PHP info hatası

phpBB 3.0.x çalıştırılması ve kurulumu ile ilgili yardımı buradan alabilirsiniz. Lütfen MODlar ile ilgili sorunlarınızı buraya yazmayın.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB3 kurulum ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.0.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temasından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB3 mod/eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.0.x MOD Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
Kilitli
s3ck1n
Kayıtlı Kullanıcı

PHP info hatası

Mesaj gönderen s3ck1n »

Selamlar

Yönetim kontrol panelimde "PHP Bilgisi" bölümüne girmeye çalıştığımda böyle bir hata alıyorum

"PHP ayarlarınız hakkındaki bilgiler belirlenemiyor. Güvenlik sebepleri yüzünden phpinfo() komutu kapatıldı."

Ayrıca yönetim sayfasının anasayfasında

"Bu sunucudaki PHP sürümü phpBB'nin gelecek sürümleri tarafından desteklenmeyecektir. Detaylar"

yazıyor. Bu durumlar benim forumumu ne gibi etkileyebilir.

Cevaplarınız için teşekkürler
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Re: PHP info hatası

Mesaj gönderen ESQARE »

Eski PHP sürümü kullanıyorsunuz, ilerde bu PHP sürümünü phpBB desteklemeyecektir. Yani mesaj panosu açılmaz ya da uyarı verebilir. Ayrıca güvenlik riski taşıyabilir. En kısa zamanda hosting firmanıza PHP son sürüme geçmelerini söylemeniz gerek. Diğer konu ise phpinfo komutunu kapatmış hosting firmanız. Karşınıza çıkan uyarılarda gayet açık ve net anlaşılıyor. Hosting firmanıza bu iki konuyuda bildirip düzeltmelerini isteyin.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
s3ck1n
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen s3ck1n »

Durumu hosting şirketine bildirdim cevap bekliyorum. Kullandığım hosting şirketi bu sektörde lider firmalardan biri ve bunu nasıl farkedememişler hayret ediyorum.

Sürüm güncellenene kadar güvenlik anlamında çok büyük bir sorun yaşar mıyım?
s3ck1n
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen s3ck1n »

bilgi için vereyim. hosting sitesinin bana yazdığı cevap şudur:

"phpinfo() komutu sunucu güvenliği nedeni ile pasif duruma getirilmiştir. Dolayı ile karşılaştığınız mesaj bir hata değildir. İlgili komutun kapalı olması da sistemlerinizin çalışmasına engel değildir.

phpBB yazılındaki uyarı mesajı ile phpBB'nin gelişim aşamasında olan ve yayınlanmamış sürümü hakkındadır. Mevcut güncel ve stabil tüm phpBB sürümleri *** sunucularında kullanılabilmektedir.

Bununla birlikte sunucularımızda kullandığımız işletim sistemi için stabil PHP güncellemesi yayınlandığında *** sunucularının PHP sürümü de güncellenecektir. Ancak şu an için tarih belirtememekteyiz."

(Reklam olmaması için hosting şirketi ismini *** olarak değiştirdim)
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

Hosting firmanızın yazdıkları doğrudur. phpBB'nin uyarısında da belirtildiği gibi gelecek sürümlerde PHP'nin şu anki kullandığınız sürümüne desteği kapatacaktır. Zaten bu sürüme destek sona erdiği zaman bilginiz olacaktır. Panelden almış olduğunuz uyarı en kısa zamanda PHP'nin güncellenmesi gerektiği için belirtilen erken bir uyarıdır. PHP'nin hangi sürümünü sisteminiz kullanıyor bilemiyorum fakat PHP 4 serisinin son sürümü diye düşünüyorum. Eğer PHP 4 serisinin en son sürümü kullanılıyor ise şu an için bilinen güvenlik açığı gibi bir şey söz konusu değil . Hatta bir çok PHP sürümünde güvenlik açığı yok. Hosting firmanızda kaliteli dediğinize göre zaten kendileri güvenlik önlemlerini almışlardır. O yüzden phpBB PHP sürümüne verdiği desteği sona erdirene kadar bu şekilde forumunuzu kullanabilirsiniz.

Size en basit örnek olarak phpBB2 serisi ve phpBB3 serisini verebilirim. Şu an phpBB2'nin son sürümüde kullanılabiliyor, phpBB3'ün son sürümü de... Fakat phpBB3 daha güçlü, daha hızlı ve daha fazla özellik içeriyor... PHP yazılımı da bunun gibi zamanla aşama atlıyor.

Son olarak şu an için PHP 5 serisi geliştirilmeye başlandığı içinde PHP 4 serisine en kısa zamanda phpBB tarafından destek sona erecektir ve söylediğim gibi destek sona erdiğinde ya uyarı alırsınız ya da hata verir sisteminiz. O zamana kadarda bu şekilde phpBB'yi kullanabilirsiniz.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
s3ck1n
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen s3ck1n »

cevaplarınız için teşekkür ederim.

bundan 2-3 ay önce forumumdaki açıktan yararlanan bi hacker, kullanıcı profil sayfasını değiştirmişti. herhangi bir kullanıcıya tıkladığımda "by Sanalyargic" yazısı alıyordum. kontrol ettiğimde viewprofile.php sayfası değiştirilmiş ve içine bu yazının yazıldığını gördüm. acaba bu sorunu daha önceden size ileten oldu mu? yada benim ftp deki yetkilendirme sorunumdan mı kaynaklıydı sizce? hosting şirketi bunun kurulu olan modlardan dolayı bir açık oluşabileceğini söylemişti. ben viewprofile.php dosyasının eski halini bulup yerine koydum ve bu şekilde düzelmişti.
Kilitli

“3.0.x Destek Forumu” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir