PHPBB Nasıl SPAM yapar?Bu konu da bilgi sahibi olan var mı?

phpBB destek veya chat forumu değildir
phpBB ile ilgili sorulan tüm soru başlıkları kilitlenecek veya silinecektir.
Bu forumda phpBB sorunları dışındaki genel Webmaster sorunlarını ve problemlerini tartışabilirsiniz.
Forum kuralları
- Yeni bir başlık açarken lütfen konu başlığına "Acil yardım", "Acele yardım" tarzlarında içerisinde "yardım" kelimesi geçen cümleler yazmayınız. Bu tip başlıklara kesinlikle cevap verilmeyecektir. Lütfen konu başlığına içeriği en iyi özetleyen anlaşılabilir bir cümle yazınız.

- Ayrıca yeni başlıklarınızı kesinlikle ilgili forumlara açınız. Örneğin, phpBB3 kurulum ve çalıştırması hakkında bir sorununuz varsa "3.0.x Destek Forumu" forumuna başlık açınız; phpBB3 temasından kaynaklı bir sorunuz varsa "3.0.x Stil/Tema Geliştirme & Tartışma & Yardım" forumuna başlık açınız; phpBB3 mod/eklentileriyle ilgili sorununuz varsa "3.0.x MOD Destek" forumuna başlık açınız. Bu kurala uymayan kullanıcıların başlıkları silinebilir ve kullanıcı uyarı alabilir ya da süresiz uzaklaştırılabilir.

- Site kurallarımızı okumadan kesinlikle forumlarımıza herhangi bir katılım yapmayınız.
Revolte
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

PHPBB Nasıl SPAM yapar?Bu konu da bilgi sahibi olan var mı?

Mesaj gönderen Revolte »

Bu mümkün mü?

Dünya da milyarlarca insan phpBB kullandığını biliyorum hemde çok saygın kurumlarda hem php'yi hemde phpBB kullanmaktadırlar. Ben bu yaşıma kadar Php'nin Spam yaptığını / Spam gönderdiğini ne duydum nede işittim.

Bu iddia serverimin iddiası.

Ayrıca daha ilginç bir konuya değineyim 2005 yılından beri PhpBB kullanırım bu güne kadar böyle iddialarına hiç rastlamadım ne hikmetse son bir aydır bu moda çıktı.
Kullandığım phpBB spam gönderiyormuş.

Ben diyorum bu mümkün değil neden 2005 yılından beri bu phpBB spam göndermedi de şimdi spam gönderiyor? Bu deli saçması iddianıza bir son verin isterseniz demiş olsam da 'çaldığım düdük misali' bildiklerini okuyorlar.

Geçen ay bu gerekçeyle sayfamı bir hafta bloke ettiler. İtirazlarım üzerine açtılar.

'Gene spam yayarsa gene kapatırız falan demişlerdi...'

Bu hafta gene kapattılar 1 haftayı geçkindir sayfam sorgusuz sualsiz deli saçması bir gerekçeyle keyfi olarak kapatılmıştır.

phpBB ile kurulu forumu forum olarak kullamamaktayım. Çünkü üyelik sisteminin işlevini kullanmadığım için her ne kadarda forum tabanlı forum olsa da ben forum olarak kullanmıyorum.

Üyelik sistemi olmayan bir sayfa gibi sadece yazılarımı yayınlıyorum.

Bunu anlatmamdaki neden saf denilebilecek PhpBB yazılımının yanı sıra +10-15 sayfalık yazılarım söz konusu.

Hepsi bu!

Yani bunlar Spam ın suçlularıymış.

Bu iddiayı öne süren Synergetic AG isimli Almanya da faaliyet gösteren bir server.

Ağlanacak hallerine, deli saçması bu iddialarına sanırım gülmeliyim...
'Gerekçeleri müşterilerini koruyorlarmış!' ''Peki, ben neyim? Ben sizin müşteriniz değilmiyim? Beni de sayfamı kapatarak mı koruyorsunuz'' demiştim.

Madem deli saçması bir gerekçeyle (buna hiç izinli olmamanıza rağmen kapatıyorsunuz, çünkü benim bildiğim sayfalar mahkeme kararıyla engellenirler) o halde spam dediğniz şeyi ispat etmek zorundasınız.

Tabiki dil ucuyla ispat edeceklerini söyleseler de ne ispatı oldu bunun bugüne kadar nede var olduğunu iddia ettikleri spam'ı temizlediler.

O halde siz niye serversiniz ki?

Diyelim ki bir yerden bir şekilde spam bulaştı diyelimki bu nedenle Spam var bunu temizlemek sizin göreviniz.

Her 3 ayda paralarını bankadan keserlerken iyi birde bu sundukları hizmete sayfanın erişimi engelleyerek hizmet sunuyorlar :lol: Ne güzel değil mi?

İddiaları şu : PhpBB spam yayıyormuş :shock:

Gerçekten şok olmamak elde değil ama insan maalesef şok oluyor.

Eğer bir yerden spam yazılımı bulaştıysa onu ben bilemem, tabiiki onuda temizlemek servere düşer.
Birde serverlerinden yer satarken 'anti-spam-schutz' (spama karşı koruma güvenlik) yazılımlarının olduğuna dair iddiaları da söz konusu.

Bu durumu hatırlattığım da da 'bu dışarıdan gelebilecek spam'a karsı bir koruma' olduğunu söylüyorlar. Yani bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu! :lol:

İddia edilen spam'ı kimseye zarar vermeden temizleme gibi bir çalışma yapmadığın gibi, hem PhpBB'yi suçlayacaksın hemde kendini mahkeme sanıp sayfamın erişimini engelleyeceksin ne güzel bir uygulama değil mi?!

Tabiiki bu böyle olmayacak bu durum bir şekliyle mahkemeye taşınacağına dair yol gözüktü.

İddialarına göre PhpBB spam yaptığı tarzında bir deli saçmasını ilginç bulduğum için bir şekliyle bilginize sunmak istedim.

Sevgiyle
Kullanıcı avatarı
rocksenn
Kayıtlı Kullanıcı

Re: PHPBB Nasıl SPAM yapar?Bu konu da bilgi sahibi olan var

Mesaj gönderen rocksenn »

phpBB Yazılımı kendi başına bunu yapamaz.

Spam Nedir? Burdan Okuyabilirsiniz.

PHP Nedir? Burdan Bakabilirsiniz

Ancak biri ya da birileri (bu kayıtlı kullanıcılar) phpBB üzerinden mail gönderebilirler, üstelik kendi eposta adresileride görünmeyebilir... (Bunu yönetim panelinden eposta ayarlarından ayarlayabiliriz.)

İşte bu ve benzeri sebeblerden kişi, grup, forum bazlı teferruatlı izin sistemi mevcut (bazı arkadaşlar soruyorlar ya da bu izinler neden bu kadar teferruatlı gibi sözler söylüyorlar, forum içi ya da dışı iyiyi ve kötüyü ayırmak için forumun selameti için var her neyse).

Yine de bu şekilde dahi phpBB aracılığı ile bunu yapamazlar eposta gönderilecek kişi sayısı kısıtlıdır (spam olacak kadar değil).

Senin durumun bana biraz farklı geldi yani bu hosting firması olaya biraz kötü niyetle bahane üreterek seni dışlama yoluna gitmiş (siyaset sevmem daha doğrusu ayrımcı siyaseti hiç sevmem)

Dostum sen alan adını al Sapına kadar Yerli bir firmaya geç emin ol Bu memlekette işini hakkıyla yapan çok sağlam firmalar var verdiğin parayı orda verirsin ama böyle saçmalıklar yaşamazsın...
Zamana Güzellik Kat!
Revolte
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Revolte »

Sevgili rocksenn ,

PhpBB kullanıyordum ama işin tuhaf tarafı forum olarak kullanmıyordum. PhpBB yi bir nevi homepage gibi kullanıyordum. Yani üyelik kapalı olduğu için işin tuhaf tarafı (herhangi bir arka kapıdan açık bulup) spam gönderebilecek her hangi bir üyede yok piyasada :lol:

Yani ileri sürdükleri gerekçe, ileri sürdükleri olasılık açıkçası şapşalca!

Kurulu olan orijinal saf PhpBB spam yapıyor diye benim sayfamı kapatmaları yani (engellemeleri)nin gerekçeleri ''müşterilerinin güvenliği'' içinmiş!

Bende çok eski müşterilerinden biri olduğuma göre ya benim güvenliğim? :roll:

Benim güvenliğim de kapatılarak sağlanıyor :lol:

Sadece makale içerikli yazılarım vardı... Sayfamı yeni düzenlemeye başladığım için şimdilik 10-15 sayfalık yazılarım vardı. Hepsi bu! :mrgreen:

Ta baştan kendilerine ilettim politik davrandıklarını ve bir yerlerden bir şekilce kabarık bir çek aldıklarını iddia ettim :wink:

Bu keyfiyetin mutlaka bir açıklaması olmak zorundadır ve verdikleri zararı bir şekilde telafi etmek zorundalar.

Elbetteki kanunlar nezdinde verecekleri mutlaka bir cevabı olacaktır.

Sayfamın kapalı olması artık rahatsız etmiyor neden hala kapalı diye Synergetic AG isimli bu Hosting firmasına telefon dahi etmiyorum. Her kapalı günün bedeli olduğunu günü geldiğinde mutlaka öğreneceklerdir.

Dostum tabiiki dediğin gibi kendime iyi bir Server bulmam gerekiyor hele bir yasal olarak bir başvurum netleşsin ondan sonra bakacağım tabiiki.

Teşekkür ediyorum emek verip yanıt yazdığın için.

Sevgiyle
Kullanıcı avatarı
rocksenn
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen rocksenn »

Sen ne yapacağını çok iyi biliyorsun, gereken neyse yap hakkını ara, yapılan şey çok mantıksız ileri sürülen bahane çok saçma şöyle bir örnek vereyim,

phpBB gibi ister forum yazılımı olsun isterse facebook gibi sosyal alan olsun (forumlarda sosyal alanlardır)
kullanıcı şifreleri veritabanlarında MD5 adı verilen bir algoritma ile saklanıyor ama phpBB bu genelin dışında bir yazılım onda MD5'ten farklı az bilien bir algoritma kullanıyor (şuan adını hatırlayamadım), Tıpkı piyasada dolaşan ve hemen internet explorera kolayça bulaşan şeyler ya da yeni gelişen mozilla için olanlar gibi (virüs trojen vs), ama opera için böyle birşey var mı ya da olabiliyor mu hayır ya da belki milyonda bir... (opera=phpBB) tıpkı bunlar gibi bilmem anlatabildim mi? Kaldı ki phpBB yapımcıları olası güvenlik gelişmelerini sürekli takip ediyorlar ben yıllardır kullanıyorum diğer bir çok yazılım hakkında da az çok bilgi sahibiyim phpBB kadar güvenli başka bir yazılım görmedim,

zaten phpBB kendi kendine hareket etmeyeceğine göre ve sende de üyeler ile ilgi durum anlattığın gibi olduğuna göre bu yapılan ileri sürülen sebeb çok saçma...
Gereğini yap hakkını ara kardeşim,

Geçmiş olsun, kolay gelsin!
Zamana Güzellik Kat!
Revolte
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Revolte »

Yeniden Merhaba,

Seninde söylediğin gibi bu piyasa da Php aleyhinde olumsuz ön yargı hiç bir zaman söz konusu olamadı güvenliği her zaman için ciddiye alan bir yazılımdır Php.
İleri sürülen iddialar php konusunda bilgisiz olduklarını doğrular. Hele hele php'nin spam yayması gibi komik iddialarına ancak kendilerine insanları güldürürler.
Avukatımla iletişimdeyim.
Verdiğin emek için çok teşekkür ediyorum sevgili rocksenn.
sevgi ve saygıyla

“Genel Tartışmalar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir