosilver SE Gold Edition
newstyle pro
  • newstyle ultra
  • newstyle ultra-black
  • newstyle mono
Teorik olarak devralma hiyerarşisini düzenlemek mümkünken, bu işlem büyük olasılıkla bir çok problem yaratacaktır. Çoğu stil, "üst (parent)" olarak hangi stili kullanması gerektiğini otomatik olarak algılar. Bu yüzden devralma hiyerarşisini düzenlememek en iyisidir.
Öyle bir dosya yoksa ebeveyn stilinden çekiyordur. Değişiklik kodları da farklı isimde bir dosyadadır. ( stylesheet.css gibi )
Ercan Yılın
Kayıtlı Kullanıcı

copyas yazdı: 18.01.2019, 00:11 https://www.phpbbturkey.com/styles/installing/
Stil Ağacı (stil devralma)
Çoğu stilin yapımına, varolan stilleri (ör: prosilver v.b.) modifiye ederek başlanır. Çünkü, tamamen yeni bir stil oluşturmak yüksek derecede zaman alan bir iştir. Şablon devralma yöntemi phpBB3'ün bir parçası olmuştur ve muhtemelen ilerde bu yöntemle karşılaşacaksınız.

YKP'nizdeki "Stil Yönetimi" sayfasına giderek kurulu olan stillerin hiyerarşisini (üst / alt ilişkilerini) kolayca görebilirsiniz. Şöyle görünebilir:
prosilver
  • prosilver Special Edition
  • prosilver SE Red Edition
  • prosilver SE Gold Edition
newstyle pro
  • newstyle ultra
  • newstyle ultra-black
  • newstyle mono
Teorik olarak devralma hiyerarşisini düzenlemek mümkünken, bu işlem büyük olasılıkla bir çok problem yaratacaktır. Çoğu stil, "üst (parent)" olarak hangi stili kullanması gerektiğini otomatik olarak algılar. Bu yüzden devralma hiyerarşisini düzenlememek en iyisidir.
Öyle bir dosya yoksa ebeveyn stilinden çekiyordur. Değişiklik kodları da farklı isimde bir dosyadadır. ( stylesheet.css gibi )
stylesheet dosyasına tıkladığımda stylesheet.css replacement This file requires SASS compiler. diye bir yazı çıkıyor.hala body ve background kısmını bulamadım.
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

Defalarca diğer konularınızdan da sordum. phpBB'yi nereden kuruyorsunuz, nereden aldınız? Ücretsiz hazır kurulum yaptıran sitelerden mi edindiniz? Hiç görülmemiş farklı sorunlardan bahsedip duruyorsunuz. Bu sorularıma cevap vermezseniz konularınız / mesajlarınız kilitlenecek ve sorularınıza cevap verilmeyecektir.
Resim

copyas

Mesaj gönderen copyas »

@ESQARE hocam müsadenizle...

Burda yardımcı olmaya çalışıyoruz ama sorununun ne olduğu konusunda sen bize yardımcı olmuyorsun. Profilinde sitenin adresi de yok. Nerde yapıyorsun bu çalışmaları ? Ekran görüntüsü at inceleyelim hiç değilse...

Beni öyle uzman bir kişilik olarak algılama. Webmaster falan değilim, kod bilgim de yoktur. phpBB kullanmak için bunlara gerek de yok. Ufak yardımlarla veya internet araştırmalarımla işimi hallediyorum. Öğrendiğim birşeyi de 6 ay sonra unutabilirim. Benim işim bu değil, hayatımı bundan kazanmıyorum. Herneyse soruna gelirsek ;

Ben zaten değiştireceğin kodlar stylesheet.css dosyasının içerisindedir demedim. Kendi forumumdan örnek vererek bu tarz bir dosya vardır demek istemiştim. "common" klasorü var demişsin. Bende de oyle bir klasör yok mesela. Dolayısıyla her stil içinde bu tarz değişik klasör veya dosya bulunabilir. Bunu da en sağlıklı şekilde stilin kendi sayfalarından öğrenebiliriz. phpBB 'nin varsayılan stili prosilver 'dır. Genel itibariyle bu stilde yapılacak değişikliklere hakim olsak da hiç görmediğimiz ve geliştiricinin kendine göre oluşturduğu dosya ve klasorleri ezberden soyleyemeyiz. Burda sana destek verenler genel anlamda varsayılan stil üzerinden destek verirler. Sen bu yazılanları kendi stilimde nasıl oluyormuş diye araştırırsın.

Şunları bunları yapacaksın, şurdaki kodları bunlarla değiştireceksin gibi yardım edemem ama en azından yol göstermek adına kullandığın stilin sayfasına 5dk göz attım.

Latte stilinin ana sayfasında diyorki :

Açıklama ( Description ) cümlesinin içinde zaten "based on prosilver" demiş. Prosilver baz alınmış yani.

Özellikler ( Features ) kısmında da şöyle bir madde var :
CSS files have been changed to Sass, a very powerful language for generating stylesheets. Style loads only 1 CSS file instead of multiple CSS files, reducing page loading speed.

Bu da basit google çeviri ile : CSS dosyaları, stil sayfaları oluşturmak için çok güçlü bir dil olan Sass olarak değiştirildi. Stil, birden fazla CSS dosyası yerine yalnızca 1 CSS dosyası yükleyerek sayfa yükleme hızını düşürür.

Özelliklerdeki bu maddeyi görünce stilin destek forumuna girdim. Destek forumunda zaten konu sabitlenmiş olarak en üstten 2. sırada karşımıza çıkıyor :

How to compile stylesheet.css

Buraya girince de seçtiğin bu stilde diğer stillerden farklı olarak Sass kullanıldığından bahsetmiş ve stylesheet.css 'de değişiklik yapmayı tavsiye etmiyor. Bunun yerine .scss dosyaları varmış, bunları değiştirecekmişiz. Sass 'ın ne olduğu ve .scss dosyalarında nasıl değişiklik yapılacağını verdiği bağlantılarda anlatıldığını söylüyor.

Sass dili ve .scss dosyaları diye birşey olduğunu ben ilk defa duydum. Sen de muhtemelen ilk defa duymuş olacaksın.

Daha fazla yardım almak istiyorsan öncelikle site yöneticisinin sorduğu sorulara cevap vermelisin.
Ercan Yılın
Kayıtlı Kullanıcı

ESQARE yazdı: 18.01.2019, 14:34 Defalarca diğer konularınızdan da sordum. phpBB'yi nereden kuruyorsunuz, nereden aldınız? Ücretsiz hazır kurulum yaptıran sitelerden mi edindiniz? Hiç görülmemiş farklı sorunlardan bahsedip duruyorsunuz. Bu sorularıma cevap vermezseniz konularınız / mesajlarınız kilitlenecek ve sorularınıza cevap verilmeyecektir.
forumu godaddy üzerinden aldım.cpanel yöneticisi üzerinden kurdum.
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

Öncelikle phpBB'yi Kolay Başlangıç Rehberi veya phpBB 3.2 Kurulumu makalelerine bakarak kurun. Cpanel üzerindeki hazır kurulumlar güncel olmayabilir veya hata alabilirsiniz.
Resim

“3.2.x Stil Sorunları & Yardım” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir