Forum içi link güncelleme

phpBB 3.2.x sürümlerinin çalıştırılması ve kurulumu ile ilgili yardımı buradan alabilirsiniz. Lütfen Eklentiler ile ilgili sorunlarınızı buraya yazmayın.
copyas
Eklenti Özelleştirme Ekibi Üyesi

Forum içi link güncelleme

Mesaj gönderen copyas »

http://website.com/forum adresinde kurulu olan sistemimi https://forum.website.com olarak güncelleyeceğim. Aynı zamanda SSL kuracağım. Şu anda bütün forum içi linklerim /forum/viewtopic.php?... şeklinde olduğundan çalışmayacak.

viewtopic.php?f=20&t=14920&p=79933&hili ... ink#p79933

Yukardaki başlığa benzer bir problemim var. Forumda başka konu varsa da doğru terimlerle arama yapmadığımdan denk gelmemiştir.

İnternette araştırma yaparken wordpress örnekleri var. Örnek

Yukardaki örnekteki gibi bu işi kolay yoldan nasıl hallederim ? Ya da örnekteki kodların benzeri phpBB sisteminde çalışır mı?
En son copyas tarafından 22.11.2019, 22:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
ByDost
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Re: Forum içi link güncelleme

Mesaj gönderen ByDost »

config.php dosyasında düzenleme/düzenlemeler yapman gerekecek. Yedeklerini almadan böyle bir şey yapmamanı tavsiye ediyorum.
Yönlendirme işi ise 301 yönlendirmesi yapman yeterli olacaktır.
Kişisel Blog CEO Founder and Webdeveloper
copyas

Mesaj gönderen copyas »

Emre YILDIRMAZ yazdı: 22.11.2019, 16:18 config.php dosyasında düzenleme/düzenlemeler yapman gerekecek.
Ne tarz düzenlemelerden bahsediyoruz. Standart config.php içeriğine sahibim. Kod bilgim yok. Örnekleri varsa araştırma yapabilirim.
copyas

Mesaj gönderen copyas »

Veritabanını notepad++ ile açarak, bul-değiştir metodu kullanarak url değişikliklerini yapmış bulunmaktayım. Farklı bir domainde deneme yapıyorum. Sıkıntı yok gibi duruyor.

Fakat bu işlemi uygulayacaklar dikkatli olsun. Yazdığınız url sadece foruma ait url olmalı. Yani mesaj içindeki 3.parti web sitelerin url 'sini değiştirmeyecek şekilde url ayarlamasını yapmanız gerekiyor.

Yönlendirme dışında bu işlemin farklı bir yolu varsa da öğrenmek isterim.

Bu arada config.php dosyasında veritabanı adı şifresi vb değişikliği dışında standardın dışına çıkacak şekilde bir düzenleme yapıldığına hiç denk gelmedim.
Kullanıcı avatarı
ByDost
Kayıtlı Kullanıcı
İletişim:

Mesaj gönderen ByDost »

copyas yazdı: 22.11.2019, 22:28 Bu arada config.php dosyasında veritabanı adı şifresi vb değişikliği dışında standardın dışına çıkacak şekilde bir düzenleme yapıldığına hiç denk gelmedim.
Ben de tam olarak bundan bahsettim zaten.
Yönlendirme dışında bu işlemin farklı bir yolu varsa da öğrenmek isterim.
https://support.google.com/webmasters/a ... 3633?hl=tr
Bu da başka bir konu: viewtopic.php?t=14475
Kişisel Blog CEO Founder and Webdeveloper
copyas

Mesaj gönderen copyas »

Benim forumum genel anlamda misafir kullanıcılara kapalıdır. Misafir kullanıcıların görebildiği sadece buz dağının görünen kısmıdır. Özel amaç için forum kullanmaktayım. Arama motoru, ziyaretçi kaybı, hit, seo vb dertlerim yoktur. Bu nedenle benim tercihim eski mesajlardaki url 'lerin yenileriyle değişmesi şeklindedir. Tabi bunu bilmediğiniz için yönlendirme tavsiyesi vermeniz gayet normal.

Toparlayacak olursak ;

Dosya indirme, resim gösterme konusunda üye girişine mecbur bırakmak gibi bazı kısıtlamalar olsa da genel anlamda kamuya açık forum sistemi olan bir kullanıcı, domain ya da subdomain değişikliği yaptığı zaman arama motorlarındaki veya sosyal medyadaki linkler hala duruyor olacaktır. Bu da ziyaretçilerin ilgili içeriğe erişememesi demektir. Bu durumda olan bir kullanıcının mesajlardaki url 'leri değiştirse bile yönlendirme yapmaktan başka çaresi yoktur.

Benim gibi bu tarz derdi bulunmayalar da ya yönlendirme ya da yukarda anlattığım yöntemi kullanarak çözüme kavuşabilirler.

Sql sorgusu ile veritabanında url değişikliği yapılabilir belki ama benim bu konuda bilgim yok. Zaten ana mantık benim yaptığımla eşdeğer olacaktır diye düşünüyorum.

Son olarak domain ya da subdomain değişikliği yapacakların çerez ve/veya sunucu ayarlarını güncellemesi gerekebilir.
Transferring Your Board to a New Host or Domain
Kullanıcı avatarı
ESQARE
Web Sitesi Yöneticisi
Web Sitesi Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen ESQARE »

Daha önce belirtmiştim: viewtopic.php?p=114686#p114686
ESQARE yazdı: 10.09.2018, 11:31 Tüm sayfalarınızın sadece https olarak açılmasını istiyorsanız alttaki kodu forum ana dizininizdeki .htaccess dosyasına ekleyin. Böylece tüm http olan sayfalarınız otomatik olarak https yönlenecektir.

Kod: Tümünü seç

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
Domain değişikliğinde de benzer yöntemi uygulayabilirsiniz.Tüm bağlantıları tek tek değiştirmek sitenize ekstra bir şey kazandırmaz, yani boş yere uğraştırıcı bir işlem yapmış olursunuz. htaccess ile yönlendirme yaptığınızda tüm bağlantılar zaten direkt olarak yönlenecektir. Bunun arama motorları ya da ziyaretçiler açısından da (içeriğe erişememe v.b. gibi) hiç bir sakıncası yoktur. Hatta alan adının SSL ile kullanımında bu yöntem tavsiye edilmektedir.
Resim
phpBB Eklenti Kurulumu | Kurallar | phpBB3 İzinleri | Otel Rehberi

Kurallarımız gereği lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz, cevap vermiyoruz.
Kullanıcı avatarı
awr
Kayıtlı Kullanıcı

Mesaj gönderen awr »

Merhaba,

@ESQARE'nin cevabına alternatif olarak şu şekilde bir yol daha var:

Cpanel üzerinden subdomain seçeneğine tıklayıp görseldeki gibi düzenleme yaparak da oluşturabilirsiniz.
subdomain.jpg
Yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra YKP üzerinden aşağıdaki gibi düzenleme yapmanız gerekebilir. Bu düzenlemeyi yaparsanız (forum.website.com şeklinde) sorunsuz erişim sağlarsınız, diğer türlü bazı linkler (website.com/forum) eski şekliyle görüntülenebilir!
ykp.png
Not: Şu anda bu şekilde kullanmıyorum ama daha öncesinde görseldeki düzenlemeleri yaparak sorunsuzca kullanmıştım.
copyas

Mesaj gönderen copyas »

Öncelikle herkese teşekkürler...

Benim sorunum aslında SSL yönlendirmeleri değildi. Ek bilgi olarak vermiştim. Konu SSL 'e kayar gibi oldu. Ben sadece forum içi linklerin website.com/forum/viewtopic.php?... şeklinde değil de forum.website.com/viewtopic.php?... şeklinde gözükmesini istemiştim fakat gözden kaçırdığım ( o an aklıma gelmeyen ) nokta şu oldu :
ESQARE yazdı: 24.11.2019, 00:26 Daha önce belirtmiştim: viewtopic.php?p=114686#p114686
Yukardaki örnekten de görüldüğü üzere forum içi linklerde zaten ana url adresi yazmıyor. Mesaj altyapısındaki eski url 'ler de yönlendirme ile çözüme kavuşuyor zaten.

Daha önceki mesajımda belirttiğim notepad++ ile linkleri güncelleme yöntemi de bir çözümdür tabi ama dikkatli olmak gerekiyor. Veritabanında değişiklik yapıyoruz sonuçta. Bozulmaya yol açar mı emin değilim. Farklı bir domainde yaptığım denemelerde sonuç başarılı oldu. Bu yöntemde tek tek uğraşmıyoruz tabi, url belirleyip "replace all" ile yazdığınız url tamamen belirlediğiniz url 'ye dönüşüyor.

Link değiştirme açısından konuyu daha fazla uzatmadan tavsiyemiz yönlendirme şeklindedir. Bilgisi olanlar zaten kendi çözüm metodunu belirleyecektir.

Bu tarz bir işlem yapacaklar için bütün bilgilerin bir arada bulunduğu güzel bir kaynak oldu.

awr yazdı: 25.11.2019, 17:06 Yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra YKP üzerinden aşağıdaki gibi düzenleme yapmanız gerekebilir. Bu düzenlemeyi yaparsanız (forum.website.com şeklinde) sorunsuz erişim sağlarsınız, diğer türlü bazı linkler (website.com/forum) eski şekliyle görüntülenebilir!
Yönlendirme veya url değiştirme olmadan sadece sunucu url ayarlarını zorla seçeneği ile olmuyor.

Resim

Resimdeki ayarlara gelince :

Bir önceki mesajımda belirttiğim Transferring Your Board to a New Host or Domain makalesinde yeni bir host ya da domaine transfer yapacaklar için Sunucu URL ayarlarını zorla: seçeneğinin yedek almadan önce "Hayır" olarak kaydedilmesi gerektiği belirtiliyor. Özellikle farklı bir domain transferinde hata olasılığı olabilir. Kurulum tamamlandıktan sonra zorlama işlemi yapılabilir. Bende port 80 çalışmadı. https için portu hosting firmanızdan öğrenebilirsiniz.

Son olarak script yolu ana dizine kurulum yapacaklar için / diye biliyorum. @ESQARE söyler doğrusunu. Boş olarak da çalışır belki. Hata alırsanız değiştirirsiniz. Ana dizin içerisinde /forum gibi bir dizine kurulum için de uyarıda örneklenmiş zaten bu şekilde olmalıdır.

“3.2.x Destek Forumu” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir